Forum despre Teleperformance Romania

Nickname Miercuri, 4 Septembrie 2013
Mereu angajeaza deoarece firma coordoneaza mai multe proiecte (CST Pre., Banc Post, etc) si multi pleaca dupa doua-tre luni, altii sunt dati afara ca normal, decat sa-i maresti salariul dupa un an, mai bine il dai afara si angajezi altul pe salariu mai mic. Nu spun ca asta se intampla cu toti oamenii, au nevoie de o mana de oameni vechi, de baza pentru fiecare proiect, care sa-i invete pe angajatii noi cum sa se descurce pe casca.
florin Luni, 18 Noiembrie 2013

Am si eu programat un interviu pt postul de agent call center pe lb romana.
Cat e salariul?

The Green Gopher Marti, 26 Noiembrie 2013

Am lucrat si eu la aceasta companie, vreau sa confirm toate cele spuse aici, e ok sa lucrezi un an maxim 2.

weedy Vineri, 21 Februarie 2014

pai sa vedem, lucrez de 3 ani in TP ca agent si o sa va impartasesc si eu cateva cuvinte, depinde foarte mult proiectul pe care te angajezi, sunt si parti bune si rele aici, salariul este mic, incepi de la 175 de euro cu bonuri, dupa care din 6 in 6 luni se mareste cu vreo 30 de euro, pana la suma maxima de 235 de euro la care se mai adauga in functie de proiect si bonusurile daca exista. se platesc la timp salariile si bonurile, contractele sunt ok (pentru cei ce au ifose cititi bine contractul). Ca si supervizori, sunt oameni si oameni, unii mai destepti altii nu, dar daca iti vezi de munca ta si esti serios nu ai ce imparti cu ei, nu sunt la primul job si am avut patroni si mai rai ca aici deci ca regula de baza: daca nu iti permiti prea multe cu seful si il respecti nici el nu are ce imparti cu tine daca iti vezi de treaba. nu am lucrat pe cosmote dar este un proiect destul de solicitant, la fel si collection, daca nu te tin nervii tare nu aplica ca nu este pentru cei slabi de inger. concediile sunt ok atata timp cat ti le programezi dinainte, la fel si invoirile, daca stii sa vorbesti beneficiezi si de flexibilitati la program. nu exista motivatie in aceasta firma, nimeni nu o sa te bata pe umar daca faci ceva bine, doar cand faci ceva prost ti se sufla in ceafa, in rest, este o firma ca oricare alta, cu bune si cu rele.

maria24 Vineri, 4 Aprilie 2014
Buna.... in ce consta interviul la teleperformance ? cam ce intrebari v-au pus?
DDD Miercuri, 16 Iulie 2014
Hello,

Urmeaza sa ma duc la un interviu pentru o pozitie de customer support pe lb Italiana. Poate cineva sa-mi spuna cam cat ar fi salariul? Macar sa-mi fac o idee, daca are rost sa imi mai pierd timpul sau nu. :)

Merci!
him Joi, 17 Iulie 2014
Salutare,

As dori si eu o parere obiectiva, urmeaza sa am interviu pe customer support germana la TP, si as dori sa stiu asa mediul de lucru, este un job care merita...sau parerile exprimate anterior sunt reale....?
cineva Luni, 11 August 2014
Training 2 saptamani. Salariu 375 euro + bonuri de masa, decont transport + asigurare. In trainibg nu intelegi nimic. Voi vedea in sala cum e.
red Miercuri, 13 August 2014
Salut! Am vazut pe site-urile de recrutare ca au 50 de posturi pentru "operator call-center". Stie cineva pentru ce proiect? Multumesc anticipat!
operator Joi, 14 August 2014
Buna. As dori sa dau cateva detalii celor interesati de aceasta companie. Perioada de training 2 saptamani, salariza 375 euro + bonuri de masa + decont transport, asigurare medicala, bonus de 50 de euro daca iti faci munca bine. ( customer suport gaming on italian). Totul se bazeazape calitate si nu pe cantitate. Perioada de training este de 2 saptamani timp in care esti platit normal si ti se dau si bonuri de masa. Eu lucrez pe proiectul de asistenta clienti pt jocuri. Ideea e sa stii engleza pt ca programul principal de operare este in engleza si cursurile si teoria tot in engleza. Practic trebuie sa stii sa cauti informatii date de ei pe google, link-uri etc.Se cer 2 limbi straine : englezasi lumba pe care vei lucra : italiana, rusa, germana, poloneza etc. La inceput nu intelegi nimic din training insa la sfarsit vei vedea ca e foarte simplu. In training operezi pe pc, inveti cu videoclipuri + explicatii infinite din partea celui ce iti preda, faci teste , te joci , iesi la suc etc. In opinia mea este o companie f serioasa , cu plata corecta si la termen , nu sta nimeni langa tine sa te streseze si inveti multe chestii pt tine. Nu pot spune nimic de sefi pt ca inca nu cunosc pe nimeni. Am fost si in sala de lucru si este un ambient impresionant cu toate conditiile : pc performante, scaunde de piele confortabile, spatiu, AC , birouri mari. In opinia mea trebuie doar sa ai chef de munca , in rest este un job cu ffff multe informatii. Se lucreaza pe ture in functie de limba straina pe care o stii. Pe italiana programul este de luni pana vineri de la 13:00 la 22:00 ,tura fixa. Si app toti sunt f amabili si educati ;)
Ellie Duminica, 17 August 2014

In firma asta sunt si parti negative si pozitive ca in orice firma! Lucrez in TP de ani buni si o singura data nu am avut o intarziere salariala sau de bonuri .Singura intarziere se face la decontul de transport. Aici se i-au bani daca muncesti daca pui cu adevarat osul la treaba .Nu le convine celor care vor sa stea la tigari, cafele si sa se frece pe holuri toata ziua pentru ca sunt contorizati de un program care iti spune cat vb si cat nu! Lipsesti de la munca e normal sa ti se taie din bonus si sa iei mai putine bonuri de masa. Si eu am avut nemultumiri dar le-am discutat. De ce nu spuneti ca te angajeaza cu un salariu si in functie de proiect creste .Ca ai perioada de pregatire platita etc. Parti negative exista foarte multe si le vom gasi la orice loc de munca dar daca stii sa le rezolvi cu calm si stii cum sa abordezi problema nu sunt un impediment pentru nimeni . In nici o firma nu se castiga bani daca stai fara sa faci nimic. Plus sunt foarte multi oameni care habar nu au pe ce planete saunt vocabular de maidan , maniere indiscutabile si tot felul de iesiri . Este perfect normal ca acesti oameni sa nu suporte critici si sa aiba un superior,simt ca le pica rangul! Si eu de multe ori am avut tentinta sa plec din Tp dar cand am fost la varii interviuri m-am convins ca nu e cea mai buna alegere. Sunt anumite proiecte cu superiori nasoli dar daca iti vezi de treaba ta nu vei avea nici o problema. Si daca nu va convine schimbati proiectul si gata.

Dana Marti, 23 Septembrie 2014
Am si eu o intrebare: aveti idee cam care ar fi programul pe proiectul de gaming in limba franceza?
Gigi Marti, 14 Octombrie 2014
Pt proiectul de gaming salar 18 mil cu toate bonusurile si decontarile incluse. Interviu in italiana cu un lesinat asa mai negru la fata care nici el nu prea vorbeste italiana, un mic interviu in engleza si un test tot in engleza cu intrebarea: Care sunt avantajele si dezavantajele folosirii aplicatilor.
Micha Miercuri, 15 Octombrie 2014
Buna, pentru pozitia Operator call center limba franceza care este salariu net +bonusuri si in ce consta interviul - adica de cate ori te cheama dupa primul?
FostAngajatTP Joi, 26 Februarie 2015

Buna ziua,
As vrea sa va povestesc putin despre experienta traita ca si angajat al companiei Teleperformance si o sa incep prin a puncta cateva din punctele forte:

- Salariul se da la timp dar asta nu trebuie sa fie un punct forte

Puncte slabe:
- salariu destul de mic pentru munca depusa
- mediu de lucru plin de stres
- cerinte exagerate din partea managementului bazate doar pe " asa vreau eu"

In continuare as vrea sa va povestesc putin si despre departamentele din cadrul companiei.
Exista anumite departamente in care efectiv este o placere sa lucrezi datorita colectivului si anume cele pe limba straina. Cerintele sunt mai lejere iar modul de lucru este placut si recompensat oarecum in conformitate cu munca depusa.
Daca ai nimerit pe un proiect de vanzari ( mai ales pe asigurari ) atunci sefele te trateaza naspa si daca ai curajul sa iti sustii sau expui un punct de vedere este cel mai prost om, se uita la tine de parca te-ar manca.
Singura problema este ca desi se cunosc aceste aspecte cei abilitati in a remedia acest aspect nu reusesc sau nu vor sa ia masuri in aceasta privinta.
Pe langa acest mod de a trata angajatii caracterul lor este unul ce lasa foarte mult de dorit si chiar daca vreodata ai primit indicatii din partea lor tot tu esti de vina daca se va dovedi ceva gresit deoarece nu vor recunoaste ca te-au pus sa faci asta.

De asemenea tot ceea ce se intampla in acel departament poate fi pus sub semnul intrebarii si aici ma refer si la modul de cerere al orelor suplimentare, calculul bonusurilor, programul de lucru, acordarea avertismentelor si cel mai important MODUL IN CARE SUNT TRATATI ANGAJATII.

In speranta ca cineva din conducerea companiei va lua o masura in acest sens,
Va salut.

alex11 Marti, 20 Octombrie 2015
Buna! Stie cineva care sunt salariile pentru limba romana si cu ce firme se lucreaza in prezent? Multumesc
Angajatinprezent Marti, 22 Martie 2016
Salutare, am sa va descriu pe scurt ce se invarte pe la firma asta:

1. Salarii mici
2. Multe proceduri interne, total absurde (un exemplu de luat in vedere este ca nu ti este permis cu absolut nimic pe birouri, sa nu vorbim de telefoane mobile ca primesti avertisment scris pt asta si esti dat afara la al 3 lea).
3.Training-ul este f scazut din punct de vedere calitativ.
4.In functie de proiect, o sa raspunzi la apeluri de o sa-ti iasa apa din cap.
5. Ai grija cu cine te imprietenesti si ce vorbesti, e mult pupin....acolo
6.Salariul se plateste pe data de 15, FIX, nu exista mai devreme niciodata (sunt sarbatori si anumite zile cand
s-ar putea face un gest frumos, dar NU, aici neconditionat pe 15 si atat)
7. Bonusul este f greu de atins si teoretic neexistent, ca sa nu zic practic.
8. Atunci cand veti cere un salariu decent or s-o dea cotita si or sa zica ca n-au bani, daca ceri o
marire la fel, o sa primesti Promisiuni :), pe care eu le-am acceptat si am primit fix "Treaba aia"
9. Ca sa dau si un punct pozitiv, este o companie de inceput de cariera si pt cine nu are f multe studii (nu
vreau sa jignesc pe nimeni dar este adevarul si nivelul de acolo.)

Per total, ceea ce am descris mai sus se intampla la nivel general, nu sunt frustrari personale sau detalii subiective,
veti vedea pe pielea voastra daca ajungeti sa le acceptati vrajeala de la interviuri.

Multa bafta
FostaAngajataTP1 Joi, 16 Februarie 2017

Astazi vreau sa va povestesc de Teleperformance Romania ! Am lucrat in acel loc 2 ani si o spun cu mare regret ca a fost cea mai mare gresala din viata mea.
In primul rand prima greseala pe care a facuto conducerea TP este angajarea si avansarea de oameni care nu au niciun fel de pregatire (unii nu au nici Bac). Cel mai potrivit proverb pentru acesti oameni este "Tigan** cand s-a vazut imparat, primul pe tacsu l-a spanzurat". Unul dintre SV de pe proiectul unde am lucrat eu (Jocuri Video) este un om care nu a realizat nimic in viata lui si a ajuns sa conduca 10-15 pusti. El are impresia ca este cel mai tare din firma si ca isi merita deplin locul. Am fost foarte dezamagita de el in momentul cand a inceput sa imi faca avansuri, pe care eu le-am refuzat. A inceput sa se comporte destul de nasol dupa aceea. In prezent si-a gasit o pustoaica de acolo care o tine sub aripa lui (ii manaca banii doar) si o pune sa ii spioneze pe ceilalti angajati sa vada ce fac.
In al doilea rand este o persoana care din punctul meu de vedere nu are ce cauta pe acel post. Nu intelege deloc cum ar trebui sa managerieze toate situatiile care apar. Un exemplu potrivit este cand sefii din Galway au intrebat cum au reusit angajatii sa fure 60.000 Euro din jocurile lor.
In concluzie este un JOB pe care nu il recomand nimanui! Daca doriti sa va terminati psihic, TP este locul potrivit.

A voastra,
A.M

Grimm Joi, 23 Martie 2017
Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul nu e intolerabil. Poate ca am avut eu bafta sau poate ca unii dintre nemultumiti chiar n-au avut vreodata "ocazia" sa lucreze intr-un mediu cu adevarat stresant, gen inregistrat si/sau solutionat reclamatii, preluat nu 30-60 apeluri pe zi ci undeva intre 80-150/zi, ca sa aiba si alti termeni de comparatie... Nu zic ca e totul roz aici, dar inclin sa cred ca opinia fiecaruia depinde mult de proiectul pe care lucreaza si, in cazul unora, poate si de vreo experienta anterioara in care veneau la un job doar ca sa stea cu mainile-n san.