Forum despre Veo Worldwide Services (VEO Finances)

nou venit in echipa Marti, 2 Aprilie 2013
buna! as vrea sa stiu ce se intampla daca nu respect indicatorii cantitativi din contract, adica: 40 apeluri pe zi, 2 propuneri pe zi, si 5 dosare pe saptamana.( trebuie sa realizez doar eu acestea, sau toata echipa( deoarece este epecificat si modul de realizare: individuala si in echipa. multumesc mult. astept un raspuns
lamurire Miercuri, 3 Aprilie 2013

Ti-am explicat clar, indicatorii cantitativi din contract, adica 40 apeluri pe zi, 2 propuneri pe zi, si 5 dosare pe saptamana trebuie sa ii realizezi singur precum fiecare membru din echipa.
Credeai ca te-am angajat ca sa stai aiurea pe net la serviciu?
E scris clar in contract! Si ai semnat!

nou venit in echipa Joi, 4 Aprilie 2013

mai...am intrebat ce inseamna mai exact indicatorii astia, lumea s-a comportat , foarte ok cu mine, mi s-a explicat frumos, la obiect....etc.
"lamurire" sper ca nu esti o persoana care m-a angajat :))))

lamurire Joi, 11 Aprilie 2013

daca sint sau nu persoana care te-a angajat o vei afla atunci cind o sa ne spunem adio !
de explicat e normal sa iti se explice la obiect, mai ales la inceput, e interesul nostru.
Dupa, iti va veni si tie rindul sa explici, nu iti face griji!

HR specialist Joi, 11 Aprilie 2013

VEO se tot straduie sa angajeze ba Manageur Commercial, ba Manageur Projet,, ba Project Manager, Call Center Manager, oricum obligatoriu "manager", prin tot felul de firmulite.
Mai nou se cauta spirit antreprenorial! Intr-o companie care are reguli foarte rigide ! Si care au o reticenta IMENSA la orice ameliorare a procedurilor. "Marii manageri", senior managerii pe care i-a angajat de ceva luni au trebuit sa isi suflece miinile si sa puna mina pe telefon, cot la cot cu cei putin la numar care au mai ramas in echipa pe post de "acheteur-i" de fapt telefonisti pentru ca nu au nicio putere de decizie. Denumiri pompoase de job-uri, musai cu denuirea de "manger" ca sa atraga !

HR specialist Joi, 11 Aprilie 2013

Va rog sa cititi anuntul de recrutare urmator si sa remarcati contrastul intre titlu si singura atributie specifica unui manager, aceea din penultimul rind.

"Manageur Projet Call Center

COMPANIA: CONFIDENTIAL

CANDIDATUL IDEAL:
- Niveau avancé de français;
- Disponibilité pour déplacements prolongés/fréquents à l’étranger;
- Expérience en télémarketing, acquisitions;
- Esprit entrepreneurial, proactivité, mobilité;
- Personne dynamique, ayant de l’expérience commerciale, 5-10 ans minumum;
- Compétences de création et management des équipes;
- Excellentes aptitudes d’organisation et planification;
- Excellentes aptitudes de négociation et communication;
- Attention aux détails, orienté vers les résultats;
- Autonomie, bonne capacité à gérer les priorités;

RESPONSABILITATI / BENEFICII:
- Maintenir et développer le portefeuille de fournisseurs;
- Atteindre l’objectif mensuel - quantitativement et qualitativement;
- Mettre à jour quotidiennement la base de données des fournisseurs;
- Préparer le dossier contenant des informations sur les produits à acheter;
- Négocier l’offre avec les fournisseurs;
- Faire le suivi du déroulement des commandes;
- Participer à des salons internationaux et créer de nouveaux contacts;
- Participer de manière active aux processus de recrutement et formation d’une équipe commerciale;
- Suivre et améliorer les indicateurs de performance dans la zone gérée;
- Formation de spécialité en France."

Cristina Vineri, 12 Aprilie 2013
care e salariul pentru un post de buyer?. cine stie? poti sa mai avansezi sau asta e maximul?
De la interviu Vineri, 10 Mai 2013

Interviu 1. Am fost chemat la un interviu in urma cu ceva saptamani, am stat de vorba cu o domnisoara care mi-a pus intrebari d-alea stardard gen "ce stii despre noi? de unde ai aflat de veo?" bla bla bla. Mi s-a explicat frumos ca am fost selectat pt un post de buyer, dar in urma interviului mi se va oferi atlceva mai bun pentru ca am mai multa experienta in vanzari... In fine... Mi s-a explicat cum ca peste 2-3 luni se va forma o echipa pentru achizitii pentru zona Asia-Pacific, si ca acolo ar fi locul meu. Le-am explicat frumos ca nu am cum sa stau 3 luni pe tusa pana dau ei drumul la echipa respectiva, sa ma sune atunci si daca mai sunt disponibil, discutam...
Interviu 2. Ma suna aceeasi domnisoara care imi spune ca a vorbit cu managerii aflati in training, si ca nu vrea as piarda oamenii buni din cauza faptului ca echipa se va forma peste 3 luni : "Nu vrem sa pierdem oamenii, mai veniti la o discute sa vedem cand putem incepe treaba" Intre timp, eram intr-o perioada de proba la alta firma, dar am zis ca incerc. La interviu, imi expica ea cum ca va urma un alt interviu cand voi discuta direct cu managerii din Tunisia pentru oferta e salarizare si o descriere mai exacta a fisei postului. Buuuun.
Interviu 3. Cateva zile mai tarziu, intru pe Skype in legatura cu cei doi manageri din Tunisia si incepe interviul. La intrebarea standard " Cum te-ai descrie?" povestesc eu acolo alea alea, printre care cum ca am o cultura generala destul de buna (parerea mea). Ma intrerupe unul dintre ei si ma intreaba "Care este capitala Columbiei?". Serios? Asa iti dai seama daca am cultura generala? Oricum, ii raspund omului ca la scoala " Capitala Columbiei este Bogota", faza la care el bombane ceva acolo, interviu continua... Au mai fost intrebari despre ce ma motiveaza, ce ma demotiveaza, bla bla bla...Cat despre ce am de facut...Nimic concret: "Noi contactam producatorii si cumparam suprastocuri, tu trebuie sa iei legatura cu ei si sa le faci oferte, sa le traduci in franceza si sa trimiti in Franta, apoi sa negociezi iarasi cu producatorii" Atat!
CONCLUZII! Dupa interviu, urma sa primesc un feedback, care a venit dupa 6 zile si a fost negativ, normal, cu mentiunea ca raman pe lista scurta, bla bla bla,,,
* Nici o informatie concreta despre fisa postului, ce am de facut, care e programul, ce presupune munca, training, etc...
* Nimic despre salariare, dar absolut nimic dupa cele 3 interviuri
* 3 interviuri degeaba la care mereu mi s-a spus ca "nu vrem sa te pierdem, sa iti gasesti altceva"
* Cei doi manageri cu o pararere mult prea buna despre ei, interviu facut in sila si cu intrebari capcana ("ce te motiveza? ce fel de management preferi? etc)

Le-am transmis ca nu mai sunt interesat de ei.

Pentru altii, good luck!

si eu Luni, 13 Mai 2013

E foarte bine de stiut pentru toti cei care primesc o oferta din partea veo ca siguranta de a ramane pe post e foarte mica. De obicei se angajeaza mai multi oameni si dupa primele saptamani se renunta la o parte din ei (in special pe posturile de management). Asadar sfatul meu este urmatorul: daca nu ai ce pierde si stii ca ai face orice sa iti tii jobul poti sa incerci. Nu recomand nimanui sa renunte la ceva sigur, folositi veo ca o ultima solutie.
By the way e chiar interesant sa mai aflu de pe aici ce se mai intampla in minunata companie veo.

HELP ME Sambata, 1 Iunie 2013
Am fost chemata la un interviu pentru postul de asistent salarizare IN BUCURESTI, TRAINING 4 LUNI... Ce ma sfatuiti?
Momo Sambata, 1 Iunie 2013

Regulile sunt de-a dreptul ciudate: 2 membri din aceiasi echipa nu au voie sa iasa impreuna la fumat, fiecare departament trebuie sa manance la o ora precisa altfel cele 30 mn de pauza sunt "anulate", nu ai voie sa mergi la baie decat de 3 ori/zi , nu ai voie sa vorbesti cu cei din jurul tau inafara preocuparilor profesionale, pt a beneficia de pauze de tigara tb sa vii la serviciu cu 30 mn inainte de inceperea programului, orele suplimentare nu sunt platite, pe anumite departamente oamenii sunt angajati si aranjati la birouri in functie de zodii incompatibile etc...
Majoritatea personalului este in cautare activa de un alt loc de munca

directoare Luni, 3 Iunie 2013

Va spun din experienta mea. Sint trecuta de virsta la care mai trebuie sa dovedesc ceva, am plecat greu convinsa de la un post foarte bun de conducere pentru "oportunitatile din VEO".
Dupa aprox 2-3 saptamini zile au realizat si mi-am dat seama si eu ca VEO nu este potrivit pentru mine. La virsta si experienta mea este exclusa lipsa de competenta si abilitati. Insa calitatea profesionala presupune si o anumita demnitate si anumite principii de la care nu te abati si la care tii, un respect pe care il acorzi celor ca tine, celor mai pregatiti si/sau mai experimentati decit tine si de asemenea un respect la care te astepti pentru experienta, competentele si abilitatile tale.

Si am luat legatura si cu alte persoane cu profile asemanatoare cu mine, doamne si chiar domni si au avut aceeasi experienta cu VEO, oameni cu peste15 si chiar 20 ani experienta pe posturi cu raspundere de decizie care au demonstrat capacitatea lor.
Din pacate, desi in perioada respectiva, VEO se orientase catre recrutarea de seniori manageri se dovedeste ca francezii se tem cred sa nu isi piarda locul de munca daca angajeaza profesionisti romani in structura din Romania si nu sint capabili sa depaseasca momentul si sa accepte sa colaboreze cu persoane care sint cel putin la fel de pregatiti profesional si de experimentati ca si ei daca nu cumva mai mult.
VEO merge daca nu ai alternativa si accepti 2-300 de euro pe luna o perioada limitata de timp.
Si atentie eu nu am avut oferta de 200 de euro pe luna. Inmultiti cu 10. Oferta a fost din partea lor, deci stiau cit valoreaza un profil ca al meu. Si cu toate astea se feresc sa angajeze profesionisti. Si cheltuie bani aiurea cu recrutarea si cu deplasari in Franta, pun aiurea oamenii pe drumuri ca sa iti spuna la revedere acolo daca vad ca ai capacitate si personalitate demna, de care ei se tem.

Va spun cu mina pe inima, nu vreau sa vorbesc pe nimeni de rau, dupa cum vedeti nu am criticat nicidecum pe nimeni din managementul roman pentru ca eu cred ca nu prea are un cuvint de spus si nu ar avea nici un interes sa nu angajeze manageri competenti. Un manager destept stie si nu ii este frica sa angajeze subalterni chiar mai performanti ca el, va avea numai de profitat de pe urma rezultatelor acestuia.

nickname Marti, 9 Iulie 2013
am cunostinte care lucreaza la Veo si sunt multumiti de job. Oricum parerile sunt impartite la orice firma in functie si de ce faci/ce job ai. Sigur sunt oameni dezamagiti si la Google, nu ai cum sa multumesti pe toata lumea...
Mère supérieure Marti, 9 Iulie 2013
Urmaresc de ceva timp acest forum...V-ati gandit sa va sustineti unii pe ceilalti? V-ati gandit sa va organizati intr-un sindicat? In loc sa va plangeti, mai bine v-ati organiza si ati fi mai solidari. Probabil ca va simtiti confortabil in rolul de victime. Ar fi mai greu sa va transformati in luptatori, este mai usor sa va plangeti si sa plecati, nu-i asa? Eu va spun ca puteti sa va creati propria realitate! Sunteti perfect capabili!
un ciufut Miercuri, 10 Iulie 2013

Auzi bai "Mere Superioare", ce ar fi daca ai face ce te pricepi tu cel mai bine, adica sa urmaresti acest forum. Din cate vad eu, realitatea pe care ti-o creezi tu, e sa te scalzi in comentariile de pe acilea. Ceea ce-mi da de inteles, ca exista si in tine o dara usoara de frustrare profesionala, ca altfel ai tace si ti-ai face treaba care ti se ordona in timpul zilei. Ia sa te iau eu la puricat putin. Vad ca acest comentariu l-ai postat la ora 18:49, iar daca nu ma insel, tu pleci de obicei pe la 18:20-18:25 de la serviciu, ca sa vada sefii ca tu cica lucrezi over-timei, te mai tin astia inca putin si nu te dau afara.
Sa-mi continui ideea. Avand in vedere timpul la care iesi de la lucru, iti mai raman cam 15-20 de min sa ajung acasa, deci prin urmare, in functie de acest timp necesara ca sa ajungi acasa, ne putem da seama pe unde stai si cam cine esti.

candidat Marti, 16 Iulie 2013
am vazut recent ca au posturi pe HR.poate sa imi ofere cineva detalii legate de salarizarea pe aceste posturi?
Elena Miercuri, 17 Iulie 2013
am fost sunata pentru un interviu pe postul de asistent salarizare. Imi poate da si mie cineva detalii legate de acest post si de salarizare? multumesc
@Elena Joi, 18 Iulie 2013
ai fost la interviu? cum a decurs?
io Vineri, 19 Iulie 2013
am fost si eu chemata la interviu pe acelasi post, asistent salarizare.Poate sa imi spuna cineva daca merita efortul sa ajung la ei si sa dau testarea? Ce salarii au?
pamela Luni, 22 Iulie 2013
mai are cineva vreo informatie in legatura cu postul de asistemt salarizare? cum au decurs interviurile, care sunt salariile, orice. :)