Forum despre Stefanini Romania

Candidat Vineri, 24 Mai 2013
Am participat si eu la o serie de interviuri (HR, Tehnic 1, Tehnic 2, si cel cu clientul)
Am picat la discutia cu clientul, pacat ca proiectul parea unul foarte interesant.

Fata de la HR, Raluca, m-am inteles perfect cu ea. Mai rar in zilele noastre, in domeniul HR, ai de a face cu oameni care stiu sa isi faca meseria.

Nu pot sa spun multe despre Stefanini, dar din interviurile facute pot sa intuesc ca atmosfera depinde de la un proiect la altul. Toti participantii la interviu a fost foarte amabili si politicosi. Interviurile tehnice aveau loc sub forma unui dialog.

Concluzie: E una dintre putinele firme di RO la care mi-as dori sa lucrez.
Anonim123 Marti, 2 Iulie 2013
Am lucrat cativa ani la Stefanini si va pot spune ca ... in functie de proiectul unde nimeresti atmosfera poate varia de la cea mai buna la cea mai rea. Eu am lucrat pe un proiect spre norocul meu bunicel ca atmosfera si ca volum de lucru . Partea proasta in toata treaba asta este ca maririle salariale anuale din cate imi amintesc inainte sa plec din firma nu mai exista. Exista niste etape salariale pe nivele ( Nivel 1,2 si 3 ) De la Nivel 1 catre 2 primneste inca 10 % la salariu , de la nivel 2 la nivel 3 primesti inca 5 % la salariu ( asta tinand cont ca am pornit pe un salariu cu putin peste 1600 de RON ) . Dupa ce ajungi level 3 practic nu mai exista mariri salariale , ci pur si simplu , indirect, esti obligat sa aplici pentru un post de specialist ( tehnic , quality ) sau management. dar sa nu credeti ca va fi usor... Sanse sa luati sunt micute deoarece stau multi la aceasta coada....
Sfatul meu: Este de stat cativa ani , priviti Stefanini ca pe o rampa de lansare dar nicidecum de cariera indelungata .
emotion Joi, 11 Iulie 2013
ce se mai aude despre Stefanini? Atmosfera, colegi, TL, salariu? Am sansa sa primesc 2000 lei/luna (net), program de 8 ore (cu ture de noapte), pe pozitia de IT Helpdesk Technician (French)? Orice informatii legate de aceasta pozitie sunt binevenite!
Alexandra Sambata, 13 Iulie 2013
Cat dureaza procesul de recrutare ? e cineva care a fost la interviu in ultimul timp?
sal Marti, 16 Iulie 2013
cand e vorba de interviu:1-te suna o fata de la HR te sunam maine la ora 9 pentru un prim interviu prin telefon
2-te suna a doua zi exact la ora care au zis si la final iti ureaza toate cele bune in diversele proiecte care le ai si bafta la locul de munca actual -----nimic deosebit,din cate stiu o sa astepti mult si bine ca pana te suna sa te cheme la ei ai schimbat deja 2 joburi.
simple Marti, 16 Iulie 2013
@Alexandra: la mine a durat o saptamana si am primit feedback pozitiv.
mishu Joi, 18 Iulie 2013
Prima zi telefon de la hr pentru pentru stabilirea interviului telefonic, a doua zi m-au sunat si am stat de vorba in limba pentru care am aplicat eu, dupa vreo 4 ore m-au sunat sa stabilim ziua pentru un alt interviu la sediul lor (cel de cunostinte generale calculator care include test de hardware, networking, windows si office plus un test engleza si unul limba straina pentru care ai aplicat). Testele dureaza in jur de 2 ore,ei atat te lasa,daca termini mai repede o chemi pe domnisoara de la hr. Dupa are loc o discutie cu hr-ul in baza rezultatelor testelor iar la sfarsit iti spun ce decizie au luat.
Doru Sambata, 20 Iulie 2013
Salut.
Tocmai am vazut un anunt pentru Video & Audio Editing Technician (SPANISH) la ei si ma gandesc daca sa aplic. Stie cineva mai multe detalii despre ce implica mai exact si cu cat este platit jobul?
Recunosc ca nu stiu spaniola, dar ma gandeam sa aplic pentru ca lucrez cu software audio (Logic Pro, Ableton Live) de ceva ani, am cunostinte destule despre audio editing. Nu am experienta de corporatie (desi stiu destule lucruri despre mediul corporatist prin intermediul amicilor), dar am nevoie sa schimb directia actuala. Tinand cont ca se cere limba spaniola, deduc ca se lucreaza cu America de Sud ceea ce implica ture de noapte, lucru care nu ma incanta, De asemenea, dupa ce am citit ultimele doua pagini de comentarii, la fel deduc, ca as ajunge sa ma iau de gat cu cretinii de acolo dupa cateva luni...
Daca aveti detalii despre orice implica pozitia asta, v-as fi recunoscator.
Multumesc anticipat.
Lesy Sambata, 20 Iulie 2013
@Doru : Scrie spanish, daca nu stii....e clar ca nu ai de ce sa aplici.
Doru Sambata, 20 Iulie 2013
@Lesy: In descrierea postului se cere engleza si spaniola. Cu engleza sunt mai mult decat ok, de aceea m-am gandit. Multumesc.
Elena Marti, 24 Septembrie 2013

Pe un proiect BPO salariul este de 2166 impozabil, asta ar veni in jur de 1500-1600. Nu se primeste spor de limba pentru spaniola si italiana. Franceza primeste in jur de 200 ron net in plus. Pentru limbi mai rare bonusul de limba creste. Dupa 6 luni se mareste salariul cu 10% (asta daca atingi ajumite rezultate) si dupa alte 9 luni mai primesti o marire de 8% din cate stiu. Atmosfera e foarte degajata (aveam colegi care se uitau la filme sau la meci in timpul programului, acces la facebook fara restrictii) Totusi, volumul de munca nu este constant. Sunt zile in care efectiv nu ai ce face si stai cu ochii pe pereti, iar altele cand nu poti sa sa bei un pahar cu apa. Per total nu e un loc de munca rau, dar nici nu merita sa petreci ani in sir aici pentru ca posibilitatile de promovare sunt putine.

Razvan Sambata, 12 Octombrie 2013
Salut cati anagajati are aproximativ aceasta firma? Sunt surprins ca posteaza anunturi mereu.
Alina Duminica, 13 Octombrie 2013
stie cineva ce implica un interviu pt postul de Helpdesk Travel Agent Spanish and English la ei? mi-ati fi de mare ajutor, multumesc!
bajtan Duminica, 13 Octombrie 2013
la casca, se lucreaza in travelport
intrebare Vineri, 13 Decembrie 2013
Am inteles ca ar fi o formare noua pe 6 ianuarie si se ofera salariu de 26 milioane net plus multe reduceri/beneficii. Aveti idee daca e adevarat? e un post pe limba franceza si engleza...
program de lucru? Vineri, 13 Decembrie 2013

Imi poate spune cineva cat de flexibili sunt cu concediile sau cu invoirile in anumite zile?

As vrea sa stiu si daca ofera apa si cafea la birou sau angajatii trebuie sa si le cumpere singuri?

Multumesc
sabie Duminica, 15 Decembrie 2013
Exista pozitii part-time la stefanini?
Roxanne Luni, 16 Decembrie 2013
De Craciun si de sarbatorile legale se lucreaza?
Orele suplimentare sunt platite sau se dau ore libere in schimb?

Multumesc
anonim Marti, 24 Decembrie 2013
De craciun si sarbatori legale se lucreaza. In schimbul orelor suplimentare primesti ore libere la schimb....
Lucian Marti, 21 Ianuarie 2014
Am patit aceeasi treaba pe care o descriu si altii aici. Dupa primul interviu la telefon plus al doilea interviu ( test engleza + test IT), din discutia pe care am purtat-o cu angajatul de la HR am inteles ca va urma sa primesc un raspuns la cateva zile distanta, iar daca totul era favorabil, urma sa ma intalnesc cu un team leader pentru un alt interviu.

Am primit un mail in care mi s-a spus: "Although we find your professional profile overall suitable, we regret that it does not fully align with our specific requirements sought after for this vacancy"

Pe langa asta mi s-a spus ca pe viitor ma v-or contacta in caz de alte oportunitati.

Intrebarea mea este daca cineva care s-a aflat in situatia mea a mai primit vreun semn de la ei.

Multumesc.