Forum despre Steelcase

Anne Joi, 5 Decembrie 2013
Ceva informatii despre salarii pe resurse umane aveti cumva? Mersi
Dude Vineri, 10 Ianuarie 2014
Tocmai ce am primit raspunsul pozitiv in urma celor 4 interviuri prin care am trecut cu Steelcase. Aceasta firma mi se pare inovativa si serioasa, de asemenea profesionalismul este la locul lui. Aveti asteptari prea mari pentru niste skill-uri si cunostinte prea simple, pe care le poate dobandi oricine in scurt timp. Salariile se dau in functie de ce aduci in firma. Eu am cerut cu 50% mai mult decat aveam la fostul loc de munca si am primit chiar mai mult.
George Miercuri, 14 Mai 2014
@ Dude : Banuiesc ca ai fost angajat pe un post de IT de ti s-a oferit asa mult, pt ca din cate vad multi se cam plang se salariile mici pe care le ofera.
Lolo Miercuri, 11 Iunie 2014
HR-ul companiei lasa de dorit, lipsa majora de profesionalism. Pe langa asta, vand "imagine" falsa legata de pozitiile oferite. Una ti se spune si alta e de fapt.
cici Vineri, 20 Iunie 2014
HR de toata jena. Nici dupa un an n-am primit feedback in urma interviurilor sustinute la ei!
Rontzi Luni, 14 Iulie 2014
Pe mine m-a sunat o companie de recrutare in idea de a stabili o intalnire pentru un interviu. Semn ca lantul de preselectie fie s-a prelungit fie au eliminat ei o veriga sau mai multe din departamentul propriu de HR. Adevarul este ca dat fiind climatul actual din piata fortei de munca aproape orice angajator isi permite cu lejeritate sa dicteze conditiile. Ramane sa relatez (cat se poate de obiectiv) impresiile de la interviu. -
no Marti, 15 Iulie 2014
Am vazut ca s-a mentionat mai sus ca lumea ar avea asteptari salariale prea mari dar cu toate astea domnul a cerut cu 50% mai mult decat venitul in firma la care lucra in momentul acela...mi se pare normal sa ma astept la un salar pe masura anilor de experienta. trecem peste...ca mediu de lucru este destul de placut. Ca si crestere profesionla nu as spune ca promite prea mult. La fel si in privinta salariului. Nu este apreciat devotamentul fata de munca desfasurata, implicarea la potential foarte aproape de maxim de cele main multe ori maxim, nu imi pare ca i-ar interesa domeniul/ile in care ai putea excela cu atat mai putin par ca ar fi interesati sa profite de abilitatile ce le detii si sa ajute angajatul sa se dezvolte atat in favoarea lor cat si a angajatului; pentru o buna relationare ambele parti ar trebui sa se simta satisfacute. Deseori sunt impuse reguli de catre lideri dupa bunul plac, argumentand putin prostesc motivele, fara sa plece urechea la contra-argumente. Toate astea duc in timp la nemultumiri si neimpliniri profesionale... si o ultima observatie: pe 'alocuri' se promoveaza pupincurismul si ipocrizia si desigur se rasplateste pe masura. Ar mai fi cateva aspecte de precizat dar va las 'bucuria' de a le descoperi singuri.Seara faina!
eu Luni, 4 August 2014
Dupa cum au scris si alte persoane aici.. la fel si eu dupa ce am fost la interviu la ei nu am mai primit absolut nici un raspuns.. nici macar un mail nu mi-au trimis.
1111111 Joi, 7 August 2014
despre steelcase bucuresti aveti informatii?
2222 Vineri, 8 August 2014
Nu exista Steelcase in Bucuresti. COS este dealer autorizat Steelcase si opereaza in Bucuresti.
3333 Vineri, 26 Septembrie 2014
Mie mi s-au parut ok la interviuri.
Primul a fost cu firma de recrutare - care mi s-au parut f profesionisti, au pus intrebari pertinente si nu de-alea de carton ("unde ma vad peste 5 ani"etc), mi-au trimis toate detaliile si chiar niste sfaturi f.ok pe mail, m-au sunat cand au zis ca ma suna, m-au sunat si dupa interviul direct cu firma sa-mi ceara parerea despre cum a decurs.
Al doilea a fost pe Skype cu HR-ul Steelcase - nu eram in Cj la momentul respectiv - d-ra de la HR iar mi-a facut o impresie f buna, disutie f detaliata pe motivatie, evolutie profesionala, chiar si aspecte tehnice la care chiar nu era bata desi nu era domeniul ei; feed-back-ul dupa acest interviu a luat cu vreo sapt mai mult decat mi s-a promis, dar m-au sunat totusi ca am trecut la etapa urmatoare.
Al treilea a fost teleconferinta la sediul lor cu doi tipi din state - iar mi s-au parut ok, relativ prietenosi, discutie destul de tehnica dar si pe partea de motivatie - de ce vreau sa schimb domeniul (postul era mult mai tehnic decat ce experienta aveam eu insa cred ca nu prea gaseau oameni pe SAP si de-aia m-au sunat), etc. Sapt urmatoare m-au sunat ca au ales pe cineva cu mai multa experienta ca mine; despre salarii n-am apucat sa discutam, dar tot procesul mi s-a parut profesionist si condus cu bunavointa.
Me Miercuri, 22 Octombrie 2014

Steelcase = salarii mici, mult de lucru, program de 9 ore pe zi (cu pauza)

lolo Joi, 23 Octombrie 2014

Daca nu lucrezi pe o pozitie gen SAP consultant (pozitie platita nesimtit de bine), ai toate sansele sa fii considerat "usor de inlocuit" si esti tratat ca atare indiferent care este aportul adus de tine pentru buna desfasurare a activitatii. Un alt aspect neplacut este faptul ca cei care nu sunt suficient de norocosi sa aiba managerul direct in strainatate, iau parte la un joc gen "big brother" unde castigatorii sunt bineinteles cei care ii aduc "ofrande" lui Big Brother prin tot felul de meetinguri, sedinte, comitete si comitii. Chiar daca ai treaba de nu iti vezi capul, trebuie sa participi si sa te faci "vizibil" la toate adunarile si sa zambesti frumos ca sa ii multumesti pe zei'. Oricum seful local direct va avea grija sa isi trimita preferatul la adunare (care e optionala de altfel) ca emisar al echipei si astfel zeii sunt multumiti.  Modul de operare: "hai sa ascundem mizeria sub covor" este cel mai des intalnit, mai ales in perioada evaluarilor, unde cei "unsi" vor fi pusi mereu la loc de cinste. In unele echipe, zilele de concediu sunt calculate in functie de cat de bun esti la ode aduse sefului si la cat de inradacinata este relatia voastra de "iubire", astfel poti sa observi ca unii colegi au zile libere fara ca sa fie trecute in sistem. In fine, daca va plac odele si simtiti ca personalitatea voastra duplicitara trebuie sa se manifeste, aplicati cu incredere!

Alexei Luni, 27 Octombrie 2014

In momentul angajarii ti se spune ca vei fi tratat ca si toti ceilalti angajati Steelcase de pretutindeni. In foarte scurt timp poti sa iti dai seama ca nu este deloc asa. Vei putea sa observi fabuloasa servitute fata de toti cei de pe marketurile straine si ti se va cere sa ii tratezi stil "chelner": "mai pot sa fac ceva pentru dumneavoastra?" Atitudinea umila este mereu incurajata chiar deca cei pentru care "slujesti" se comporta cu tine ca si cu ultimul om care tremura in fata lor pentru o bucata de paine. Este inutil sa aduci argumente valide in fata "clientilor interni" pentru ca ceea ce vei obtine vor fi numai niste cuvinte aruncate cu scarba, urmate de o escalare la sef care va avea grija sa iti aminteasca (daca ai uitat) care este statutul tau si ca trebuie sa fii intelegator fata de colegii externi pentru ca ei sunt stresati ca isi pierd joburile, pozitiile lor fiind relocate in Romania (evident platite net inferior si daca se poate ca munca facuta anterior de doi oameni in Franta/Germania sa fie facuta in Romania de 0.5 oameni).

Benjamin Duminica, 23 Noiembrie 2014
Am fost si eu la un interviu la baietii astia. Mi-a placut de tipa de la HR, a fost ok, dar probabil nu i-a placut ei de mine ca am cerut peste 2000 de lei (un salariu mic fata de ce se pretind ei acolo). Modern, chic, multicultural, dar cu salarii de rahat>? No, thank you !
Radu Miercuri, 7 Ianuarie 2015
cam ce salariu ar fi pe pozitia de IT Asset Management Specialist?
Pudyfer Joi, 26 Martie 2015

pentru cei care au depus CV la firma Steelcase am si eu o intrebare.Dupa cat timp de la depunerea CV ului ati fost sunati? va multumesc anticipat! o zi frumoasa