Forum despre Vauban

cristina Luni, 28 Ianuarie 2013
buna, ceva informatii despre aceasta companie? in special despre pozitia de PM. merci!
programator Marti, 29 Ianuarie 2013
salut, ce salarii se ofera pt programatori si care este atmosfera de lucru?
Maria Marti, 29 Ianuarie 2013
Am vazut de curand un anunt de angajare pe PL/SQL Developer si scria ca pot aplica si candidati fara experienta. Aveti informatii despre acest job, ce teste se dau, salariu, daca intr-adevar sunt dispusi sa angajeze fara experienta?
Cartof Marti, 28 Mai 2013
salut, ce se mai aude despre aceasta firma? au contracte, sau bate vantul? ce salarii sunt pe acolo?
csq Joi, 7 Noiembrie 2013

salariile sunt mai mari decat media pietii pentru cei care sunt buni si intr-adevar muncesc si aduc bani in firma.

Emil Duminica, 17 Noiembrie 2013
Auzisem de 1200 lei salariul. Isi faceau reclama si prin ASE.
i Vineri, 3 Ianuarie 2014
Stie cineva ce salariu are un business analyst senior?
Aly Sambata, 3 Mai 2014
Salarii peste media pietei pt pozitiile de BA. Atmosfera de lucru depinde de clientul la care lucrezi.
Zuzu Miercuri, 21 Mai 2014
Pentru pozitia de PM, stie cineva se salariu se ofera???
Dezamagire Vineri, 30 Mai 2014
M-au chemat la interviu. Nu stiu de unde au avut cv-ul meu, Am stabilit data si ora interviului cu o saptamana inainte. Cand m-am prezentat, cu 5 minute inainte de ora fixata, m-a sunat de la HR ca nu se mai tine interviul. Dezamagire
cristian Miercuri, 30 Iulie 2014
Imi puteti spune cum a decurs interviul pentru junior developer Vauban Pitesti?
Junior_dev Marti, 28 Aprilie 2015
Mi se pare un mediu de lucru profi. Eu am participat in Pitesti la un interviu, mi s-a parut ok. Sincer, salarizarea este peste media din Pitesti, iar conditiile de lucru sunt super, tocmai au renovat
anonimvi Marti, 8 Decembrie 2015
Salut,
Este cineva care lucreaza la sediul Vauban din Bucuresti?
La sediu, nu la client.
Cum este pe acolo atmosfera?
catalinF Sambata, 12 Decembrie 2015
@anonimvi, ai fost cumva la interviu sau evaluare? cum e?
anonimvi Luni, 14 Decembrie 2015
da, am fost la interviu;
intrebarea mea nu mai are sens pentru ca am acceptat deja oferta lor;
am vorbit direct cu David Coyne, directorul companiei;
il cunosteam putin de mai mult timp - mie, personal, mi-a lasat o impresie buna; tanar, deschis la idei, il intereseaza ca si tu sa fii dornic de a invata lucruri noi;
eu vorbesc (foarte) bine limba franceza, asa ca a fost un avantaj;
recunosc, intervu tehnic dur nu am avut;
oferta salariala este foarte buna, eu sunt multumit (ca senior);
proiectul va fi unul pentru un client francez, deci se va lucra de la sediul Vauban (langa universitate);
xena Luni, 28 Martie 2016
@anonimvi cum e atmosfera acolo? Ore suplimentare se fac? care este programul real?
anonimvi Marti, 19 Aprilie 2016
@xena
ca idee, vauban este o firma la care multi dintre angajati lucreaza la client (banci, asigurari etc) - asa-zisa consultanta ; despre ei, nu stiu ce sa spun, depinde de multi factori (dar stiu oameni care lucreaza de 5 ani la acelasi client si inca nu se plang);

eu am avut norocul sa lucrez pentru un client din Franta, deci nu se pune problema sa fiu la sediul lui; prin urmare, locul meu de munca este la sediul Vauban (in centru), adica o locatie excelenta;
ore suplimentare nu fac, decat rar (gen - hai poate pana la 7) pentru ca fillosofoa clientului nu este sa stai de nebun pete program; e drept, am parte de un client foarte ok, cu care poti discuta liber si spune ce se poate face, ce nu se poate face, intelege, replanificam etc........i-am aratat ca intelegem proiectul, am invatat ce trebuie facut, are incredere in noi .......

mai sunt, tot la sediul, si alti oameni care lucreaza pe alte aplicatii (interne etc); nu am simtit un stress prea mare la ei; nu i-am vazut stand peste program; oameni ok, ne intelegem bine, atmosfera ok;

tot la sediul mai stau si cei care sunt juniori si invata diverse chestii pentru interviuri cu clienti, sau cei care se intorc de la vreun client, dupa ce isi termina misiunea, si devin disponibili pt alt client; la categoria asta - chiar niciun stress :)

legat de salarii, sa spunem, depinde mult de cum stie fiecare sa-si negocieze; in general poti primi o oferta slaba din partea lor, dar trebuie sa-ti impui punctul de vedere; prin urmare sunt si salarii bune;

mega-beneficii nu prea sunt (sa zicem comparativ cu multinationalele, dar nici nu se compara cu o multinationala) - bonuri de masa, asigurare privata, niste avantaje pt cei care vor sa aiba de-a face cu BRD-ul (carduri, credite etc), din cand in cand iesiri la masa, prin centru; eu , personal, si daca as avea mai multe beneficii (sala de sport, reduceri pe la tras de fiare etc....) nu as avea timp de ele (am lucrat si pt companii care se laudau cu astfel de oferte, dar nu am apelat niciodata la ele);

cam asta, in general;