Forum despre Veo Worldwide Services (VEO Finances)

Maria12 Vineri, 2 Octombrie 2015

A participat cineva la interviuri pentru "agent ticketing departament suport achizitii"?
popescupopescu Duminica, 6 Decembrie 2015
De ce nu spune nimeni nimic aici de raposata IFS, de la Iasi, o subsidiara a VEO, care a dat faliment de curand si care si-a tratat angajatii, mai ales cei pentru Franta, cu cel mai mare "respect"! Intelegeti voi!
Maria12 Luni, 7 Decembrie 2015
@popescupopescu: Din acelasi motiv pentru care nu raspund nici la intrebarile puse pe forum... Veo are profilul activat, adica cineva de la ei verifica, probabil periodic, ceea ce se mai spune despre ei pe forumuri, iar celor care scriu aici (posibili candidati sau chiar angajati) le este frica sa nu fie descoperiti, sa nu isi piarda locul de munca, sa nu isi piarda sansa de a fi chemati la vreun interviu.
Eu am avut niste discutii cu ei, destul de "intense" (a se intelege de durata si destul de serioase, care, dupa parerea mea, urmau sa aiba o finalitate pozitiva pentru ambele parti), dupa care am fost lasata in aer, fara prea multe explicatii. De fapt, mi-au dat niste explicatii, dar prea putin credibile si cusute cu ata alba. Din punctul meu de vedere, nu stiu sa spuna verde in fata si sa puna punctul pe "i". Asa ca, desi la inceput am avut o parere buna despre ei, acum am ramas cu un gust amar...
Veo Worldwide Services (VEO Finances) Luni, 7 Decembrie 2015
Bună Maria12,

În cazul în care vei găsi posturi care să ți se potrivească, te încurajăm să continui să aplici . Faptul că nu ai fost selectată într-un proces de recrutare, nu trebuie să te dezamăgească, ci dimpotrivă. Acest lucru nu înseamnă că nu există posibilitatea ca pe viitor să colaborăm împreună. Avem multe exemple de oameni perseverenți și motivați cărora le-am găsit locul potrivit în compania noastră, chiar dacă a durat mai mult timp.

Te încurajăm să ții legătura cu recrutorul cu care ai lucrat, să obții toate informațiile și clarificările de la el, suntem siguri că veți găsi o soluție împreună.

Din păcate, procesele de recrutare sunt lungi și necesită multă răbdare. Și noi investim același timp pentru fiecare candidat inclus în procesele noastre de recrutare. Așadar, dezamăgirea e reciprocă.

Reamintim că suntem deschiși dialogului, însă nu pe forumuri, în spatele unui ID fals, ci pe adresa de e-mail oficială: cariere@veoworldwide.ro.

Sinceritatea și transparența trebuie să fie reciproce.

Vă vom răspunde tuturor cu drag.

Echipa VEO
Maria12 Marti, 8 Decembrie 2015
Draga Echipa Veo,

Am facut mare parte din cele de mai sus si, sincer, raman la parerea mea.
Cat despre "deschisi dialogului" - nu stiu ce sa zic. Da, la prima vedere, atata timp cat si recrutorul si candidatul merg in aceeasi directie (si atata timp cat au nevoie reciproc unul de altul), recrutorul este prompt, cateodata chiar grabeste lucrurile; nu stiu cat de lungi sunt procesele de recrutare (probabil nu sunt la fel pentru toate posturile), pentru ca una dintre primele intrebari care mi-au fost adresate mie a fost "Cat de repede puteti incepe?", intrebare care a fost repede completata cu: "Avem nevoie de cineva care sa inceapa cat mai curand posibil." Dupa ce va dati seama ca, de fapt, candidatul nu e ceea ce cautati, se invoca diverse concedii subite, pauze, gandiri, blocari/ evaporari/ desfiintari de posturi care nici macar nu au existat. La telefoanele sau emailurile trimise ti se raspunde cu "Eu nu stiu, nu va pot raspunde, colega e in concediu/ lipseste momentan/ nu decid eu. Dar sunteti foarte importanta pentru noi si dorim neaparat sa colaboram cu dvs. Va rugam sa mai asteptati." Si mai astept. Dupa care revine "colega" si lanseaza, foarte politicos, bomba cusuta cu ata alba. Impreuna cu promisiunea, spusa in graba si cu "la revedere-le" pe buze, ca da, doamna, verific daca avem altceva ce vi se potriveste si revin. Promisiune care, spusa doar asa ca sa para politicoasa, e egala cu 0.

Nu ma intelegeti gresit, nu m-am "deranjat" ca nu am fost aleasa. Asta e! Poate ca, intr-adevar, nu eram candidatul potrivit. Dar, la fel cum eu am fost sincera si transparenta pe tot parcursul procesului de recrutare, am asteptat acceasi sinceritate si transparenta si din partea recrutorului. Nu imi trebuie refuzuri frumos ambalate, ca nu ma incalzesc cu nimic. Nu e nevoie sa ma refuzati frumos (la modul, nu e vina dvs., numai ca noi nu stim sigur daca avem sau nu postul); as fi preferat un refuz categoric, argumentat, ca sa stiu exact ce am sau nu am. Nu va imaginati ca daca as fi primit un astfel de raspuns, mi-ar fi scazut drastic incederea in mine si in fortele proprii. Inteleg ca, din punct de vedere psihologic, poate raspunsurile date de dvs. (care lasa o umbra de speranta viitoare) influenteaza pozitiv candidatii, insa la mine nu era cazul. Daca e nu, vreau sa fie un NU categoric si argumentat si atat. Astfel de raspunsuri nu sunt intotdeauna primite cu ranchiuna sau publicitate negativa pe forumuri. Pana la urma, eu scriu despre experienta avuta de mine. Nu la toata lumea s-a terminat in coada de peste.

Iar legat de pretentia dvs. de a va scrie ceea ce m-a deranjat pe adresa x de email: la ce bun? Sa imi dati acelasi raspuns politicos, frumos ambalat, dar golit de orice urma de adevar?

Va urez succes in continuare si poate puneti in aplicare cele amintite mai sus.

Maria
karlbv Sambata, 30 Ianuarie 2016
Intr-adevar, nu mi s-a parut o firma foarte serioasa, aceasta Veo, sunt vesnic in cautare de personal;ok, doi, trei noua sa nu fie buni dar chiar starea aceasta sa se perpetueze?Sunt vorbitor de limbile germana, spaniola, engleza si franceza, germana si spaniola cu atestate (DaF si DELE), am fost mai demult contactat pentru interviu insa vazand aceste comentarii, am dat in retragere
luizy88 Vineri, 12 Februarie 2016

Apreciez foarte mult acest site deoarece sunt o persoana careia ii place sa fie la curent cu noutatile in ceea ce priveste corporatiile din ziua de astazi. Nu am lucrat niciodata la aceasta companie si nici nu imi doresc, am fost doar la un interviu intr-o casa din zona Dristor,m-am invartit ceva timp pana am gasit-o,probabil s-au mutat ca asa ziceau la interviu acum 1 an, cand am intrat sa dau acel test erau 20 de oameni in birou care se uitau la mine destul de dubios deoarece nu exista nici receptie, nici hr. Am si 2 colege care au plecat si care mi-au confirmat ca se sta peste program, salariile destul de mici, diurna la fel.

Madalina85 Miercuri, 16 Martie 2016

Momentan sunt angajata pe un post pe departamentul comercial in cadrul acest grup de firme.
Cand ma refer la grup de firme vreau sa precizez ca la VEO WORLDWIDE SERVICES te angajeaza in functie de departamentul si orasul in care esti la una din cele 23 de firme pe care le-au infiintat anul trecut pentru 2 motive din punctul meu de vedere : angajatii sa nu poata infiinta un sindicat sau incheia contract colectiv de munca si pentru a impartii profitul astfel incat sa pacaleasca statul Roman si sa nu plateasca impozit pe profit.
Firmele acelea sunt : AFI SOLUTIONS SRL, ALL FINANCES SRL, AXUS SRL, CONSYS INTERNATIONAL SRL, DARE INTERNATIONAL SRL, DAVANTAGE CONSEIL SRL, DOT PROFESSIONAL SRL, EVO SOLUTIONS SRL, HR EXPERT SRL, ICS IT SRL, IMOBILIARE SAV SRL, INK SOURCING SOLUTIONS SRL, INTERNATIONAL TRADING SERVICES SRL, MAG ARAD SRL, NEO DISTRIBUTION SRL, ONE RECRUTEMENT SRL, OZEOL SRL, ROSTOC DEAL SRL, SUPORT SOLUTIONS SRL, VEO WORLDWIDE SERVICES SRL, VKS SERVICES SRL, WIND SERVICES SRL, ZOOM CORPORATION SRL.

Odata cu semnarea contractului individual de munca care poate fi pe perioada nedeterminata sau determinata se semneaza si un act aditional la fisa postului prin care filma isi rezerva dreptul de a concedia angajatul in cazul in care acesta nu isi atinge in mod constant target-ul lunar.
Probabil ca cine a fost deja la interviu stie ca prima luna este o perioada de formare cu cei de la DARE, ei bine ce nu stiti este ca mai nou daca dupa acea perioada de formare vreti sa demisionati sunteti datori firmei cu 185 euro/zi de formare profesionala daca nu stati un minim de luni angajati....faceti voi calculele.

Sa zicem sa v-ati angajat si au trecut si cele 90 de zile de perioada de proba, ei bine dupa aceea incepe adevaratul show....presiune pe target, se iau decizii manageriale care va impacteaza si nu vi se comunica, pleci in delegatii, saloane si abia iti ajunge diurna (care trebuie justificata pana la ultimul banut).
Firma are asteptarii mari in ceea ce priveste implicarea ta (ore suplimentare - neplatite, sambete - nerecuperabile) iar la cea mai mica nemultumire manifestata de catre angajat esti bagat in sedinta si ti se faciliteaza drumul spre usa....

In consecinta daca sunteti o fire mai camicaze si ii plac "provocarile" extreme isi sugerez sa te convingi singur.
Tasia Joi, 24 Martie 2016
Cine a mai avut interviu pentru postul de Analist Salarizare ??
Tasia Marti, 29 Martie 2016
Draga Echipa Veo,
Cat dureaza procesul de recrutare? am avut niste interviuri telefonice, de care nu mai stiu nimic la moment. De ce nu dati feedback( chiar daca e unul negativ) celor pe care ii sunati?
Maria12 Marti, 29 Martie 2016
Tasia draga,

Stai linistita, nici nu vei primi vreodata raspuns de la ei. Pe acest forum incearca sa dea impresia de transparenta si de cooperare, insa, din momentul in care nu mai prezinti interes pentru ei, nici nu iti vor mai raspunde la vreun email.
Initial spun ca procesul de recrutare este unul de durata, trebuie sa fii disponibil de cate ori si atat cat vor ei pentru multele interviuri, pentru ca, la final, ori sa te puna pe "on hold" (pentru o perioada nedeterminata, ca sa nu zic pentru totdeauna), ori sa nu iti mai dea niciun fel de raspuns.
Cred ca foarte mult conteaza la ei si testul de personalitate (probabil l-ai dat si tu), iar, daca esti o persoana mai putin "maleabila" si care stie sa puna piciorul in prag, nu stiu daca ai sanse sa treci mai departe.
Stiu ca e frustrant sa sacrifici din timpul tau pentru tot felul de interviuri (am fost si eu in aceeasi situatie) si recrutorii sa nu aiba bunavointa (ca sa nu zic bunul simt) sa iti dea un raspuns, fie el si negativ, insa sfatul meu este sa treci peste si sa cauti job la firme nu atat de "prestigioase" ca aceasta, ci mai mici, dar poate mai serioase.
Succes!
Tasia Miercuri, 30 Martie 2016
Multumesc Maria de sfaturi. Cred ca asa voi face. Totusi, nu ma asteptam ca aceasta firma sa fie atat de neserioasa in angajari.
justaguy000 Joi, 25 August 2016
Salutare,

Imi puteti spune cam ce salariu poate avea un manager de echipa de buyeri?

Multumesc.
CandidatBrasov Joi, 27 Octombrie 2016
Salutare! Ceva opinii despre echipa din Brașov? Salarii pentru buyer? Aștept niște păreri!

Vă salut cu respect!
Parpanghel Marti, 13 Decembrie 2016

Nu este de mirare ca au anunturi de angajare tot timpul...in Constanta nu o sa le mearga cu gainarii de genul asta....si mai ales pe salarile alea..

dico Sambata, 25 Martie 2017
Imi poate da cineva detalii despre postul de Asistent Administrativ in cadrul companiei Veo? Si cam care sunt salariile si programul de lucru?
Multumesc!