Forum despre Skin Media

Bbdo Sambata, 9 Martie 2013
Overtime ul e platit?
memo Vineri, 17 Mai 2013

Da, orele suplimentare sunt platite, insa acestea se inregistreaza in general pe partea de depozit, pe partea de office nu. Adica s-a terminat programul te poti ridica sa pleci, de aici intelegandu-se ca ti-ai terminat treaba. Ca vrei tu sa stai sa temini ceva, te priveste.
Ca si experienta, skin, este total diferit de ce se gaseste in alte companii, regulile fiind mult mai stricte.
Presiunea zilnica este ENORMA (a se observa ca am scris cu caps!), sefii...depinde de departament.

Corecti sunt, intotdeauna, salariile la timp; spatiul de lucru este profi, intr-adevar sunt situati in zona de nord a capitalei, ceea ce ar putea cam departe (depinde cum o vede fiecare). Colegii sunt cum trebuie.

RDK Luni, 14 Aprilie 2014
Ce modalitate de recrutare folosesc? Doar site-uri de anunturi ? Ca n-am vazut sectiune "Cariere" pe site-ul lor.
johnny Marti, 16 Septembrie 2014
cum este mediul pe partea de depozit si ce salariu au?
Adana Vineri, 12 Decembrie 2014

In general este bine, insa mereu esti sub presiune.

laurent Luni, 25 Aprilie 2016

Nu recomand deloc mai ales pentru post de IT!!
Am fost invitat la un interview in sediul din Bucuresti (in capatul orasului), am fost contactat de catre o agentie care recruteaza pentru ei:
- multumesc dar abia am acceptat o oferta si nu mai sunt in cautare
- dar care ar fi salariul minim pentru care ai accepta sa renunt la oferta pe care ai acceptat-o ?
- zic, nu plec numai pentru salariu, dar asteptariile mele sunt de la X
- sa stii ca ne cam incadram in buget ! hai ca nu pierzi nimic daca te intalnesti cu ei ....
a doua zi eram la ei, m-am mai dus la interview-uri la care nu vroiam sa ma angajez in momentul respectiv dar m-a ajutat pentru o viitoare colaborare, pot sa zic ca mai mult am tinut eu interview-ul cu ei, si la discutie tehinca dar si la ceea cu HR.
DISCUTIE TEHNICA
tipul parea speriat (se simtea rau cred) aproape nu m-a intrebat nimic, a fost foarte incantat cand a stiut cu ce clienti am lucrat ..
Acum a venit randul sa intreb eu, cum lucrati ? folositi VM-uri? raspunde el NU, avem un mediu dev cu subdomain pentru fiecare dev !! mda .. zic dar cum faceti cu baza de date? nu e comuna pentru toti programatorii? hmmm aaaa, paii .. mda este comuna dar va intelegeti acolo intre voi !!!
ok.. testare faceti ?? nu avem asa ceva, programtorul testeaza taskul la care a lucrat !!!
bine .. cine creaza ticketul ? programtorul il creaza, il rezolva, il testeaza ! si mai face si slicing !!!

DISCUTIE HR PARTEA CEA MAI INTERESANTA:
asa.. vine tanti de la HR, asta af ost partea cea mai tare, din ce spune doamna ea are 14 ani de experienta in domeniul si atunci nu poate sa nu stie si probleme tehnice !!!! si pe langa HR ea mai face project management, consultant, business analist, team lead, office assistant, finance manager, etc... si cel mai interesant supraveghetor carduri angajati !!
am intrebat cum faceti evaluare pentru angajatii ? hmm da facem la angajare cum facem acum cu tine !!! zic da dar ei toti sunt de acelasi nivel de experienta ? Da, cred eu ca da, a zis tanti.
dar ei nu invata ceva intre timp ?? cum vedeti daca fac bine sau rau ?? raspunsul afost JIRA ! cica de aia am pus noi jira, programtorul creaza singur ticketul din cerintele care le primeste ca sa stie tanti cate tickete a rezolvat pe zi.
daca vrei sa inveti mai multe este treaba ta, nu primesti nici un feedback decat atunci cand depasesti o estimare o sa vina tot tanti de HR sa bata la obraz si sa te avertizeze sa nu o repeti, am intrebat-o cati sunt cei care nu depasesc estimari, cica doar doi, restul toti depasesc estimariile si atunci au discutii cu tanti ca sa dau explicatii dece au depasit estimariile ??! si mi-a zis ca ea nu suporta scuzele de genul a durat cateva ore o htmlizare de newsletter, si cu un zambet se lauda ca totusi are 14 ani de experienta si stie ca nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora o htmlizare de newsletter !!
intreb eu dar programul e flexibil ? se pot recupera ore in caz de intarziere ?
Da, se face invoirea daca anunti dar daca nu recuperi se taie din salariul, zic dar cum va dati seama ca recupereaza pe bune (ma asteptam sa imi zica de jira) la care spune ea verific cardul de acces !!!! pai si daca intra cu colegul ? NU, NU ARE VOIE SA INTRE SAU SA IASA DECAT CU CARDUL LUI !
in sfarsit tanti m-a laudat, a zis ca ii place mult de mine ca par foarte organizat !!! (nu prea sunt) si ca asta apare din CV-ul meu, pe care il am generat folosind un tool care aparent nu avut sanse sa il cunoasca in cele 14 ani de experienta in care facea de toate mai putin HR.
Am scris multe, scz daca am facut greseli gramatice doarece nu sunt roman, mi s-a parut important sa stiti cate surprize am avut din prima discutie si numai din ce mi-au zis ei !