Forum despre Soft Galaxy Romania

nelutu Duminica, 31 Iulie 2016
Am fost la interviu la aceasta firma pe post de Senior Developer PHP.

Firma este israeliana si angajatii trebuie sa comunice si cu clientii. Proiectele care le fac sunt de obicei complexe.
Persoanele care m-au intervievat au fost ok nu am ce sa le reprosez.

Nu pot zice ca au angajati, ci colaboratori pentru ca accepta doar PFA si daca nu ai iti fac ei.
Eu aveam deja pfa deci nu era o problema,insa o atentionare pentu cei care nu au PFA, ca sunt 2 tipuri de pfa :

1 - in sistem real (platesti impozite mai mari dar le platesti pe cat faci si nu pe cat declari )
- exemplu daca faci 700 de lei profit pe acel an vei plati 700 de lei
2 - in sistem fix (declari o suma fixa pe care preconizezi ca o vei face la inceputul anului fiscal )
- exemplu : in ianuarie incepe anul si tu ai un salariu de 1000 de lei pe luna brut , vei declara ca pe anul in curs vei face 12 000 de lei anul avand 12 luni si vei plati impozit mai mic fata de sistemul real pe suma declarata. De mentionat ca in decursul anului nu vei putea micsora sau mari suma declarata la inceputul anului.

Soft Galaxy si alte firme prefera cel de al doilea sistem de impozitare in sistem fix pentru ca taxele sunt mai mici , insa foarte mare atentie ca este in dezavantajul tau daca vei avea acest sistem de taxare chiar daca taxele sunt mai mici .
De ce zic asta :
- daca tie iti da o suma de 4000 de lei pe luna ca salariu , tu vei declara ca pe an vei face 4000 x 12 luni = 48 000 de lei pe an si vei fi obligat sa platesti impozit pe aceasta suma.

- daca dupa cateva luni Firma hotaraseste sa incheie colaborarea cu tine din diverse motive tu tot vei fi obligat sa platesti impozitul pe suma declarata 48 000 lei chiar daca tu nu o sa incasezi niciodata aceasta suma pentru ca ai incheiat colaborarea.

Ce mi s-a m-ai parut aiurea la Soft Galaxy este ca datorile catre stat se impart intre colaborator si ei, acest lucru nefiind la fel daca ai fi fost angajat cu contract de munca.

Raspunsul a fost negativ si nu am nici o problema cu asta.

PRO :
Evoluezi din punct de vedere profesional
Partea financiara este pe masura competentelor
Sediu curat si OK

CONTRA
Partea fiscala este in defavoarea ta ca si colaborator.