Forum despre TBI Credit / TBI Leasing / TBI Bank

unul Marti, 1 Octombrie 2013
salutare.. din cate vad parerile celor de aici referitor la TBI credit nu sunt deloc incurajatoare.. sincer pana anul acesta nici nu am auzit de TBI.. daca poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi pentru constituirea unui depozit la TBI Bank. au dobanzi foarte bune si as vrea sa stiu cam ce riscuri imi asum avand in vedere ca la o dobanda negociata pentru depozit nu se mai garanteaza de catre fondul de despagubire + banca nu are nici un fel de reputatie pe piata financiar- bancara romaneasca. in concluzie ce riscuri imi asum daca imi depozitez banii la ei, are rost sa ma risc pentru dobanda mai mare sau nu ? multumesc anticipat
johnny Vineri, 4 Octombrie 2013
Cine barfeste tbi ori e prost ori nu gandeste. Cred ca voi vreti sa stati acasa si sa semnati, tot acasa, statul de plata pe 2000 de euro. Este de munca in tbi si este seriozitate mai ales daca si tu esti serios. Din pct d vdr al salariilor sunt foarte seriosi. Grila de comisionare se respecta intr-u totul iar banii se vireaza intotdeauna cand trebuie. Nu mai mancati ciuperci ca habar nu aveti ce-i cu voi. Voua nu va place munca! Sunt angajat de putin timp insa am certitudinea clara ca sunt respectat conform cu munca depusa.
yo Joi, 10 Octombrie 2013
draga johnny, am lucrat la TBI pe o functie de conducere o buna perioada de timp si consider ca sunt in masura sa am o parere obiectiva. sunt de acord cu tine dpdv al salariilor platite la timp, la faza cu comisioanele este discutabil :) si aici ma refer la transparenta. dar pot sa iti dau cateva exemple despre cum se fac angajarile si concedierile. dar sunt ferm convins ca tu cunosti acest lucru foarte bine, dupa cum se vede sunt ferm convins ca lucrezi la ei si ai o anumita pozitie....
xbx Joi, 24 Octombrie 2013
nu depune bani ca sunt garantati in leva!!!!!!!!!!!!!!!1
just me Vineri, 1 Noiembrie 2013
Raspuns ptr "unul" TBI bank este sucursala a TBI bank Bulgaria , deci FGR nu are nici o treaba cu garantarea depozitelor lor ....Bulgaria e direct raspunzatoare.
In sistemul bancar exista SUBSIDIARE a unor banci straine ( in cazul lor FGDB-ul asigura garantarea in suma de 100.000 Euro) si SUCURSALE a unor banci care au fondul de garantare in tara mama... ca ex Bank of Cyprus
Deci... alegerea iti apartine... insa recomandarea mea ca om cu experienta in domeniu iti recomand o banca care are in spate FGDB ca si garant , ptr detalii citeste aici http://www.fgdb.ro/,
victor Miercuri, 6 Noiembrie 2013
pe ce strada se afla sediul,Cal.grivitei 172,cumva?
cristina Sambata, 16 Noiembrie 2013
Sunt angajata tbi credit pe postul de agent procedural si vreau sa va spun cu parere de rau ca toate parerile negative care le-ai expus mai sus adevarate. O mare neorganizare, un loc de munca instabil....lunar vin si pleaca angajatii...pt ca nu au rezultate sau pt ca sunt nemultumiti de coordonatori. Aici fiecare il sapa pe colegul de langa crezand ca o sa devina un sef mai mic. Nu exista o transparenta a activitatii. Cu parere de rau nu recomand Tbi Credit nici pt job nici pt credite.
Nu este un mediu placut de lucru!
nananana Luni, 9 Decembrie 2013
buna ziua, tot ce pot sa va spun este ca si eu am lucrat la ei timp de o luna jumate , cu program de lucru de 7 ore pe zi in calitate de mandatar vine vorba, pentru ca am semnat o oferta de angajare in care apar ca si consilier vanzari credite directe. la sfarsitul celei de a doua luni mi-am cerut salariul pe o luna macar dar nici vorba de asa ceva. am refuzat sa semnez contractul de 2 ore pe zi in ideea in care eu nu incasasem nici mcar un leu. de unde sa stiu ca nu ma trezesc cu salariul de 250 lei pe luna pentru cat urma sa semnez contracul de munca daca nici in ziua de astazi nu am vazut nici macar un ban de la ei. asa ca am plecat frumos si m-am ales cu o munca de voluntariat de toata frumusetea. sa le fie rusine. intradevar sunt niste hoti
lory Miercuri, 11 Decembrie 2013
Am lucrat la ei in 2005- 2006, am pus pe picioare un punct de lucru, m-am dus la serviciu , chair daca aveam piciorul in ghips, am realizat targetul de 101% , mi s-a spus ca asta nu este nici o realizare si mi s-a mai spus citez " Taci, ca imi vine sa vomit". In acel moment mi-am dat demisia. Singura chestie reala era data de plata a salariilor, in rest exploatare maxima si jigniri din partea marei doamne directoare de vanzari de la acea data.
focsani Duminica, 12 Ianuarie 2014
are cineva informatii despre colaboratori credite tbi in focsani?
lory Marti, 4 Februarie 2014
salut ... despre tbi credit am o foarte rea parare sunt extrem de neseriosi in privinta relatiilor cu publicul mai ales atunci cand soliciti achitarea contului in vederea unei refinantari .Am patito si va spun din propria experienta.
OV9071 Joi, 6 Februarie 2014
Lucrez la TBI LEASING - din 2005 si in TBI BANK din 2013. Citeam mai sus comentariul unui asa numit om cu experienta "just me" si as vrea sa-l intreb daca el citeste ziarele financiare si daca stie care este diferenta dintre ING BANK si TBI BANK ? Pe pariu ca habar nu are ! Afirmatiile gratuite in schimb, stie sa le faca. De asemenea as vrea sa-l intre cate ceva despre stabilitatea levei ca moneda ! E stabila?..nu este stabila ? Cum isi explica el faptul ca aproape jumatate din firmele de asigurari, asociatii, clinici si importante persoane fizice din tara aceasta, au depozite la TBI BANK ?
Referitor la job: trebuie sa stiti ca TBI Credit se adreseaza PF iar TBI LEASING se adreseaza PJ. De asemenea directorii sunt diferiti. Ceea ce va pot spune este ca, la TBI LEASING si TBI BANK cine isi face treaba , primeste bani frumosi. Exista parte fixa ft buna + comisioane, iar targetele sunt realiste. Asta pt cine stie sa vanda bani . Pentru oameni noi, exista bunavointa 6 , 7 luni. Ai masina ta din prima zi in care te-ai angajat, laptop si telefon. Tu trebuie doar sa-ti faci treaba si sa ai business. Primesti ajutor de la sefi ori de cate ori il soliciti. Ai baze de date cu firmele carora le poti vinde bani. Trebuie doar sa-ti faci o intrare printr-un tel, printr-un prieten, etc.
Despre TBI Credit va spun doar ca treaba este cam incurcata. Nu este tocmai ok.
george Duminica, 23 Februarie 2014
Este o mare bataie de joc la TBI, vechii angajati pleaca pe capete si cum sa nu fie asa cand directoarea de vanzari isi numeste subalternii:"animale".Nu va recomand, este o firma de frustrati, nu colaborati cu ei sub nicio forma!
EX OCD, DCD ptr ANONIM Luni, 7 Aprilie 2014

Esti cumva frustatul ala de sef care anul trecut a distrus vietile a patru angajati si a familiilor lor ,disponibilizandu-i pe regula bunului plac ?

Pink Miercuri, 28 Mai 2014
Am lucrat la TBI Leasing acum ceva ani si situatia nici atunci nu era pe roze, chiar deloc. Profesionalismul era doar de fatada si la nivel declarativ, altfel clientii erau inselati sistematic si indusi in eroare intentionat si evident ca scandalurile cu acestia curgeau non-stop. Relatiile intre superiori si subalterni erau destul de arbitrare, insa daca iti faceai treaba si aveai stomacul tare rezistai o vreme dar dupa un an si ceva multora li s-a luat de acest climat complet nesanatos si anormal si au plecat. Un lucru e clar, mai rau ca acolo va spun ca e foarte greu sa nimeresti , trebuie sa ai mare mare ghinion. Sefa a mai mare de acolo taia si spanzura dupa bunul plac, iar daca o numesc isterica si cu probleme de comportament si caracter evidente ii fac un compliment, cuvintele potrivite ar fi mai dure dar ma abtin.... Nu recomand nimanui si niciodata un job nici macar la leasing iar la tbi credit (mergeam des pe la ei si stiu in mare harababura de acolo) nici nu mai incape discutie. Nu va vindeti oricui va iese in cale, nu va vindeti ieftin si tineti capul sus cat se poate si evitati cat puteti initialele tbi, nu va vor aduce nici macar o satisfactie si din pacate credeti-ma pe cuvant ca stiu ce spun !!
Mona Sambata, 21 Iunie 2014

Buna! din pacate, tot ce am citit aici este foarte adevarat!!! TBI - clar NU este o optiune de job!

Angajat Tbi Credit- Moldova Duminica, 10 August 2014
Doar cine nu e facut pentru vanzari, munca de teren si stres ! nu are ce cauta aici. Lucrez de aproape 2 ani si sunt in proportie de 90 % multumita. Pentru rezultate foarte bune am fost trecuta pe nedeterminat dupa 10 luni si am avut venit in luni bune de 4500 de lei ...minimul castigat a fost de 2000 ...DECI SE POATE , dar am muncit de mi-au sarit capacele. Sunt si cateva inconveniente , dar venitul te mitoveaza si te face sa treci peste toate. Teren, o consiliere buna a clientului si munca multa = succes. Bafta
Angajat TBI Credit -Moldova Duminica, 10 August 2014
Pentru Mona.....daca esti o persoana devotata muncii , serioasa, capabila de munca de teren i consiliere clienti atunci n-ai de ce sa spui ca Tbi Credit nu este o optiune de job. Unde ai tu venit peste 2000 de lei si poti ajunge in luni bune la 4000-5000 de lei ? Spune? Cine e puturos si nu este serios nu are ce cauta in aceasta firma!!! Eu incurajez doar persoanele care merg dupa expresia ,, dupa munca si rasplata ,, :))
LOL Joi, 14 August 2014
Daca ai luat 4500 de ron inseamna ca DPD este de doua ori mai mare :)
sam pentru Angajat Tbi Credit- Moldova Vineri, 22 August 2014

scuteste-ne cu prostiile tale . in mod sigur esti o sefuta.
am mai mult de 7 ani in tbi credit (sediul cenrtal)si stiu cum merg lucrurile in ifn-ul asta obosit.