Forum despre Total Options Invest SRL

Nicu Vineri, 4 Octombrie 2013
Nu stiu despre ce vorbiti voi,dar eu am fost la interviu,am fost selectat pentru training dupa care am inceput sa dau telefoane.Ce mi s-a spus la interviu s-a adeverit pe tot parcursul lunii in care am lucrat la ei.Din motive de sanatate,am fost nevoit sa plec.A trebuit sa ma operez de apendicita.Da,este foarte adevarat ca este pusa presiune,dar exact cum spunea si Eduard,este o presiune si o critica constructiva.Dar toti care au stat 2-3 zile si au plecat nu spun ca sunt lenesi si nu le place munca,spun tot felul de lucruri despre firma si oamenii de acolo.Pot sa va recomand sincer sa luati in considerare aceasta posibilitate de a lucra acolo.Acest lucru este valabil DOAR pentru cei care vor sa muncesca intr-adevar si care au rezistenta psihica de a lucra intr-un astfel de domeniu.
gigel Vineri, 4 Octombrie 2013
Feriti-va cand e vorba de economiile sau carierele voastre!
Cat despre cei ce se baga in seama le recomand o cura de proba la Total Options Invest!
al douazecisidoilea Marti, 8 Octombrie 2013
@ antescriitor
Pai de aceea este forum!
Fiecare isi spune parerea cu speranta ca gazda o sa dea ( deci nu de-a !!) dovada de obiectivitate si o sa le publice pe toate!
De ce credeti ca nu muncim si cum ne convingeti ca si dvs. o faceti ?? ( nu ca ne-ar interesa asta in particular!
Oricum experienta unora poate sa-i ajute pe altii sa nu-si ia teapa!
parere Miercuri, 23 Octombrie 2013
Nu este un job pentru oricine, acest lucru se spune inca de la interviu; in ceea ce priveste partea salariala sunt corecti, dar din pacate nu toti isi merita functia de manager in acea companie si de aici probabil ca au aparut discutii intre diferite persoane care au lucrat acolo. Prin urmare norocul si priceperea in domeniu sunt doua lucruri pe care trebuie sa le ai in aceasta companie.
crs Marti, 12 Noiembrie 2013
stiti cumva daca aceasta firma are si loc de munca part-time?
TO Invest Joi, 14 Noiembrie 2013
@crs

Toate posturile actual vacante sunt full time.
Singurele posturi part time sunt posturile de noapte exclusive dedicate cunoscatorilor de limba spaniola!

Mult succes !
UStrader Sambata, 16 Noiembrie 2013
Va pierdeti timpul cu firmulite de genul asta. Uitati-va inainte sa va duceti la interviu daca au autorizatie de la Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare. Autorizatia costa undeva la 150 de mii de euro, deci cine va angajeaza si va da 1200 de lei plus un comision daca storci pe cineva de bani la telefon, isi bate joc de voi si de timpul vostru. Multi isi infiinteaza firma cu cateva mii de euro.

Singurii brokeri de la noi autorizati sunt: Franklin Templeton Investment Management (administratorii Fondului Proprietatea - au in birou vreo 5 oameni care sunt CFA - Certified Financial Analyst - certificare care costa multi bani si care este standardul in industrie. Nu au 100 de oameni care suna ca dementii) , X-Trade Bro­kers, ING Asset Management (multi CFA), Deltastock si Noble Securities (destul de noi - polonezi) din cate stiu eu.

In ceea ce priveste instrumentele financiare, Romania este momentan inundata de fraude, ca orice piata emergenta de altfel. Sunt brokeri in afara care te trec prin teste si teste cate 1-2 saptamani inainte sa te angajeze. Nici o institutie financiara care se respecta nu angajeaza dupa un interviu de 1 ora. In afara de brokerii de mai sus, posibil poate 1-2 de care nu stiu, tot ce inseamna Forex, ETF-uri si CFD-uri sunt fraude. Colecteaza bani de la clienti si dupaia baga firma in faliment. Majoritatea patronilor sunt din Israel si Polonia. Angajeaza pe salarii mizere, iti promit marea cu sarea daca suni ca un dement si comisionul poate vine, poate nu vine.

Trainingul consta in a trage 3-4 dungi pe un grafic, a pune niste linii sub grafic si gata, esti pregatit. E de-a dreptul ridicol! Dati un search cu "forex" pe ziarul financiar, hotnews etc.

Si inchei cu numele firmei: Options Invest. In romania singurul exchange de optiuni este la sibiu si este o mizerie cu lichiditate 0. Cea mai lichida piata de stock options este in US. Mi-a luat 3 luni sa-mi deschid un cont, au verificat absolut totul despre mine inainte sa-mi dea unda verde. Mai mult de atat capitalul minim de start este 5000-10,000 de dolari minim. Asa se fac lucrurile.

Optiunile pe forex la nivel de retail sunt niste pariuri, atata tot si nu ce tranzactioneaza bancile sa-si reduca expunerea intr-o anumita moneda - desi ei la training va vor zice ca sunteti mari bancheri. Clic in sus clic in jos gata tranzactionezi.

Sper ca va folosesc informatiile. Eu nu m-am dus la nici un interviu Options Invest dar sunt toti o apa si-un pamant credeti-ma pe cuvant ca lucrez in domeniu si nu in Romania. Isi bat joc de oameni pentru ca legile sunt cum sunt.

Ce e trist este ca rechinii astia fac viata foarte dificila pentru cineva care chiar vrea sa deschida un fond de investitii in Romania. Am incercat din rasputeri anul trecut sa strang capital, sa deschid un fond care investeste pe bursele din afara asa cum trebuie, care investeste in oameni si tehnologie, cu autorizatie de la CNVM insa nimeni nu mai are incredere. Prea multa frauda, prea multe gauri negre, prea multe minciuni, oameni si firme disparute. Pacat. Poate peste 10 ani incerc din nou.

Numai bine! Nu-i lasati sa isi bata joc de voi!
horseshit Miercuri, 18 Decembrie 2013
@USTrader ce am postat legat de acest subiect de obicei a fost foarte laborios si amplu, dar de data asta mi-ai luat-o inainte si nu mai zic decat BRAVO FRATE! PS : nu intermediaza niciuna optiuni pe perechile valutare, doar paritatile propriu-zise (gresit spus intermediaza pentru ca ei nu intermediaza nimic, doar fraudeaza si evazioneaza).

Stati departe de noname-urile astea care isi bat joc de ceea ce reprezinta instrumentele financiare si de munca celor care chiar lucreaza cu ele!
Furnik Marti, 7 Ianuarie 2014
si pe mine m-au sunat si vroiam sa vad ce se spune despre ei pe forum , si am observat ca nu e de bine asa ca nu ma duc la nici un interviu,multumesc celor care au postat :D
TOinvest Joi, 9 Ianuarie 2014
@UStrader

1.In Romania nu exista niciun formator legal de piata pe CFD uri sau Forex.
2.In Romania sunt aproximativ 80 de SSIF uri autorizate sa cumpere si sa vanda actiuni din Romania in cadrul BVB. Capitalul social minim al unei astfel de companii putand fi de trei tipuri 50.000 euro , 135.000 euro , 730.000 euro . SSIFurile pot tranzactiona DOAR pe piata locala. Tranzactile facute in piete straine fiind obiectul unor divizii separate din accesi etitate care deobicei ,99.99% din cazuri, este o firma din strainatate.
3. In Romania sunt aproximativ 1400 firme recunoscute la nivel European . http://www.cnvmr.ro/RCNVM/lista.php?sect=103 Toate firmele cu care Total Options Invest colaboreaza sunt atestate la nivel european si se regasesc in aceasta lista. Exceptie fac colaboratorii pe partea de optiuni binare care nu fac sensul aceeasi legislatii.
4. Total Options Invest nu colecteaza banii clientilor .
5. Total Options Invest lucreaza ca intermediar intre potentialii clienti din Romania si societati autorizate de investitii din Europa si Asia.
6.Total Options Invest face marketing pentru aceste societati. Trainingurile oferite de copania noastra se refera strict la partea de marketing si vanzari.

Sper ca am putut fi cat se poate de clari in cele comunicate !
Asteptam toate persoanele care au aplicat la posturi libere in cadrul firmei noastre si au fost contactate pentru programarea unui interviu sa vina si sa judece daca acest domeniu este si pentru ei o oportunitate !
Paul Sambata, 11 Ianuarie 2014
pana la urma e salariu fix 1200 + bonus sau salariu "fix" este conditionat?
IONdeLaMunte Luni, 13 Ianuarie 2014
Eu unul incep maine si se pare ca incep cu medicina muncii, singurul lucru pentru care ma duc este pentru acumularea de noi cunostinte, da am intalnit colegi care au o multime de cunostinte iar cei din companie sunt doar mici copii. se vede dupa fata lor, dupa raspunsurile care le dau la o intrebare la care tu stii deja raspunsul, etc. Daca primele doua salarii sunt conditionate intr-un fel sau altul, nu are rost sa mai stau nici 5 min. mie imi este greu sa cred ca vor rezultate in prima luna de la tine. Desi asta e, chear daca stiu ca e o frauda nu am nimic mai bun de facut. Si cred sau cel putin vreu sa cred ca majoritatea celor care lucreaza intr-o astfel de companie nu stiu despre ce este vorba. aaaa am uitat sa mai spun si despre manipularea sefilor, cum ii spun eu indobitocirea angajatului, ma uit asa la bietii copii cum incearca sa isi faca treaba si cred pe cuvant ce ii spune managerul.
TOinvest Marti, 14 Ianuarie 2014
@Paul , salariul fix este conditionat doar de prezenta !
@ IONdeLaMunte o compania care atrage noi clienti in piata pentru alte companii care au un istoric la nivel European , cum poate frauda? Daca tu esti trimis din prima zi la medicina muncii in vederea angajarii cu acte inca dinaintea primei zile de munca nu consideri ca totul este legal , openbook ? Poate poti sa ne mentionezi cateva firme din Romania care chiar fac contractele de munca inainte de angajare !?
Al doilea punct este varsta candidatului ideal si in general a angajatilor , fiind o firma ce activeaza in vanzari directe o medie a varstei de 25 ani pentru functiile entry level ti se pare mare/mica? Bancile , operatorii de telefonie mobila , firmele de tele/video/shopping, operatorii de credite sau de recuperari , agentiile imobiliare , pentru departamentele de vanzari crezi ca au o medie a varstei mai avansata? Daca parerea ta asupra acestei firme este deja negativa mai mult ca sigur nu vei aduce nici rezultate asa ca de ce sa pierzi timpul?
Paul Joi, 23 Ianuarie 2014
Varsta intre 18-27 de ani este doar optima sau obligatorie?
TOinvest Joi, 23 Ianuarie 2014
@Paul
Optima ! Avem angajati si de 30 , 40 ,50 sau 60 ani !
Daca ai aplicat la un post entry level cel mai varstnic coleg al tau in momentul acesta are 39 ani!
Desigur media e undeva la 25 ani !
@eduard Miercuri, 19 Februarie 2014
eduard cine Doamne iarta-ma ti-a facut tie analize medicale si ne poti spune si noua in ce au constat acestea? Cat despre contract de munca eu nu cred, dar este doar o parere....
nasdaq Miercuri, 26 Martie 2014
Eu am facut astazi analize si totul e ok!Au fost exact analizele standard pentru angajare si mi s-a facut un dosar medical pentru angajare!Intr-adevar meseria asta nu e pentru oricine, dar cine vrea si are entuziasm poate avea rezultate.
c.popescu2194 Miercuri, 2 Aprilie 2014
Vreau sa va atentionati sa va feriti de firma Total Options Invest cu sediul in Bucuresti, cartier Aviatiei din mai multe motive :
a) sunt infiintati din 2013 cu sediul in Otopeni ”pe stanga””“ deci nu prezinta nici o garantie din punctul de vedere al stabilitatii pe piata si al unui istoric.
b) sunt business introduceri pentru firma HF Markets Europe LTD”“ cu sediul in Cipru ”“ clientii vor fugi de ei pentru ca in caz de litigii sunt total descoperiti ”“ nu cred ca trebuie sa comentez mai mult - nu este o firma de viitor.
c) politica firmei, din experienta ”“ este pe distrugerea clientului ”“ nicidecum centrata pe profitabilitatea lui.

d) In primul rand daca va uitati la site ”“ in comparatie cu alte firme de brokeraj imobiliar ”“ este foarte « light ». Nu organizeaza nici cursuri cu potentialii investitori”¦.si nici nu sunt furnizate informatii substantiale despre piata si tranzactii in general.
f) Nu se semneaza nici o hartie cu ei ”“ nici macar o bucata de servetel  - deci raspunderea lor ZERO - clientii vor fugi.
In Concluzie totul este « Varza » si din experienta personala va pot spune O Mare Teapa.
didi Vineri, 4 Aprilie 2014
:)) ce bn ca sunt si oameni care spun adevarul exact asa cum este...de asta avem nevoie,nu de iluzii ca alea nu tin de foame....luni ar trebui sa ma duc la un interviu la total options invest, dar bineinteles ca nu ma voi duce deoarece nu vreau sa fiu mintita si umilita de aceasta firma minune....
DITA Vineri, 9 Mai 2014
SINCER AM FOST SI EU SUNATA PT A MA DUCE LA UN INTERVIU SI O SA MA DUC IMI PLACE CA ATUNCI CAND AM DUBI DESPRE UN LOC DE MUNCA SA MA DUC SA MA CONVING SINGURA!AICI ESTE VORBA DOAR DE CEEA CE POATE FIECARE IN PARTE!VRETI SA STITI CEVA ASTA SE CAUTA IN CALL CENTER!DACA INTRATI PE FORUMUL CELOR DE LA STUDIO MODERNA O SA OBSERVATI CA E PLIN DE PLANGERI!CINE SE PLANGE?PAI IN GENERAL CEL CARE NU ESTE FACUT PT VANZARI DECI FIECARE DINTRE NOI ESTE FACUT PT O MESERIE!SUNT DE PARERE CA IN ORICE LOC UNDE O SA MERGETI SI O SA FITI REFUZATI O SA AVETI IMPRESIA CA NU NU ESTE VINA VOASTRA CI A COMPANIEI!STITI CRED CA SUNT MULTI DINTRE CEI CARE CER O PARERE PE ACESTE FORUMURI DAR NU PRIMESC UN RASPUNS CORECT DIN IMPLUL FAPT CA AICI INTRA DOAR ACEI OAMENI CARE NU AU FOST PT ACEST JOB!POATE CA O SA AJUNG AKOLO S POATE CA NU VOI FI ACCEPTATA SAU POATE CA NU IMI VA PLACE DAR VOI INCERCA SI VOI LUA ACESTA DECIZIE EU IN URMA PARERI MELE!ASTA AR FI CAZUL SA FACA CU TOTI!PANA LA URMA CE PIERDEM K ORICUM DACA VREM SA MERGEM LA UN INTERVIU INSEAMNA CA STAM AKASA SI CAUTAM UN JOB DECI......