Forum despre UMEB (Uzina de Masini Electrice Bucuresti)

ADMIN - undelucram.ro Duminica, 14 Aprilie 2013
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma UMEB (Uzina de Masini Electrice Bucuresti), informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de UMEB.

Pitac Joi, 10 Octombrie 2013
Frate, toate bune si frumoase la incheierea contractului ... dar totu se opreste cand intri in hala . Un miros naucitor de fier . angajatii care injura si fac intre ei '' glume de prost gust'' un zgomot infernal care practic te ameteste nu mai sti unde sa te ascunzi pentru umpic de liniste . si un colectiv de batranei morocanosi sa nu mai zic si scarbosi . sa le enumar ? ok. frecat la oo . scarpinat in nas bagat degetu in cur suflat nasu scuipat pe jos iar apoi dai noroc cu ei :D . mai esti si platit prost cu un salariu de minim pe economie care este si ala impozitabil
lenes fericit Joi, 10 Octombrie 2013
ma repet:
nu mai mergeti la ASE, mergeti la facultatile tehnice.
sa aiba UMEB de unde alege :)))))))))
curent Vineri, 25 Octombrie 2013
recunosc ca am ras copios citind cele de mai sus. Totusi se pare ca munca nu e ceva foarte apreciat de Pitac. Acel miros de fier este pentru unii un adevarat elixir, ce le aduce aminte de anii tineretii si nu vorbesc neaparat de romani. Multi straini ce au vizitat Umeb in ultimii ani au fost "loviti" placut de atmosfera specifica unei fabrici, multi dintre ei incepandu-si cariera in astfel de locuri. Cat despre restul, intr-adevar cam asa este: personalul, mai ales cel din productie este imbatranit, cu toate ca se fac eforturi in acest sens. Si atunci la ce sa te astepti de la acestia, la discutii despre internet, facebook sau cuceriri amoroase?
Umeb ramane (inca) totusi unul din putinele locuri unde se mai poate invata ceva in acest domeniu al masinilor electrice. Asta daca esti pasionat de asa ceva, putini insa mai sunt astazi.
Mai ales la actualele niveluri de salarizare.
Recomand pentru pasionati, un NU categoric pentru ceilalti.
g Luni, 6 Ianuarie 2014
Ce a fost si ce este UMEB? A fost una dintre cele mai mari fabrici producatoare de masini electrice din...ce vreti voi...chiar si din lume. Producea si inca produce niste tipuri de masini (motoare)"unicat" prin posibilitatea "customizarii", dar si niste tipuri de masini ce nu se produc decat in foarte putine fabrici din lume. Halele se intindeau pe toata tarlaua unde este acum AFI Palace Cotroceni. Imaginati-va! Acum firma este amplasata la capatul Timisoara intr o hala cat pentru productia actuala. Firma a fost privatizata de foarte mult timp. Normal, ce era de facut dupa revolutie...
Bun...salariile....muncitori minim pe eco, inginerii incepatori minim pe eco pentru studii sup. Dupa ceva vreme s-ar putea sa se ajunga la cca 13-14 mil (in mana). Din pacate firma nici nu cred ca isi permite oricat de mult si-ar dori sa plateasca salarii mai bune. Nepotisme...hm...nu stiu. Cred totusi ca sunt. Dar nu deranjeaza.
Hala miroase a fier...dar a ce ar tb sa miroase? A prajituri cu frisca. Pentru orice om sanatos la creier si cat de cat cu sange romanesc il cuprinde un oarecare fior in momentul cand intri in hala. Miros si zgomot aferent PRODUCTIEI. Da ...productie...ceva f rar in Romania la ora actuala. Oamenii...de toate felurile, fiind o fabrica veche si oameni vechi...intradevar iti ia ceva timp sa te obisnuiesti. Da, la multi inca simti o urma de comunism. Chiar si asa ai inca ocazia sa intalnesti niste "specimene" de la care ai mai mult decat iti puteai imagina de invatat. In fata unora iti chiar paleste ideea ce o aveai de om destept. Oameni care ar putea sa razbata in orice firma , orice domeniu fara pb, insa care nu parasesc firma. De ce? Habar n am, dar e mai bine asa.
Inginerii electrici nu lucreaza in hala, este o anexa separata cu, sa-i zicem, toate conditiile. Personalul este tanar mai mult in zona vanzari / comercial. Acestia castiga si cel mai bine. Tipic romanesc.
Una peste alta, UMEB a ramas printre putinele marci sub care scrie Made in Romania, gandire, conceptie, productie 100% romaneasca si ...PERFORMANTA. Doresc din toata inima productie maxima, iar conducerii superioare sa isi schimbe conceptia asupra salarizarii tuturor angajatilor.
Yoyo Joi, 27 Februarie 2014
Sunt JALNICI !!! BATAIE DE JOC !!! EXPLOATARE !!! SALARII INFECTE PT "PROSTIME" ,SALARII BAROSANE PT DIRECTORI ,AGENTI SI TREPADUSI !!! FUGITI CAT MAI REPEDE!!!
g Miercuri, 26 Martie 2014
@Yoyo. Nu mai fi atat de categoric. Nu ca n ai avea dreptate.
Umeb este o firma vanduta ca toate firmele romanesti odata prospere.
Ea exista acum aproape din greseala.
Din pacate mare majoritate este tinuta pe niste salarii inumane.
Sunt sigur ca exista caini, pisici, criminali etc. care beneficiaza indirect de o suma de bani considerabil mai mare decat oropsitii astia de la Umeb.
Asta sa ne fie invatatura de minte. Niciodata un american , francez , neamt sau ce natie o fi el nu o sa vina la noi in tara sa ne faca un bine.
Ilies Sambata, 19 Aprilie 2014

Oamenii din conducere au salarii mari, iar prostimea duce greul si moare de foame pe niste salarii de cacao.Lucrez aici si vad miscarile impuse de la grupul NCH.Toti mafiotii lucreaza in holding-ul NCH care detine o gramada de firme in Romania printre care se numara si Velpitar, Electrotehnica, Electroaparataj, etc.
Cred ca cei de la grup spala o gramada de bani prin aceste firme.
Multi oameni sunt deja in prag de pensionare, iar tinerii nu vor sa se angajeze pe salarii de rahat, deci efectiv nu stiu cat timp o sa o mai ducem...pacat de aceasta firma unde are loc inca PRODUCTIE in Romania.Deocamdata comenzile curg si treaba merge ,dar nu se stie pana cand.Poate daca s-ar mai schimba mentalitatea si in tara asta...si s-ar face investitii....altfel ar stalucrurile

Mihai Joi, 3 Iulie 2014
Salut.
Am fost chemat la UMEB la un interviu pentru postul Inginer Proiectant (Electrotehnica).As dori sa stiu la ce sa ma astept (interviu,atmosfera,salarii).Mentionez ca sunt proaspat absolvent.
Multumesc!
gheorghe chitu Luni, 14 Iulie 2014
Mi-am dat numele adevarat pentru ca am taria sa nu ma ascund in spatele unor pseudonime sau sa fiu ''contra'' pentru ca e mai atragator pentru cei care citesc.
Chiar daca fac parte din management si m-ati clasifica ca ''partizan'' in abordare, o sa va spun cateva lucruri despre UMEB, pe care nu le stiti si e si e mai greu sa le aflati, nu ca ar fi secrete, dar pentru cine doreste o informare corecta asta cere efort si un comportament detasat, fara emotie si afirmatii de genul:'' era un bastion al industriei romanesti si a ramas un mall''...
Sper ca dupa atatia ani de la schimbarile de dupa 1990 am ajuns cu totii la concluzia ca dezastrul industriei a aparut nu din cauza strainilor ci a noastra , inclusiv a managerilor si mai ales a politicienilor care ''si-au asigurat viitorul pe doua vieti'' si au pauperizat companiile.
Si acum istorie:
-1990-1997, pe fondul caderii pietelor , dar si al unor greseli de neorientare a companiei si al neplatii taxelor la stat, compania a intrat pe lista ''bravului avocat al poporului' Ciorbea, astfel ca in '97 compania trebuia sa fie desfiintata.
-1997-datorita faptului ca procesul fusese ilegal gandit si intocmit de bravul prim ministru Ciorbea, compania s-a ''reinfiintat'' , dar s-a privatizat, avand ca prim proprietar IMSAT si apoi grupul NCH.
Si acum istoria careia i-am fost contemporan si pot contrazice pe cei care vorbesc , dar nu o cunosc : aprilie 2004- prezent
In aprilie 2004 UMEB mai avea 3-4 clienti externi, din care: doua companii italiene si o multinationala, pentru care produceau in regim de OEM; pentru toate acestea lucram sub etichetele companiilor respective, astfel ca dupa o istorie de peste 50 ani a UMEB, aproape nimeni in Europa nu ne mai cunostea. Fata de asta am inceput schimbarea strategiei si dupa o intrerupere de peste 25 ani, am reaparut in targuri gen Hanovra, la primul in 2005, chiar cu produsele italienilor, in fapt ale UMEB , dar certificate de clienti si in consecinta cu drepturi de exclusivitate totala; e neproductiv sa mai ne gandim la greselile managerilor care au acceptat dependenta totala, inclusiv de o etica corporativa indoielnica.
Cu gandul la viitor am inceput sa ne reinventam brandul si sa raspundem cu explicatii corecte strainilor care ne intrebau: '' who the fuck is UMEB?'', dorind sa raspunda mai golaneste incercarilor noastre de a reface cu viteza un brand care de 25 ani nu mai exista pe pietele mondiale, lucru deloc usor.
Din 2005 practic investim in fiecare an peste 6% din business pentru refacerea brandului si constientizarea lui pe piete, intai in Europa si apoi in Asia, Africa,Australia,....
Revenind la fabrica , avem ~ 50% tineri si 50% trecuti de 45 ani, in locatia noua din Bd Timisoara 104 A, sect6; fiind o fabrica noua de tip green field , cu management in care proportia anterioara se pastreaza si cu specialisti dedicati activitatilor de tip industrial, UMEB redevine numele de odinioara, din pacate intr-un peisaj intern, in care desi suntem de departe cel mai tare furnizor pe piata de oil & gas, deoarece am ales sa fim specialisti , nu buni in toate ci in nisa motoarelor antiexplozive, suntem nevoiti sa ne adresam din ce in ce mai mult pietei externe unde oprtunitatile sunt mai mari.
Nu stiu cat de mult stiu unii sa discearna mirosul de Ol de cel de ''ambra'', (glumesc) , dar va asigur ca intr-o fabrica care implementeaza lean manufacturing: sclipeste pe jos, oamenii au un ritm de ceas si chiar daca ceasul nu este nemtesc, sunt mindru ca timpul de livrare este in mare majoritate mai bun decat al unor companii concurente, la calitate comparabila.
Salariile au o parte constanta si una variabila care tine de efortul depus si implicit de rezultat si sunt mai ales confidentiale.
Cu tot nivelul '' industrial'' , am reusit angajari ale unor oameni valorosi care aduc implicit valoare companiei prin rezultate. Daca imi spunea cineva in 2004 ca voi avea in companie doi doctori in electrotehnica de 30 ani si in curand al treilea , nici eu nu as fi ''batut'' pana in 2014.
Cu toate astea, companii precum Renault care ne-a luat doi tineri ingineri in cinci ani, dar asta e un story la nivelul Romaniei, ne fac sa ne gandim la noi forme de motivare care sa conduca la retentia angajatilor: asigurare de pensii pilonul 3 pentru angajatii f importanti ai companiei, asigurare de accidente si boala pt majoritatea angajatilor si mai ales , ceea ce nu e placut de toti angajatii , dar nu renuntam la el, sistemul de plata bazat pe rezultate(acord, bonusare)
Concluziile mele: 1)desi cei care ma cunosc , pot considera ca nu sunt un ''yes man'' , nu pot sa uit sa nu combat impresia aparuta in unul din comentarii ca actualul patron ar face jocuri neetice...Actualul patron, NCH, fond de investitii pe termen lung a vazut in UMEB un ''diamant ingropat in nisip'' in anul 2007 si a decis construirea unei noi companii la sapte km de primul sediu unde conditiile sunt cu totul altele fata de UMEB din Vasile Milea nr 6. Vorbim de un fond strain care a oferit viitor companiei, altceva decat multi dintre bravii romani antreprenori imbogatiti si care au transformat in ruine companii in schimbul a ''n'' case si iahturi. Cum media platita a devenit majoritata, nu ma mira derapaje de tip socialist chiar si la tineri de la care m-as astepta ca sunt mai detasati emotional.
2) Recent, de o saptamana , am angajat un nou inginer electrotehnist si o noua experta in export de motoare si cautam un inginer tehnolog.
Cautam muncitori CNC-isti in continuare, pt a generaliza schimbul doi in partea de prelucrare , pentru ca suntem in crestere de piata.
Va asigur ca ''UMEB'' a ramas o scoala mai buna decat a alor companii si are toate sansele sa ramana.De aici si lupta, inegala, cu companii precum Renault in vanarea angajatilor nostri.
Salariile sunt la nivelul altor companii industriale din zona, macar si pentru ideea asigurarii unei retentii confortabile in ultimii cinci ani
3) Nu in ultimul rand , produsele sunt updatate si in acord cu standardele de eficienta energetica , fara de care nu putem supravietui in piata.
Pe scurt: oricaruia care doreste o vizita in companie si in spatiul industrial din Bdul Timisoara 104 A, ii stau la dispozitie personal sa-i fiu ghid.
Nu doresc in schimb decat bune intentii... din partea curiosilor....

Cu stima,
GhC
georgeta meirosu Joi, 4 Decembrie 2014

Am pasit pe poarta UMEB in 1979, ca economist stagiar, aici am lucrat pana in 1997, cand au avut loc evenimentele in urma carora un numar impresionant de oameni au ajuns in somaj si aici sunt de acord cu domnul Chitu in afirmatia referitoare la desfintarea intrprinderii din cauza "...unor greseli de neorientare a companiei si al neplatii taxelor la stat,..".
Recunosc acum, dupa atatia ani, privind spre trecut si facand un bilant al carierei mele, ca ma mandresc cu faptul ca am lucrat aici.Oamenii minunati, chiar si dupa Revolutie, care au ramas aceiasi specialisti de notorietate mondiala, ingineri de exceptie si nu in ultimul rand, muncitori de exceptie!
Mi-ar fi placut sa fi iesit la pensie de la UMEB, dar nu a fost sa fie!
Felicit echipa de management aflata acum in fruntea UMEB, poate unii veterani isi vor aminti si de mine, contabilul sef de la sectiile auxiliare(Scularie, SME, etc.) si ma bucur ca inca existati!
Un an 2015 cu realizari!

wardye Duminica, 12 Iulie 2015
Dupa 26 de ani de munca la acceasi firma nu pot sa zic ca nu .. Se schimba omul dar o firma?. Societatea incearca si se transforma. E adevarat intr-un mod specific.Cu pasi marunti si mici.Generatia veche aproape e inlocuita cu oameni tineri cu multe inadaptarii de inceput .Pornind de la muncitor pana la cei care sunt cu functii de conducere. Unele sectoare de productie au ramas cu acceasi tehnologie veche, altele au incercat sa devina Moderne. Asta e!Sunt multe de spus , dar alta data