Forum despre Societe Generale European Business Services SA

Ami Joi, 20 Februarie 2014
@eu
Nu e cazul sa ne agitam. De fapt, nu mananc seminte deloc ;). E adevarat ca nu este o scuza, dar trebuie sa fim si realisti. Am mai discutat cu oameni care au fost aici la interviu si li s-a spus ca vor primi feedback de la agentii, la fel ca si mie. Cine le-a spus acelor oameni ca vor primi fb de la client? Companiile de recrutare probabil, ca sa fie acoperite. Si eu am lucrat cu agentii. Primesti feedback de la client doar daca este pozitiv, este o practica generala pentru companiile care lucreaza cu agentii de recrutare.
Ideea este alta, pana la urma. Cei care nu au primit feedback sa sune direct la compania de recrutare unde au fost si sa ceara un feedback detaliat. E simplu. In cazul meu tipa de la HR a fost foarte ok, deschisa, m-a facut sa ma simt in largul meu, mi-a explicat punctual tot ce am intrebat, inclusiv despre feedback.
Bafta!
eu Joi, 20 Februarie 2014
@Ami
Ok, ultimul comentariu, fiindca tu vorbesti despre plangeri si agitari (iar chestia cu semintele era o referinta generala, fara legatura cu tine, dar nu ai prins-o nici pe aceasta), iar eu vorbeam despre o simpla constatare - deci e clar ca nu suntem si nu avem cum sa fim pe aceeasi lungime de unda. Ca sa ne lamurim definitiv: daca ai fi citit primul meu comentariu, ai fi vazut ca mie mi s-a spus direct, de catre HR-ul respectiv, ca voi primi feedback, fara ca agentia sa fie amestecata in discutie, si fara sa se precizeze ca "doar daca va fi pozitiv". Cu tine ajungem iar la "este o practica generala", "asa sunt toti" etc. Nu, nu este o practica generala, deoarece am mai fost la interviuri, si am primit inclusiv feedback negativ - de la agentii si de la companii. Cazul tau este unul fericit; bafta tie; la mine, dupa cum spuneam tot in primul comentariu, nu mai este cazul. Over and out (de tot).
Ami Vineri, 21 Februarie 2014
@eu
Am inteles remarca ta, eram doar putin sarcastica deci se pare ca tu nu ai prins-o;) In fine...daca tie asta ti s-a spus, ok. Mie si altora,nu. Deci e posibil sa fi omis, sau cine stie, nu au trimis. Better luck next time.
alex Vineri, 21 Februarie 2014
Ami, @eu,

Nu are rost sa intrati in polemica!
Pot confirma ce a spus @eu: si mie mi s-a spus ca voi primi un raspuns din partea recrutorului BRD, nu din partea agentiei. Poate au fost stabilite ambele variante pentru a da raspunsuri (agentie de recrutare/BRD), sau poate nu au comunicat foarte bine intre ei si nu au stabilit toate detaliile. Stiu ca din pacate este o practica des intilnita sa ti se spuna ca vei primi raspuns si apoi...nimic.
Oricum, impresia mea dupa interviul cu ei - si mai refer aici strict la modulul de HR pentru care au facut angajari - este ca totul se face cam pe repede inainte si nimeni nu se uita pe CV pina nu ajungi in fata lor (cu exceptia recrutorului BRD). Iar raspunsul este dat in functie de cum te plac sau nu la interviu, nu neaparat de competente.
vlad Sambata, 22 Februarie 2014
pe GL cu italiana a dat cineva teste si mai departe? in ce au constat testele si celelate interviuri? cam in cat timp ati fost contactati? ati primit oferta si cam la ce salariu? ms mult
ana Duminica, 23 Februarie 2014
Buna, ati avut interviu pentru post HR? e interviu si de lb franceza? care sunt pasii? salariile aproximativ?
anna Marti, 25 Februarie 2014
care este diurna care se acorda pentru plecarea in Franta?
multumesc!
m&m Marti, 25 Februarie 2014

diurna e de 35€ pe zi.

gyy Miercuri, 26 Februarie 2014
asa putin? pt UK diurna este 60 euro/zi din ce am inteles. Ma mir sa fie atat de mare diferenta.
m&m Miercuri, 26 Februarie 2014
pai atat e prevazut prin lege. minimul. acum daca angajatorul vrea sa-ti dea mai mult, o pate face da nu e obligat.
sdh Joi, 27 Februarie 2014
diurna oferita este 60 euro pt Franta. Pt UK 51 lire (~62 euro la cursul actual).
m&m Joi, 27 Februarie 2014
e 35 de euro. doar daca esti ministru, parlamentar etc ai mai mult. scrie in lege.

unde ai vazut tu 60 de euro??? :)
geta Joi, 27 Februarie 2014
m&m si gyy !!!!!!!!!
la bani va ganditi?? ma uit si ma minunez: stati si va calculati orice actiune...incredibil !!!!! numai bani aveti in cap !!!!!!
anna Vineri, 28 Februarie 2014
in discutia de mai sus, unul spune o suma, iar celalalt o alta referitor la diurna. nu cred ca e vorba ca se gandeste cineva la bani. este o discutie contradictorie.
pe de alta parte, cand e vorba de un job, oricine se gandeste si la bani, nu? e normal, nu incredibil.
smy Luni, 3 Martie 2014
@ m&m

vorbesti in cunostinta de cauza? esti din interior? daca nu, trebuie sa faci comentarii ca sa iasa la numar?
diurna a fost de 85 euro pe zi
ela Luni, 3 Martie 2014
Hey,
Din pura curiozitate, la cat timp dupa testele de limba primesti (sau n-ar fi cazul sa mai astepti) feedback de la ei?

Personal, procesul lor de recrutare mi se pare cel putin haotic. Am inteles ideea, recruteaza pe banda rulanta, au nevoie de oameni, au de unde alege, isi permit sa-si bata joc etc etc. dar chiar sa nu poti da un mail automat cu raspuns negativ?!

In prima faza, pe mine m au chemat la un interviu la sediul lor (+test de conta in franceza). Apoi mi -a spus ca voi fi contactata indiferent de rezultat. Nimic. Dupa mai bine de o luna, am fost sunata iar si m au intrebat daca mai stiu unde am lasat procesul de selectie :)) Apoi am sustinut testele de limba (scris+oral). Apoi mi s-a spus iar ca o sa ma contacteze ei indiferent de tipul feedbackului.
Asta acum aproape doua saptamani. Nu cred ca mai are sens sa astept. Mai ales daca ma vor suna sa ma intrebe din nou "unde ramasesem in cadrul procesului de recrutare"...

Acum ma gandesc ca poate pot sa vina cu o parere cei care au fost deja acceptati. (in cat timp au primit raspuns, ce li s-a oferit, cum e cu contractele etc)

Merci!
candidat nou Marti, 4 Martie 2014
Buna, a fost cineva la interviu pt Junior Accountant cu limba italiana? Detalii despre interviuri, testari, salariu etc ? Multumesc
sdh Marti, 4 Martie 2014
@ m&m: stiu pt ca am fost la interviu si pt ca am refuzat si oferta finala. Pt UK diurna este 51 lire/zi. si cazare la un hotel de 4*. Deci conditii bune de plecare. Daca tu lucrezi la o companie unde diurna e minima, nu inseamna ca peste tot e la fel (asta pt ca vad ca insisti ca numai ministrii au atat). Nu prea ai idee despre ce vorbesti, nu e vorba de o companie de stat aici. Eu am trecut in ultimii 7 ani prin 3 multinationale si diurnele pt Europa de Vest erau 50, 60,65. doua din multinationale ofereau 75 pt tarile nordice. Asa ca as spune sa nu dezinformezi inutil daca vorbesti din auzite. Asta pt ca unii oameni intra aici sa citeasca opinii pertinente din partea celor ce au fost implicati in procesul de recrutare cu compania.

@ geta: tu nu muncesti si pt bani? nu te intereseaza remuneratia? mentioneaza asta atunci pe viitor in CV, cu siguranta ar fi mai multe oportunitati pt tine.
corina Marti, 4 Martie 2014
Eu am aplicat pt postul de Junior Accountant cu limba italiana , Am avut un interviu telefonic in limba romana urmand ca sa fiu contactata pt test. Au trecut deja 2 saptamani si nimeni nu m-a sunat .
anna Marti, 4 Martie 2014
cei care ati fost angajati pentru proiectul din martie, ati inceput deja?