Forum despre Valoris Center

lorette Joi, 20 Decembrie 2012

Ma bucur tare mult ca exista astfel de forumuri.
Multumiri celor care au impartasit din experientele lor in legatura cu aceasta companie !
Zi frumoasa tuturor !

adi Miercuri, 23 Ianuarie 2013
ma duc si eu maine la interviu. aveti idee daca trebuie sa dau raspunsul pe loc?
bubu23 Luni, 4 Februarie 2013
Salariu la valoris pt un job part time de 4 ore, este de 310 lei
kt Marti, 5 Februarie 2013
bubu23, pe ce proiect e salariul asta si ce include? brut sau net?ms
88HH Miercuri, 6 Februarie 2013

Daca nu ai experienta, merita sa incerci macar.
Nu iti place, nu te mai duci - SIMPLU !
Da, salariile sunt mici, da nu toata lumea e acolo pe merit, dar asa e in 90% din firmele din .RO
Clauza cu 500 EUR de plata daca pleci mai devreme e o mare minciuna.Am discutat personal cu ei si mi-au confirmat ca in toata istoria firmei, NIMENI nu a platit asa ceva indiferent cum/cand a plecat.

violeta Joi, 7 Februarie 2013
Am si eu interviu maine, ma intereseaza daca stie cineva cat este salariul pentru full time. ms
Doru Sambata, 23 Februarie 2013
Salariile pe Ro sunt in jur de 900 ron la 8h in functie de proiect/performanta. Pe Engleza sunt in medie 1500ron cu tot cu bonus si bonuri la o performanta acceptabila. Pe Spaniola cam la fel ca in engleza dar sunt niste facilitati in plus, program normal. Pe Germana e cel mai bine, peste 2000ron si volum de munca mai mic.
Sunt unii viteji care se plang ca e naspa. Cei care au lucrat in call-center stiu, cei care nu au lucrat sa stiti, nu e chiar usor, trebuie sa vrei sa muncesti. Nici o firma de call-center nu e raiul de pe pamant.
Partea variabila la salariu e foarte normala, trebuie sa motiveze cat de cat angajatul intr-un fel. Daca ai salariul fix s-ar munci cat mai putin si s-ar cauta scuze.
Au o politica foarte nasoala cu modul de acordare al salariului dar in ziua de azi fiecare incearca sa isi traga cat mai mult pentru el si sa fie cat mai profitabil. Si daca se poate sa ciupeasca de la angajati o fac. Formula de calcul a partii variabile e foarte complicata si nu ti-o arata nimeni. Cel putin salariu se ia la timp ba chiar mai devreme daca pica in weekend.
Mediul e ok, colegii de treaba si fetele sunt frumoase, nu toate dar suficiente :)
E un job de tranzitie, pentru a face experienta, de unde pleci pe mai bine sau putin stresant; sau chiar poti avansa daca te chinui si ai noroc.
Lmrblk Marti, 26 Februarie 2013
Hello, am fost si eu la interviu....am asteptat 40 min sa fiu preluat de cineva.... Salariul este de 547 parca plus nu stiu ce bonus pe care nu prea il poti atinge, deci salariul fix de 547 plus 300 lei bonus pt performanta parca. MI se pare mizer la cate trebuie sa inghiti de la clientii nervosi, asta timp de 8 ore pe zi in cursul sapt si sambata 4 ore. Ce mi s-a parut aberant a fost in timpul interviului cand te suna o nebuna ( amgajata din firma) care urla la tine si tu trebuie sa o calmezi si sa-i rezolvi problema, care isi bate joc de tine. Daca semnati cu ei dupa perioada de training si plecati dupa o luna, doua etc, sunteti obligati sa platiti perioada de training in valoare de 1200 lei. Deci daca va place sau nu, sunteti obligati sa ramaneti 6 luni :) Cam atat, sper sa va fie de folos :)
Fost angajat VLR :) Joi, 28 Februarie 2013
Dragilor,
Situatie e f simpla: orice firma din Romania trage pt profitul ei; inclusiv voi trageti pt voi. Da, salariile sunt mici, stresul este mai ridicat fata de alte companii, insa experienta pe care o castigi acolo va fi valorificata in timp. Prefer sa cred ca sunteti oameni rationali, care sunt constienti de faptul ca in timp, odata cu experienta, vor creste si satisfactiile financiare( nu neaparat in VLR).
Am fost angajata 3 ani jumatate acolo si, ulterior, am plecat pentru un salariu mai bun. Salariu pe care nu l-as fi primit neavand experienta acumulata acolo, indiferent de tipul de experienta de care vorbim: in vanzari, in relationarea cu oamenii, in Excel, in a initia si purta o discutie profi etc.
Ganditi rational si luati o decizie: mergeti sau nu la un interviu in Valoris. Experienta proprie e cea mai indicata recomandare. O zi frumoasa!
S.S.H.H. Duminica, 3 Martie 2013
Salut tuturor,

Am aproape 1 an si jumatate de cand lucrez la Valoris.Pot spune ca sunt multumim in proportie de 80-85%.
Adevarul este ca, daca iti faci treaba atingi si targetul, am avut unele momente cand simteam ca nu mai suport insa am trecut peste ele cu ajutorul TL-ului si a colegilor.
Nu e chiar iadul pe pamant, asa cum s-a specificat mai sus, dar nici Rai nu e.
Merita totusi aceasta experienta, pana la urma chiar am acumulat experienta in a interactionat cu oamenii.
Partile mai putin bune consta in urmatoarele:
-Daca nu muncesti cand vor ei si cum vor ei te vor tine minte si te vor "penaliza"
-Daca deschizi gura vor incerca sa ti-o inchida.
-Sunt multi lingai pe acolo, si le merge bine:)

Dar daca ii faci sa depinda de tine, iti va fi foarte ok:)

O mana spala pe alta, nu?
sorin Marti, 5 Martie 2013
Am fost si eu sunat azi pentru interviu, cat este salariul pentru 4 ore? multumesc anticipat
Amalia Marti, 19 Martie 2013
Buna,ce stiti de postul team lader pe Romtelecom?se merita? si renumeratie?Multumesc
nick Miercuri, 3 Aprilie 2013
Ma dat si eu un interviu ptr 8 ore si mi-a zis k voi fii anuntat cel tarziu saptamana viitoare daca am luat sau nu! la interviu cred k m-am descurcat super bine ptr k mi-a si zis "a fost un fleac nu?"! vreau si eu o parere dak cineva a fost la interviu ptr full time recent de salariu si dak i-a zis pe loc dak e sau nu angajat
Un angajat Vineri, 5 Aprilie 2013
Deci sa inteleg ca daca pleci,de exemplu dupa prima luna,nu se intampla nimic? Nu platesti sau ceva?
Nick Sambata, 6 Aprilie 2013
auzi tu cand ai dat interviu ti-a zis pe loc daca te ia sau nu? si la ce program esti?? 8 ore?
Flory Luni, 8 Aprilie 2013
Dintre cei care au mers pe 3 apr la interviu, a primit careva rasp?
Bby Marti, 9 Aprilie 2013
Buna! Va rog frumos puteti sa imi spunemi si mie in ce consta interviul la Valoris pt limba romana?? E interviu de grup, proba practica???
Multumesc frumos!
Marian Ionut Joi, 11 Aprilie 2013

In primul rand experienta in Valoris, ca peste tot depinde, de mentalitatea fiecaruia si de cum privesti lucrurile. Eu am lucrat aproape 2 ani in Valoris si pot sa spun ca a fost o experienta chiar placuta, care sigur ma va ajuta pe viitor. Am cunoscut oameni super, un colectiv extraordinar, si am invatat foarte multe lucruri, si asta fara sa "pup pe nimeni in fund". Da, intr-adevar, padure fara uscaturi nu exista, si sunt si aici cativa oameni, cu 2, 3 fete, dar daca stii sa te descurci nu te afecteaza cu nimic. Iar in ceea ce priveste salariul, de full-time vorbesc, cu exceptia unei singure luni, cand am migrat de la un proiect la altul, a fost destul de ok, mai putin decat mi s-a zis nu am luat, si au fost cateva luni in care au "gresit" si mi-au dat mai mult.

Tragand linie, au fost mult mai multe parti bune, decat rele.

Parerea mea, cine vrea un prim job ok, pentru experienta, eu cred ca are de castigat.

Salutare,

Nu-i dracu asa de negru Joi, 11 Aprilie 2013

Salutare,

Ca sa intelegeti ca daca va faceti treaba, nu vi se intampla nimic rau, uitati experienta mea:
<am lucrat din ianuarie 2012 pana in ianuarie 2013>
- Salariul meu a crescut in mod constant: o avansare pe pozitie (nicidecum TL, AS sau QA) si ulterior evaluari lunare de peste 100%. Orele in plus ajuta, evident.
- Nu exista nicaieri in contract stipulat faptul ca daca pleci intr-o anumita perioada de timp va trebui sa ii despagubesti (fie cu 1200 ron fie cu 450 de euro).

Da, intr-adevar, eram unul din angajatii ideali acolo.
-In cazul in care faceti ceva rau nu cu ea aveti de-a face, ci cu unul din managerii directi. Acestia sunt asa cum s-a descris mai inainte: mierosi cand sunt toate bune si vipere cand calci stramb.
- Nivelul de stres si frustrare poate atinge cote inalte, dar mie mi-a priit. In primul rand ca experienta de munca (nu ca experienta pe un anumit post) si in al doilea rand ca am observat toate scamatoriile pe care le fac ei.
- Fisa de evaluare (partea variabila) este calculata folosindu-se media geometrica intre factorii luati in calcul, ceea ce duce, deseori, la avantaje in partea lor. Exista si reversul medaliei, dar mai rar.
- La momentul vizitei medicale am platit 40 de lei care urmau sa imi fie restituiti dupa 2 luni. Mi-au fost restituiti.
- Am plecat de la firma la recomandarea lor catre cei pe proiectul carora lucram.
- Toti banii mi-au fost platiti (inclusiv bonusul de 3 luni<<300 RON in bonuri cadou nenominale>> pe care l-as fi luat in luna in care deja plecasem.

In prezent, sunt la a 3-a vizita la Valoris pentru a imi vizita fostii colegi si mereu am fost primit cu caldura.
Cu bune, cu rele, experienta mea a fost, cu siguranta, una folositoare mie.
Din punct de vedere al experientei PE un anumit post a fost egala cu zero.
Din punct de vedere al experientei unui loc de munca a fost grozava (a fost primul loc de munca).

Concluzie! Le recomand cu caldura sa mearga acolo celor care vor sa munceasca serios si sa inteleaga cat de greu se castiga banii, indiferent de locul de munca. Pentru toti cei fara experienta acesta este marele castig oferit de Valoris: realitatea pietei de munca si calirea pentru aceasta.

P.S. Joi, 11 Aprilie 2013
Mentionez ca am lucrat full-time, pe unul din proiectele 24/7.
Bonusul de 3 luni era 300 RON pentru mine deoarece odata cu avansarea acesta a scazut. Pe pozitia de baza bonusul de 3 luni este de 600 RON in bonuri cadou.
Poate nu pare mult, sa nu il iei mereu (eu l-am luat de fiecare data, cu noroc) dar echivaleaza cel putin cu un a 13-lea salariu si e destul cat sa iti faci un cadou dragut.

Numai bine!