Forum despre Total Options Invest SRL

ADMIN - undelucram.ro Marti, 3 Septembrie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Total Options Invest SRL, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Total Options Invest.

741 Marti, 3 Septembrie 2013
Participand la interviu, poti afla urmatoarele informatii legate de aceasta firma: este proaspat infiintata (in 2013, chiar daca cel cu care am purtat interviul a spus la un moment dat ca a mai avut o astfel de firma. Nu stiu dc a vorbit la trecut si care sunt motivele reale pt. care a trebuit sa renunte la ea...poate este vb chiar de un faliment...cine stie). Salariul pt. pozitia disponibila pe care o au acum, cea de Sales Representative (agent de vanzari mai pe romaneste), este de 1200 lei net plus comision in functie de performante. Programul ar fi de luni pana vineri. Toate bune si frumoase pana acum. Insa totodata ti se spune ca ei nu doresc ca angajatul sa tinteasca salariul fix, ci comisionul (adica ori ai comision, ori se inceteaza colaborarea cu ei: esti concediat). Comision pe care trebuie sa-l atingi prin contactarea potentialilor clienti, cu bani bineinteles, pe care firma ii are stocati intr-o baza de date (de unde au ei aceasta baza de date, nu stiu). Exista si un target, in prima faza de 10 000 euro (suma care e usor de atins, ti se va spune, asa cum mi s-a comunicat si mie...cum sa nu...). Tocmai de aceea ei vor sa te preocupe comisionul, ca altfel nu le intra bani in conturi. Iar in ziua de azi in care tara asta are o problema grava economica, vreau sa vad cine investeste in ceva anume doar fiindca un angajat al acestei companii l-ar telefona in acest scop. Cel cu care vei sustine interviul iti va da si un test pt. a vedea cat de bune sunt aptitudinile tale de vanzare (cat papagal ai si cat de rechin esti, mai exact). Te va intreba cum i-ai vinde un anume produs, iar tu va trebui sa-i explici. La final, in caz ca i-a placut de tine, iti va spune ca vei fi contactat pentru a participa la un training de 3-5 zile (trainingul va fi colectiv. Intre 3 si 5 zile, "depinde de randamentul grupului", asa s-a exprimat respectivul, in sensul de cat de repede ar asimila oamenii informatiile) in care te vor invata tainele meseriei, dupa care v-a exista o evaluare, iar dupa ce ai trece aceasta evaluare, te poti vedea angajat. Iar in aceste 3-5 zile, bineinteles ca nu esti platit si nu se efectueaza nici un act legal cum ca esti in pregatire la ei. Din punctul meu de vedere, nu asta inseamna cariera si evolutie profesionala, insa fiecare va trage concluziile dorite. Alte detalii despre aceasta firma se pot gasi la rubrica "descriere" de pe bestjobs (bineinteles, cautand firma asta), dupa cum urmeaza: "Total Options Invest permite investitorilor privati si clientilor institutionali sa tranzactioneze instrumente valutare (FX), CFD-uri, ETF-uri, actiuni, contracte Futures, optiuni binare si alte instrumente derivate prin intermediul unor platforme de tranzactionare online multi-premiate.

Total Options Invest are ca obiectiv satisfacerea tuturor cerintelor si nevoilor investitorilor individuali cat si celor institutionali. Tindem sa oferim un serviciu profesional si personalizat clientilor nostri. Departamentul Relatii cu Clientii va sta la dispozitie 24 de ore pe zi prin intermediul telefonului sau e-mail."
PS: adresa firmei este Intrarea Tintea nr. 6, nu str. Tintea nr. 6. In rest este corect.
Diana Joi, 5 Septembrie 2013
Am fost si eu la interviu cu ei azi , am fost cu o fata in interviu , a fost ok nu m a pus sa vand nimic , mi au pus insa mai multe intrebari despre unde am mai lucrat (cum a fost experienta , de ce am plecat? ) si ce vreau sa mi ofere un loc de munca nou . A durat aprox 15 min , dupa care mi au spus ca mi vor da un telefon si mi vor comunica daca am fost selectata sau nu. Revin cu mai multe detalii deupa ce ma suna.
Diana Miercuri, 11 Septembrie 2013
V-am spus ca revin cu comment , dupa interviu a avut loc un set de interviuri colective/traininguri ( au durat 3 zile ) dupa care am fost testati , eu si inca un baiat am fost angajati full time cu contract de munca , salriu fix , telefon mobil .... asta s-a intamplat azi ! Atmosfera e foarte dinamica , pana acum imi place ! Facand comparatie cu locurile unde am muncit pana acum este mai mult decat ok pentru ca ti dau un salariu fix fara sa ai vreun target de vanzari , iar trainingul a fost la obiect nu a continut prostii corporatiste . Am inteles de la team leaderul meu ca aproximativ 1 din 3 oameni ajunsi in firma au rezultate bune si deci raman . Sunt 2 evaluari la 2 si la 6 luni . La cea de 6 luni fie esti promovat fie pleci . Cam atat , revin in 2-3 saptamani sa va spun cum m am descurcat!
ale Marti, 17 Septembrie 2013
buna! am o nedumerire. am fost sunata pe tel meu mobil , de o persoana care pretindea ca este angajat al firmei total otions invest, si m-a intrebat daca doresc sa colaboram. problema este alta: nr meu de tel nu este al administratorului firmei(adica mama), mi s-a spus k ati fost repartizati aleator de la camera de domert. stia numele firmei, numele administratorului, doar k m-a sunat pe mine,... nush exact despre ce e vorba dar cred k deja s-a terinat epoca in care eram sunati la tel cum k cineva a avut un accident si acum au inceput cu firmele. as dori sa imi confirmati daca intr-adevar va ocuparti de astfel de firme si sunteti distribuiti de camera de comert, sau cineva face magarii folosind numele dumneavoastra. multumesc anticipat
TOinvest Marti, 17 Septembrie 2013
@ale
Buna ziua ,
Pentru a verifica si putea lamuri situatia , te rugam trimite un mail cu numele si prenumele tau insotite de numarul pe care ai fost sunat pe office@toinvest.ro.
Diana Marti, 17 Septembrie 2013
Tineri si cu experienta.... imposibil.
TOinvest Miercuri, 18 Septembrie 2013
@Diana
Dai dovada de coportament rasist ce nu cred ca-si are locul aici!
Ne-ai ajuta , pe noi ca si firma si pe cititorii acestui site sa ne spui parerea ta justificata cu argumente si cu unele particularitati.
TOinvest chiar vrea sa stie de ce o consideri ''una din cele mai proaste firme posibile'' ca pe viitor sa-si poata imbunatati imaginea proiecatata atat asupra aplicantilor la diferite job-uri cat si a potentialilor clienti.
Cu stima,
Echipa TOinvest
Diana Joi, 19 Septembrie 2013
In primul rand ca si alti angajatori si societatea voastra tot cu oameni munceste, orice societate care isi alege angajatii trebuie din prima zi sa ii angajeze cu contract de munca si analize, chiar daca numai pentru probe. cu privire la listele cu asa zisi "clienti" ai vostri ...mai bine le scurtati deoarece luate doar de la registrul comertului, ceea ce pot face si eu ca contabila....e usor.....verificati clientii deoarece de toate "injuraturile si umplerea frigiderului " nu beneficiati voi ca manageri ci angajatii....verificati administratorii societatilor, nu suntati aiurea si administratorul e decedat de 3 ani si voi cersiti bani....oricum totul e penibil la firmele care mai sunt pe piata avand in vedere situatia financiara actuala....alegeti-va firme mari nu buticuri....sunt multi care v-au trecut pragul si habar nu aveti sa va alegeti angajatii.....oricum pentru toti cititorii...alegeti-va alt domeniu nu cel prezentat de Total Options Invest, chiar si la "McDonalds" conform sustinerilor lor la fiecare sedinta, fiecare e bun in ceea ce vrea de la viata... Bafta
TOinvest Joi, 19 Septembrie 2013
@Diana
Te asiguram ca toti angajatii beneficiaza din prima zi de contract de munca.
Cat despre bazele de date, nu exista nici o baza de date in Romania cu acuratete mai mare de 50% , bazele de date sunt platite de la diversi furnizori care la randul lor au contracte cu Registrul Comertului, companii de publicitate si marketing s.a.m.d.
*Ca si nota, baza de date de la Registru Comertului este actualizata la data de 30 august 2013 , TOinvest actualizandu-si in permanenta bazele de date!
Intradevar un loc de munca in vanzari nu este pentru toata lumea, dar anunturile afisate pe site-urile de recrutare partenere sunt edificatoare in acest sens!
Cum propui ca verificam veridicitatea informatiilor aflate in baza de date, a administratorilor, daca nu cu angajati entry level ?
Toti angajatii firmei Total Options Invest beneficiaza de contract de munca cu 8h/zi si de salariu fix! Perioada de proba este stipulata in contract si este de 90 zile!
TOinvest doreste in permanenta sa creeze personal nou atat pe departamentul de vanzari cat si in cel de marketing pentru limbile: romana, engleza, araba si rusa.
TOinvest ureaza tuturor tinerilor din Romania: "Succes in gasirea unui loc de munca adecvat pentru fiecare persoana in parte! "
741 Sambata, 21 Septembrie 2013
Din ce observ, suntem 2 persoane care infirma tot ceea ce TOinvest afirma. Cumva suntem amandoi nebuni? Sau adevarul este doar unul... Si eu am participat la un interviu in cadrul firmei (asa cum am specificat mai sus), asa ca vorbesc in cunostinta de cauza, asemenea Dianei. Asa ca nu le-am visat ci le-am trait. Cei ce vor dori sa-si faca o anumita parere legata de aceasta firma, poate vor pune in balanta si acest fapt.
stefania Duminica, 22 Septembrie 2013
Buna seara, am lucrat si eu la ei.
Am fost si eu sunata pentru interviu,am fost acceptata si am stat in training 2-3 zile.
Dupa aia am inceput in mod normal munca. Tin zilnic interviuri.Angajeaza si dupa 2-3 zile/sapt.
La interviu iti spune ca ai 1200 de lei salariu fix fara sa-ti impuna target, oferindu'ti posibilitatea sa inveti, fara experienta.Cand incepi munk dupa 2-3 zile iti spun ca daca nu gasesti un client sa investeasca la ei minim 1000 euro in 2 zile incheie colaborarea cu tine.Asa au facut si cu mine, cu alte cuvinte mi-au zis sa plec.In plus stai peste program mereu,
La interviu iti spune program luni-vineri 9:30-18:30.Si cand incepi munk te chema de pe la 9:00 si pleci la 19:30-20:00 seara.Te tin cate 10-11 ore la munk.O sa-i inchida ITM-ul pana la urma.O sa vad cum imi reglez conturile cu ei pentru ce mi-au facut.Am cautat despre ei si figureaza doar cu 2 angajati,in conditiile in care au mai mult de 30 de oameni acolo.

PS: Nu faceti si voi prostia pe care am facut-o eu.Va pierdeti timpul muncind degeaba!
Cosmin Duminica, 22 Septembrie 2013
Mersi Stefania! Si eu am fost chemat de ei la interviu. M-au "selectat" evident si m-au chemat la training. Multumesc, succes la gasirea unui loc de munca adevarat!
John Marti, 24 Septembrie 2013
Acum ma bucur ca nu am mai participat la interviu !
Multumesc " 741 " ; "Diana" ; " alex" ; " ale " ; " stefania " ; " Cosmin "
radu Marti, 1 Octombrie 2013
Buna ziua!
De ceva timp, aproape zilnic sunt sunat de cineva de la aceasta companie. Pur si simplu nu mai suport, ma dispera. Sper sa ia cineva masuri.
nicu Miercuri, 2 Octombrie 2013
Va multumesc pentru informatii, tocmai am fost chemat la un interviu, nu are rost sa pierd timpul pentru nimic, ne mananca degeaba din timpul nostru.
eduard Joi, 3 Octombrie 2013
Imi pare rau sa aud aceste balari sincer eu lucrez aici de 1 luna si am contract de munca cu analize medicale si tot. In primul rand ti se spune din interviu ca ai target si ca daca vi pentru salariu fix nu are rost sa te duci. In al doilea rand echipa este foarte ok oameni au experienta stiu ceea ce vorbesc. Ati fost chemati si dintr-o data stiti tot ce se poate ti se spune de la inceput ca jobul asta e foarte obositor si ca nu este pentru toata lumea ca te distruge ca este obositoare sa iti toti bati capu. Ati stat 1 saptamana si credeti ca sunteti experti in domeniu?In schimb dati sfaturi. Target aveti intradevar trebuie sa aduceti 1 client pe luna daca intr-o luna nu aduceti intrati in dead line care dureaza inca o luna. Pentru a fi platit eu stiu ca trebuie sa lucrezi o luna nu vi doua zile si spui ca nu mai poti Noi deja am irosit timp si resurse in tine si crezi ca meriti si un salariu. Da se da exemplu de MC Donals si ti se spune ca daca nu poti aici, sunt putine firme care angajeaza fara sa ai experienta si platesc mai prost ca noi. S-a spus de multe ori ca manageri tin la voi si va ajuta sa va gasiti joburi in alta parte gen ospatari impingatori de carucioare la carrefour si astfel de joburi pentru ca au diferite relatii tot ce trebuie sa faci e sa ceri ajutor. Este un loc de munca superb cu foarte multa critica intradevar dar critica constructiva!
eugen Vineri, 4 Octombrie 2013
Au sediul langa metrou si tot timpul stau la tigara, nu lasa impresia de seriozitate.Cand am mers pentru interviu nu era nimeni la intrare/receptie ( a aparut o fatuca super tatuata dupa vreo 5 min ! ) si am asteptat ca prostu'!
Confirm astfel ce spune Diana, 741, ale, etc!
aurel 21 Vineri, 4 Octombrie 2013
Decat sa stati sa scrieti pe forum indicat ar fi sa incercati sa munciti, oricum ar fi in acest domeniu de activitate nu poti rezista daca nu dai randament. In consecinta se pare ca toti se asteapta ca in Romania sa primesti intai si apoi sa oferi. Stati si va vaicariti pe forumuri in loc sa munciti si apoi sa va da-ti cu parerea.
pentru eugen Vineri, 4 Octombrie 2013
Unde e fatuca aia tatuata ca eu n-am vazut-o si mie imi plac astea...