Forum despre Sparkware Technologies SRL

mihai Joi, 17 Aprilie 2014
Sparkware a avut o campanie de recrutare f puternica incepand de anul trecut cand au deschis in AFI in vara. Am vazut mereu reclama la pozitii aici. In plus cei de la RINF care se ocupa si ei de recrutare te suna daca ai telefonul la ei in baza altfel vad daca te pot contacta pe linkedin.
tot un anonim, neafiliat direct Joi, 24 Aprilie 2014
Ma invart ocazional pe site-ul asta. N-am treaba directa cu Sparkware, cu IT-ul ca domeniu nici atat. Dar cunosc mai multe persoane care lucreaza acolo si stiu destul de multe despre mediul de lucru. Asa ca nu m-am putut abtine, de data asta, sa nu dau un reply.

Pentru anonimul de mai sus: Acri strugurii much?

- "birourile arata destul de semiizolat, cu siguranta nu o sa te simti in largul tau acolo" Cand te duci in Afi Mall, tot "semiizolat" te simti? De unde stii tu cu atata siguranta cum o sa ma simt eu? Si explica-mi si mie sensul sintagmei "destul de semiizolat", te rog. Sau e licenta poetica?

- "oamenii de acolo par destul de robotei si foarte supusi, umili". Sa inteleg ca oi fi ajuns prin zona la un interviu, doua, trei. Ai interactionat cu oamenii aia (a se citi: "i-ai vazut cu coada ochiului") fix cate 2 minute cu fiecare ocazie, de la receptie in sala de interviu, probabil. Esti un foarte fin cunoscator al naturii umane. Ce-ar fi trebuit sa faca sa nu mai para umili? Sa danseze Trrrrranquila suiti pe birouri?

- "ai putea sa te gandesti ca iti fura codul si il folosesc pentru ei". Sunt convinsa ca esti atat de valoros incat exista o intreaga conspiratie sa ti-l fure. Si-au deschis firma special sa te astepte pe tine la interval si sa-ti sustraga creatiile. Ar putea fi o coincidenta, ar putea fi. Dar voi mai credeti in coincidente, oameni buni?

- "probabil ca doar isi fac doar reclama ca angajeaza (e la moda in Romania)" De-aia consuma resurse si timp, sa isi faca reclama de pe urma careia n-au nimic de castigat. Sau na, daca de asta crezi ca nu te angajeaza nimeni...

- "criterile de angajare sunt fabuloare, nici macar nu iti zice cam ce salariu ar fi si daca merita tot balamucul de interviuri" De ce pui tu carul inaintea boilor? Cand te duci sa-ti cumperi ceva, dai banul inainte sa vezi produsul sau evaluezi si vezi daca merita cat cere vanzatorul pe el? Ca se pare ca nu intelegi ca orice angajator are o grila de evaluare si un interval salarial.

- "intr-un final nu stiu ce fel de persoana trebuie sa fi sa te angajeze ," Iti zic eu, nepsihotic.
Alex Balint Joi, 24 Aprilie 2014
ma gandesc cu groaza ca unii dintre voi au drept de vot :)...
S.NET Dev Joi, 1 Mai 2014
@Alex: daca mai intri, imi poti raspunde si mie la intrebarile de pe pag. 2 :) ?

Cred ca inteleg intr-un fel atitudinea negativa a lui "anonim" si ea provine cel mai probabil dintr-o repulsie cauzata de respingerea sa la interviu in lipsa unei explicatii date de catre HR sau cel putin a unui apropo in timpul interviului ca nu ar fi omul potrivit ca vezi ca ...
Si eu am fost respins, probabil deoarece nu m-am aratat foarte incantat de faptul ca ar trebui sa lucrez mult legacy code, sa nu am perspective pt. a lucra ceva modern cerut pe piata (in ciuda interviului cu tehnologii moderne) si sa asigur compatibilitate cu IE5/6/7.
Dar in cazul meu nu doream sa merg mai departe la mom respectiv indiferent de raspuns :P
La Sparkware consider ca am avut parte de un interviu cinstit si nu m-a deranjat ca l-am dat.

Piata de munca din Romania este din pacate formata din multe firme "proaste" cu management slab pregatit si sunt de asteptat reactii negative neobiective din partea angajatilor. Sparkware in schimb consider ca ridica standardul calitativ pe piata noastra si ma bucur ca exista investitori in Romania de acest gen.
Si sper sa apara in continuare tot mai multi. Altfel va trebui sa ne lasam casa si sa ne cautam prin UK, Irlanda, Olanda, Norvegia, ... unde se gasesc job-uri din plin in IT.
Sau in cazul celalalt sa ramanem aici si sa ne mancam intre noi si sa dam la gioale pt ca sa incapem la cateva din firmele bune.
Sau sa fii bun profesionist cu niste pretentii fata de tine si sa nu te ia nici o firma ca esti mai bun decat lead-ul/seniorul firmei si personalitatea ta nu s-ar incadra in structura ierarhica.
Sau...o gramada de alte scenarii negative.
De-a lungul timpului am avut o serie de invitatii care erau mult mai tasty decat ce exista in Romania si mai ales dpdv al skillsetului cerut si al structurii organizatorice si puterii economice a companiei - bine nu mai adaug civilizatia. Dpdv financiar nu o sa fie o diferenta stralucita. Recunosc ca imi doresc management din afara deoarece stiu cum e in comparatie cu cel din Romania.

Sustin cateva puncte a lui "anonim":

1) interviurile cu tema acasa de cateva zile nu sunt ok si stie toata lumea acest lucru. Exista discutie fata in fata si teste care scot in evidenta calitatile cuiva. Daca nici asa atunci exista 3 luni de proba in care angajatorul poate zice la revedere oricand si angajatul la fel. Cateva exemple mai jos din intamplarile personale:
eg1: pt Stefanini am facut timp de 3 zile un site intreg cu front end + back end multilayer + FB + Twitter + RSS dupa un design in photoshop foarte bine proiectat si specificatii bine stabilite. Clientul: UK in zona educationala. Ghici ce: am fost respins cu scuzele de riguare, cu precizarea ca proiectul a fost facut bine dar din pacate englezii s-au razgandit si au schimbat JobDescription-ul: Front End dedicat. Am muncit o gramada in 3 zile (de placere) si nu se stie daca munca mea nu a ajuns chiar pe taraba (ceea ce nu m-ar deranja deoarece imi exersam skill-urile Front End dar macar sa stiu si eu si sa ma mandresc cu asta).
eg2: pt. o alta firma - mi se dau 3 zile - fac intr-o zi - mai multe proiectele cu algoritmi si raspund la niste intrebari. Dau proiectul si mi se zice ca acesta trebuia completat la sediul firmei timp de 6-8 ore (zi de concediu), ... dar hai ca facem noi o treaba si ii pacalim pe ei ... si am zis nu (miroase putred). Deci timp pierdut.

2) Dpdv salarial. Este corect ca un job sa aiba asociat un range (min-max) salarial declarat public impreuna cu titlul job-ului si nivelul lui. In plus dece n-ar fi public? Atata timp cat exista fair play si o structura ierarhica bine determinata in companie inseamna ca criteriile de angajare si promovare sunt clare si nu incercam sa pacalim pe nimeni. Plus ca in acest caz se realizeaza si o filtrare mai buna la interviu, Oamenii neinteresati de un range salarial probabil nu vor mai participa la interviu si nu vor mai fi refuzati fara un motiv precizat, si probabil nu vor mai scrie nici pe forumuri. Cunosc oameni care au aceasta problema: sunt chemati la interviu intr-un oras (altul decat Bucuresti) si ei nici nu stiu daca merita biletul de tren sau benzina la masina. Similar cei care sunt chemati la interviu si trebuie sa lase alte treburi si sa fie luati la ochi fara ca ei sa stie miza.
Joburile postate fara un range salarial este o practica romaneasca care se bazeaza pe neinformarea angajatului asupra valorii pietei si adaptarea companiei la fiecare angajat in parte pentru a exploata aceasta deficienta.
Bogdan Joi, 8 Mai 2014
Eu unul am fost la ei la un interviu.

Ce mi-a placut:
- locatia este buna;
- birourile, nimic de reprosat;
- am auzit de la intervievatori ca angajatii au posibilitatea sa mearga la training in stainatate, ceea ce mi s-a parut interesant.

Ce nu mi-a placut:
- stabilisem cu domnisoara o anumita ora pt interviu, si cand am ajuns acolo nu era nimeni la receptie, pt a deschide; este putin neplacut sa astepti sa ti se permita accesul;
- cei doi intervievatori nu mi-au spus cam cu ce se ocupa in cadrul companiei; eu cand am fost la alte interviuri, mi se spuneau aceste lucruri pt a sti cu cine stau de vorba.

Poate ca altii vor avea impresii mai bune sau mai proaste, depinde de cum percepe fiecare. Parerea mea despre Sparkware nu este chiar foarte buna, dar este departe de a fi proasta.
Alex Balint Joi, 15 Mai 2014
@S.NET Dev - Salut iti raspund inline. (si habar nu am pt. ce post este acel anunt la care faci referire)

Q1: pt ce divizie, ePayment? In compania noastra sunt mai multe pozitii pe dezvoltare .NET. Exista si o serie de anunturi cu caracter general insa vrem sa schimbam lucrul asta, pentru a elimina neintelegerile. Ca nota generala, CV-urile aplicantilor sunt distribuite departamentelor in functie de cum sunt alcatuite, evaluate, experienta etc. (evident nu toti aplicantii ajung la interviu)

Q2: ce anume se utilizeaza din HTML5? (doar echipele de poker si casino folosesc cu adevarat HTML5... pentru restul departamentelor este doar marketing :) )

Q3: ce CMS se foloseste? CMS-urile specificate par a fi de PHP (in compania noastra se folosesc SDL Tridion si Drupal (limitat), insa planul este sa renuntam la Drupal - de altele chiar nu stiu dar e posibil pt. ca avem zeci de departamente si mii de angajati :) ).

Q4: ce implica "development of scalable distributed systems"? (web farms, NLB, SOA, SQL Clustering, ...) Exact ceea ce scrie in paranteza plus mult mai mult. Din fericire, aici nu e vorba de marketing. Chiar folosim tot ce se poate, de la Web Farms pt. serverele de productie pana la medii de QA pe cloud etc.

Q5: este un job de frontend sau backend? Majoritatea echipelor doresc programatori versatili, capabili sa lucreze cu un oarecare confort in ambele situatii. Nu stiu despre ce job este vorba punctual asa ca nu-ti pot raspunde.

Q6: in cazul mobile - ce tehnologii sunt utilizate? Depinde, unii folosesc jquery, altii nici nu vor sa auda de el, altii folosesc knockoutjs, altii angular, altii backbone (chiar avem o diversitate mare si o libertatea de exprimare a membrilor tuturor echipelor). cat timp avem un POC si o dovada ca o tehnologie satisface cel mai bine nevoile produsului respectiv, aceea este folosita.

Off topic: Toate job-urile .NET sunt numai in zona de ePayment? nici vorba. exista in momentul asta doar 3 posturi pt. ePayment. restul sunt pt. alte echipe in medii foarte variate.

Sper ca ti-am dat un raspuns multumitor.
Mersi,
Alex
el Vineri, 23 Mai 2014
Pe unde sunt salariile pentru un QA senior(7-8 ani experienta) ?
Merci!
Interesant Sambata, 5 Iulie 2014
Pare interesant, pacat ca n-au nimic pe PHP
important Duminica, 20 Iulie 2014
Cat de complicate/stresante sunt task-urile ? Exista un technical mentor la care poti cere ajutor ? Cand nu te descurci, cine te poate ajuta ? Se da afara daca nu esti compatibil cu proiectul/echipa ?
anonim Marti, 22 Iulie 2014
Salut,

Cine poate sa ne zica si care-i atitudinea strainilor fata de echipa din Romania ? Primiti sarcini nerealizabile ? Cum va intelegeti cu cei din Israel ?
@anonim Marti, 5 August 2014
Aceasta reprezentanta, cel mai probabil, va avea aceeasi soarta pe care a avut-o si Telmap, si anume, se va inchide. Mai ales in contextul politic complicat din Israel.
Malin Gincur Miercuri, 15 Octombrie 2014
@el

Pentru un QA senior undeva la 6500-7000Ron net dar ai nevoie de certificare ISTQB grad 2 minim pe langa experienta.

Bafta
asdasd Joi, 18 Februarie 2016
Hello guys,
Ma intereseaza si pe mine cum este mediul acolo, o sa aplic pentru un post de testare si sunt curioasa. Trebuie sa vii la program gen 9-18:00 ? Esti obligat sa stai in fiecare zi fix 9 ore sau daca ti-ai terminat treaba poti pleca mai repede? Zice cineva ceva daca asculti muzica pe youtube sau mai folosesti facebook-ul cand ai o mica pauza? Se ia cineva daca iti iei pauza sa fumezi o tigare ? Se pot recupera orele daca de exemplu intr-o zi nu te simti bine si vrei sa pleci acasa ? Exista sickday? Si cam cat este salariul pentru un tester cu 2 ani experienta? Multumesc anticipat.