Forum despre UTI Grup SA

Dragan Marti, 25 Octombrie 2011
salutare, am gasit acest site si as dori sa intreb (m-am uitat la celelalte topicuri si sper ca am inteles ca pot intreba si spune orice despre o companie), as dor sa intreb doar ce stiti despre UTI grup si ce se face mai exact acolo, ce pozitii sunt pe partea tehnica? va multumesc frumos!
Geo Vineri, 17 Februarie 2012
eu nu am mai vazut ceva deschis la uti, chiar la un moment dat stiu ca se cautau network admins dar acum nada. poate sunt posturi ceva dar se stie doar intern ;) geo
Ana2 Duminica, 27 Ianuarie 2013
@Dragan, pentru ce te intereseaza pe tine ai doua lucruri de facut: citesti pe site cu ce se ocupa compania si 2, cauti uri grup pe bestjobs.
In orice caz, majoritatea pozitiilor sunt pe partea tehnica..

Ar fi interesant ca cineva din companie sa impartaseasca cu noi ce se intampla acolo.
Multumim
liana Marti, 5 Februarie 2013
Cam ce salarii sunt pe partea de contabilitate?
anan Miercuri, 6 Februarie 2013

am fost la ei la un interviu pt call center, certsigned mai exact se numeste proiectul, salariu de 800 lei, si dadeai 2 teste a cate 1:30 min fiecare.

anonim Miercuri, 20 Februarie 2013
Uti este o companie destul de respectabila din grupa ei; spun asta pentru ca am lucrat acolo; dimpotriva, este foarte greu sa accesezi un post la ei (treci prin mai multe interviuri de selectie iar unele se lasa cu teste dure, in functie de postul pe acre aplici), insa salariile nu sunt indiferente, ci se calculeaza in functie de trend piata.
Personal va incurajez sa incercati o aplicatie si va doresc succes sa si reusiti sa intrati in grup!
Ioana Joi, 11 Aprilie 2013
Mda...am fost la ei la un interviu ce a durat 3 ore!!! (si era pt o pozitie junior) ca sa ma anunte sec ca momentat au oprit proiectul...bravo frate..iti faci baze de date cu candidatii care isi pierd timpul pe la voi..
anna Joi, 18 Aprilie 2013

eu am dat teste pentru o pozitie de call center 3 ore!!!

curiosul Luni, 13 Mai 2013
Salutare,
Aveti idee cat poate fi salariul pentru pozitia care o au acum deschisa pe bestjobs (Specialist securitatea informatiei, guvernanta IT si conformitate)?
Intalnire de gradul 3 Sambata, 18 Mai 2013

Dupa un interviu cu o distinsa doamna de la resurse umane,a urmat o promisiune cum ca in saptamana urmatoare voi primi un telefon cu verdictul sefilor care decid.
Nici pana in ziua de azi nu m-a mai sunat .

Tealc Joi, 1 August 2013

La UTI salariul este 60% fix. Cel fix il iei indiferent de ce se intampla, dar la cel de 40% e discutabil. Pentru ca sunt anumiti indicatori care trebuiesc realizati, si daca nu se fac.....bye-bye !!! cei 40%. Teoretic se iau luna urmatoare, daca se fac indicatorii!!! daca nu, bye-bye!!! si asa daca ai ghinion ajungi in 3 luni sa pierzi mai mult de un salariu.

Unu Vineri, 20 Decembrie 2013

Lucrez la UTI din 2010, m-am angajat de pe bancile facultatii pe postul de Inginer sisteme de securitate, si va spun ca se merita si NU se merita ... de ce?
Se merita pentru ca:
- aveti de a face cu sisteme mari, sunt putine companii care fac astfel de sisteme
- e un start bun pentru unul venit direct din facultate
- salariile sunt destul de mari pentru posturile de ingineri in special pentru cineva care abia a terminat facultatea

NU se merita pentru ca:
- fac niste sisteme care lasa de dorit
- multi sunt angajati pe pile, maririle de salariu se fac pe ochi frumosi
- nu exista nici o evidenta clara cine cat munceste si nu este recompensat pentru performatele proprii
- exista preferati
- te trezesti ca trebuie sa iti dai demisia ca asa vor ei
- te trezesti ca trebuie sa semnezi nu stiu ce act aditional ca vor ei
AM INCHEIAT

kaiser Marti, 3 Iunie 2014
Am fost la interviu, pt postul de dispecer, saptamana trecuta. Am trimis un mail deoarece pentru ca trebuia sa primesc un link catre un test de personalitate (asta era faza a doua) in ziua urmatoare. Mi s-a zis ca fiind nevoie ca posturile sa fie ocupate urgent, au preferat sa relocheze angajati din companie.
Make of that what you will...
melcu' Marti, 15 Iulie 2014
Salut
Am lucrat si eu la UTI IFCON,actual UTI INSTAL in perioada 2003-2005 si constat cu stupoare sa vad ca este in pragul colapsului intreg grupul,desi pana in 2008 a castigat un "munte de bani" ce trebuia sa le ajunga multi ani fara sa produca nimic.
Sustin ce a spus utilizatorul "UNU":
Pro:
-Participi la proiecte de mare anvergura si capeti experienta;
-Daca ai ocazia sa intalnesti un om cu experienta,de treaba si vechi in structura UTI,ai ce invata
-Sa nu uitam ca cei mai buni specialist Ingineri si Tehnicieni au fost caliti in structurile UTI Grup si
nemultumitii au migrat la alte firme,ulterior sporindu-le calitatea
Contra:
-Obtii greu o marire de salariu! Eu am plecat de la 370 prin 2003 ca electrician si prin 2005 am ajuns la 900 dupa mai multe tentative de a demisiona;
-"Mancatorie multa";
-Meseriasi trecuti de prima si a doua tinerete care o sa se foloseasca de tine,luandu-ti orice sansa de a te afirma;
-Pilosi lenesi si habarnisti
-Sanse mici de promovare si de a face cariera
PS: Trebuie totusi sa incepi sa muncesti undeva si cand simti ca ai prins airipi,zbori mai departe :)
ioanamiumiu Miercuri, 9 Septembrie 2015
As dori sa stiu cum este activitatea pe un post de ag call center? Daca concediile se acorda la timp ?
ioanamiumiu Luni, 29 Februarie 2016
Pentru postul de agent call center am lucrat acolo ft mult timp .Este ft mare tiranie, se promoveaza cei care pupa in ff .Vin agentii de la certsign sa ne controleze trimit oamnei de la certsign sa ne supravegheze cu cei noi veniti se tipa la ei daca nu inteleg este vai de capul lor slariu mizer care nu se da la timp Seful este un tip de tot .... isi da mari aere si taie si spinteca , apelurile sunt acsultate si daca gresesti ala esti
rosu933 Luni, 20 Februarie 2017

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut , este sal cam mic, insa nu poti sa zici ca muncesti f mult, sunt perioade si perioade. Asta a fost pentru mine primul job si mi-a placut ca nu mi-au cerut experienta deloc. Pentru o persoana care nu a mai lucrat niciodata, eu chiar zic k e ok.