Forum despre Ubisoft Romania

Iancu Joi, 10 Noiembrie 2011
hei, am auzit ca ubisoft ar avea un sediu si in craiova, este adevarat? imi puteti spune unde pot aplica la ei pe o pozitie de programator vc . daca sunt si alte pozitii similare as dori sa stiu. va multumesc in avans. Iancu Daniel
alexxx Luni, 20 Februarie 2012
ceva nou la Ubisoft in bucuresti? cauta programatori stiti cumva pe ce proiecte, daca aveti detalii va rog :) ms
johnny Marti, 20 Martie 2012
yep, se angajeaza la greu programatori si testeri pentru jocuri. de ce nu ii contactezi direct. asa ar fi cel mai fair. si dupa poate ne zici si noua cum a fost ;) bafta !
johnny Miercuri, 21 Martie 2012
si ca tot n-am somn si am revenit, poate ajuta pe cineva:

Radu Miercuri, 25 Aprilie 2012
stiu ca la Ubisoft, in Bucuresti se lucreaza destul de mult in weekend. stie cineva cum sunt platite orele din weeked si cam cate ore se fac?
J.L. Joi, 3 Mai 2012
da, se lucreaza sambata destul de mult si cateodata si duminica. Ubisoft plateste dublu orele de weekend.

daca ai sun salariu de 10 mil, cel de baza, cu ore suplimentare ajungi si la 13-14 ,mil.
TKeo Miercuri, 9 Mai 2012

cam ce salarii sunt?

de ex Junior C++ Programmer?

iorga Joi, 24 Mai 2012

unde e sediul Ubisoft Bucuresti ca nu-mi dau seama? cat de departe de statia de Metrou Grivita sau 1 Mai? in fine, asta daca apuca sa-mi raspunda cineva ca vineri ma duc acolo.

iorga Vineri, 25 Mai 2012
ok, in caz ca va ajuta pe cineva :))))) metrou grivita n-are nicio legatura, de la 1 mai iei 105 spre domenii cum ar veni si sunt 2 sau 3 statii pana in fata firmei.
Ganea Marti, 19 Iunie 2012
sal. am lucrat in ubi aproape 2 ani. atmosfera este mai mult de ok. cred ca depinde totusi de departament, dar pe testare (si acolo mai multe departamnte :P) a fost foarte tare: sefi ok, program ok chiar daca la un moment dat esti fortat sa faci OT-uri (dar se platesc), colegi SUPER.

acces la sala de fitness si abonament (cu reduceri) la o clinica pt consultatii.

partea mai putina pozitiva este salariul. pana la urma d-aia am si plecat. salariile nu sunt stralucite (umbla vorba in targ ca asa e la francezi :d).

in fine, daca vrea cineva ceva specific sa ma intrebe, oi mai trece pe aici.

bafta.
geo Luni, 27 August 2012

Testarea la Ubisoft Romania (preluare http://www.software-testing.ro):

"Saptamana trecuta promiteam ca incepem un proiect in care vom incerca sa prezentam cum decurge testarea in companiile din Romania. Ei bine am inceput acest proiect, si prima firma despre care vom scrie va fi Ubisoft Romania..

Cine este Ubisoft? Cred ca toata lumea care s-a jucat pe calculator a auzit de ei, jocuri precum Prince of Persia, Brothers in Arms, King Kong, Splinter Cell si multe multe altele sunt rezultate ale echipelor Ubisoft din toata lumea.

Ubisoft Romania a ajuns unul din cele mai importante studiouri Ubisoft din lume, iar ca studiou de testare, Ubisoft Romania se poate lauda ca este cel mai mare si mai important studiou dintre toate studiourile Ubisoft la nivel mondial.

Ei bine sa o luam cu inceputul. Am ajuns la Ubisoft, si am fost primit de catre domnul George Enescu Test Studio Manager al studioului din Romania si Crina Popistasu, recruting specialist HR Coordinator. Prima impresie a fost foarte buna din toate punctele de vedere. Atmosfera in departamente este extraordinara iar atat George cat si Crina mi-au facut o impresie foarte buna, fiind foarte amabili si foarte deschisi.

Cum se testeaza? Testarea se face cu precadere manual, adica ti se da o parte dintr-un joc, si pe baza unui plan de test se testeaza manual (adica te joci, urmarind anumite aspecte: grafica, AI-ul, sunetul, etc).

Cum e impartit? Testarea la Ubisoft constituie un studiou in sine. Studioul de testare este condus de un manager. Studioul este impartit in patru unit-uri diferentiate pe culori (Green, Red, Orange si Blue). Fiecare unit este condus de un QCC (Quality Control Coordinator) care ii raporteaza direct studio managerului. QCC-ul la randul lui conduce mai multe echipe de testare, fiecare echipa fiind coordonata de un Lead QC. Unui QCC ii raporteaza direct cam 4 sau 5 Lead QCs. Lead Testerul la randul lui are un asistent, si o echipa de testare,echipa care in functie de marimea proiectului uneori poate depasi 20 de oameni.

Pe langa cele 4 unituri, mai exista departamentul Compliance, constituit din oameni cu experienta vasta in procesul de testare al jocurilor. Acest departament se asigura ca toate jocurile pe o anumita platforma/consola respecta normele impuse de fabricantul consolei repsective (ex: cei de la x-box se asigura ca jocurile pentru x-box respecta regulile impuse de Microsoft pentru jocurile acestei platforme). In cadrul acestui departament exista echipe pentru X-Box (Microsoft), Playstation (Sony), WII, DS (Nintendo) si PC.

De-asemenea mai exista si un QC Lab, care in principiu se ocupa cu teste speciale, de configuratii si environment. Aceasta echipa se asigura ca un joc functioneaza ok pe toate configuratiile posibile si in diverse conditii de retea (trafic ridicat, scazut etc.). Cu alte cuvinte, acest departament simuleaza functionarea unui joc in conditii cat mai apropiate de productie.

Interviul sau cum sa ajungi angajat in studioul de testare al Ubisoft Romania!
Momentan studioul din Romania este cel mai mare studiou de testare al Ubisoft, si pot sa spun ca vor mai creste, chiar si pe fundalul actual, cand toate companiile se plang de efectele negative ale crizei.

In momentul in care exista pozitii deschise, acestea se fac publice mereu pe site-urile de recrutare (e-jobs, bestjobs), si toata lumea poate aplica. Procesul de recrutare include mai multe probe, depsre care nu voi spune foarte multe, dar in linii mari exista o proba practica, un interviu de HR (discutie) si un interviu cu unul din QCCs (Quality Control Coordinators).

Profilul angajatului? George Enescu a avut bunavointa sa imi impartaseasca ce fel de oameni cauta. Ei bine, vestea buna este ca nu ai nevoie de experienta pentru a deveni angajat Ubisoft. Cauta omeni inteligenti, open-minded, cu nivel avansat de engleza. Deci daca va regasiti in aceasta descriere foarte sumara, va recomand sa aplicati la joburile Ubisoft. Va spun insa ca rata de acceptare este sub 10% din cei care se prezinta la interviu (adica din 100 de oameni care vin la interviu, la final sunt acceptati maxim 10) asa ca tratati interviul cu seriozitate maxima.

Posibilitati de cariera? Probabil ca asta este un aspect foarte important pentru toata lumea. Cum ma pot dezvolta profesional din simplu QC (Quality Controller). Voi rezuma in linii mari evolutia din simplu QC in director :) .

Cand intri la inceput in randurile angajatilor Ubisoft, cum am zis mai sus, functia de baza este cea de QC (Quality Controler). Dupa primele 3 luni urmeaza o prima evaluare, si daca e trecuta cu brio (asa zisa periaoda de proba), treci la un nou nivel. Din acest moment periodic are loc cate o evaluare, la final ajungand QC Level 4. Dupa ce ai ajuns ultimul nivel la QC, in functie de abilitatile fiecaruia, unii se orienteaza pe partea de Lead QC, altii spre departamentul Compliance.

Lead QC coordoneaza echipa de testare a unui proiect. Inainte de a a junge Lead QC, trebui insa sa iti faci ”ucenicia” ca asistent lead. Ulterior, cand se iveste ocazia esti promovat ca Lead QC, si ti se da primul proiect. Ei bine ca Lead QC vei avea toate atributiile unui manager. Vei avea atat taskuri de people management cat si taskuri de project management. Veti coordona echipe care uneori depasesc 20 de oameni, si va spun sincer ca provocarile nu vor lipsi, dar si satisfactiile vor fi pe masura.

Compliance: in cadrul acestui departament trebuie sa va asigurati ca proiectul pe o anumita platforma respecta un set de reguli. Va spun ca regulile acestea nu sunt putine, si ca responsabilitatea este imensa. Ca sa intelegeti mai bine, exemplific un caz concret. Se ia un joc pe x-box. Microsoft are un set de reguli pe care toate jocurile pentru x-box trebuie sa le respecte inainte de a ajunge pe piata, si inainte de a fi lansat acest joc, trebuie sa treaca de Microsoft.

Pana acum nimic foarte special, dar daca jocul nu respecta regulile Microsoft, nu este acceptat, si automat nu poate fi lansat. Daca acest joc este respins in prima faza de cei de la Microsoft, datile urmatoare cand trimit jocul spre a fi acceptat firma trebuie sa plateasca mari sume de bani pentru a ii fi reverificat jocul, si automat firma pierde (atat din intarzierea cu care e jocul lansat, cat si banii care ii da catre Microsoft). Acest lucru se intampla cu toti producatorii de console Sony, Nintendo, nu doar cu Microsoft si este datoria echipelor din cadrul departamentului Compliance sa se asigure ca un joc este acceptat din prima.

Fiecare din aceste pozitii, atat cea de Lead QC, cat si cea din cadrul departamentului Compliance la randul lor sunt structurate pe mai multe nivele, care sunt atinse pe baza de evaluare a performantelor profesionale.

Intru-cat articolul deja este foarte mare, vom continua intr-un articol viitor posibilitatile de evolutie profesionala pana la stadiul de director (si da va spun sincer ca directorul actual al studioului de productie a inceput ca simplu tester in Ubisoft), si vom atinge si celelalte aspecte din viata unui angajat Ubisoft (beneficii, tool-uri folosite, si viata de zi cu zi a angajatului Ubisoft)

Va urma."

andr Joi, 4 Octombrie 2012
hey!
tocmai am fost sunata pentru un interviu la ubisoft pe postul de junior cost controller. mi -a spus tipa de la HR ca voi avea un test de 2 ore in care imi vor fi evaluate cunostiintele financiare, de excel si de limba engleza...ce imi puteti spune despre partea asta din activitatea ubisoft?? multumesc anticipat
Skol Miercuri, 10 Octombrie 2012
De German Game Master a auzit cineva ceva? Din ce departament fac parte cei pe o astfel de pozitie sau una similara? care e durata medie pe care cineva o petrece pe o astfel de pozitie si dupa incotro o apuca? :D M-au sunat si mi-au oferit 725 Euro Net dar m-au sunat printr-o companie de recrutare din Dublin. :)
kadu Miercuri, 10 Octombrie 2012
725 de euro pt romania ubisoft? esti sigur sau e pe program de 12 ore? :))))
Skol Miercuri, 10 Octombrie 2012
Desi anuntul este expirat, cam asta mi-au spus si mie. Avand in vedere de cate te vei ocupa si rolul de a sustine o comunitate online este cat de cat ok. Oricum le cer mai mult :)) Dar totusi, stie cineva ceva concret despre Game Master ?
Skolll Miercuri, 10 Octombrie 2012

Sa para mai convingator, citat din mail:
"Thank you for taking may call earlier and briefly discussing the vacancy in Bucharest.
Please find attached all of the details about the position.
If you have any questions about the role then please do not hesitate to ask me.
I will be more than happy to answer these for you.

Salary: € 725 net per month
Language: Native German
Interview process in Ubisoft:
1. CV screening

2. Practical test (the test evaluates the language and the customer care skills)

3. Interview with the department Manager

4. HR Interview

5. Final Interview with the Producer of the game we are hiring for/ Customer Support Manager WW."

Mensch Marti, 30 Octombrie 2012
auziti, cei care lucreaza pe la ubisoft, cum pot sa aplic si eu la o pozitie de tester?
Demeter Marti, 30 Octombrie 2012

urmaresc forumul de ubisoft pt. ca ma intereseaza in mod direct. nu sunt angajat (inca, as putea zice).

am o nelamurire: se dau sau nu bonuri de masa?

Corb Miercuri, 31 Octombrie 2012

Lucrez la ubi din 2009 si se dau tichete de masa.

deckebal Duminica, 4 Noiembrie 2012
Deci sa inteleg ca salariul la Ubisoft este de 8 milione + 15 bonuri de masa pe luna?