Forum despre Telekom Romania Mobile Communications SA

Alicia Marti, 12 Mai 2015
ce salarii au cei care lucreaza in magazinele Telekom (cei care vand telefoane, abonamente, accesorii...) brut si net, la ora actuala (luna Mai 2015)? se mai acorda bonusuri/comisioane din vanzari?
care este targetul lunar?
angajarile se fac pe merit sau prin PCR (pile, cunostinte, relatii)?
cum sunt managerii si colegii?
ce fel de intrebari se pun la interviu?
angajatii au vreun beneficiu? adica, poti cumpara un telefon la pret redus?
maraJ Luni, 7 Martie 2016
Buna. Ce stiti despre Senior Financial Analyst? In special un interval salarial. Multumesc.
Ingrid009 Sambata, 26 Martie 2016
As dori si eu sa stiu detalii despre procesul de interviuri pt. Corporate Sales Represenative. Multumesc.
NNN Vineri, 22 Iulie 2016

Buna, poate sa-mi spuna cineva care este salariul pt un agent vanzari segmentul B2B?

NNN Vineri, 5 August 2016

Cauta oamenii super calificati care sa lucreze pe 1000 lei partea fixa!!!

Sergheyi Vineri, 5 August 2016
NNN poti fi mai explicit? Despre ce pozitie este vorba mai exact? Ceva vanzari?

Banuiesc ca ai fost la interviu...
NNN Vineri, 5 August 2016

Agent vanzari segmentul B2B, problema lor este ca au serviciu naspa si le-au plecat cei mai multi clienti dintre operatorii de telecom si raspunsul lor este sa angajeze "genii" cu 1000 lei care sa mai creasca cota de piata. O bataie de joc atata timp cat un angajat intr-o multinationala castiga 1600+bonuri+transport+bonusuri de diferite tipuri=2000 lei cu 10 clase IAR ei cer studii superioare+2 limbi straine+carnet conducere+++++++++

NNN Vineri, 5 August 2016

Cat despre faptul ca poti castiga usor 3000-4000 lei e o abureala de doi lei, pai daca se face usor 4000 lei tu de ce oferi 1000 lei parte fixa?!?!?!

CrissCristi Marti, 14 Martie 2017
Salutare,

Am fost la interviu ptr postul de agent vanzari B2B in Bucuresti.

Salariul este de 1000 de lei net, partea fixa. Cica se poate castiga din bonus 1000 de euro. La inceput primesti masina impreuna cu un coleg sau daca vrei sa te duci cu masina ta ei iti vor da card de combustibil.

Interviul este unul sofisticat. Mai intai te pune sa vorbesti despre tine si fostul tau loc de munca. Bineinteles ca esti intrebat de motivul pentru care pleci. Apoi urmeaza intrebari de genul:

1. Da-mi un exemplu de performanta la locul tau de munca.
2. Daca am intreba un client despre tine si-ar aduce aminte de tine? Crezi ca oamenii te-au tinut minte? Ai iesit in evidenta?
3. Care este diferenta intre vanzarea consultativa si cea tranzactionala? Care este cea potrivita?

Apoi se face un roleplay in care tu esti un vanzator de fructe si doi oameni se opresc la tine la ghereta si trebuie sa ii faci sa cumpere.

Daca nu procedezi corespunzator iti vor reprosa asta. Trebuie sa ii intrebi lucruri de genul:

1. Ce fructe consumati?
2. De unde le achizitionati?
3. Ce anume cautati la fructele cumparate?
4. De ce cumparati de la vecinul meu si nu de la mine? Sa insisti pe ce te diferentiaza.

Dupa care urmeaza un test de 40 min, test de IQ Raven. Doar cu imagini, unde trebuie sa alegi figura care se potriveste.

Dupa care te vor anunta daca mergi mai departe sau nu.

Parerea mea este ca acest interviu este mult prea sofisticat avand in vedere ca ti se ofera salariul minim pe economie iar domeniul telecomunicatiilor este unul extrem de competitiv ceea ce limiteaza posibilitatea de bonus.

Sediul este in Sema Parc, la 2 minute de statia de metrou Petrache Poenaru.

Mult succes celor interesati!