Forum despre Schaeffler Romania

cristina Sambata, 8 Februarie 2014
ce test de limba engleza se da la ina pentru cei care se angajeaza la tessa?stie cineva?
KK Marti, 11 Februarie 2014

Testul de limba engleza (sau germana) consta dintr-un text care trebuie tradus in romana, plus un text de compus in limba engleza. Se urmareaste vocabularul, gradul de intelegere si scrierea corecta. Este necesara engleza/germana intrucat se corespondeaza cu colegi straini din alte locatii, plus exista documentatie in limba straina.

Am lucrat aproape 9 ani la ei. Este un mediu de lucru competitiv. Mult succes!

candidat Vineri, 28 Noiembrie 2014

Am fost la interviu de mai multe ori si nici dupa 3 luni nu mi-au dat raspuns...
Consider ca mai mult de 10 secunde nu iti trebuie sa dai un raspuns pe mail oricare ar fi el.
Oare neamtu e 100% neamt numai in Germania ???

Andrei Joi, 11 Decembrie 2014

Sa incepem cu inceputul:
1. Interviul ( desi s-a desfasurat in urma cu cativa ani )- a fost obiectiv. Proaspat absolvent de facultate, am avut cunostintele necesare pentru a raspunde intrebarilor din timpul interviului ( vreau sa punctez ca intrebarile care iti sunt adresate nu sunt exagerate, chestiuni minime pe care un absolvent de inginerie- cazul meu, ar trebui sa le aiba ). Interviul in limba engleza a fost simplu. Le-am povestit despre mine vreo 5 minute si a fost suficient. Vor sa vada ca ai capacitatea de a te exprima si intr-o limba de circulatie internationala ( fie ca este vorba despre engleza sau germana ).
2. Salariul pe care l-am obtinut in urma cu aprox 4 ani a fost de vreo 250 de euro+ bonuri de masa+ transport+subventia la cantina
3. Majorarea salariului a venit foarte tarziu- dupa aproximativ 2 ani ( prima marire cu aprox 30% ) dupa multe ore state peste program si dupa ce am fost promovat pe un alt post ( de la momentul promovarii pana la marirea salariala sa fi trecut vreo 6-7 luni ). Urmatoarea crestere salariala a venit in momentul in am primit o alta oferta care m-a incantat, si pe care in prostia mea, am refuzat-o- tot vreo 30%. Astfel dupa aprox 4 ani, multe extra ore, mult stres si multa, foarte multa munca am ajuns la formidabilul salariu de 400+ euro.
Aspectul placut este ca in anumite situatii se primesc si celebrele `prime de performanta` care iti pot rotunji un pic veniturile.
4. Mediul de lucru- ca peste tot. Exista oameni ok si oameni care iti pun bete in roate. Exista sefi speriati ca le vei `fura` postul, exista frustrari, nemultumiri, urlete si nervi, dar gasesti si persoane cu care poti crea relatii frumoase de prietenie.

Sper sa fie de folos :)

karlbv Luni, 19 Ianuarie 2015
Buna seara,
Sunt de cateva zile in preaviz,dupa o experienta de ca 4 ani...
Nu voi nega utilitatea cunostintelor aduse de colaborarea la Schaeffler, sunt vorbitor de limba germana, engleza, spaniola ceea ce m-a dezgustat profund a fost modul de abordare, am si in acest moment salariul formidabil de 450 eur adica exact acelasi cu care am intrat in firma cu toate ca, de un an de zile, am preluat jumatate din atributiile unui fost coleg, plus alte sarcini iar cand am pus problema unei cresteri a salariului, de la mijloc de decembrie dupa o perioada de consum interior, a inceput calvarul care din fericire sau din pacate, nu a durat mult
Referitor la nepotism si cuplaraie, corect, asa este, iti era frica sa zici ceva cuiva, fiindca nu stiai apoi din ce parti se abat sageti, ca in ceata lui Pitigoi
astea sunt info daca mai pot ajuta cu ceva, va rog
adytza Luni, 18 Mai 2015
Buna seara,Am fost la un interviu la aceasta firma; au fost foarte deschisi si foarte corecti fata de mine in timpul procesului de recrutare. Mi-au lasat impresia ca sunt o echipa ...
Madalina92 Miercuri, 22 Iulie 2015
A fost cineva la Schaeffler trainee la interviu saptamana trecuta?
RhadooR Marti, 27 Octombrie 2015
A fost cineva la un interviu pentru Team Leader? Puteti da ceva detalii? Multumesc!
cojanumihaela Joi, 1 Decembrie 2016
Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?