Forum despre Veo Worldwide Services (VEO Finances)

Cea care inca mai lucreaza la Veo si n-a murit :)) Luni, 14 Ianuarie 2013
Buna, departamentul de contabilitate este unul foarte linistit, iar mediul de lucru este foarte ok. Cred ca e cazul ca fiecare sa incerce pe cont propriu si sa se convinga singur. Succes!
eu Marti, 15 Ianuarie 2013

Mda...am citit un pic din aceste comentarii....unele bune, unele mai putin bune. Parerea mea este ca fiecare trebuie sa mearga singur la interviu si sa se convinga. Nu am numai cuvinte de lauda pt Veo dar sunt in firma de 1 an juma si nu am stat nici peste program, nu am pupat pe nimeni nicaieri si mi am luat concediu exact atunci cand am dorit. Salariul nu este neaparat de 300 de euro, in Franta am stat si eu o luna in formare, am fost f bine tratata si la ora 17.10 minute ieseam pe usa firmei si mergeam acasa. Am inceput ca asistent comercial si am fost promovata ca buyer si acum ca manager de proiect. Sigur, nu e firma perfecta si sunt unele persoane care au avut parte de experiente neplacute. La interviul pe care l am dat eu, managerul francez a oprit in acel moment celelalte interviuri si m a angajat pe loc, dar asta probabil pt ca vb 3 limbi straine, sunt adaptabila, am simtul umorului si stiu sa lucrez ok pe calculator. Am invatat enorm de multe lucruri in Veo si am vazut lumea.Am fost la saloane pentru furnizori ca buyer si la formari. Acum, sa o luam si pe cealalta parte...am vazut si auzit cateva specimene de persoane care veneau la interviuri si care nu aveau nici o legatura cu ceea ce inseamna un job.De exemplu, pt o domnisoara locul de munca ideal era unul fara stres...:)) In acest caz, va multumim, la revedere. Nu exista job fara stres si cred ca toti o stiti. Deci cum au mai zis si altii..nu mai exagerati..cine e perfect sa arunce primul piatra. Depuneti va Cv ul, veniti la interviuri pt ca acum sunt scoase la concurs multe posturi interesante. Asta e parerea unei femei de 27 de ani care lucreaza de un an jumatate in Veo si nu a murit nici de depresie nici de ciuda. Ma duc la servici zambind si chiar daca unele perioade sunt mai stresante rad in fiecare zi cu colegii mei. Vreau si eu un exemplu de firma care iti da un salar de 400 sau 500 de euro si dupa juma de an iti mareste salariul cu o suma consistenta. Mersi frumos.

colegul tau de la VEO Sambata, 19 Ianuarie 2013

draga "eu" care ai fost promovata manager de proiect, in franta plecai tu la 17h10 cum sint eu madonna, mai devreme de 8 seara nu vedeai cladirea pe afara. spune-o cinstit ca in franta nu vezi soarele, pleci cu nopateain cap si te intorci noaptea mult dupa apus si stam cite nu stiu cite fete inghesuite ori baieti inghesuiti in casele in care ne cazeaza.

Magda Luni, 21 Ianuarie 2013

Degeaba va pierdeti timpul si va certati pe forumuri, fiecare e liber sa incerce. Am lucrat si eu acolo pentru o perioda destul de lunga. Am stat acolo fiind fortata de imprejurari nu pentru ca imi placea ceea ce faceam sau mai ales colectivul. Cine nu crede nu are decat sa se angajeze la Veo iar cei ce lauda firma nu au decat sa lucreze acolo pana vor ajunge manageri cu salarii uriase. Le doresc succes!

eu Luni, 21 Ianuarie 2013

Draga mea Madonna....uite ca eu am reusit in Franta sa ies la ora scrisa mai sus...aveam timp sa fac ce vroiam, sa ma duc la plimbari si vedeam la naiba si apusul soarelui pe un deal sau din casa. In casa am stat LEJER si am avut cele mai bune conditii. Haideti sa lamurim un lucru...am spus-o si o repet: veo nu e cea mai buna firma din lume dar nici cea mai rea. Nu ma intereseaza ce fac altii, eu am muncit, am avansat, mi-a placut si imi place in veo. Ce spun unii sunt adevarate exagerari. Am stat si eu peste program uneori, dar pt ca am vrut-o, pt ca am zis ca vreau sa imi iasa treaba perfect si asa a si fost. Eu spre deosebire de multi altii nu spun aberatii, voi vb despre experientele voastre, la fel fac si eu. Madonna, nu multi pot si stiu cum sa lucreze in Veo ca sa vada si apusul de soare de acasa sau din afara firmei si fara sa pupe. Ati avut o experienta nasoala, ok,imi pare rau, mi-am luat-o si eu la alte firme mari si ce? Am mers mai departe, lasati-i si pe altii sa incerce. Motivul pt care scriu aici este pentru ca am murit de ras cand am citit unele chestii, adevarate aberatii si fabulatii. Pentru cei care nu au stat destul timp ca sa isi dea seama ce si cum se petrece in veo, va rog nu mai scrieti tampenii. Noi cei care mai lucram aici, nu suntem 100 de prosti. De cand nu ati mai luat un ziar in mana sa vedeti ce posturi li se ofera tinerilor ieseni cu mai multa sau mai putina experienta in campul muncii? E jale si o stiti cu totii. Da, poate nu e totul perfect, dar eu ma bucur de fiecare zi pt ca stiu cum sa muncesc si sa am buna dispozitie la serviciu. Inca ceva...nu sunt de partea nimanui Madonna, o repet imi povestesc experienta, pt ca nu toti am patit-o. Nu mai fa acuzatii ca n-ai idee despre ce vorbesti. Mersi. Ps: apusurile de soare sunt la fel de frumoase atat in Romania cat si in Franta.

CALLER Miercuri, 23 Ianuarie 2013

-exista 2 tabere, a nemultumitilor si e clar ca acestia sint mai obiectivi si mai aproape de adevar pt ca nu au nimic de pierdut si cea care ridica in slavi sefii si organizatia si astia sint cei mai periculosi colegi din citi pot exista, cel mai daunator colectiv care poate fi imaginat pentru ca intr-un astfel de mediu se incurajeaza nonvaloarea compensata de umilinta in dauna oamenilor cu adevarat valorisi dar care o anumita tinutsa si principii de la care nu abdica.

Experienta Marti, 12 Februarie 2013

La contabilitate o sa bagati de o sa va sara capacele facturi pt magazinele din Franta pana la 12 noaptea si in week-end pe 1000roni maxim, si sa nu va asteptati sa vi se plateasca ceva pt asta, dimpotriva, o sa ziceti saru' mana tanti si pentru asta.
M-au trimis in Fr la formare chipurile, pe naiba formare! Cei din Fr vor mana de lucru pe 250 eur, nu faci nici o formare. Te inghesuie intr-o casa si stai cu inca cineva in camera.

Vad ca multa lume scrie de comercial. Am auzit si eu ca nu platesc angajatilor ceea ce promit!
Daca salariul va convine, cereti sa fie in scris orice. A venit unul sa se planga ca trebuia sa i se dea niste bani.

Jurist Miercuri, 13 Februarie 2013
@AVOCAT RELATII MUNCA: cauti informatii pentru o vendeta personala? Cu ce garantezi tu confidentialitatea informatiilor? Trebuie sa te credem pe cuvant? Fiecare pe turta lui, "domnule" care nu respecti angajatii mai vechi. Asa ca "Domnule Laurent", le Lord, ma rog Doamne, mai lasa-ne ca nu vad de ce te-as ajuta eu pe matale? Pt dosar la ITM?
Frate, traim in Romania, dai spaga, si se rezolva si ITM zice saru'mana.
simplu angajat.. Joi, 14 Februarie 2013

toti cei care ati scris pana acum nu aveti nici o treaba cu realitatea din veo. Adevarul este ca au scris doar frustratii si incompetentii firmei si am suficienta vechime in firma ca sa imi dau seama cine sunteti.. Si sper sa ajungeti cat mai repede la usa si sa iesiti pe ea..sa gasiti acel job minunat pe care il visati. Parerea mea? Maturizati-va!

Mmmm...de...ce....nu? Vineri, 22 Februarie 2013
Parerea mea este ca fiecare trebuie sa mearga si sa vada... de ce nu? Parerea mea este ca sunt oameni si oameni, care posibil sa se adapteze, de ce nu? Posibil ca acesti oameni care rezista - au crescut si pana acum intr-un astfel de mediu si vor sa cultive in continuare aceleasi valori - de ce nu? Posibil oare ca toti care au venit, au stat si au plecat au fost incapabili sa faca munca? Posibil oare ca intr-o jumatate de an sa-ti vina la interviuri 200 de oameni, din care 50-60 sa fie angajati si din care 3-4 sa ramana pe o perioada mai lunga decat 2-3 luni? de ce nu? posibil oare ca in ultimele 2 saptamani sa plece 15 oameni, din care 8 intr-o singura zi, din care 6 direct din Franta, angajati de o luna de zile? de ce nu? posibil oare sa-ti atingi targetul o data, 2 sau 3 ori pe an? de ce nu? ai voie sa folosesti abilitatile tale inter-personale pentru a relationa cu oameni si sa comunici tot ce ai auzit undeva mai sus? de ce nu? daca va place unde lucrati, va rugam, postati pe acest site, spuneti parerea voastra, cat de bine va simtiti in firma, de ce nu? posibil oare sa fie un singur aparator pro al companiei ramas pe redute care sa se lupte cu toate parerile contra? de ce nu? posibil oare ca pe dinafara sa fie un castel de printese fermecatoare si in interior o cusca cu hiene? de ce nu? posibil oare ca fiecare isi face griji de scaunul pe care sta, chiar si cei din conducere? de ce nu? posibil oare acest joc infant sa se termine la fel de brusc pentru printese si pentru Printesa printeselor? de ce nu? daca intr-o zi pot sa plece 8 manageri, in alta zi nu ar putea pleca 1 singur Manager al Managerilor? de ce nu?
Hmmm! Vineri, 22 Februarie 2013

Pentru 1000 ron sa iti bati capul cu chestiunile astea.... Cat despre respect...hmmm...ti-l castigi...si daca se tipa la tine pentru o virgula, ce te opreste sa nu-i zici in fata persoanei ca tipa aiurea? Totul tine de atitudine...daca taci cand ti se face o nedreptate, ti se va face si a doua si a n-a....

Ce sa fac..? Sambata, 2 Martie 2013

Am primit o oferta de angajare la veo...si ar trebui sa plec in Fr pentru 4 luni. Trebuie sa ma hotarasc in doua zile . Daca pot afla cum e de la cineva din Iasi care a lucrat la veo, astept un semn... Multumesc!

parere Marti, 5 Martie 2013

VEO recruteaza prin diferite firme de recutare desi are propriul compartiment de recrutare. Anunturile pentru recrutare personal vorbitor fluent de franceza apar publicate in limba engleza. Tare ! Apare un anunt pentru postul Purchasing Manager - French fluent
publicat de COMPANIA: HR DILIGENCE IDEEA. De fapt e un post in VEO cica de manager achizitii dar VEO tot recruteaza pe pozitia asta din vara trecuta ins anu are oameni pe care aceti manageri sa ii conduca. E ca in proverbul ala: alegi pina culegi !

bdsjcud Miercuri, 6 Martie 2013
stie cineva daca se dau si bonuri de masa sau bonusuri ceva? merci
re:bdsjcud Joi, 7 Martie 2013
Nu se dau bonuri de masa. Pt buyeri se acorda si bonusuri, atunci cand isi depasesc targetul.
Laura Luni, 11 Martie 2013
Am fost chemata la un interviu pentru postul de asistent salarizare. Ce ma sfatuiti? Cam cat este salariu? Este necesar sa cunosc limba franceza la perfectie, pentru acest post (vorbit, in special)?
Elle17 Marti, 12 Martie 2013
Buna! Am fost si eu la un interviu la ei. Ar trebui sa plec pentru 4 luni la un trainning la Bucuresti. Mi se pare cam mare perioada! A mai facut cineva? Despre ce e vorba? Si daca acest trainning te obliga la o perioada de munca la ei in mod automat?
ex-veo employee Miercuri, 13 Martie 2013

Si eu am lucrat la veo pt 6 sapt. Mi-am dat demisia. Era deprimant...
Managerul mi-a dat un target nerealizabil si eu ca un bun angajat m-am dus sa o intreb cum sa fac pentru a-mi atinge targetul. Asa eram eu invatat sa actionez. Vroiam solutii si rezultate.Mi-a raspuns: "eu sunt manager..nu e treaba mea cum se face targetul tau. Treaba mea e sa-ti faci target! Eu sunt manager de performanta .... " si am plecat complet uimit de lipsa de abilitate. Superiorii mei directi.... same story....

Salariile is teoretic bune, peste media din Iasi... deci daca credeti ca va puteti vinde sanatatea si integritatea pe 350euro... Go for it!

SI NU UITATI! asta a fost doar experienta mea! poate pentru voi va fi diferit! Spor!

candidat Duminica, 24 Martie 2013
Mie imi place sa lucrez in VEO foarte mult. Este o firma buna, care iti asigura un salariu decent pe masa si dau salariile la timp. Nu ma intereseaza despre Nozul lor si alte prostii, eu imi fac treaba si cumpar loturi iar ei in schimb sunt draguti cu mine si ma platesc.

Ei ma ajuta sa fiu mai fericita si implinita in Iasi. Iti multumesc VEO pentru sansa de a putea lucra undeva in Iasi! Iar ceilalti care tot vorbiti de rau VEO, incercati sa fiti mai indulgenti. Un job de 1400-1500 de lei este greu de gasit in aceste zile severe iar pentru o fata muncitoare VEO este locul unde poti cu adevarat sa te implinesti si sa cresti.

In plus, exista si o anumita libertate in a lucra aici (pot sa stau peste program fara sa se supere doamna de servici sau colegii mei, pot sa invat o noua limba), etc. VEO este cea mai buna firma iar decat sa iau somaj dupa ce termin liceul mai bine raman aici si muncesc. Multumesc VEO pentru ca existi!
? Duminica, 31 Martie 2013
de ce atata energie negativa?mai aveti timp si de altceva decat cearta pe forum?