Forum despre TBI Credit / TBI Leasing / TBI Bank

ADMIN - undelucram.ro Luni, 2 Iulie 2012

Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in TBI Credit / TBI Leasing / TBI Bank, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de TBI Credit / TBI Leasing / TBI Bank.

Alina Miercuri, 14 Noiembrie 2012
La TBI Credit te angajeaza din 2 in 2 luni la nesfarsit, pentru a avea mai mult control asupra ta in cazul in care nu mai au chef de tine, sau daca vor sa angajeze pe altcineva in locul tau. La un contract de genul asta nu trebuie sa ai motive serioase pt a scapa de un angajat, ci pur si simplu invoci faptul ca ...s-a terminat si asta este. Urmatorul! Traininguri nu se fac (investitia ar fi prea mare) si te descurci, cum poti. Cand nu mai poti, altul la rand. De asta lumea face atatea reclamatii, pentru ca personalul nu este instruit si nu stie ce sa spuna cand se incheie un contract de credit.

Sunt foarte bine vazute persoanele care se **t la chefurile lor, pentru ca inseamna ca pot comunica eficient (cica).

Eu, personal, cand am vazut cum sta treaba....am stat 1 luna jumate si am plecat de bunavoie.
Iulia Miercuri, 27 Februarie 2013
Cam asa e la TBI-ul asta, mie mi-au lasat impresia unei firme foarte neserioase si a unei organizari dezastruoase. Am vrut sa ma angajez consilier vanzari pe Bistrita, dar cand am vazut ca seful habar nu are de ce ofera postul respectiv, nu stie sa-mi zica procente si comisioane clare si fiecare face ce vrea si vorbeste cum vrea cu clientii ....am zis ca o las balta. Deconturi nu se dau, ai de mers in tot judetul, nu ti se da nici un pix macar :)tot ce ai nevoie iti platesti tu. Si sincer....nu se merita.
Zsuzsa Marti, 26 Martie 2013
La TBI este dezastru. Angajatii noi umbla pe teren, fac contracte, afise, etc cei vechi din echipa fixa stau la birou si preiau. Noii angajati bineinteles ca nu-si pot realiza targetul in vecii vecilor. Nu exista transparenta asupra muncii pe care o faci, nu-ti spune nimeni care este situatia cererilor tale, in ce stadiu sunt, nimic, ajungi sa-ti spuna clientul ca i s-a aprobat sau respins cererea , tie nu iti spune nimeni nimic, nu ai nici o parola, nu ai acces in sistem.
Nu ai unde sa cauti sau sa te infoormezi despre procedurile corecte, la zi, actualizate.
klara Vineri, 29 Martie 2013

Avand in vedere cele spuse de tine , salariul zic ei ca e parte fixa si comisioane.cat e salariul fix?
OCD, DCD Marti, 2 Aprilie 2013
Va salut,

Va scriu din dpt Colectare, care pana la sfarsitul anului trecut (2012) era amuzant, si remunerat ok (cand spun ok, ma refer la faptul ca fiecare isi negocia partea fixa la interviu, orele suplimentare se plateau, targetul - aferent bonusurilor de performanta - era tangibil si aducea o suma substantiala la salariu). De cand a fost preluata conducerea Riscului de catre RB, totul s-a dus dracu'. Si ca sa va faceti o idee, cum si de ce s-a dus dracu':
1: orele suplimentare nu se mai platesc, dar ni s-a pus in vedere ca trebuie sa venim sambata. Justificarea din partea marii sefe RB a fost sec "pentru ca asa vreau eu!" - din cate stiu contravine codului muncii...
2: targetul - a ajuns un fel de legenda - pragurile de bonusare au fost urcate atat de sus, incat targetul este realmente imposibil de atins (calculat pe media anului 2012, atat individual cat si media pe dpt - n-a fost niciodata atins noul target)
3: in ultima vreme au fost promovate niste non-valori, ca FN, care stau pe fundul lor toata ziua, fara o pregatire in domeniu sau fara rezultate care sa-i recomande, avand singura calitate ca au gasit fundul coordonatorului de dpt mai putin scarbos decat colegii. si pupa, si pupa, si pupa.... ca sa nu mai spunem ca au niste caractere de 2 lei jumate, parveniti pana-n varfu' capului, singura lor contributie fiind aceea de "trompete" :)/

Altfel spus, majoritatea colegilor de dpt ok, dar se pleaca pe capete. Deja s-au inregistrat 2 demisii (din cate stiu eu), si mai urmeaza alte cateva.

Postez mesajul asta tocmai in eventualitatea in care vom pleca multi din dpt si vor avea nevoie de oameni noi, in speranta ca viitorul candidat pt OCD va citi randurile astea inainte de interviu...

Va salut !!
Anca Joi, 4 Aprilie 2013
Comedie adevarata la TBI organizarea mai rea ca in colectivitatea lui Ceasca,mori de ras,nu sti care este treaba totul se afla cu intarziere iar daca nu esti de al lor,,cica e de vina comunicarea,,ASM praf unde draq au astia stofa ca sunt Piua,mint la greu si sunt analfabeti ,iar seful lor pfffff un mincinos de inghiata apele si face niste manevre cu angajarile de te doare mintea muncesti gratis 30 zile ca popa ,ii reclama toti la Itm ,sa vezi ce abureala credit in 30 min....poate 30 zile ,salariu mic ptr.angajati ramane cine nu are ce face ....
zsuzsa Joi, 4 Aprilie 2013
Catre admin site
Va rog sa stergeti postarea mea , sau daca se poate sa nu apara nume de orase, judete, initiale nume......................nu vreau sa am probleme nici eu nici site-ul dvs. Din cate am aflat nu este ok sa se dea nume...................
Va multumesc.
anonim Joi, 25 Aprilie 2013
Prea tarziu zsuzsa :)) deja a vazut cine trebuia sa vada. devine din ce in ce mai interesant...:)) mai ales ca deja toata lumea stie cine a postat comentul, ai dat prea multe detalii (lucru care este in defavoarea ta). Oricum, urat din partea ta. Rusinica
ANONIM Vineri, 26 Aprilie 2013
CUI NUI CONVINE SA MEARGA ACASA.
El Che Vineri, 26 Aprilie 2013
bravo! desi esti zsuzsa, ai bolls!
Zana Sambata, 27 Aprilie 2013

TBI Credit,angajeaza doar pe o perioada determinata in scop bine definit pentru ca un momentul cand trebuie sa iti prelungeasca contractul acesta nu se intampla asa ca s-a terminat contractul urmeaza alti prosti ca sa se lase manipulati de ei sau sunt prea creduli,la HR conduce Una Elena Manu daca nu grsesc ,pe care nimeni nu o vede sau nu are acces la ea si daca iti dai seama ca te-au fraierit cu promisiuni si este adevarat ca sunt neseriosi,dau vina unii pe alti dar la conducere nu ajungi ca....au paza jos,este adevarat ca au angajati neprofesionisti,care nu respecta angajatii ,te lungesc cu actele ca sa muncesti gratis,nu se dau salariile la timp,au multe reclamatii la ITM,ma mir cine mai are curajul sa mearga la interviurile lor de rahat,TEPARI

Te-ai Bagat In.... Joi, 2 Mai 2013
Daca ai ajuns aici insemna ca ai fost sunat pt. un interviu de angajare sau ai fost deja la interviu si vrei sa stii in ce te-ai bagat.
Dep. Colectare debite
Pai sa incepem:
Zero lei pentru protocol in cazul plebei, la tv-ul din sala de mese se prind programele cu o lingura de care e legat un fir ca nu are firma 30 RON pentru abonament TV, detergentul de vase la sala de mese este cel mai probabil sapun lichid sau dero cu apa ca Axion-ul e scump asa ca il vezi mai rar.
Ai grija de cate ori mergi la buda, ce faci acolo si cat timp.
Posibilitati de promovare : esti nonvaloare dar il pupi pe sefu' si activitatea ta principala e sa ciulesti urechile la colegi si sa torni la sefu' - ajungi un sef mai mic.
Poti sa ii faci un serviciu sefului sau apropiatilor lui ai sanse mari sa fii promovat.
Cresteri salariale : oficial nu se pot face pentru ca nu exista buget dar daca pupi si torni....
Bonusuri : Poti sa faci un target si iei niste bani acum.... s-ar putea sa se considere ca un venit sub 2000 Ron pe luna sa fie cam mult pentru tine asa ca fie iti creste targetul, fie il desfiinteaza si ramai cu maxim 1500 RON.
Prime sau alte atentii de sarbatori : Mituri si legende, pentru cei mici
Bonuri de masa : Au fost odata cand nu era criza.
Team building in firma se face pe banii angajatilor la fel si Petrecere de Craciun sau orice alta activitate de motivare si relaxare pentru angajat.
Costel Marti, 14 Mai 2013
La Bistrita e debandada. Management si angajati dezinteresati.
BISTRITA Marti, 14 Mai 2013
Pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii Costel?
Costel Luni, 20 Mai 2013
Am fost acolo pentru postul de consilier financiar si seful direct nu stia ce inseamna postul, nu avea cunostinte despre produsele financiare si comisionarea care imi revenea mie ca si consilier. Am zis ca e mai bine sa ma retrag decat sa incep lucrul intr-o echipa sudata cu saliva. Am inceput la o alta institutie financiara de aici si cel putin ca superior am o persoana care imi poate raspunde la toate intrebarile, sau afla raspunsurile prompt, astfel incat sa fiu motivat sa-mi fac treaba.
BISTRITA Miercuri, 22 Mai 2013
Si angajatii de ce spui ca sunt dezinteresati?
Costel Miercuri, 29 Mai 2013
Nu am spus de angajatii de la birourile din fata pentru ca nu interactionam cu ei. Am spus de seful pe Bistrita care e paralel. Nu merita sa merg sa bat tot judetul pentru asta. Credeam ca era usor de dedus raspunsul la intrebarea de mai sus dupa randurile scrise mai sus dar se pare ca... Asta este
eu Marti, 3 Septembrie 2013
Saptamana trecuta am fost chemata la un interviu pentru postul de asistent manager (la TBI Leasing, Bucuresti), urmanad ca, in situatia in care voi fi selectata, sa particip la un nou interviu cu dna ptr care se cauta asistenta (sa vada daca exista chimie intre ea si asistenta). Inca de la inceput mi s-a spus ca persoana, care ocupa in prezent postul respectiv, renunta la job intrucat nu mai are viata personala. Si asta din cauza ca dna manager este "foarte pretentioasa" si nu accepta ca asistenta sa plece inaintea ei, putandu-se ajunge sa lucrezi si pana la 8 - 9 seara, cel putin 3 zile / saptamana (programul normal este de la 9 la 18). Intrucat nu am fost sunata pana azi, sigur nu am fost selectata, dar oricum nu am de gand sa mai calc pe acolo.
bajtan Marti, 3 Septembrie 2013
ca-n putul lui zamfir :)))