Forum despre Telbridge Romania

SOS Luni, 3 Noiembrie 2014

Auzi tu '' Dragi Colegi '' asa au fost toti la inceput dupa....... Se vede clar mana Doamnelor de la HR :) Mult succes in cautarea altor companii un sfat de la un om care a gustat din asa zisul DRAGI COLEGI.

SOS Luni, 3 Noiembrie 2014

P.S observati comentariile pozitive incep sau contin Dragii mei , si alte dulcegarii, este un job bun pentru o perioada de 1 sau 2 luni.

camelia Vineri, 21 Noiembrie 2014
La inceput pare totul frumos si fetele de la interviu sunt dragute insa cand ajungi sa lucrezi acolo lucrurile se schimba.
- contract de 4h cand chiar daca muncesti 6 sau 8 h
-la fiecare final de apel trebuie sa pui un status daca il gresesti iti taie 1h din salariu
-pauza la 8h e de 40 de min la 6h de 30 min iar la 4h de 20min daca depasesti iti atrag imediat atentia
-nu este permis accesul cu telefonul pe platou daca te prind iti dau avertisment scris
-la 3 avertismente scrise esti dat afara
- te pune+ sa semnezi un act in care testul de la ima il platesti daca pleci mai devreme de 3 luni fie ca te dau ei afara fie ca iti dai demisia - testul costa 500 ron
-avertismentele se dau pentru mai multe : intarzieri repetate, nerespectarea pauzei, telefon
- daca nu ai vanzari intri in training care nu e platit la fel cum nu e platit nici trainingul de la inceput
-daca esti pe zero pana la ora 13 te monitorizeaza si te pun la casca dubla ( sta un team leader cu tine si iti asculta fiecare apel si iti spune cum sa tratezi)
X Luni, 8 Decembrie 2014
Amuzant ce se scrie aici. Ce-i drept, nu e locul de munca ideal dar nici rau nu e.

Legat de ce a spus Camelia: da, contractul ti-l face pe 4 ore, dar nu-mi spune tu mie ca ai de gand sa ramai la un astfel de loc de munca pana imbatranesti. Lucrezi 8 ore iti primesti banii pe toate cele 8 ore. Legat de pauza, puteai sa spui ca sunt 5 minute la fiecare ora lucrata. Eu am mai depasit pauza si nu mi-a reprosat nimeni nimic. Sigur, poate la un moment dat, dar nicidecum sa fie vorba de avertisment. Plus ca daca ai vanzari lumea mai inchide ochii..daca tu nu ai nicio vanzare mi se pare normal sa faca asa ceva, ca nu vii la munca doar sa stai pe scaun.

Si apropo de avertismente, de cand lucrez aici am vazut un singur avertisment dat, si asta pt telefonul pe platou..aia e, ghinion, stai cu telefonu in ghiozdan sau te duci afara sau in bucatarie sa vbesti.

Camelia a spus ceva adevarat apropo de contractul pe care te pune sa il semnezi, dar si ceva fals in acelasi timp. Te pune sa semnezi un contract cum ca daca iti dai demisia sau esti dat afara din motive DISCIPLINARE in urmatoarele 3 luni va trebui sa iti platesti examenul de intermediar in asigurari. Daca te dau afara pt ca pur si simplu nu ai reusit sa faci vanzari o perioada mai lunga de timp, nu va trebui sa iti platesti examenul ima.

Iar legat de statul la casca dubla mi se pare un lucru ok. Pentru ca vine o persoana noua, care nu prea stie, si are nevoie de un TL sa stea sa ii sufle in ureche sa ii spuna ce sa zica. TL ere m-au ajutat sa fac cateva vanzari la inceput, asa ca s-a dovedit a fi o chestie buna. Dupa perioada de inceput nu te mai asculta, poate doar asa din cand in cand, dar nici nu le simti :).

Asadar, feedback final, ca un prim job e ok, sigur, pentru cei ce nu au mega pretentii de la primul lor loc de munca. Si nu moare nimeni daca 3 4 luni stai aici si inveti cum e sa muncesti :).

Sper ca v-a fost de ajutor. Bafta !
ioanamiumiu Luni, 2 Martie 2015
Mai stie cineva ceva de aceasta firma?
Aurelian92 Luni, 4 Aprilie 2016

Am stat doar 2 zile acolo si mi-a fost de ajuns sa realizez ca e un dezinteres total fata de agenti si se spun o gramada de minciuni la interviu. Eu am optat pt un post de vanzari si mi s-a spus ca trebuie sa iau un atestat CPA pt a vinde asigurari. Am intrebat daca vom invata acolo la sediu, cu un trainer specializat si mi s-a spus ca da. Cand am venit sa semnez contractul, am fost mutat pe un proiect (NMA se numeste) unde nu faceam vanzari, ci sunam clientii Banca Transilvania sa-i intrebam daca vor sa fie sunati pe viitor pt reclame la produse.

Nu s-a mai mentionat nimic de training sau ceva de gen, de fapt vrajeala e ca trebuie sa inveti tu acasa in particular, lucru total diferit fata de ceea ce se spusese la interviu. Intre timp ei te inscriu la curs pe profiduciaria (costa 250 lei) si tu trebuie sa il parcurgi singur, ceea ce nu mi se pare normal, pt ca asa puteam sa il invat si eu acasa daca vroiam fara sa pierd o gramada de timp pe drum sau sunand clienti BT acolo la ei. De ce se spune la interviu ca va fii un training, cand de fapt nu este?

Plus de asta, atmosfera e jalnica acolo, pacat de sediu si dotari ca astea sunt excelente. Toata lumea e posomorata, zici ca vin de la inmormantare, daca ai depasit pauza cu un minut stai in plus 20, (ai pauza 40 min la 8 ore) nu ai voie cu telefoane, nici macar sa te uiti la ceas. De asemenea, asta nu se spune la interviu, ca e secret de stat...

O team-leaderita de acolo nu e in stare nici macar sa iti invete numele frate, pe mine ma cheama Aurelian, ea imi zicea Ovidiu, eu i-am spus ca nu ma cheama asa, a durut-o fix in fund, ea tot cum stia ea imi zicea. Asta mi se pare o lipsa totala de respect, ca sa nu zic nesimtire, mai ales ca lucrezi cu oameni noi in fiecare zi si e normal sa te adaptezi si sa le inveti numele.

Apropo, nu ai voie cu cafea pe birou decat daca ai capacel la pahar. Capacelul nu il iei tu de capul tau, trebuie sa o intrebi pe team-leaderita daca are, si daca vrea ea sa iti dea atunci bei cafea, altfel nu.

Nimeni nu te invata sa folosesti softul pe proiectul NMA, eu am invatat de la colegii de pe acolo. Esti taxat daca depasesti pauza, dar nimeni nu iti spune unde sa te uiti sa vezi cata pauza mai ai. Jalnic frate!

Daca iti iei CPA-ul esti obligat sa ramai la ei cel putin 3 luni, altfel il platesti. Daca il pici, examinarea se plateste de asemenea. Si normal ca ai sanse mari sa il pici pt ca acolo nu te invata nimeni ce si cum, iar acasa cand sa mai inveti frate dupa 2 ore pe drum si 8 ore la birou unde stai ca la puscarie si aproape ca trebuie sa iti ceri voie sa te pisi?

Ar mai fii multe de spus, dar ma opresc aici. Am mai lucrat pe la vreo 4 call centere inainte, dar nicaieri nu am vazut asa ceva ca aici si in doar 2 zile. Evitati acest call center, va atrag cu un salariu bunicel (care apopo, nu stiu daca il si iei pt ca eu nu am primit nimic pana acum) si va tin o gramada de vreme. Nu merita nimeni asa ceva, o atmosfera unde stai cu frica si sa razi.

A, si cand sa-mi dau demisia, intrebari ca de ce, ca ce si cum, am fost chemat la sefa mare, care m-a facut nesimtit si vorbea de parca eram in clasa a 5a si m-a prins copiind. I-am explicat de ce plec, bineinteles ca nu ma asculta si cand mi-am pierdut rabdarea i-am zis la revedere si am plecat, am lasat-o sa vorbeasca singura.

realitateaverde Joi, 7 Aprilie 2016

Incepand de la interviu unde esti dus cu zaharelul legat de salar(una scrie pe anunt si alta e adevarul) nu ti se specifica la angajare ca o sa fie contract pe perioada determinata de o luna, esti obligat sa iti faci card la o banca care vor ei(nici acum nu stiu sigur daca BT ori Raiffaisen ) stai ca de fapt nu incepi azi...si nu stiu de fapt cand incepi ca...stii noi de fapt nu am primit baza de date. Incepi munca si nu ti se da nici o indicatie, decat user si parola si tu apoi trebuie sa vezi cum te descurci in program si pe parcurs isi mai aduc ei aminte ca stai ca aia nu se incadreaza aia e altfel. Afli ca nu iti poti folosi telefonul(sa zicem doar sa zicem ca e ok) dar cel mai absurd fapt care il auzi e ca nu ai voie nici macar sa il incarci acolo(asa ca daca ai o problema si ramai fara baterie si ai si incarcatorul, poti sa il bagi unde soarele nu rasare). Pe langa faptul ca esti tratat ca sclavul de pe plantatie gen se urla la tine( ca doar ei sunt sefi nu? sunt 2 team leaderi pusti care se cred mari sefi si habar nu au cum sa isi impuna punctul de vedere decat prin tipete).Ei au voie draga cu telefonul personal sa vb si sa il incarce dar tu nu, in plus esti obligat daca ai facut alegerea proasta sa te bagi pe vanzari sa ramai acolo 3 luni ca daca nu le platesti 400 de lei cursul care il fac pt asta, si mai stai si peste program cand vor ei, te tin din timpul tau dimineata fara sa fii platit, se aduna ore pe care te obliga sa le semnezi ca fara plata. Si lista este lunga. Nu recomand angajarea la o firma condusa de oameni care urla la tine. Daca aveti o indoiala cat de mica puteti sa ma contactati si va fac legatura cu alti fosti colegi care va pot confirma cele spuse de mine.

realitateaverde Joi, 7 Aprilie 2016
Subscriu lui Aurelian :) acum am vazut mesajul lui, colegi de suferinta altceva ce pot spune...
JohnJohn90 Joi, 14 Aprilie 2016
mai oameni buni, eu chiar ma intreb ce varsta aveti de va impiedicati de asa motive puerile... am lucrat la ei cam 6 luni apoi am intrerupt din cauza facultatii iar acum ma gandesc serios sa ma intorc pentru ca am progrmul mai lejer si chiar mi-e dor de atmosfera, colegi. mereu era muzica pe platou si veselie intre noi. n-am auzit nici macar o data un glas ridicat la mine de la team leaderi, nu stiu ce ati facut de i-ati scos voi din pepeni.
ce nu mi placea ca trebuia sa dai autograf pe zeci de hartii pt o zi lipsa sau daca nu ti faceai orele saptamanale. la part time iti faci programul cum vrei daca ai 20 de ore pe saptamana
da, asa e, iti fac card la o banca, nu mai stiu exact care, si ce ma intereseaza pe mine care?? salariu nu a intarziat nici macar o zi, am stiut mereu cat iau in plus din vanzarile facute,, o singura data am aveut discutii aprinse cu niste bonusuri ratacite dar s-a rezolvat.
aaaa si nu stiu ce va tot plangeti ca trebuie sa invatati pentru IMA. toti am invatat. cu diploma aia pe care o primiti dupa examen va puteti angaja aproape in orice banca.. daca va place (eu o am dar .... nu ma atrage mediul bancar)
e un job ca oricare altul, cu bune cu rele , pt mine balanta a fost pe plus si la bani si la atmosfera. ne vedem curand acolo!! I'll be back!!
succes!
happy_adri Joi, 21 Aprilie 2016
Lucrez la aceasta firma inca din luna ianuarie,mi au facut contract de munca pe 8 h exact cum vroiam sa lucrez,totul este legal,mi s a explicat foarte clar exact cum va sta treaba daca vreau sa lucrez aici, inca de la inceput,este un mediu placut,o echipa tanara,program de la 9-17 ,cu 40 min pauza inclusa in cele 8 h de munca,intr.adevar nu ai voie cu tel la birou,decat in pauza dar nu cred ca e ceva absurd,tinand cont ca esti la serviciu si trebuie sa muncesti! Am dat si acel examen de care se vorbeste pt a putea lucra in asigurari..nu a fost greu de luat!! A fost chiar ok...mai mult de atat ce vreti frate?? Sa fiti platit pe stat? Si sa fie normal sa intarzii,fara sa fii penalizat? E normal sa respecti niste reguli si un program...cred ca oriunde ne am duce exista reguli care trebuiesc respectate!!!
ana522 Vineri, 28 Octombrie 2016

Am fost angajata 2 saptamani la aceasta companie. La inceput chiar a fost frumos, primul job, persoanele pareau dragute, fata de la HR era o scumpa.
In prima saptamana trebuia sa te prinzi tu de cum stau lucrurile, multe detalii iti erau ascunse, gen cum am observat daca dadeam acel test trebuia sa mai stau vreo 6 luni altfel trebuia platita, cu suma aferenta a 3 luni salariale. Ca si team leader era un baietas, din cate am inteles erau mai multi de la facultatea de geografie, extrem de prost-crescut, el si cu inca o domnisoara nu stiu cum, au constituit un motiv important in demisia mea.
Pe scurt, domnisoara si domnisorul dupa parerea mea nu au ce cauta in acea firma. Atmosfera era groaznica, cat si pauzele, cat si lucrurile ascunse. Nu ti se spune pe sleau de la bun inceput

Telbridge Romania Luni, 21 Noiembrie 2016

Buna, Ana522!

Ne pare rau pentru ca in urma experientei de doar 2 saptamani la Telbridge ai ramas cu asa impresie gresita si ai inteles atat de eronat cele ce ti s-au transmis :) . Etapele angajarii in compania noastra sunt prezentate in fiecare interviu si sunt stiute foarte bine de catre toti cei care sunt interesati sa le cunoasca, acestea fiind urmatoarele:

- Pentru inceput se sta in training, PLATIT, cca 2 saptamani si jumatate, timp in care, impreuna cu trainerul nostru, se invata pentru obtinerea atestatului in asigurari - mai exact pentru Calificarea Profesionala in Asigurari (CPA), diploma emisa de catre Institutul Financiar. Compania noastra plateste pentru fiecare agent in parte suma de 500 de lei pentru a-si obtine acest certificat. Diploma va ramane a agentilor.

- Clauza contractuala este de a ramane in companie macar 3 luni. Cine pleaca mai devreme de 3 luni trebuie sa plateasca maxim 500 de lei (daca pleaca imediat dupa inscrierea la examen), apoi suma scade cu fiecare zi pana la finele celor 3 luni, cand se va stinge definitiv.

Telbridge a sustinut intotdeauna angajatii care se aflau la primul job; nu este o munca grea, cere putina dedicare, rabdare, atentie si dorinta de a invata, asa vor aparea si rezultatele :).

Cu drag,
Telbridge

KsK Luni, 13 Februarie 2017
La inceput, toate bune si frumoase, ti se promite marea cu sarea si se trage de tine sa faci ore suplimentare desi nu esti obligat, dupa un timp, cand se invata lumea cu tine, te trezesti cu bani si ore pe minus si nu stii de ce, daca nu iti calculezi singur orele lucrate si vanzarile facute... Ceri explicatii si nu ti se ofera, toata lumea da din umeri si vin doar cu scuze sau motive banale. Daca ai nevoie de o zi de concediu fara plata, nu se poate, ca au nevoie de oameni si in loc de concediu fara plata ti se face referat pe motivul: absent nemotivat. Daca le zici ca stai ore suplimentare, bucuria lor, lasa sclavu sa munceasca si team leader-ii sa stea degeaba la birou, pe facebook, youtube si alte prostii... Daca te pune dracu sa te gandesti sa-ti dai demisia, e groasa treaba, trebuie sa stai obligat fortat in preaviz, dupa capul lor, chiar daca angajatorul nu isi respecta obligatiile contractuale. Din momentul in care aduci discutia de acest lucru, fiecare sefut iti cauta nod in papura sa-ti mai faca, cate un referat, sa te poata da afara pe motive disciplinare, ca in Romania.
Te angajezi, faci training pe ceva, cand ajungi pe platou te trezesti cu altceva... Totala dezorganizare. Dupa ce iei acel examen, IMA, trebuie sa stai obligat minim 3 luni altfel iti trage din salariu costul examenului, au o clauza in contract.
In ultimele 3-4 luni au fost probleme, la toti, legate de salariu, bonusuri si ore pe minus. Se munceste in sistem "ma treci la caiet". Din ce in ce mai multi pleaca, in ultima perioada, cu un gust amar. Aceasta firma cauta sa angajeze doar persoane tinere care nu cunosc Codul Muncii si nu stiu sau le e frica sa-si ceara drepturile.
Per total: de evitat, nu recomand nimanui, nici macar ca un prim job.
ana522 Marti, 4 Aprilie 2017
Buna ziua,

Aferent reply-ului adus. Nu prea aveai cum sa nu fi dedicat job-ului in sine. Am fost angajata acum 2 ani, insa atunci la proiectul la care lucram eu era vorba de asigurari, si trebuia sa faci minim 2 asigurari pe zi, altfel riscai ca ziua sa nu iti fie platita decat pe jumatate. Poate si aici am inteles eu eronat sau nu imi aduc aminte corect, dar cu siguranta era o problema legata la salariu daca nu iti ieseau nr de asigurari. Nu e corect, poate nu este ziua ta, dar ai stat 8 ore la casca si ai vorbit cu diferite tipuri de oameni, care mai de care mai stresanti.
Cu toate acestea, accentul s-a pus pe faptul ca "NU", la interviu, cat nici la training nu ti se spune de clauza aceea contractuala ce se intampla in cazul in care nu treci acel examen sau pleci mai devreme de 3 luni. Noua cel putin atunci nu ni s-a spus, poate acum e diferit. Noi am aflat de la alti colegi.
Accentul a cazut de asemenea si pe team leader: daca intr-adevar cititi comentariile, o sa vedeti ca sunt foarte multe plangeri legate de ei, parerea mea e ca ar trebui sa va axati pe niste "sefi" mai experimentati sau fara atatea figuri pe ei :).

O zi buna :)