Forum despre Sephora Romania

Roxana Joi, 10 Iulie 2014
Lucrez in alta parte si nu pot sa iau liber.
Am tot fost sunata,dar nu am mai raspuns.
NU am mai ajuns la interviu.Nu stiu daca se merita sa pierd locul de munca pe care il am acum...
Au aplicat foarte multi,chiar nu au gasit nici pana acum pe cineva...imi da cu virgula
ceva nu este in regula.
Poate ne da mai multe detalii cineva care lucreaza deja acolo sau care a fost la interviu.http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-sales-assistant-bucuresti-part-time/206158/2
@Roxana Joi, 10 Iulie 2014
<Multumesc pentru raspuns :)
Raluca Marti, 22 Iulie 2014
In ce consta interviul?
Este nevoie de experienta?
Cat este salariul la program 4 h?
Se lucreaza 4h pe zi sau ma trezesc ca ma cheama cand vor ei ?
Andreea Vineri, 25 Iulie 2014

Buna,am fost si eu la interviu pentru postul de beauty adviser Sephora cu cateva luni in urma,prima data la agentia care recruta personalul pentru aceasta firma unde am fost intrebata cate ceva despre joburile anterioare,mi-au facut o poza,dupa care am fost chemata pentru al 2-lea interviu undeva la 10 zile distanta de primul,de data asta la sediul lor din Baneasa pe langa mall Baneasa.

Am fost vreo 13 fete ,am fost invitate cate 3 odata intr-o sala de sedinta unde un manager si un director de vanzari ne-au pus sa vorbim pe rand despre noi si intrebarile standard pe care le intalnim la aproape orice interviu pentru un post in vnzari gen "de ce crezi ca esti potrivita pentru acest post?",ce atuu crezi ca ai in plus fata de celelalte candidate?(o intrebare cam tampita dupa parerea mea pentru ca nu puteam raspunde la aceasta intrebare decat din punct de vedere fizic pentru ca nu aveam de unde sa le cunosc la naiba,asta in mod cert era o intrebare pentru a ne testa increderea de sine),cum convingem un client sa cumpere un parfum chiar daca nu a venit pentru asta(directorul de vanzari dandu-se drept client),cum reactionam atunci cand suntem puse in situatia de a avea un client nemultumit si recalcitrant,sa dam exemplu de 3 lucruri care pot convinge un client sa cumpere ceva ce nu-i trebuie si alte intrebari gen.

Eu una nu stiu care au fost criteriile lor de selectie pentru ca nu m-au mai sunat si nici pe celelalte fete cu care am luat legatura si slava domnului nici eu nu sunt vreo urata sau vreo fraiera,au fost si fete care aratau trasnet si destul de istete cu experienta in vanzari sau hostess.Ulterior am avut un soc cand am intrat de-a lungul timpului prin magazinele Sephora si Douglass aici in Bucuresti si am constatat cu uimire ce fel de fete sunt angajate pe posturile de beauty adviser.Fara nici un fel de exagerare printre altele cat de cat ok erau si unele frate care aratau ca naiba.

Poate unele dintre voi ati fost mai norocoase sau ati avut altfel de interviuri dar pentru mine e inca un mister cum pot angaja fete ca si consilier de frumusete,care au un ten urat si sunt urate maxim (unele dintre ele)intr-un asa magazin care comercializeaza cosmetice ale celor mai mari brand-uri din intreaga lume.....poate va intrebati si unele dintre voi care ati mai avut experiente similare sau poate ne impartasiti din experienta voastra.Numai bine!

Andreea Sambata, 2 August 2014
Am vazut ca erau in magazinul de pe Magheru 8 fete.Iar in ala din plaza sau afi,2-3fete.Sa inteleg ca exista si o perioada de proba ?
Didi Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Azi am avut interviu la Sephora pe postul de sales assistant.M a tinut cam o ora si mi su pus mai multe intrebari ok, nu m au indus im eroare.A fost ok m au angajat pe loc.
alexandra17 Duminica, 18 Ianuarie 2015
@Didi ce salariu ai? :)