Forum despre Tenaris Silcotub

gidu Joi, 21 Martie 2013

Dupa 5 ani petrecuti in companie, pot sa spun urmatoarele, ca propria mea parere personala:

- sistem de evaluare e performantelor - netransparent, bazat mai mult pe imaginea pe care angajatul si-o face in fata managerilor decat a performantelor propriu-zise
- posibilitate cariera - redusa, daca reusesti sa iti faci relatii bune cu managerii si conducerea HR ai ceva sanse, altfel poti sa fii cel mai bun, e degeaba.
- work-life balance, adica balanta dintre viata personala si cea profesionala - incarcarea este foarte mare, dupa mine, trebuie sa lucrezi minim 10 ore pe zi sa duci la capat sarcinile
- mediu de lucru: locatia e intr-un orasel mic, posibilitati de petrecere a timpului liber sunt f reduse sau deloc. Posibilitatea de a cunoaste si a-ti face prieteni e foarte redusa sau deloc. Colegii foarte invidiosi, mai ales localnicii, contra cei veniti din orase mai mari.
- nivel salarizare - mediu, poate putin peste. din punctul meu de vedere avand in vedere locatia, compania ar trebui sa pluseze mult pe partea de salarizare ca sa compenseze.
- beneficii - destul de ok,, la nivel mediu ptr o multinationala, din cate imi amintesc: suporta o parte din chirie pe o perioada limitata pana la 1 an ptr cei veniti din afara localitatii, asigurare medicala privata slabuta(ai doar niste analiza gratuite pe an, nu e mare lucru), tichete de masa. subventie la cantina fabricii(platesti un meniu doar 6 lei, destul de consistent, nu foarte de calitate)
- dezvoltare profesionala - nivel mediu - sa asigura niste cursuri on-line, generale, plus cateva cursuri pe an la fabrica gen: comunicare, negociere, etc
- tratament din partea management-ului - lasa de dorit

Ptr proaspat absolventi e ok, sa lucreze pana la 2 ani, ptr experienta

Inca un lucru care nu mi-a placut la Tenaris, nu si-au respectat intelegerea facuta cu mine la angajare, deci atentie chiar cu un act semnat te poti trezi ca firma isi modifica politicile, si astfel te anunta ca nu mai poate respecta intelegerea cu care a fost de acord la angajare. Eu asa am patit.

papa Miercuri, 22 Mai 2013
salut, are cineva idee cat castiga un IT Business Analyst?
tenaris Miercuri, 22 Mai 2013

mergi si vezi, dar cred ca un 2100-2500 ron. cam atat sunt salariile la analisti, dar poate ca pe it e divers.

Andrei Duminica, 18 August 2013
Am fost chemat de Tenaris pentru a participa la un interviu pentru Global Trainee Program ,aveti sa imi dati niste sfaturi sau niste sugestii??
Mara Duminica, 25 August 2013
Stiti cumva ce salarii au la HR?
junior Joi, 10 Octombrie 2013
salut, as dori sa stiu si eu cat ia un inginer debutant, desi mai am ceva experienta as dori sa aplic aici sa vad care-i treaba? ceva detalii? multumesc
Slayer90 Luni, 10 Februarie 2014
Ca si proaspat absolvent de Automatica (Universitatea Tehnica Cluj - Napoca ) fara experienta, e ok sa merg la ei sau nu?
Sebi Marti, 11 Februarie 2014
Stie careva cam cat este salariul unui senior HR analist la centrul de servicii din Cluj? Multumesc.
Vasi Marti, 4 Martie 2014
Ma poate informa si pe mine in ce consta interviul pentru Global Trainee Program????
Intrebare Vineri, 8 August 2014
Stie cineva daca se fac angajari la TenarisSilcotub Zalau ?
Nicu Luni, 22 Decembrie 2014
Stie cineva care este atmosfera de lucru/ angajatii /sefii in plant-ul din Campina? Tot asa ca in celelalte locatii, fiindca nu este prea incurajator ce citesti aici pe forum...
Multumesc
Zeus Duminica, 1 Martie 2015

Atmosfera e la fel in orice locatie Tenaris, indiferent de departament, tot ce poate fi diferit sunt oamenii cu care lucrezi. Din primul contact cu firma asta ti se spune ca ei se asteapta sa faci ore suplimentare, ca la ei trebuie sa dovedesti calitati deosebite etc.
Sa fie simplu, sunt angajat in prezent la Tenaris si vreau sa va dau niste informatii clare si concrete:
salariile nu sunt suficient de mari pentru efortul despus. difera in functie de locatie, de natura jobului etc, te poti astepta ca in zalau, calarasi, campina, bucuresti ceva peste 2200 ca analist, dar trebui sa te vinzi bine pt entry level. la cluj am auzit ca e mai mic cu vreo 20-25% salariul ca asa e piata.
chiar si cu bonusurile lor si tot, media ta salariala nu va creste cu mai mult de 15-20%
maririle de salar anuale (pe baza performantei sau pe baza negocierilor sindicale) sunt ft mice, sub 10%, chiar daca ai evaluare peste 3, am vazut colegi de ai mei care li s-a "explicat" de ce doar atat marire.
programul de lucru, cum va imaginati daca ati citit restul comentariilor... sa zicem o medie de 11-12 ore pe zi.(daca esti norocos)
este o firma in care te poti dezvolta: PENTRU TINE, nu sunt sanse reale de promovare fara sa ai putin noroc, lipici, expunere... si as zice o vechime in companie, daca se pune intrebarea cineva cu 2-3 ani vs cineva cu 5 ani, poti sa fii tu cat de bun vrei, cel cu 5 e mai eligibil.