Forum despre Secom

Prezent Duminica, 22 Septembrie 2013
Foarte ok din toate punctele de vedere. Niste oameni care respecta angajatul !
caut job Luni, 9 Decembrie 2013
cine imi spune si mie mai multe detalii despre postul asistent farmacist in propriul lant secom.conditii , salarizare
alina Joi, 29 Mai 2014
Care este salariul unui reprezentant medical? Cum se fac angajarile in aceasta firma?Se merge pe recomandari din interior?
Rep. Medical Miercuri, 4 Iunie 2014
Salariul pt rep. medical este sub media pietei si se munceste mult peste program, iar produsele sunt naturiste asa ca medicii nu te prea baga in seama.
rep 2 Sambata, 7 Iunie 2014
Salariul este in fucntie de cum iti negociezi, la 6 luni se fac renegocieri de contract. Mediul de munca este foarte placut. Si in ce firma nu se munceste mult? Oamenii sunt foarte serios.
Rep.Medical Sambata, 7 Iunie 2014
rep 2, mai citeste inca odata ce am scris si verifica informatiile tale.
Rep SV Marti, 10 Iunie 2014

Parerea mea despre "Secom" intr-un mod subiectiv:
Minusuri:
-Salariile sunt foarte mici(aproximativ 1700 ron pentru inceput dupa 6 luni iti maresc salariu cu maxim 200 de ron; conteaza foarte mult cat reusesti sa obtii la inceput in functie de "disperarea "lor de a angaja pe zona respectiva);
-Se lucreaza foarte mult peste program;
- Mediul de lucru este unul foarte stresant, probabil pentru cei care fac parte din" asa zisul grad de rudenie" este placut;
-Nu se promoveaza decat foarte rar;
- Firma romaneasca unde angajariile se fac pe recomandari din interior( e o afacere de familie unde toti sunt rude, cunostinte, prieteni, nasi,etc).Patronii sunt foarte tineri dar lasa impresia ca sunt experti in a conduce o afacere. Afacerea a crescut din cauza nebuniei oamenilor de a se indrepta catre piata de produse "asa zise naturale";
-Se angajeaza si din exterior ;
- Nu conteaza experienta profesionala, conteaza sa stii sa-ti vinzi produsul si sa ai un aspect fizic placut(in general sunt preferate femeile pentru postul de reprezentant medical);
- Exista un flux continuu de angajari dec oamenii pleaca la companiile mari, unde au ce invata de la profesionisti, unde sunt respectati si motivati din toate punctele de vedere;
-Demisiile se lasa cu "scandal";
-MARE GRIJA CE ACTE SEMNATI LA ANGAJARE!
-Concediu medical sau concediul de maternitate se ofera cu scandal (nu iti sunt respectate drepturile ca angajat);
-Nu iti este apreciata munca;
-Nu exista beneficii materiale care sa te motiveze sa te dedici jobului;
-Nu exista cursuri pt formare profesionala;
- Durata de viata a unui reprezentant este de aproximativ 1 an de zile;
- La deconturi esti calculat pana la ultimul leu;
-Esti pus sa platesti din buzunar diverse pierderi;
-PLUSURI;
-pentru cei care sunt incantati de faptul ca pot folosi masina de serviciu in scop personal in limita bunului simt;
-iti poti lega relatii profesionale cu diversi doctori la care poti apela mai tarziu;
-tichete de masa/telefon mobil/diverse deconturi/prime de sarbatori in bani ;
- daca esti rep.medical in tara iti poti rezolva diverse probleme de familie in timpul programului daca stii sa-i fentezi (Atentie!! Masina iti este monitorizata prin gps);
- Se pot lega prietenii frumoase cu cei care nu fac parte din marele familion al "SECOMULUI";
RECOMANDARI:
1.Te poti angaja la Secom dc ai nevoie urgenta de un job care sa-ti ofere un salariu pentru a supravietui.
2.Aveti mare grija ce discutati cu colegii din sediu sau din tara( peretii au urechi si prieteniile pot fi inselatoare).
3.Nu recomand oamenilor cu aspiratii profesionale inalte dec este un mediu ostil , plafonant si istovitor.
MULT SUCCES!

Ana Marti, 10 Iunie 2014
Rep SV Multumesc ! M-ai ajutat enorm, nota 10 pentru detalii.
ana Marti, 8 Iulie 2014
Strict si la obiect, multumim pentru detalii. si pe mine m-a ajutat.
Cristian Miercuri, 9 Iulie 2014

Am participat la 4 interviuri in decurs de 5 luni, bombardat cu intrebari din toate directiile, numai ca sa aflu ca salariul este de 1800 de RON. Acum aflu defapt ca personele care sustin aceste interviuri au probleme, pentru ca am specificat ca minimul pentru care colaborez cu dansii este de 3200 de RON. si nu imi spuneti ca se negociaza cu fiecare in parte pt ca nu e posibil la aceea diferenta de 1400 de ron. Nu recomand.

adi Marti, 15 Iulie 2014
Despre zona Transilvaniei ce ne puteti spune? Bv,Sb,Ab,Cj,Ms etc ?
Cum este organigrama lor? Cum sunt organizati pe functii si cat de vechi sunt reprezentantii medicali? Am inteles ca salariul fix este in jur de 1600-1800 plus bonuri,dar comisioane nu exista? Ce targeturi si raportari au? Pe o scara de 1-10 la cat se situeaza libertatea de miscare pe care ti-o ofera? Ce fel de oameni angajeaza?pustani sau oameni capabili,independenti,cu personalitate,relatii si experienta?
mariana Marti, 29 Iulie 2014
Buna. Ne poate da cineva informatii despre zona Transilvaniei?Este adevarat ca se dau prime trimestriale? Ce masina de serviciu au? Au targeturi mari? Si daca nu le indeplinesti 100%?
Marc Joi, 31 Iulie 2014
Zona Transilvania e ok . Pe BV e reprezentant de 2 ani, MS e de 1an6 luni , la Cluj sunt 2 reprez. Zona Alba si Sibiu sunt fara reprezentant dar sunt niste zone bune din ce am auzit. Legat de bonus trimestrial e adevarat ca se da. Daca iti vezi de treaba e foarte ok atmosfera.
oneman Duminica, 12 Octombrie 2014
Salut,a lucrat cineva la ei ca sofer?Fara pile!!!!!Multumesc
Alexandru007 Miercuri, 7 Octombrie 2015
Salut! Am maine interviu pentru postul de reprezentant medical la SECOM. Am nevoie de cateva informatii despre desfasurarea interviului. Multumesc anticipat.