Forum despre URSUS Breweries / SABMiller

radu Marti, 9 Aprilie 2013
care este mediul de lucru la Ursus?
Toni Miercuri, 13 Noiembrie 2013

Am fost la un interviu (in departamentul de Brand Managemnet - Ursus), si am plecat total dezamagit.

Robert Miercuri, 13 Noiembrie 2013

Cine a avut experiente sa vina si cu argumente! Toni, de ce ai plecat dezamagit?

haiosenie Marti, 11 Februarie 2014
robert, am fost eu la finalul anului pentru o pozitie de specialist pe partea de admin. spune-mi tu, te rog, cum o companie de talia aceasta nu poate asigra un amarat de pahar cu apa la interviu cand rogi simpatic sa primesti unul? sau cum explici faptul ca esti chemata la etajul 4 si ti se spune, usor artagos, ca trebuie sa ajungi la etajul 5, iar odata ajunsa acolo stai popandau pe la usa ca nu e nimeni prin preajma? e treaba de eticheta. daca pe admin se intampla asta, atunci pe agentii de vanzari cum ii trateaza?
Anonim Vineri, 14 Februarie 2014
@haiosenie
Ai avut tu ghinion sa nu primesti pahar cu apa. :)
Am fost si eu la interviu si mi s-a oferit si apa si cafea.
In plus, sunt destul de amabili si comunicativi. Nu am intampinat probleme...

Treaba cu usa de la etajul superior, ai dreptate.

Oricum, nu mi se par astea a fi criterii de evaluare a unei companii.
curiosul Miercuri, 19 Februarie 2014
a lucrat cineva la ei agent pe IKA? salarizare?
Ahura Vineri, 28 Martie 2014

Depinde cu cine ai deaface. Am lucrat acolo si am cunoscut atat oameni de treaba cat si oameni neseriosi. O problema insa m-a dezamagit. Nu exista colaborare. Eu am lucrat in una din fabrici vreau sa spun ca mi-am facut multi prieteni dar din punct de vedere colegial sunt reci si individualisti. In rest , salarii medii si mici.

rasu_cristian Marti, 1 Aprilie 2014
salut, sourcing specialist sau category manager are cineva detalii, conditii, salarizare? Multumesc
Anonim Marti, 24 Iunie 2014

MIe mi-a placut foarte mult la Ursus, este o multinationala in adevaratul sens al cuvantului. Ai parte de orice doresti: provocari, munca, distractie, implicare in proiectele companiei, beneficii de tot felul.. Un mediu de lucru foarte fain, dar depinde bineinteles in ce departament esti, in unele dintre ele este stres mare si oameni de o valoare indoielnica, insa acestia sunt mai mult exceptii. Este multa munca insa mediul este placut si majoritatea oamenilor binevoitori si foarte bine pregatiti. Am cunoscut manageri in adevaratul sens al cuvantului, foarte multi profesionisti. Un singur lucru mi s-a parut ca lipseste in aceasta companie: prea putine training-uri ptr angajati, poate si datorita perioadei de criza, nu stiu... Multe cuvinte de lauda din partea mea, dintre toate companiile in care am lucrat, majoritatea multinationale, mi-a placut cel mai mult la Ursus.

Andrei H. Luni, 6 Octombrie 2014

Pro:
1. Companie relativ mare, cifra de afaceri anuala de peste 300 milioane euro. Are peste 1500 angajati.
2. Produse cunoscute in Romania - Ursus, Timisoreana, si produse de import - Peroni, Grolsch.
3. Berea este un produs profitabil in Romania pentru ca romanul desi sarac consuma bere de marca.
Concluzie: exista bani pentru salarii, insa sunt oferite diferit in functie de interesul managementului romanesc al URSUS.

Contra:
1. SabMiller, proprietar URSUS, este multinationala de mai putin de 30 de ani. Concluzie: nici la URSUS nu exista sisteme sau proceduri ca intr-o multinationala recunoscuta (Coca Cola sau UNILEVER) si nici nu se doreste foarte tare implementarea lor
2. In multe departamente, exista structuri de zeci de persoane rude intre ele.
Majoritatea angajatilor stiu de aceste situatii, insa evident nu fac nimic pentru ca nu vor sa isi piarda locul de munca si oricum URSUS nu este firma mamei lor.
3. Personalul tanar care se angajeaza in URSUS poate considera ca asa cum se lucreaza in URSUS este frumos si placut.
Desi managerii mari lucreaza asa de multi ani, nu este normal ca:
- oameni sa fie concediati doar pentru ca un manager mare vrea sa-si angajeze rudele.
- unor angajati sa li se dea salarii mai mari sau alte beneficii doar pentru ca sunt finul sau cumnatul nu stiu carui alt manager mare.