Forum despre Uvet Viaggi Turismo

mda Vineri, 29 Noiembrie 2013

In primul rand, nicaieri nu exista un loc perfect de munca! Sau imi cer scuze, toti cautati un loc de munca unde sa stati degeaba si pe bani multi! Multe lucruri neadevarate aici!
1. Fetele de resurse umane nu sunt nici pe departe ceea ce spuneti voi; isi dau interesul si tare as vrea sa va vad pe voi cum va descurcati in locul lor ( ps: ele macar stiu sa vorbeasca corect limba romana, pe langa alte calitati )
2. Nu este adevarat ca esti avansat doar daca lingusesti; sunteti invidiosi pe cei care au mai ajuns mai sus pe meritul muncii lor; daca vreti sa avansati, va invit sa vad dati mai mult interesul si sa nu mai barfiti asa la fiecare coltisor;
3. Sefa care bea cum spuneti voi ( orice ar face nici macar nu va priveste ) poate ca ar trebui sa fie mai exigenta, daca se preocupa de voi, aparent nu merita respectul vostru. Voi nu meritati respectul ei!
4. Salariu bun ajungi sa ai, dar evident daca iti dai interesul, nu daca stai pe spate si comentezi sefii ca se iau de tine ca nu muncesti!
5." Italianca noua", cum ii spuneti voi, poate nu va saluta pentru ca nu stiti sa respectati, v-ati gandit? stiti vorba aia, respecta ca sa fii respectat!
In loc sa va plangeti, demonstrati si voi ca sunteti capabili pentru a va fi apreciata adevarata valoare si vorbim dupa aceea!

Lori Miercuri, 15 Ianuarie 2014

Am primit tel ca trebuie sa ma prezint la interviu. Despre ce este vorba in aceasta firma! Este gen call center?

Mary Miercuri, 26 Martie 2014

Am plecat din aceasta firma fara niciun pic de regret. Din momentul in care incepeti sa munciti pe zi ce trece ti se cere sa faci si munca celor care au pleacat,pentru ca la Uvet se pleaca zilnic in masa datorita salariilor foarte mici in concordata cu ce se cere,doua limbi straine scris si vorbit,experienta in pc,abilitati foarte bune de comunicare,intr-un cuvant pentru 1000lei e bataie de joc,Te agata cu un contract si apoi cand patrunzi defapt in `focarul` acestei firme iti dai seama ca lumea e foarte nemultumita si dupa cateva luni se cara.Acolo au vechime decat cei care au deja salariile marite dar si aia din cate am vazut in ultima perioada au inceput si ei sa isi dea seama si si-au bagat demisiile.

Ex-uvet:) Joi, 10 Aprilie 2014
In loc sa va vaitati de conditiile oferite de aceasta firma mai bine v-ati cauta altceva daca sunteti atat de nemultumiti.Si eu am lucrat acolo. Este adevarat, salariile sunt mici, munca destula, programe complexe..Nu vin sa vorbesc urat despre pers din conducere si de nimeni altcineva pt ca orice firma va avea plusuri si minusuri. Am avut sansa de a cunoaste oameni deosebiti.Niciunde nu va fi perfect.. Cu riscul de a arata un pic de rautate, nu stiu de ce sunt atat de multe persoane care se vaita de aceasta firma, de salarii..pt ca sunt muuuulte pers care au invatat italiana cine stie pe unde si studiile nu exista mai deloc. Asa ca...haideti sa ne vedem capacitatile si sa nu cerem salarii fabuloase cand cunostintele sunt pe 0. Asa ca daca puteti face mai mult decat aceasta firma va da ocazia schimbati job-ul si renuntati la vorbele grele;)Bafta :)
andra Duminica, 25 Mai 2014
ce sa fac? am fost la interviu la uvet si am fost acceptata..in 2 saptamani as incepe munca acolo... la interviu mi s-au prezentat cu totul alte lucruri decat ceea ce vad pe forum...ca salariile se maresc o data pe an..ca daca ajung sa invat limba italiana repede si programele de lucru, exista posibilitatea majorarii salariale...ca exista posibilitatea avansarii..ca orele suplimentare se platesc dublu... oare??????
ce sa fac? eu lucrez la o alta firma acum si vroiam sa plec pentru a ma angaja la uvet..nu din cauza salariului ( care e cam acelasi ) ..dar cand vad ceea ce se scrie pe forum despre aceasta firma.......hmmm....imi e cam teama... :-(
Adrian Vineri, 13 Iunie 2014

Echipa Ferrovie vanzari bilete tren Italia.Ambient OK Se lucreaza in 2 software plus multa atentie la proceduri persoane cu vechime si cu ,capul pe umeri .Eu am fost angajat pe perioada de 3 luni contract nederminat retributie 1250 in acesti bani incluse bonurile de masa de facto am lucrat aproape 1 luna. Cu mentiunea cand am sustinut interviul pentru angajare ca sunt student, si vine perioada sesiuni de examene.In momentul cand am depus cererile pentru ore fara plata(asa cum mi sa recomandat de sefa de echipa) , am fost chemat la resurse umane pentru a imi depune demisia si mi sa adus la cunostina ca am un feedback negativ de la responasbilul de echipa ca nu dau randament si nu stiu nimica Asa ca ce este scris e mai bine...deci reflectati ce vreti sa faceti cunoasteti-va drepturile.

oana Marti, 7 Octombrie 2014
mi am dar demisia din prima zi , pretinzand ca ma mut cu domiciliul, sal nu era pb, pb era ca o pers fara respect care m a intampinat cu 3 clase(eu avand o fac de 6 ani plus master si avand cei 7 ani de acasa) nu m a respectat si din prima zi mi a tipat nejustificat si s a purtat ingrozitor doar pt ca eram noua( asa facea cu toate fetele)
bogdan Miercuri, 22 Octombrie 2014
Am fost si eu ofertat de catre ei : eu am experienta 3 ani in contabilitate plus SAP +engleza/germana/spaniola, eu le cerusem minim 2000 lei si oferta lor a fost de 1200 ron /:). am zis la baza ca o accept sa vad cum sta faza acolo, dar cand am sunat si le-am zis ca accept mi-au zis ca nu mai e valabila, ca au luat pe altcineva intrucat eu nu le-am dat raspuns pe loc in momentul ofertarii. Nu regret decizia luata, oricum cred ca imi dadeam demisia dupa 1-2 zile.
Carla2015 Joi, 30 Aprilie 2015
Si eu am fost ofertata de catre ei, le-am cerut minim 2200, in prezent avand un salariu de 2500, nu m-au mai cautat.
Bebika Joi, 13 Octombrie 2016

Am fost și eu la ei doar câteva zile. Mai mult nu reziști. Training care lasa de dorit. In prima zi teorie, a 2a zi am făcut cateva cereri la PC iar a 3a zi trebuia sa stiu tot cand inca nu mi sa explicat tot. Iar daca gresești se tipa la tine ca și cum ai fi ultimul ratat de pe pămant. Foarte dezamăgita sunt de ei. Interviul a fost superb și tot ce mi sa prezentat dar când ajungi sa lucrezi e cu totul altceva. Colegi cam batrani fiecare pe treaba lui, nimeni nu ajuta, nu ti se raspunde nici macar la buna ziua. Pacat mare pacat. As avea mai multe de zis dar nu am de când sa ma mai enervez iar :)))) nu recomand absolut deloc

Anonymouss Vineri, 28 Octombrie 2016

Aș dori să vă împărtășesc experiența mea în această firmă. Am lucrat pentru ei aproximativ trei ani. Nu vă mirați că nici eu nu știu cum am rezistat atâta timp. Dar am văzut și mai și, unii cu 4-5 ani vechime. Din păcate cam 80% din postările de mai sus nu sunt exagerări ci situația reală. Bine între timp sediul firmei s-a mutat în civilizație, aș zice eu. Apoi în legătură cu tipele de la HR eu nu aș avea nimic de comentat. De fiecare dată când am avut nevoie de vreo adeverință sau ceva, te ajutau imediat, fără să fii nevoit să trimiți 5-6 mailuri cum auzisem că e prin altă parte. Apoi legat de studiile care le au, să fim realiști câți dintre cei care lucrează la o anumită firmă au studii strict în acel domeniu. Bine, excludem medicina, domeniul IT etc. Aici, în cadrul acestei firme, se recomandă să ai studii de turism, sau în cazul de față studii de HR, dar să fim realiști, nu cred că nici 20% din angajații firmei nu au astfel de studii. Astfel puțin îmi pasă ce studii are o persoană, dacă acea persoană e ok, nu mi-au greșit salariul, deși au mai fost și astfel de situații. Însă nu a fost un capăt de lume deoarece totul s-a rezolvat.

Înainte această firmă avea sediul pe lângă Lujerului, mai exact pe o stradă aproape de Lacul Morii, de acolo și comentariile legate de cățeii morți. Însă de mai bine de un an s-au mutat la Sema Park, chiar lângă metrou. Dacă vii cu metroul e ok, dar dacă vii cu mașina ai pus-o. Firma nu are decât 2-3 locuri de parcare, așa că fiecare se descurcă cum poate. Fie o lași la 200-300m depărtare, fie plătești (8 Lei/zi). Dar marea majoritate a lumii vine cu metroul, mai ales că după trei luni încep să îți plătească transportul. Aici e un mare plus că îți dă o cartelă de Metrorex și una de Ratb. Deci un total de 120 Lei. Alte firme dau doar 100 Lei sau chiar deloc. Dar asta după ce faci 3 luni în cadrul firmei. Dacă tot vorbim despre sediu ar fi de menționat un aspect foarte important legat de băi: două toalete la aproximativ 70 de persoane e oribil. Și alea de 1 m². Toți critică aspectul acesta. Cel mai indicat e ca atunci când mergi la baie să îți iei bon de ordine. Apoi un alt aspect legat de birouri e faptul că sunt foarte înghesuite și într-o singură încăpere stau 70 de persoane. Deci când încep 70 de persoane să vorbească vă dați seama ce e acolo. După opt ore ieși terminat psihic.

Cei mai mulți care citesc aceste comentarii sunt interesați și de salarii. Cum scrie și mai sus salariile sunt foarte mici, poate cele mai mici pe limba italiană din București. La angajare nu cred ca vi se va propune mai mult de 1200 în mână, la care se adaugă bonuri și după trei luni transport. Abia după un an sau în unele cazuri chiar mai bine de un an te cheamă să îți mărească salariul. Dacă aveți experiență sunt foarte rare cazurile când poate influența salariul de pornire, așa că dacă ceri 2200 cu siguranță nu te vor mai căuta. De ce politica aceasta? Foarte simplu ei au venit în România să facă profit, nu acte de caritate. Ei îți spun clar, îți place bine, nu via. Astfel și nivelul calitativ al angajaților e dictat de politica salarială. Să fim realiști, dacă o persoană vorbește și scrie bine limba italiană și mai are și un B1-B2 la engleză, nu va fi fraier să accepte 1200 Lei când sunt atâtea firme în București care pentru aceiași muncă îi dau 2000 Lei. Da, acolo te poți duce și cere 2200, cum scria în comentariul de mai sus și mai ai vreo șansă să te sune. Însă cu toate acestea colegii sunt super Ok. Bine, depinde mult și de team. Închipuiți-vă că în aceiași încăpere lucrează mai multe team-uri, deci nu e prea greu să vezi cum e atmosfera și în alte team-uri. Cum spuneam și mai sus, nu cred să fie mai mult de 20-30% care au studii de turism. Restul sunt oameni care au fost prin Italia, mulți au lucrat în construcții, sau în cazul femeilor ca badante. Nu spun că regula aceasta se aplică la toate persoanele, dar e valabilă pentru o mare parte din cei ce lucrează acolo. Așa să nu vă mire dacă există persoane ce nu au Bacul. Însă poți avea studii și la Harvard și să fii bâtă, dar asta e o altă discuție.

Referitor la munca efectivă e puțin mai complicat de explicat. Spre exemplul team-ul Ferrovie emite doar bilete de tren, de aceia ei lucrează doar cu două programe, cum scrie mai sus. Dar alte Team-uri cum ar fi Mini Booking, sau Enel sau Intesa SanPaolo, desfășoară o muncă mult mai amplă. Gândiți-vă că trebuie să emiți bilete de teren, rezervări de hotel, rent a car, sau alte servicii. Așa că atunci când ajungi la muncă îți ia cam un sfert de oră până deschizi toate programele (poți avea deschise simultan și 10 aplicații). Apropo, calculatoare nu sunt cine știe ce. La 10 programe te-ai aștepta la cel puțin 4 GB de RAM, Dar gândiți-vă că sunt calculatoare și cu un GB. Ca să vă faceți o idee trebuie să deschizi: Outlook-ul, Cisco (pentru telefon), 3 programe de GDS (Sabre, Amadeus și Galile), CRM, Pico, Alter unde emiți biletele, TMS (pentru evidență și contabilitate), word-uri cu texte standard etc. Când te apuci să le deschizi nu se mai termină. Așa că dacă aplicați, gândiți-vă bine. Eu recomand ca la angajare să cereți un team unde se lucrează așa intens, ca apoi când e să te duci în altă parte să te primească ăia și cu flori. Vă spun eu din propria experiență că dacă te duci la o agenție gen Amoma, Tripsta, Esky, Vola, TravelDesk etc, și le zici că tu știi să lucrezi în 3 GDS-uri se uită la tine ca la Dumnezeu, deoarece ei lucrează doar cu Amadeus, în general. Așadar eu recomand această firmă doar dacă vrei să capeți ceva experiență. Aș putea zice că e un fel de internship plătit. Dar pentru asta trebuie să stai minim 2-3 ani. Acum și invers, dacă ai lucrat la una dintre firmele de mai sus nu știu dacă contează că ești expert în GDS, că tot 1200 Lei îți dau. Și da, e adevărat că dacă nu ai absolvit o facultate de turism pe contractul tău va scrie agent de vânzări. Gândiți-vă că erau și câțiva italieni nativi care chiar râdeau că dacă erau să se angajeze în Italia pe o poziție similară nici nu s-ar uita la ei dacă nu ar avea o facultate de turism. În schimb aici se cer doar două lucruri: să știi ceva italiană și să accepți salariul lor. Apoi pentru fiecare team mai există un alt team în Italia care fac cam aceiași muncă. Să zicem că ei ar fi prima linie de atac. Oare cum se simte un operator român când vede scris pe fluturaș 1200 Lei, iar colegului său din Italia, pentru același program lucrat și aceiași muncă 1200 Euro. Aici e de vină și statul român care permite astfel de bătăi de joc. Apropo orele suplimentare sunt plătite dublu, dar sunt impozite și dublu, așa că nu e mare câștig. Faci 20 de ore suplimentare într-o lună și la sfârșit vezi 1400 în loc de 1200 Lei. Mare câștig! Mulți preferă să nu rămână.

Un aspect pozitiv e faptul că sunt corecți. Adică au plătit mereu impozitele la stat. Adică nu există să mergi la medic și să te trezești că nu ești asigurat. Apoi au contract cu Medlife. Femeile au pachetul business, iar bărbații pachetul standard.
Dacă ești pe punctul de aplica la vreun job la această firmă gândește-te de două ori ca apoi să nu zici că ți-ai făcut-o cu mâna ta.