Forum despre Ubisoft Romania

zuzumax Miercuri, 18 Noiembrie 2015
Pentru Alex

Salariile pentru vorbitorii de rusa sunt diferite. Conteaza foarte mult si cat de bine cunosti aceasta limba straina dar si de cum iti negociezi salariul. Astfel unii iau 1800Ron (inclusiv bonurile de masa) altii depasesc 2600Ron (inclusiv bonurile de masa).
Anonim306 Joi, 19 Noiembrie 2015

Am fost si eu recent la Ubisoft pentru postul de Game tester. Va anunt ca salariul este 950 lei Net din care se impoziteaza bonurile de masa si evident, bonuri de masa. Mi s-a spus clar ca trebuie sa vin la 8 dimineata si sa fac ore suplimentare pana la ora 22:00, care vor fi platite asa: primele 32 ore 200%, urmatoarele 32 cu 150% si urmatoarele 32 cu 100%. Ora fiind de 3.3 lei. Bineinteles ca mi s-a transmis ca trebuie sa vin si sambata de la 8:00-22:00 pentru ca toata lumea vine. Va urez mult succes!

wantedsvm Duminica, 31 Ianuarie 2016

@ Anonim306. Eu lucrez de 3 la ubisoft ca si game tester. programul este de la 9:00 pana la 18:00. orele suplimentare in zilele lucratoare sunt de la 18:00 pana la 22:00, cum ai spus si tu. dar in weekend sunt de la 9:00 pana la 18:00. nu pana la 22:00. si cel mai important NU sunt obligatorii, sunt doar recomandate, se tine cont la evaluare dar nu e un factor decisiv. daca vrei poti sa faci ore suplimentare pe orice proiect, dar importante pentru evaluare sunt orele de pe proiectul pe care te-ai angajat. asta am vrut sa subliniez, faptul ca nu esti obligat. atunci cand se face OT(over time) pe proiectul tau vine un mail si in acel mail poti sa "votezi" sa vii la OT ambele zile de weekend sau doar sambata sau doar duminica sau niciuna. deci esti intrebat, nu vine nimeni sa-ti spuna "vezi ca maine trebuie sa fii la job!". e un mediu de lucru f placut, sefii sunt f ok, multa distractie, super colegi. singura problema este salariul pentru incepatori. T0 are 960ron plus 21 bonuri de masa. dar spre deosebire de ce a spus cineva bonurile nu se impoziteaza din acei 960ron. salariul net este defapt 999ron. deci acei 960 raman dupa impozitarea bonurilor. ce mai e aiurea ca evaluarile nu se mai fac asa des. deci, implicit nici promovarile nu se mai fac asa des. totusi am auzit de indivizi care promoveaza si acum dupa doar 3 luni, dar vorbim de oameni super muncitori si talentati, nu oricine promoveaza asa repede. depinde de om ce vrea si cat vrea de repede si de echipa in care ajungi. important e ca nu e imposibil sa ajungi la un salariu decent daca ai rabdare sau daca te fortezi cat de cat. stiu ca un t4 are undeva pe la 2000ron. 2000ron sa te joci toata ziua e super. ce mai e important pentru mine cel putin, avand o interventie chirurgicala pe coloana, pauzele dese. pe langa pauza de 1ora la pranz ai 10min pauza in fiecare ora. in concluzie desi salariul nu e f mare la inceput, munca e placuta si e o rampa de lansare pentru alte joburi in domeniu

AlexNeacsu Vineri, 26 Februarie 2016
Hello! M-au sunat si pe mine de la Ubi pentru postul de Office Assistant. Urmeaza sa ma prezint la ei la sediu, saptamana viitoare pentru un test peS Office. Stiti cumva cam care ar fi salariile pe functii de genul asta? thanks a million :)
Ingrid009 Vineri, 26 Februarie 2016

Pt Office Assistant probabil pana in 15 mil, dar sincer e o presupunere pt ca nu stiu ce implica postul asta. Ai mai multe detalii?

Oricum, iti recomand sa mergi cu Ubi, am multe cunostiinte acolo, e ok. Mai ales daca esti pasionata de IT, jocuri...

SSeries Luni, 1 August 2016
Stiti cumva, aproximativ nivelul salarial care il oferta pentru divizia Financiar? Financial Planning Junior Analyst mai exact. Fac asa ceva in prezent, deci nu stiu daca sunt chiar junior, sper sa nu considere "overqualified".
SophieMarie Marti, 23 August 2016
Buna! Are cineva informatii despre teste care se dau pt pozitia de Junior Analyst Developer (PL/SQL)? Multumesc!
KinderOne Miercuri, 21 Decembrie 2016
Haideti sa va impartasesc experienta mea ca angajat ca "video game tester"

Am fost pe un proiect FPS (first person shooter - Far Cry 4) , destul de interesant la inceput, colegii saritori, in general echipa buna iar unii colegi chiar sunt inteligenti .
Pentru mine Ubisoft a reprezentat o rampa de lansare catre Software Testing. Era practic ultima mea solutie la vremea respectiva (2014-2015). Interviul a fost decent, important era sa "pari disperat" de jocuri si sa ai ambitie. Oricum, la vremea respectiva angaja la gramada (cate 20 odata).
Din pacate salariile erau foarte foarte proaste: 960 net si 20 de bonuri. Insa inca odata, a reprezentat o rampa de lansare. Nici nu mi-am imaginat ca dupa 1 an am reusit sa lucrez pe software testing. Ma simt norocos ca am lucrat acolo (cei de la Electronic Arts ma refuzasera). Au fost si parti negative dar nu are rost sa le discut. Important e ca am cunoscut oameni de calitate si inteligenti, de la care am avut ce invata. La vremea respectiva am fost suparat pe Ubisoft si cei ce conduceau echipa, dar intr-un final a fost "tot raul spre bine". Mult success noilor aspiranti in IT, piata are ce sa ofere, cu toate ca intre timp apar si alte piete (ucraina, bulgaria) care sunt mai atractive pentru multinationale datorita costurilor mai mici. Am observat un trend interesant, mai toti se orienteaza in IT stiind ca sunt salarii bune. Ramane de vazut daca va fi o "bula" pe piata fortei de munca, adica vom ajunge sa avem mai multi specialisti decat locuri de munca.

Mult success tuturor !
nmerrynote Duminica, 5 Februarie 2017

Salutare,

Pls help.

Astept un raspuns final de la o echipa de QA care testeaza tooluri care sunt dezvoltate pt departamentele interne ale firmei. Teoretic as intra pe un proiect care reprezinta o platfoma care aduna feedback-ul de la alpha, beta testeri, metrice de pe platforma fiecarui user etc. Echipa este condusa de un tip Octavian Ionut Avram. Am inteles ca este o echipa de 20 de testeri.

Imi poate da cineva detalii despre cum se atmosfera in cadrul acestei echipe, se promoveaza, colegii sunt saritori, acest team lead e ok sau nu ? da cu biciul ? se trimit oamenii la cursuri, cat mai mutle detalii m-ar ajutat enorm.

Cat ar trebuie sa cer pe o pozitie de testare automata si manuala, daca am experienta cu mai multe limbaje de programare dar am doar 3 luni de experienta in QA ?

Va multumesc anticipat pentru sprijin,

Cu stima,
N. Merrynote

Sergheyi Luni, 6 Februarie 2017

Salut nmerrynote.

Nu stiu exact cum este in acest departament sau ce salarii sunt, dar overall iti recomand Ubi daca esti middle entry.

Bafta ;)

nmerrynote Luni, 6 Februarie 2017

Multumesc Sergheyi , poti sa elaborezi raspunsul tau ? M-ar ajuta mult.

Astept si alte pareri din partea comunitatii, cat mai detailat posibil.

Va multumesc anticipat,

N. Merrynote.

Sergheyi Luni, 6 Februarie 2017
deci:

- atmosfera e super friendly, marea majoritate a oamenilor sunt ok, sefii la fel
- se fac diverse activitati
- ai ce invata; daca e te poti si muta pe alte proiecte
- pachet de beneficii cu tichete de masa, sala de fitness, reducere clinica particulara.

nush ce alteceva sa mai zic, intreaba daca e ceva.
nmerrynote Marti, 7 Februarie 2017
Multumesc mult Sergheyi,

Suna bine, chair prea bine.

Cantina pe care o au, are mancare buna ? E scumpa ? Cam cat ar fi felul 1 + felul 2 + desert ?

Bonuri de masa si al 13-lea salariu se dau si pt testerii din acest departament ? Sau ce beneficii au testarii care fac testare automata pe aceste tooluri interne (nu video game testerii)

Multumesc pentru tot ajutorul,

Cu stima,
N. Merrynote
Sergheyi Marti, 7 Februarie 2017
Cantina e una noua (max. 1 an cred), mancarea e destul de ok, ca pret... okish :) personal, o consider un pic cam scumpa, dar depinde si de meniuri.

Cum ziceam, nu stiu exact grilele din dep. respectiv, dar din ce stiu toti din Ubi au tichete de masa si bonus in functie de proiect. Ar fi bine sa mai scrie si altii.
nmerrynote Miercuri, 8 Februarie 2017
Salutare,

Ma introc cu prospaturi din al 3-lea proces de recrutare Ubisoft.

Aceeasi catastrofa ca si celelalte 2. In final am petrecut 11 ore pt pozitia lor, dupa care sa-mi dea fatuca zapacita de la HR care era mare geniu cu certificari etc si sa-mi spuna ca am facut un interview bun (mi se confirmase de catre ei si reusita la testul tehnic ) dar nu am suficienta experienta deci nu ma pot lua, dar vor sa ramanem in legatura.

Am doar 3 luni pe automation testing, dar am scris asta in CV si tot ce am facut pana la aceasta data, cel mult era nevoie de un scurt telefon sa-mi puna niste intrebari suplimentare.

Ultima data cand mai merg la ei. Daca nu aveti ce face acasa, duce-ti-va la Ubi.

Pe curand,
N. M
Eva89 Vineri, 10 Februarie 2017
Buna tuturor,

Imi puteti da cateva detalii privind pozitia de Financial Planning Junior Analyst: mediul de lucru, salariu, beneficii?

Va multumesc frumos!

O zi buna,
Eva
obob Joi, 16 Februarie 2017
Buna ziua ,

Maine am programat interviul cu HR pentru postul de Procurement Events Specialist .
Imi puteti da ceva detalii despre salarii si organizarea departamentului de aprovizionare.

Multumesc
Foxi Marti, 14 Martie 2017
Hey, aveti idee cumva cum stau lucrurile pe partea de programare front end? Cam cati oameni sunt, proiectele sunt ok, salariul cam unde bate? Merci :)
FlorinP Joi, 13 Aprilie 2017
Observ o problema mare de tot la capitolul HR Ubi. Oamenii astia au angajat foarte multe studente sau foste studente SNSPA (facultatea de vis-a-vis de sediul lor). Problema e ca fetele astea nu au habar ce inseamna meseria asta de HR-ista si cheama lumea degeaba la interviu, doar ca sa-si faca norma de candidati intervievati. Te cheama degeaba, si nici nu-ti dau feedback dupa aceea. Am avut 2 astfel de experiente cu ei. Prima data, ma cheama una sa dau interviul cu ea pe un post de QA, cand ma prezint acolo ea se da bolnava, ma preia o colega de a ei, dau testul, astept feedback, nimic. O sun pe cea care trebuia sa-mi dea feedback-ul, nu raspunde la telefon. Acum alta, ma cheama la interviu, zice ziua, zice ora, iti trimit detaliile pe email, da de unde, pauza email. Nici nu se prezinta, nici nu stii cu cine sa vorbesti, sun pe numarul de pe care m-a sunat, nu-mi raspunde si imi da ocupat dupa 3 apeluri. Este pacat ca o firma de renumele Ubisoft sa aibe departamentul HR la pamant si nimanui sa nu-i pese de acest lucru.