Forum despre Sparkware Technologies SRL

doru Luni, 18 Noiembrie 2013
Am auzit numai lucruri bune despre Sparkware si mai ales ca este o firma fresh in Romania si mediul este tanar este un fel de "what's not to like?". Gurile rele probabil nu auzit de termenul competie sau au lucrat probabil in locuri unde se practica barfa sau sabotarea intre colegi.
Ah da si birourile ca work environment arata super, orice poate sa intre pe site-ul lor sa verifice.
Robert Joi, 21 Noiembrie 2013
Stiti (sau puteti spune?) un range de salarii pe parte de senior programator .Net la Sparkware ?
E a 3a oara in doua luni cand ma cauta o firma de recrutare pentru o pozitie aici si nu vreau sa pierd timpul nimanui (nici al meu evident) cu serii de interviuri care se finalizeaza cu nimic.
Piperist Marti, 3 Decembrie 2013
@Robert: salariile la Sparkware sunt mari, mari. Deci daca te duci la interviu la ei nu iti pierzi timpul deloc, e firma ok, oameni inteligenti, sediu frumos, proiecte foarte bune.

O barfa pe care am auzit-o, dar nu stiu daca e chiar foarte adevarata ar fi ca o mare parte din Sparkware sunt fosti angajati Telmap, o firma care s-a inchis, si se pare ca e competitie intre ei si cei care au fost in Sparkware de la inceput.
cristina Miercuri, 11 Decembrie 2013
as vrea sa aplic la ei pe C++, dar dupa ce am citit comentariile cele multe si dure ale lui Alex Balint ma mai gandesc... cum sunt interviurile? tehnic, HR, altceva special?
raluca Vineri, 13 Decembrie 2013
Am observat ca exista pe site-ul firmei diverse joburi care nu se regasesc si pe site-urile de recrutare , gen bestjobs. Mai sunt deschise posturile sau sunt deja ocupate? Recrutarea se face prin firme specializate sau direct cu HR-ul firmei? Unde e cel mai bun loc de trimis cv-ul astfel incat sa il citeasca cineva avizat?
Adrian Joi, 19 Decembrie 2013
Ca sa raspund intrebarilor pertinente:

- se fac angajari constant, sunt multe pozitii deschise
- pentru a afla ce skill-uri se cauta va puteti uita pe pagina companiei
- pot fii mai multe departamente care necesita un anumit skillset, chiar daca nu apare pe pagina, deci merita sa vii la un interviu sa vezi despre ce este vorba
- cv-urile se pot trimite la adresa de pe site, doar persoane avizate vor citi CV-urile
- Alex Balint e un om tandru si bun o data ce ajungi sa il cunosti mai bine :)
- daca cineva exclude o firma doar pentru ca nu stie plaja salariala de la inceput inseamna ca cel mai probabil nu se va integra in acest grup (pana sa ajungi sa vorbesti de beneficii intai trebuie sa te gandesti la ce anume vinzi... nu invers)
- se angajeaza atat direct cat si prin alte firme specializate, depinde de fiecare om cum aplica (direct Sparkware sau la alte firme)
- intradevar sunt oameni din Telmap in Sparkware dar nu cred ca exista cineva care sa considere asta ca fiind un dezavantaj... poate chiar un avantaj
- nu poti spune "este o firma perfecta". Daca cineva a gasit o astfel de firma, please let me know
- ca in orice firma de IT, pot exista momente in care sa faci overtime. Depinde de echipa, depinde de proiect, depinde de multe variabile. 99% nu se face
- ASP.NET, .NET, C++, Flash, QA
- birouri ok, open space, cladire noua, mobilier nou, echipament de lucru foarte bun
- a lot of fun ;)

Enjoy
tre Marti, 28 Ianuarie 2014
Da ... sigur... contracte numai pe CIM. Pe mine ma-ti abordat cu varianta PFA, "ca-s mari taxele si impozitele si depasim bugetul", de parca firma n-ar activa in IT ci in prelucrarea prin aschiere a metalelor: strungari, frezori, rabotori, etc.
@Adrian Miercuri, 12 Martie 2014
Mai multe detalii despre tehnologiile folosite? Ati aruncat asa niste generalitati? De exemplu pe cpp ce anume cautati? In pozele gasite pe portalul dvs e un domn care se uita la un excel(sic). Unde e tehnologia?
mihai Joi, 20 Martie 2014
Am fost la interviu la Sparkware anul trecut pe vremea cand acestea se dadeau intr-un birou de pe Rosetti. Atunci la interviu am intalnit o singura persoana de la HR iar interviul se dadea pe Skype. Pe atunci se discuta de a crea o echipa de .NET de 4-5 persoane. Intre timp am vazut ca firma s-a mutat in AFI si vrea sa ajunga la 150 de angajati. Intr-un fel am fost surprins s-a reusit sa se mareasca echipa atat de repede.
Itistu' Marti, 25 Martie 2014
Ce salarii sunt?
Dati exemple va rog.
Andrei Miercuri, 26 Martie 2014
Stie cineva ce salarii se ofera pt Junior QA Engineer si cam ce include procesul de selectie?
aaa Luni, 7 Aprilie 2014
Salutare.
Saptamana asta trebuie sa vin la un interviu pentru QA Engineer.
Poate sa imi zica cineva cum se desfasoara interviurile?
Am fost la alte firme unde am stat cate 3 -4 ore pentru niste teste irelevante din punctul meu de vedere.
aaa reply Luni, 7 Aprilie 2014
Buna aaa,

Daca atitudinea pe care o ai este aceea ca 3-4 ore pentru interviu au fost pierdute atunci te rog aplica in alta parte.Atitudinea conteaza 'aaa' si sper ca cel putin de acum inainte faci o schimbare in bine, pentru tine. :P.
Ca sa iti raspund la intrebare: interviul are o componenta de HR si o componenta cu lead-ul departamentului. Daca acesta este ok, urmatoarea faza este un interviu pe Skype cu lead-ul QA pe toate departamentele. Interviurile se desfasoara in engleza si romana si dureaza cumulat cam 3-4 h. Poate nu atat daca nu se vor desfasura intr-o singura zi cum a fost la mine.
Nu este nimic batut in cuie,oamenii sunt deschisi..tot oameni sunt si ei si programul lor il pot organiza in functie de ce taskuri au si in functie de programul tau.

Sper sa nu intrebi de salariu cum a facut ANDREI :))...pentru ca vad ca tot mai multi intreaba asta pe forum. Este confidential. Cere cat crezi si vezi daca ti se va da. :P

Succes daca ai de gand sa vi la interviu!
Marius Marti, 8 Aprilie 2014
Ar trebui sa si ganditi inainte sa comentati intrebarile altora.
Mi se pare complet normal sa stii cam cat e dispusa o firma sa plateasca pentru un post. Ce rezolv daca ma duc, trec de teste si cand sunt intrebat de salariu cer mai mult decat grila de salarizare pe care o au ei disponibila? Stiind de inainte sa aplic pentru un post cam cum il platesc, pot salva atat timpul meu cat si al lor.
Marius reply Joi, 10 Aprilie 2014
Draga Marius,

De ce esti in defensiva Marius? Este o parere pe care mi-am exprimat-o mai sus si daca nu esti deacord cu ea pentru mine este perfect , poti chiar sa fi critic dar, NU sa jignesti. Mi-am rupt din timp ca sa raspund si da, am si gandit inainte sa scriu.
In primul rand dragule salariile sunt confidentiale cand vine vorba de orice firma si in al doilea rand cele mai multe companii, printre care si aceasta, stabilesc inca de la primul interviu asteptarile salariale. Deasemena, exista o rubrica in CV pe care o poti face publica si aceasta contine salariul dorit. Astfel poti evita ca o companie care nu se ridica la asteptarile tale sa te contacteze.
Cred ca dorinta ta de a sti salriile unor oameni vine din nesiguranta pe care o ai atunci cand devii o posibila resursa disponibila pt. angajare pe piata muncii. Cred ca nu iti cunosti valoarea care da-mi voie sa te luminez iti determina si salariul . O companie care isi doreste oameni valorosi isi stabileste un plafon salarial generos in care sa te poata integra ca proaspat angajat - daca esti valoros.

Sper ca te-am ajutat cu informatiile acestea si sa te hotarasti ce fel de angajat iti doresti sa fi.
anonim Joi, 10 Aprilie 2014
Am fost recent la interviu la ei si am ramas placut impresionat.
Locatia foarte ok, birourile 10 +.
Mi-a placut foarte mult cum au decurs discutiile.
Cred ca as avea de invatat multe in acesta firma.
anonim Joi, 10 Aprilie 2014
Am fost si eu la interviuri si mi s-au parut ok.
Comunicare a decurs normal, testele au fost destul de relevante.
Din pacate nu am primit o oferta, iar ceea ce m-a nemultumit este modul in care au ales sa-mi dea vestea. Au zis ca ma anunta in 4-5 zile, am asteptat 8 si m-am hotarat sa revin eu cu un mail, apoi inca unul, ca primul a fost ignorat. in sfarsit mi s-a spus ca nu am fost ales, dar mi se pare normal sa mi se ofere si un motiv, avand in vedere ca am dat totusi niste teste si mi-ar fi placut sa stiu unde nu m-am descurcat.
Asta este, m-am resemnat, cred ca in Romania asa se lucreaza in departamentul de HR, daca nu mai prezinti interes pt firma, nu mai dau doi bani pe tine.
S.NET Dev Duminica, 13 Aprilie 2014
Salut,

Am interactionat in trecut si doresc sa spun ca am fost placut impresionat de aceasta firma cu care mi-as fi dorit sa colaborez.
Imi pare rau ca lucrurile nu au mers ok pana la capat deoarece am ajuns sa renunt in punctul in care am aflat ca pt. jobul respectiv - .NET Dev - se lucra f. mult legacy code si nu mi se ofereau perspective intr-un viitor apropiat de a lucra cu tehnologiile la zi.
La momentul respectiv am parcurs toate cele 3 interviuri (tehnic scris, tehnic Skype, HR + test personalitate + test de coloana vertebrala) si din pacate mi s-a ruinat visul tocmai la sfarsit :) - lucru pe care l-a observat din prima HR-ul si de acolo bufff.
Doresc sa specific ca in cadrul interviurilor am avut multe intrebari din tehnologiile moderne in ciuda cerintelor concrete, in plus am analizat riguros job description-ul din primul moment.

Am vizualizat recent un job postat pe BestJobs (http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-asp-net-developer/643678/1) si as fi interesat de mai multe detalii asupra:

Q1: pt ce divizie, ePayment?
Q2: ce anume se utilizeaza din HTML5?
Q3: ce CMS se foloseste? CMS-urile specificate par a fi de PHP
Q4: ce implica "development of scalable distributed systems"? (web farms, NLB, SOA, SQL Clustering, ...)
Q5: este un job de frontend sau backend?
Q6: in cazul mobile - ce tehnologii sunt utilizate?

Off topic: Toate job-urile .NET sunt numai in zona de ePayment?

PS: un sfat celor care se duc la interviul cu HR - e un plus daca esti glumet, ironic, de gasca.
empiric Miercuri, 16 Aprilie 2014
Am fost recrutat prin RINF pentru a lucra la Sparkware ca QA TL, mi s-a oferit ca singura solutie infiintarea de PFA pentru a putea ajunge acolo, deci trebuie sa contrazic de la radacina afirmatia lui Alex Balint!
Nu stiu in ce conditii aveti numai CIM cata vreme RINF va furnizeaza outsourcing prin PFA.

Am experienta 11 ani in IT din care 6 ani in QA/CS in mediu international, am fost chemat la 2 sesiuni totalizand cam 7-8 ore de interviuri cu RINF HR + o buna parte din managenmentul Sparkware, unde dupa multe interviuri, testari, videoconferinte etc.am fost acceptat si rugat sa ma alatur echipei Sparkware,
Adica sa ma alatur doar cu prestatia, nu si cu actele in regula....
Oferta salariala se situa in jur de 2 mii, care ar fi fost ok prin prisma CIM, dar ca PFA, pe langa pierderea oricarui drept ca salariat/angajat, practic firma era bucuroasa sa suporte costuri mai mici decat actualul meu angajator, ceea ce prin prisma dorintei mele de promovare, de stabilitatei (si a mandriei personale) a fost ne-acceptabil.

Pacat... pentru ca PFA-ul a fost singurul motiv pentru care v-am refuzat.
anonim Joi, 17 Aprilie 2014
salut,
e destul de greu sa te angajezi la ei, am incercat si eu ca programator
am fost la ei acolo , au sediu la etajul 8 in afi park cotroceni,
nu ai loc de parcare , daca vrei unul trebuie sa platesti abonament pe luna din banii tai
birourile arata destul de semiizolat, cu siguranta nu o sa te simti in largul tau acolo
prea multa birocatie,oamenii de acolo par destul de robotei si foarte supusi, umili

sunt vreo 4 interviuri cu tot felul de oameni atat din romania cat si din afara, te intorc pe toate partile, iti dau si tema pentru acasa timp de 3 zile (ai putea sa te gandesti ca iti fura codul si il folosesc pentru ei)
intr-un final nu stiu ce fel de persoana trebuie sa fi sa te angajeze ,
am o bogata experienta pe ceea ce fac (>10 ani), insa am fost refuzat fara un motiv anume,
probabil ca doar isi fac doar reclama ca angajeaza (e la moda in Romania)
interesant e ca la interviul tehnic stiam mai multe lucruri decat cei care ma chestionau, probabil ca aia a fost o problema
ajungi sa dai interviul si cu patronul site-ului(care detine acel casino online)
DE RETINUT:
nu ei sunt mari, clientul lor este unul mare care foloseste un framework facut de ei
una peste alta din punctul meu de vedere aceasta firma nu se ridica la nivelul la care ma asteptam, Oamenii par destul de limitati, firma destul de mica, birourile arata ieftin si colorat, sperand sa atraga amaratul de roman care ar vrea sa se angajeze:)
criterile de angajare sunt fabuloare, nici macar nu iti zice cam ce salariu ar fi si daca merita tot balamucul de interviuri