Forum despre TeamNet Group

frone Marti, 23 Octombrie 2012
salut, ne poate oferi cineva informatii din culise? :)
salarii, atmosfera, colegi?
merci.
il nino Joi, 25 Octombrie 2012

hey, maine urmeaza sa particip la un interviu in cadrul teamnet. am auzit si eu ceva comentarii negative din piata, cu toate astea ma voi duce sa vad ce ofera si cu ce se lauda :-)

asteptam si alte pareri. voi reveni cu un feedback maine. bafta

argh Vineri, 26 Octombrie 2012

Buna. Va dau o parere in cunostinta de cauza, eu fiind deja angajat la ei deja de cateva luni:

- implementarea proiectelor: totul se face in graba si evident si calitatea muncii e afectata de aceasta problema
- gestionarea de catre management (mid level managers) - unii manageri sunt dincolo de orice limita (nu stiu sa-si gestioneze proiectele, timpul, resursele si! nici macar nu au abilitatea sa discute profesional), unii sunt mai ok
- comunicare - se trateaza cu o lejeritate incredibila problemele de comunicare - de ex: tipete, manifestari isterice si am auzit chiar injuraturi (in mod normal in alte firme in care am lucrat, la manifestari de genul asta, persoanele respective ar fi fost bagate in sedinta si avertizate) - aici tin sa precizez ca nu e vorba de o manifestare din asta la 2 luni, ci la 2-3 zile
- lucru peste program - by default, se asteapta (cel putin pe proiectul meu) sa lucrezi peste program seara in weekend-uri, de parca n-ai nici o viata personala.

Per total, parerea mea, fac contracte de implementare pe 1 an pentru proiecte care ar trebui dezvoltate in 2-3 ani la capacitatile si resursele firmei din acest moment.

Fiindca nu le pot gestiona prea bine si nici nu sunt dispusi sa taie din profit pentru a adauga resursele necesare implementarii unui proiect, oalele se sparg in capul angajatilor de rand, care tre sa se lupte sa rezolve problemele in lipsa de timp si resurse. Rezultatul: angajati obositi si nemultumiti.

Am auzit ca acum 2-3-4 ani treburile stateau mai bine, dar ce vad eu acum e complet diferit de ce mi se povesteste (subscriu si alti angajati vechi la aceasta parere).

argh Vineri, 26 Octombrie 2012

O sa adaug ceva la comentariul anterior - am auzit ca cei din managementul superior sunt constienti de problemele astea si vor sa schimbe modul de lucru in viitor.
Eu va spun cum e insa situatia acum, poate mai incolo s-or schimba lucrurile.
P.S.: pe mine treaba cu fructele nu ma da pe spate suficient ca sa compenseze restul problemelor. as lucra si pe un scaun de lemn acum numai sa am un mediu si mod de lucru normal

asdf Miercuri, 7 Noiembrie 2012
Salut!
Am fost si eu la un prim interviu la ei si pot sa va zic ca nu mi-au lasat nicio parere. Modalitatea de plata este salariu de 1200 RON + restul pe PFA . Urmeaza sa dau un test si am incercat sa probez spusele voastre legate de extra-time spunandu-i ca nu prea ma pot invoi in cursul zilei si sa dam testul undeva seara. I-am spus "banuiesc ca mai sunt zile cand se face extra-time" si ea mi-a zis ca da, mai sunt dar testul dureaza 2,5 ore si daca as veni la 18:30 sa il dau, nu mai sta nimeni pana la ora 21 acolo.... Un lucru pozitiv din punctul meu de vedere e ca ti se aloca un buget de training si poti face orice training consideri tu necesar.
Astept si alte pareri chiar de la oameni dinauntru. E important sa se elucideze anumite lucruri.
Dex Luni, 12 Noiembrie 2012
Legat de bugetul de training este si nu prea este asa... In aproape 1 an am facut un singur training pentru ca de restul ba aflam prea tarziu ca sa ma mai pot inscrie, ba eram prea ocupat. Ce se intampla cu banii necheltuiti pe training? Nimic. :)

In rest... subscriu la ce a zis "argh" si asteptam schimbarile mult anuntate.
asdf Luni, 12 Noiembrie 2012
Iar in legatura cu plata ce imi poti spune ? cam pe unde se situeaza salariile la testare ? Sar de 3000 lei net ? Am inteles ca pe contractul de munca iti da 1200 lei brut adica vreo 850 lei net.
Dex Luni, 12 Noiembrie 2012
Nu stiu sa-ti spun de salariile de la testare. In toata firma sunt salarii diferite, pe aceeasi pozitie. Depinde de experienta, de nevoia firmei sa te ia, de cat de bine te vinzi etc.

In mod normal asa este cu salariul pe contract de munca, 850 lei net, dar sunt si exceptii, la fel, in functie de nevoile firmei si de proiectul pe care esti.
Dex Luni, 12 Noiembrie 2012
Ah, inca un lucru. Din cate am inteles maririle sunt rare si fara un plan pe care sa-l cunoasca toata lumea. E posibil sa ramai cu salariul initial o perioada lunga de timp.
asdf Luni, 12 Noiembrie 2012
@Dex, mersi mult de informatii
il nino Joi, 22 Noiembrie 2012
salutare din nou,
pe 26 oct am sustinut un interviu la teamnet. chestia e ca a trecut aproape o luna si eu am ramas fara raspuns :)
sa fie oare asta o dovada de seriozitate din partea lor?!
asdfg Joi, 22 Noiembrie 2012
si eu pe 7 noiembrie am avut interviu si nimic.Parerea mea e ca trebuie sa ne luam gandul :))
il nino Vineri, 23 Noiembrie 2012
@asdfg: pt ce pozitie ai fost?

oricum, faza de cam de cacao. ma asteptam la asa ceva de la firmele de cartier...
hh Vineri, 23 Noiembrie 2012
e o practica larg raspandita nu o exceptie..
asdfg Vineri, 23 Noiembrie 2012
O pozitie pe testare. Nu e de cacao..vorba lui hh: se practica :))
ba Marti, 11 Decembrie 2012
salut, stie cineva care este salariul pe o pozitie de business analyst(eventual senior ba) ?
amy Miercuri, 12 Decembrie 2012
hello! dar salariul aproximativ pe suport sisteme informatice, senior level? poate sa sara de 3000, sau nicio sansa?
anan Miercuri, 19 Decembrie 2012
dupa o testare logica si testare psihologica prin teste, mai urmeaza si un alt interviu?
ilie Luni, 31 Decembrie 2012
cu managerul departamentului unde ar trebui sa lucrezi
ghiran Vineri, 29 Martie 2013

TeamNet plateste mult peste media din piata. Asa ca fiecare decide ce este prioritar in viata: bani vs un job normal si viata personala.

Succes.