Forum despre TELUS International Europe

MC Marti, 29 Iulie 2014
Haideti sa va povestesc experienta mea in aceasta companie. M-am angajat inca de cand Telus se numea Callpoint New Europe, fiind de altfel si primul meu job in Bucuresti. Am acceptat sa lucrez la ei datorita atmosferei generale si a oamenilor foarte prietenosi, lucru care nu s-a schimbat pana in momentul de fata. Ca in orice companie exista plusuri si minusuri, perioade mai incarcate sau mai lejere, dar puteti fi siguri ca va puteti baza pe colegi de cate ori aveti nevoie.
Referitor la salarii, da, sunt diferente (ceea ce este normal) pentru ca fiecare are task-urile lui, vorbeste anumite limbi sau lucreaza pe anumite ture...de noapte, de zi etc.
Eu de exemplu m-am angajat pe un proiect in franceza scris. La scurt timp dupa, am fost promovata si cu trecerea timpului am primit noi responsabilitati..beneficiile au fost desigur pe masura. Ce mi-a placut cel mai mult a fost ca mi-au oferit sansa de a calatori : exceptand scurtele vizite la Paris sau in Sofia, cel mai mult am apreciat trainingul de 2 luni in sudul Frantei, pe coasta de Azur, la unul din noii clienti ai firmei.
Nivelul de stres este destul de ridicat..depinde iarasi de natura proiectului. Nu regret insa timpul investit in acest job pentru ca, daca iti doresti ceva cu adevarat, trebuie sa ai multa rabdare si energie.
Eu Marti, 19 August 2014

TELUS? fostul Call Point New Europe. O firma ok daca iti doresti ca si student sa castigi niste bani si sa iti faci experienta. Daca esti un om cu principii si aspiratii la cariera, atunci nu e locul potrivit. Oricat de bun ai fi nu ai sanse sa treci peste procedurile interne...adica norme facute de manager in colaborare cu boss-ul firmei. Cam asa stau lucrurile acolo. Am lucrat la ei cativa ani si desi de fatada a fost totul ok, in spatele meu se intamplau lucruri wou. Am demisionat din motive personale, iar pe foaia mea de demisie s-a scris-regretabil-, un om bun care trebuie pastrat, mi s-a spus atunci. Intre timp situatia mea s-a inbunatatit si am decis ca trebuie sa ma intorc la job. Bineinteles din nou Telus, doar ce au scos postul meu pe Ejobs, acelasi proiect, aceeasi limba straina, iar eu incantata si sigura ca ma pot intoarce la serviciu. Daca va gandati ca as fi avut toate sansele, mai ales ca sunt deja familiarizata cu proiectul si procedurile, iar training-ul pt mine ar fi fost zero, deci un om bagat direct in paine, care nu necesita investitie de inceput, eiiii NU. Se pare ca motivul demisiei mele anuntat clientului(seful proiectului) a fost o mareeeeee minciuna, orice rahat care sa ii faca pe Telus sa iasa basma curata ca au pierdut un om si nu ca de fapt eu am avut niste probleme personale care au cauzat demisia. Bineinteles ca toate astea le-am aflat acum dupa ceva ani in care aveam senzatia ca oamenii cu care am lucrat sunt minunati si corecti. Ani in care le-a tinut secret rahaturile interioare, faptul ca dadeau afara oameni dupa 2 luni, pe motiv ca nu sunt compatibili cu ceritele clientului, doar asa ca nu le placea fata lor. Sa nu mai vorbim de asa zisele petreceri unde toata lumea se combina cu toata lumea, dupa interese bineinteles. Numai ca aventurile astea au dus si la distrugeri de cariera, cazul unui sef care s-a indragostit de alt sef care nu si-a dorit decat o relatie extra-conjugala, si astfel seful ranit in dragoste a ales sa renunte la super salariul pe care il lua si cariera lui. Dupa principiul- ce e aici, ramane aici- luni la munca, din spatele birourilor nu isi mai dadeau buna ziua nici boss-ul si nici amaratul de agent.
Dincolo de toate astea, sa nu uitam ca anagajatii de la financiar, HR si receptie se schimba ca sosetele si astfel tu ca angajat niciodata nu poti rezolva o treaba, pe motiv ca fetele sunt in training si habar nu au de capul lor.
Daca iti place stilul de viata dezorganizat, minciuna si pupatul in dos, atunci mergi la Telus.
Ca si punct favorabil lor este faptul ca au fost intotdeauna corecti cu plata salariilor la timp.

Telus wannabe Luni, 25 August 2014
am fost sunata pentru postul de trainer limba franceza (part-time). Aveti idee care e range-ul salarial?
Abu Miercuri, 3 Septembrie 2014

Aplicasem pentru postul de team leader,la telefon mi se comunicase acelasi lucru,insa dupa interviu si tot,mi s-a spus ca locul s-a ocupat si ca ar fi bine sa ma opreasca pentru a fi agent. Salariu 2350 ron + bonuri + asig medicala . Se lucreaza in ture (proiect Kudoo) . Turele incep de la ora 16:00pm pana la ora 07:00am,deci noaptea. Au contract cu SpeedTaxi si te duc ei acasa. Problema e ca trebuie sa lucrezi 5 zile pe saptamana si exista posibilitatea (100%) sa lucrezi si sambata si duminica si sa iti dea 2 zile pe saptamana libere (ei aleg zilele,normal ca vor alege zilele cand e volumul cel mai mic de munca).

silvia Marti, 9 Septembrie 2014
Multumesc tuturor care si-au postat impresiile!
abcd Marti, 16 Septembrie 2014
hello! s-a tot vorbit aici despre posturi pe call-center. pe mine m-ar interesa sa stiu cate ceva despre accounting-finance. urmeaza sa am interviu sapt asta. fluctuatia de personal este la fel de mare ca la call-center? orice experienta impartasita despre pozitii pe accounting in aceasta firma imi va fi de mare folos. multumesc!
RMCF Marti, 23 Septembrie 2014
Salutare...In ultima perioada am inceput sa caut locuri de munca si ieri am gasit oferta pentru job de "Outbound Sales Representative with English" a celor de la Telus.Tin sa mentionez ca nu am mai lucrat pana acum si momentan nu sunt nici student (BAC-ul asta imi da batai de cap , fizica mai precis).Cu engleza ma descurc foarte bine , nu asta e problema.

Lucrul care ma intereseaza este sa stiu daca este un job bun pentru cineva fara experienta si fara studii superioare.Mie mi s-a parut interesant la prima vedere...pot lucra fara probleme dupa orarul impus de ei , iar salariul consider ca e acceptabil mai ales daca te afli la primul job din viata ta.As dori totusi sa aflu si parerile voastre , din cate observ mai am timp pana pe 11 octombrie sa aplic pentru post.
rzv Joi, 25 Septembrie 2014
Salut,

Aveti detalii despre postul de IT Helpdesk in cadrul acestei firme?
Cam cat se ofera salariu? Si prin ce zona se incadreaza :entry ,middle?

alex Joi, 25 Septembrie 2014
Are cineva detalii despre proiectul SBS? Cum e programul, mediul de lucru, salariul? As dori aa stiu cat de stresant este, daca se merita sa aplic... Multumesc mult.
Bougie Marti, 30 Septembrie 2014
SBS- am aplicat si eu la ei, in Bucuresti. Am fost la interviu, am dat testul, am reusit si am mers mai departe la interviu cu Hr-ul. proiectul era pt Canada, automat franceza si engleza. Programul era de la 16.00-00.00 sau de la 18.00-02.00 cu transportul asigurat noaptea. salariu de 2350 de lei+ bonuri de masa+ bonusuri si alte beneficii. Nu stiu cum e mediul de lucru sau cat de stresant, per total mi-a dat o impresie buna, doar d-soarele de la receptie mi-au dezamagit "asteptarile". Am reusit si interviul cu Hr-ul urmand ca a doua zi sa dau un alt test de engleza, primul fiind de franceza si de cunoasterea calculatorului apoi daca le reuseam si pe astea doua treceam la etapa cu interviu in franceza si engleza cu cei responsabili de proiectul SBS. Din pacate am sunat Hr-ul sa ii zic ca refuz oferta a fost draguta, a inteles si mi-a zis ca nu era nici o problema ca eram ca si acceptata daca veneam ziua urmatoare.
janeau Joi, 16 Octombrie 2014

Eu mai am putin si termin perioada de training. Pana acum pot sa va spun numai lucruri de bine. Ca sa va descriu atmosfera de training, ganditiva ca ar fi precum la ora cu profesorul ala glumet la care si invatai dar si te distrai.

De multe ori cand merg in pauze vad de ex pe cei de la Koodo, nimeni nu este stresat sau asa ceva, nu se tipa ai conditii bune de munca(2 monitoare pentru ca inteleg si ei ca e mai simplu decat sa tot dai alt tab, asta e un plus pentru mine), ai camera de relaxare unde mananci si poti interactiona cu toata lumea etc.

Salariul e bun si mereu ai cresteri la evaluarile la 6 luni, un bonus de loialitate ceva. Eu sunt pe SBS la Engleza si brutu e 2350 + bonuri+ 25% spor de noapte. Cei de pe franceza ajung undeva la 3300 deci pentru Romania unde multi lucreaza pe minimul pe economie eu zic ca este destul de bine.

Sanse de promovare sunt destule, de ex traineru meu ne-a povestit ca e in companie de vreo 2 ani si de la agent a ajuns trainer pentru ca asta ia placut.

Pana acum sincer si eu cam dadeam crezare la tot ce se scria dar sincer sfatul meu e sa va duceti sa vedeti pentru voi si apoi sa decideti. Sunt sigur ca o sa am si experiente mai putin placute desi eu sper sa nu dar mai mult ca sigur cele pozitive o sa le intreaca.

O sa mai revin peste o luna cu o alta relatare dupa ce am activat ceva sa vad cum merge treaba.

MD Vineri, 17 Octombrie 2014
Am sustinut un interviu acolo si mi-a placut foarte mult acolo, mi s-a parut foarte ok fata de celelalte companii...din pacate nivelul meu de scris nu corespundea postului, imi pare foarte rau pentru ca mi-ar fi placut postul, proiectul si mi-e ciuda ca nu am tratat cum trebuia testul, nu a fost o zi buna pentru mine! Mie mi s-au parut super profesionisti si mi-ar fi placut! Mult succes, merita!
iulianaT Vineri, 17 Octombrie 2014
cineva pe spaniola? impresii, salariu, program..Multumesc!
eu Vineri, 24 Octombrie 2014
am dat eu azi pe spaniola! primul interviu este telefonic. sunt cateva intrebari uzuale, gen: cum ai invatat spaniola? unde ti-ar placea sa calatoresti? ce ai mai lucrat? ce atributii ai avut? eu zic ca m-am descurcat bine, avand in vedere ca nu vorbesc prea des in spaniola. acum astept un raspuns sa vad ce urmeaza. sper din tot sufletul sa fie bine!
Helen Luni, 24 Noiembrie 2014
Am o curiozitate: salariu oferit de firma Telus este 2350 lei brut sau net? Cred ca sunt unele persoane care nu stiu diferenta intre un salariu brut si salariu net. S-a scris pe forum ca se ofera 2350 lei net apoi brut, daca se ofera 2350 lei brut, atunci netul( adica salariul in mana ) este de 1661 lei. Va rog sa imi spuneti si mie salariul real, multumesc.

Contributiile Salariatului catre Bugetul Statului
Impozit pe Venit (IV) 300,96 lei
Total Contributii Salariat - (TCS=CAS+CASS+CFS+IV) 688,71 lei
Salariul net (SN = SB - TCS) 1.661,29 lei
Salariul brut (SB) 2.350,00 lei

Definitiile diferitelor tipuri de salarii:
Salariul brut cuprinde suma veniturilor realizate de salariat pe fiecare loc de realizare a venitului.
Salariul net reprezinta diferenta intre salariul brut si cheltuielile deductibile (contributii obligatorii si cheltuieli profesionale acordate numai la locul unde se afla functia de baza a salariatului).
Castigul salarial reprezinta salariul cuvenit si platit salariatului dupa retinere de catre angajator a contributiilor obligatorii, a impozitului pe salarii si a altor retineri.
ana Luni, 24 Noiembrie 2014
Depinde de proiect. Pt koodo salariul de 2350 e net .Cu atat ramai in mana
one Marti, 25 Noiembrie 2014
@helen , depinde de proiect , depinde pe ce limbi straine este suportul , pot sa-ti spun numai ca la proiectul Kodoo , astia reprezinta net.
Bubu Luni, 8 Decembrie 2014
Am fost sunat azi pentru Manager Proiect in Craiova si am fost invitat la un interviu.
Stiti ceva despre asta? Aveti detalii? :) Daca nu o sa revin cu un post dupa interviu.
Gogo Marti, 13 Ianuarie 2015
@janeau

Nu ai mai revenit cu inca o parere, acum ca ai terminat perioada de training si ai intrat in paine, iti mentii parerea pozitiva despre companie si mediul de lucru?
Intreb pt ca sunt curioasa si putin panicata, am 0 experienta pe call center, iar la sf lunii incep si eu trainingul la ei....sunt putin ingrijorata caci nu mi se pare ca mai stapanesc bine lb franceza, nu am mai vb de ft mult timp, la interviu se pare ca m-am descurcat, insa imi imaginez ca se schimba treaba cand vorbesti cu un vorbitor nativ de lb franceza, care poate vb si repede....
Mai spuneti-mi, va rog, cateva impresii despre job...sper sa ma descurc si sa nu ma fac de ras, tot pe kodoo voi incepe si eu.
Khan Marti, 26 Mai 2015

Nu stiu cum este in bucuresti, poate este chiar asa cum descrie situatia jeff puritt- salarii de 4x minimul pe economie.
In schimb pot vorbi despre Telus Craiova unde, in afara faptului ca sediul arata ca o casa parasita recent zugravita, echipamentele si sitemele cu care lucrezi au blocaje din ora in ora, reguli stupide, "senzatia" ce esti ca un sclav pe plantatie, tot managementul de la asistent supervizor la manager de proiect se cred mari sefi si salariile mizere pe care le practica, minimul pe economie, unde, din cate am auzit acum un salariat cu vechime de 1 luna si cu marirea de la 1 iunie ajunge sa castige mai bine ca un salariat cu experienta mai mare de 2 ani, doar pt ca are un spor de 40de lei de vechime peste minim.
In rest totul e super :)) chiar va rog sa aplicati la urmatoarele joburi- nu de alta dar vreau sa experimentati si voi.
ca un plus- controlul calitatii se face foarte frumos- prima data ii scade si dupa iti spune ca s-a schimat o procedura. doar nu vreti si bonusuri mari nu?.
Cand am plecat din firma a fost cea mai fericita zi din viata mea. Daca aveti intrebari o sa raspund cu drag.