Forum despre Standard Products & Solutions SRL

whitero Luni, 18 Noiembrie 2013

Buna ziua,

Va invitam la interviu intr-una dintre urmatoarele zile ; luni 18/11/2013,marti 19/11/2013,
miercuri 20/11/2013,joi 2`/11/2013 sau vineri 22/11/2013 la ora 11.00 pentru postul de operator call center.
Va rugam sa alegeti una dintre zilele mai sus mentionate si sa confirmati pe email
in cadrul Departamentului Call center.Va asteptam la sediul nostru din

Standard Products&Solutions

mail-ul a fost trimis de qube 2000 <q200022@gmail.com>. Mi s-a parut ciudat faptul ca ma pot duce la interviu in orice zi vreau... din cate am citit nu m-as mai duce...

Lora Luni, 18 Noiembrie 2013
@paranoia? ti se pare normal ca o firma sa-si faca sute de adrese de email dubioase si sa contacteze persoane care nu vor sa aiba de-a face cu ei ?! Oare de unde au ei baze de date cu toate datele noastre de contact ?! E ilegal ce fac !!! Si da " paranoia? " ma deranjeaza si am de obiectat, nu vreau sa fiu contactata de smecheri de doi lei, este dreptul meu !
Mihaela Miercuri, 20 Noiembrie 2013
Ma pregateam sa plec la interviu dar aveam o retinere si mi-am zis hai sa verific...totusi.Am gasit comentariile voastre,am verificat si surpriza: primisesem invitatia DUMINICA,ora 8:18 ,intradevar o ora total nepotrivita si ziua deasemeni.Voi trimite totusi un email sa ii anunt ca nu ma prezint.Mi-am stors mintea si tot nu mi-am amintit sa fi aplicat la ei.La Zepter am fost si eu nu cred ca isi doreste cineva dupa ce participa la prezentare sa lucreze la ei,eu nu.
Nu este totusi corect sa racolezi astfel si nicimacar sa nu prezinti un nr de tefon pentru detalii.
Nu va lasati folositi ! Eu am facut-o si acum sunt mai atenta,daca aveti retineri despre job sau ceva nu vi se pare ok verificati.Succes !
Mirela Miercuri, 20 Noiembrie 2013

Buna dimineata!
Am si eu ceva de spus,si anume ca am primit cateva invitatii de la ei,niciodata de la o singura persoana..m-a surprins faptul ca adresele de mail sunt de gmail.yahoo ,dar nu legate de firma,ca nume,..pe de alta parte am observat ca nu exista un numar de tel,anormal ,zic eu.orice firma,cat de mica are un numar de tel.Am cautat eu pe google,de m-am plictisit ..Azi,aveam interviul ,mai mult ,am si confirmat ,insa acum jum de ora ,am dat search din nou pe google si am gasit acest link cu diverse comentarii ..Pot spune ca si la Zepter am fost ,numai inerviu nu a fost acela .
Multumesc ,celor care au semnalat neregulile despre aceasta firma .
Atasez invitatia :

Va invitam la interviu intr-una dintre urmatoarele zile ; marti 19/11/2013,
miercuri 20/11/2013, la ora 15.00.
Interviul este organizat pentru ocuparea utmatoarelor posturi; manager,asistent manager,

Standard Products&Solutions

Acestea fiind spuse /scrise,urez succes tuturor,dar si atentie la ceea ce primesc si de unde..

Adrian Miercuri, 20 Noiembrie 2013

Am primit mesajul de mai jos vineri, de pe adresa trya.mera97@gmail.com, apoi am primit acelasi mesaj astazi dimineata de pe adresa empty20222@gmail.com. L-am ignorat de doua ori pana cand am primit un telefon ceva mai devreme de pe numarul 0722.295.224 de la aceeasi persoana, care m-a chemat la un interviu. Bineinteles ca am acceptat :D
Mi-a zis ca am aplicat la job, ceea ce era o minciuna, iar de fiecare data cand am intrebat daca este sau nu un interviu colectiv s-a facut ca ploua. A mentionat numai ca postul e de agent de vanzari, nimic altceva, ca si cand se astepta ca eu sa completez pe linia punctata.
Par a fi niste tepuitori care aduc oameni pe banda rulanta ca sa munceasca din greu pentru simple promisiuni. Nu stiu daca au de-a face sau nu cu Zepter, dar nu m-ar mira sa fie astfel.

"Buna ziua,

Va invitam la interviu ntr-una dintre urmatoarele zile ;oi 14/11/2013 sau vineri 15/11/2013 la ora 15.00.
Interviul este organizat pentru ocuparea posturilor pe care le avem disponibile
in cadrul Departamentului de Marketing,Relatii Clienti si Call center.Va asteptam la sediul nostru din

Standard Products&Solutions"

Mihaela Luni, 25 Noiembrie 2013

Si eu am primit in dimineata asta invitatie Desi m am bucurat initial fiind in cautare de sv, dar cind am cautat sa vad cine sunt am gasit comenturile voastre.....

INVITATIE LA INTERVIU 7:39 AM
Larisse Lander <larisse.lander@gmail.com>

bella.giulia35 Luni, 25 Noiembrie 2013

Buna dimineata,

acest mesaj l-am primit si eu. ma bucur ca am intrat aici si am citit si VA MULTUMESC tuturor care au intrat si ne-au impartasit din experienta lor.
acum stim de cine sa ne ferim !
am aplicat la multe firme, cand am vazut e-mail-ul m-am bucurat, dar incercam sa-mi aduc aminte de firma respectiva......sincer nu am recunoscut denumirea firmei, si am retinut unde am aplicat.

inca o data.....MULTUMESC FRUMOS !

Vali Luni, 25 Noiembrie 2013

Neata stimati cititori, astazi la ora 9:19 am primit email-ul pe care il vedeti mai jos. Reclamatii la adresa ITM nu le puteti facedeoarece codul muncii a fost alterat pentru ca Nokia sa iasa de pe piata. Cel mai indicat lucru este sa logati un ticket care adresele gen @gmail direct la google in care le explicati ca folosesc un auto sender script ce creeaza spam in baza de date a site-ului e.jobs, myjob, bestjob, etc. Cand ei vor ( daca v-or verifica) site-urile v-or vedea numarul de useri si cel mai probabil o sa blocheze adresa. Asta merge doar pe Gmail.

Va incurajez sa evitati aceste firme si daca aveti chef sa mergeti la interviu cu chef de mistocareala inteligenta, la urma urmei ce poate sa va faca? sa va dea afara? sa nu v-a plateasca? Oricum asta fac: ))

ayr.forever.af
To Me
Today at 9:19 AM

Standard Products&Solutions

Spor in gasirea unui job decent si sper sa fiti evitati de catre aceste tentative de companii.

Vali

Razvan Luni, 25 Noiembrie 2013
Buna dimineata, am primit si eu 2 mail-uri 1 din ele era de la firma Zepter acum 4 zile si unul in aceasta dimineata cum ca daca doresc sa ma prezint la un interviu pentru un post in cadrul firmei mai sus mentionate (Standard ... ). Mi s-a parut destul de suspect faptul ca mail-ul nu este trimis de pe un contul de e-mail al firmei si este trimis de pe un cont de e-mail personal, si pe langa asta nu tin minte sa fi aplicat la aceasta firma Standard ... nu m-am prezentat nici la prima invitatie la interviul celor de la Zepter si nici la cea de azi nu cred ca o sa merg. E mai bine ca inainte sa te duci la un interviu sa te mai si interesezi despre trecutul firmei respective ... atat cat este posibil ...

Va multumesc
Lory Luni, 25 Noiembrie 2013
Tocmai am primit si eu un e-mail de la ei. Am gasit forumul asta tocmaqi pentru ca am avrut sa ma documentez despre firma respectiva. Pe langa faptul ca ma feresc ca de dracu de posturile de agenti vanzari, adica posturi care implica gasirea de clienti. De zeppter m-am ferit in mereu, de cati va ani buni primesc mailuri de la ei, insa asta e primul in care nu apare numele firmei.
Mi-sa parut ciudat ca nu au sunat, in mail in afara de incheiere nu apare numele firmei, si nu au lasat ca date de contact decat adresa de email. Toate astea denota neseriozitate.
dragoss2222 Luni, 25 Noiembrie 2013
Se pare ca LUCRAM IN >>>>LA ca nici nu ai unde
Andreea O Luni, 25 Noiembrie 2013
Ma bucur enorm ca am intrat sa caut pe google ceva despre firma care mi-a trimis exact acelasi mail care l-au primit inca alte cateva sute de oameni. Intentionam sa ma duc la interviu dar dupa ce am citit aici si am vazut si ca mailul este trimis la inca 50 de persoane e clar ca nu ma duc nicaieri. Pacat de cei care sunt mai naivi si nu se intereseaza despre companiile de la care primesc mailuri in vederea angajarii :)
Mihaela Luni, 25 Noiembrie 2013

Va invitam la interviu intr-una dintre urmatoarele zile ;marti 26/11/2013,
miercuri 27/11/2013,joi 28/11/2013 sau vineri 29/11/2013 la ora 15.00.

Standard Products&Solutions

azi dimineata am primit acest e-mail,bine ca am cautat date despre firma(mi s-a parut ciudat,eu nu aplicasem la aceasta firma).Binenteles ca nu o sa merg,chiar daca am confirmat.M-as bucura sa citeasca si ei comentariile noastre,mi se pare josnic sa te folosesti de adrese de mail(nu stiu de unde le au)si sa pacalesti oamenii.

alexandra Marti, 26 Noiembrie 2013

eu tocmai am primit acest email in care ma invita la mai multe posturi diferite si mi a cerut sa merg cu cv si emailul tiparit ;dar deoarece stiam ca nu am aplicat la ei am zis sa caut cate ceva despre ei si am gasit acest forum; foarte bun, deschide ochii persoanelor; va multumesc

nana Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Multumesc tuturor celor care au scris date referitoare la aceasta "firma"! Era cat pe ce sa ies din casa (in conditiile in care sunt foarte racita!!!) si sa merg la interviu... Si mie mi s-aparut ciudat ca, desi le-am solicitat prin e-mail un nr de telefon la care pot fi apelati in caz de nevoie, NU am primit nici un raspuns...Si asa am hotarat ca, inaite sa ies din casa catre locul indicat in invitatie, sa mai fac o verificare pe net si sa vad daca gasesc ceva referitor la ei...
Acum stau linistita ca nu am luat "teapa"...Eu am fost si la Zepter in primavara si, asa cum au scris si altii, mi s-a parut ca la cursul lor este "spalare de creier"!!
Este foarte clar ca nu sunt o firma serioasa!
Costi Negrei Miercuri, 27 Noiembrie 2013

Am citit comentariile voastre (multumesc) dar ca Toma am vrut sa vad la fata locului cum sta treaba. Acum filmul (cititi cu rabdare) :
La sediul firmei erau adunate cam 40 de persoane. Dupa juma' de ora in curte (vant si ninsoare) ne-a luat o fetica in primire si ne-a dus sus. Bla bla bla despre importanta firmei si filiale in peste zece tari, am fost preluati de niste copii pentru "interviu individual". Cel care te intervieva, isi lua notite intrun caiet. Fiind chemat antepenultimul, am putut observa ca pe caietul d-lui marketing manager, ca si in curte, era asternut un strat alb de zapada... Dar ca sa nu va plictisesc - iata concluziile finale :
*Majoritatea celor cu care am discutat (chemati la inteviu) au primit invitatia in folderul "Spam" - nu aplicasera direct la "SP&S"., emailurile au fost "furate de pe alte situri la care respectivii aplicasera la un job. Nici o invitatie pe care am vuzut-o nu continea numele destinatatrului - era un sablon - si nu oferea un telefon de contact pentru detalii.
*Cineva a interebat daca este legatura intre Zeper si SP&S; raspuns: da si nu, au colaborat in vara, dar acum sunt independenti. Cum? Incearca sa vanda ce prisoseste la Zepter ,alte produse (aflat indirect, dar real, pe net puteti face o paralela).
*Intreb ce post mi se ofera. D-l "Marketing manacer: "...pentru inceput, agent de vanzari, dar daca dovediti aptitudini deosebite puteti ajonge in timp chiar MANAGER !" (vezi oferta din invitatie). Pacat ca nu traisc cat broasca testoasa ...
*L.S :Doriti sa lucrati part-time sau full-time? Am intrebat: Cum se reflecta diferenta in salarizare ? L.S.: Venitul minim: 400 pana la 800 lei lunar la care se adauga un comision de 17-33% din vanzari. Eu: Contract de munca sau colaborare? El: Ne.. Ne.. Conventie - pentru minimul de salariu contactaci lunar cel putin 40 de potentiali clienti pe care sa-i convingeti sa cumpere, alfel ... zero lei !
*Eu: Ce preturi au produsele dvs. ? El: De la 1000 la 6000 lei. Eu: La asa preturi se gasesc multi cumparatori? El: Astae treaba dvs., sa-i gasiti! Eu Si daca nu au bani? El: Putem face cu potentialul client contract de cumparare in rate. Eu: In ce conditii? El: Clientul trebuie sa prezinte garantii (Bunuri de valoare, giranti s.a.) - Eu: Ca la Banca! El: Asa lucram !
CONCLUZIE FINALA: Trebuie sa convingi cel putin 40 de persoane (pentru 400 lei/luna) si odata prinsi in colivie sa-i determini sa cumpere ca sa-ti iei comisionul (care comision se imparte intre firma, seful tau direct, si ce ramane primesti ... integral !) Ce spun potentialii clienti : Am venit sa vad daca intradevar produsul merita banii, daca imi este de un real folos, daca medicul care ma trateaza imi confirma utilitatea dupa ce ii dau amanunte despre produs, daca pot obtine plata in rate doar cu adeverina salariat sau talon pensie ("nu sunt prost sa pun casa drept gaj...").
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Acum VA ROG !!! SPUNETI PAREREA VOASTRA !!! Ma abtin de la alte comentarii (sa nu va influentez...). Va m,ultumesc anticipat ! Va doresc numai bine !

Cristi Negrei Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Revin cu o complectare : Eu am primit invitatia la 07:48 AM - cam matinal, dar ce nu face omul pentru bani ... Pentru ca, daca nu stiati, cel care va cheama la interviu e platit si in functie de numarul de persoane care se prezinta la interviu ! Deci banii tai pentru timpul pierdut si cei cheltuiti pentru transport se transforma in supliment la salariul cuiva... E legiferat : 'NIMIC NU SE PIERDE, NIMIC NU SE CREAZA, CI TOTUL SE TRANSFORMA !
marian Luni, 2 Decembrie 2013
office4 personalrecruitment@gmail.com este o adresa de mail personala,nu a unei societati care detine un domeniu web adecvat. o astfel de adresa se poate face de catre oricine
Lucy Luni, 2 Decembrie 2013
Si eu am primit de la trya.mera97@gmail.com pe data de 17/11 si de la descarca.cv@gmail.com pe data de 02/12 , chiar daca nu am aplicat,greseala mea a fost ca am avut pe bestjobs cv activ ,ma bucur totusi ca nu au sunat si au trimis numai mail,m-ar fi deranjat mai mult un apel.
Aroganta Luni, 2 Decembrie 2013

Va invitam la interviu intr-una dintre urmatoarele zile ; marti 03/12/2013 sau
miercuri 04/12/2013, la ora 15.00.
Interviul este organizat pentru ocuparea utmatoarelor posturi; manager,asistent manager de vanzari,

Standard Products&Solutions

Intrucat este un mail cu o gramatica de "invidiat", o firma fie ea mare sau mica care doreste sa organizeze un interviu pentru niste posturi deschise, nu trimite mail pur si simplu la necunoscuti sa le ceara sa vina in brate cu cv-ul ca sa "discutam", prima contactare a angajatorului tine de imaginea si seriozitatea firmei, mai ales ca in semnatura ne-a lovit cu lipsa numarului de telefon sau a adresei de mail, una peste alta nu am ce cauta acolo.