Forum despre Visa Consulting HR

Cristina Vineri, 15 Martie 2013
Deocamdata pari seriosi! Dar imi pare ca cer prea mult pt biletul de avion 1600 de dolari pt ca stiu sigur ca nu costa atat ! Chiar si pt viza 190 dolari pt ca taxa este de 160 de dolari + 11 dolari credit pt programare online! In rest vom vedea !!! Succes tuturor!
Lasa-ti un id de mess si vb mai mult pe mess!
flavius Vineri, 15 Martie 2013
taxa de ambasada 190+11 de anul trecut e asa...asta e lega la ambasada,toata lumea plateste aceasi suma indiferent de firma,asigurarea medicala m se pare ceva normal,iar biletul de avion.....e dus-intors....nu doar dus,retific...dus-intors...e normal sa fie mai scump,o firma serioasa....e cea care nu ea nici un comision,si cu asta cred ca am spus tot.
Diri Vineri, 15 Martie 2013
Salut!De cateva zile m-am intors din state si n-am rezistat sa nu intervin.Am fost tot cu viza de munca,si daca nu credeti ce va spun,consultati siteul US Immigration pt a va convinge.La sectiunea The new H2B Regulation 2012 o sa gasiti ca toate cheltuielile(viza + transport) sunt decontate in prima saptamana de munca in SUA.Mie asa mi s-a intamplat,deci transmiteti-le baietilor destepti de la firma asta ca ar trebui sa se multumeasca cu acel comision(destul de baban dealtfel) din state,nu sa mai haiduceasca !
flavius Vineri, 15 Martie 2013
Pai asta e ideea.....ca firma respectiva nu ea comision.
Diri Sambata, 16 Martie 2013
Intr-adevar Flavius,taxa de viza aste 190,dar biletul de avion e exagerat de scump.Daca nu este comision ascuns,numeste cum vrei tu diferenta dintre 1100 si 1600 $.Atat am platit eu,pe coasta de vest avand contractul.
flavius Sambata, 16 Martie 2013
Ok....eu nu contest ce spui tu,dar eu nu stiu de unde treaba asta cu 1600,nu cred ca a mentionat cineva ca da mai,biletul este exact 1600.....sunt si eu inscris cu firma respectiva,si nu stiu de asa ceva.....biletul costa in functie de perioada in care pleci,depinde cu cat timp inainte il cumperi.....daca e dus intors....bla bla....de exemplu o plecare in aprilie....bilet luat pentru virginia usa....cu 2 3 saptamani inainte....e in jur de 1100-1200....deci in concluzie,nu cred ca a venit cineva si a spus ca toate biletele sunt 1600......repet...depinde unde te duci,cu cat timp inainte il ei.
Diri Sambata, 16 Martie 2013
Cristinei i-a fost mentionat acest lucru in decursul interviului,gresesc cumva?Eu nu sunt interesat direct aceasta firma,plec regulat in state de mai multi ani prin alt mijloc,dar am vazut atat de multa nedreptate, incat nu mai pot ramane insensibil.Mi-am propus asadar sa ajut-macar cu informatii-pe cei interesati.Deci,biletul pt h2b se cumpara obligatoriu dus-intors si se deconteaza de firma angajatoare!!!
Revin si cu alte detalii,daca o sa fiu solicitat.
flavius Sambata, 16 Martie 2013
Nu poti spune unei persoane ca un bilet de avion costa o anumita suma cand defapt nici nu sti data plecarii,am dat si eu interviu si nu mi sa spus asa ceva....cu toate astea,eu nu contest ce spune Cristina,ar fi super ideal ca fiecare aplicat sa isi cumpere propriu lor bilet de avion la data la care le este spus si nu ar mai fi nici un fel de dubiu.iar apropo cu plecarile tale in state....nu poti venii cu un exemplu deoarece,vizele intre ele diferaatat si contractele alte legi.Cu toti stim cazuri despre lume care a plecat,si venim si ne spunem parera...iar cazurile nu se aseamana intre ele.Daca angajatorul spune ca dupa ce ai luat viza la 3 zile sa fi in statele unite inseamna ca la 3 zile trebuie sa fi acolo,iar daca biletul de avion e prea scump,ce faci ?nu te mai duci?Oameni buni e SUA,nu e Anglia ori Germania.....interesativa pe site de bilete de avion cat e un drum pana in America dus intors....decat sa veniti cu pareri de genu....poate ma minte,de la asta pana la taxa de ambasda ca e prea mult?taxa de ambasada o impune guvernul american nu agetile de recrutare.....hai sa o pun asa.....daca vrei sa mergi in sua ca turist,trebuie sa platesti taxa de ambasada,asigurare medicala,si bilet de avion..si trebuie sa ai dovada unui cont bancar ca ai o anumita suma...nu stiu cat exact,ca ai cu ce sa te intretii in America atat timp cat o vizitezi.Ori poate mai bine e cu o firma care ea si comision vreo 1500 mai dai si vrea 300 pe taxe de procesare +bilet de avion+asigurare medicala+ambasada+bani de buzunar...si nu o spun doar asa....dar chear sunt firme de aceste gen....interesativa.....eu personal inainte sa aplic pentru acest program....am vb cu un avocat din sua...care mi a spus cam tot ce trebuie sa stiu....iar analizand spusele dansului....sincer va spun,cam 2 firme sunt in romania serioase cand vine vorba se programul h2b.fara sa fac reclama.
Diri Sambata, 16 Martie 2013
Te exprimi greoi,incoerent si cu multe greseli de gramatica,totusi o sa-ti raspund:
-desi am studii superioare,tot cu h2b am plecat,fiind mai convenabil pt mine
-rezervarea biletului de avion se face cu cateva zile inaintea interviului de la ambasada,deci se stie costul si data plecarii(daca treci de interviul)
-sunt sigur ca nu ai mai fost in state,deduc asta din necunoasterea punctului mai sus exprimat
-daca aceasta firma ramanea la comisionul de anul trecut,trebuia muncit 4 luni pt amortizarea cheltuielilor,de aceea nu a plecat nimeni(nici n-as fi sigur ca au avut sau ca au acele posturi afisate in scarba pe siteul lor)
-in ce limba ai vb cu acel avocat?Romana ta e slaba,daramite o engleza gramaticala?!
-o sa inchei tot cu zborul:o cursa Budapesta-San Francisco rezervata acum costa putin peste 700 euro,800 sa fie luna viitoare,pana la suma solicitata de firma...(ca tot iti plac punctele de suspensie)
flavius Sambata, 16 Martie 2013
Dar totusi intelegi ce zic si asta conteaza.....imi pare rau ca te am dezamagit .Dar fie vorba intre noi.... nu suntem la scoala...nu o sa ei nota mai mare ca mine...asa ca nu imi dau silinta.
Sunt sigur ca ai studii superioare,de aia ai aplicat cu h2b,o viza de tip non-imigrant pentru posturile de munca cele mai joase.Dar ai studii superioare,tu ai spuso,nu eu.Ei bine dumnule american,ca doar na....ai fost in state...odata,cu viza h2b si acum esti american pentru ca observ ca iti place sa reamintesti lucrul asta,am fost si eu in Anglia de doua ori,in Irlanda,Germania,Grecia,si am 23 de ani. asta e numarul meu de telefon-0752906359 daca ai ceva nelamuriri...da mi un tel,si putem face un test in lb engleza,cu cea mai mare placere.
In rest cu biletele de avion,logica spune urmatorul lucru....il ei din timp e mai ieftin,il ei tarziu e mai scump,valabil peste tot in lume.AAAA si pentru tipul deasupra mea care spune de comision ascuns,va spun un secret,mi a luat mult sa ma gandesc daaarrr.......CERETI CHITANTA.
Diri Sambata, 16 Martie 2013
Perseverenta este cheia succesului!Tot mai putine greseli,desi n-ai renutat la puncte,deh,obiceiurile dispar mai greu!Diferenta dintre noi (ca si varsta) nu e decat de 3 ani si am fost pt a 4-a oara peste ocean-nu e o lauda,ci un fapt.Merg cu aceasta viza deoarece castigul minim intr-o zi e cat va fi al tau in 4 cu 9$ per h,si ma intorc de fiecare data la mica afacere din Ro cu un capital la care tu doar visezi.Si da ''dumnule'' anglo-germano-irlando- grec,SUA nu e niciuna din aceste tari,poate o sa vezi sau poate nu!
In ceea ce priveste nr tau de tel,sunt un hetero convins,asa ca PA!
flavius Sambata, 16 Martie 2013
Nu inteleg de ce te ataci domnule superior cu studii la Oxford,CU VIZA H2B POTI MERGE DOAR DE 3 ORI IN VIATA !!!!deci,bummer pentru tine,prima minciuna,sau poate ai vrut sa spui 3ori ,oricum tu ai spuso.Banii nu sunt o prioritate pentru mine in SUA,e mai mult o dorinta de a vizita tara,dupa cum am spus am un cv destul de bogat de a vizita tari.Apropo de SUA ca nu este niciuna dintre aceste tari....prietene,nu vorbii daca nu ai fost,iar daca e vorba de situatia economica iti pot da multe exemple de tari care sunt mult mai dezvoltate ca America.In fine,multa sanatate si sa ai tot ce iti doresti,si sa mergi inca de 7 ori in SUA.
Te las pe tine sa ai ultimul cuvant.
flavius Sambata, 16 Martie 2013
AAA, si ti ai si gasit frate unde sa te dai mare cu plecarile tale in state cu o asa numita viza h2b DE 4 ORI si cu afacerea ta din Romania cu un capital mai mare decat bugetul anual al echipei Manchester united,cum de nu am auzit omule de tine la tv?In fine.

Kind regards
Diri Sambata, 16 Martie 2013
Pe langa agramatism mai dai dovada si de om PROST informat.Daca stapanesti atat de bine engleza,ia arunca tu un ochi pe siteurile de imigratie si mai documenteaza-te cu h2b-ul asta! In ceea ce priveste cv-ul tau ,sunt sigur ca nici n-ar mai trebui sa participi la cursuri,ti-ar da Oxfordul dilploma,doar citindu-l.
Imi pare rau pt cei ce se mai uita pe aici,voiam o polemica cat de cat constructiva,mai ales ca nu sunt interesat de firma asta sau de serviciile ei.Banii sunt motivatia cea mai puternica pt un aspirant la h2b,cine vrea doar sa viziteze SUA sa stie ca exista viza de turist(pe care telefonistul de mai sus n-ar lua-o niciodata).Iar cu acest tip de viza (h2b) nu o sa vada detinatorii mai nimic ,doar asa in trecere(exceptie fac moverii).
Si inca ceva,nu neg ca sunt state mai dezvoltate decat SUA,una ar fi Grecia,unde era mai bn daca ramaneai.Nu de alta,dar se potriveste mai bine cu insolenta ta!
Va doresc succes ,costuri cat mai mici si venituri mari,si nu in ultimul rand,sa va feriti de flaviusi dinastia!!!
flavius Sambata, 16 Martie 2013
Uuuuu te ai enervat,asta e un lucru bun,inseamna ca te am prins cu ceva.Mmm stiu cam tot despre viza respectiva.Aaaa pai spune frate asa...ca te duci si cari mobila si piane probabil cu infoamerica.Incerci sa ataci si degeaba omule studiat,ai carat piane si alte rahaturi de la etaju 80 prin America 4ANI (CIUDAT-H2B)si vi acum aici si vrei sa dai impresia ca stii absolut tot cand defapt habar nu ai despre ce vorbesti,si pe langa asta te mai dai si mare,PROST ESTI TU CA MINTI SI PARTEA PROASTA E CA TE CREZI!!!!
Iar eu ies cu stil spunand ca oamul cu studii nu merge in america la carat de mobila,baiatu deasupra mea probabil e o personalitate plictisita,stand in casa singuratic,probabil cu parintii..inca,iar asta duce la nevoia de atentie,dorindu si toata viata sa merga in America si neavand cum,ca sa isi traiasca fantezile extreme a gasit o oportunitate in acest site de socializare,subiectul find pe interesul lui in cel mai probabil scop de a impresiona fetele laudanduse cu marile lui aventuri din america (TIMP DE 4 ANI cu o viza care permie doar 3 ani)dar la sfarsitul zilei....fuck it man,e romania...daaa cu r mic....nu uita sa specifici in reply.
Iar eu nu mai continui discutia idioata si te las sa vorbesti pana la potop.
Cristina Duminica, 17 Martie 2013
Revin sa lamuresc treaba cu 1600 dolari ( asa zis bilet de avion).Mi-au spus ca costurile sunt in jur de 2000 de dolari ( Visa , Asigurare, bilet) deci concluzia este ca biletul de avion va fii in jur de 1600 dolari ( poate fii mai mult sau mai putin in functie de cand faci rezervare ) si binenteles dus-intors. Cei care doresc sa ma contacteze si este inscris in acest program Visa Consulting - telefon 0742126316.
Diri Duminica, 17 Martie 2013
Baietica,n-am vrut sa-ti mai raspund,da azi sunt intr-o zi buna,deci:
-nu-ti mai denigra tara,tot roman ramai si daca nu-ti convine,inapoi la sirtakis!
-necunoscand pe nimeni de pe acest forum,n-am cum sa impresionez
-la carat de mobila se pleaca acum,asa ca n-ai nimerit-o
-cu h2b pleaca si personal calificat
-mai documenteaza-te nenica cu viza aia!cu extensie se poate sta pana la 3 ani!ori eu folosesc peak load,deci.......(preferatele tale!)
-chestia aia scrisa de tine cu majuscule repet-o in fata oglinzii cu voce tare, cand este reclama pe mynele,sa nu pierzi ceva!
flavius Duminica, 17 Martie 2013
Da nu mai termina omul asta ma!!!Nu manele prietene,killswitch engage.
Nu denigrez tara dar imi e rusine de un numar de oameni,gen ca tine mincinosti.
1.Extensia se face in America si e pana la 3 ani...1+2.....afla tu rezultatul.Deci nu ai fi avut cum sa mergi de 4 ori in America,ori tu ai fost prin Ungaria si faci confuzie de tari.
2.Personal calificat pleaca cu h1-b,nu cu h2-b.
JESUS,nu stiu de ce imi bat gura cu oameni tristi,in fine...cedez asa cum face ala mai destept.Vorbeste tu in continuare......

Liar liar pants on fire
Sylar Luni, 18 Martie 2013
Am fost si eu la interviu si am cateva corectari de facut la afirmatiile facute pe acest forum.
1. Nu se stie exact data plecarii, se preconizeaza ca va fi aprilie.
2. Biletul de avion costa PANA LA $1600 aia nu inseamna ca nu va fi mai ieftin, si se va oferi aplicantilor chitanta de la firmele care vor emite acest bilet. Poate va fi mai scump decat in alte parti, dar pentru a se putea controla la ce data se ajunge, cati aplicanti odata, si pentru a fi mai usor firmei sa controleze un grup este necesar plata in plus a biletului.
3. Intradevar veniturile sunt mai mici decat la alte oferte H2B dar slujbele sunt accesibile tuturor romanilor nu doar celor care vb engleza, sau se "descurca".
4. Catre Diri. Nu te atac si tu judec dar daca tot dai impresia ca sti despre ce e vorba macar sa fi sigur ca stii despre ce vorbesti inainte de a da sfaturi care numai incurca oamenii in loc sa ii ajute. De exemplu:
a) Este adevarat Departamentul de Munca din SUA a incercat sa implementeze noi reguli in 2012, din pacate au fost dati in judecata si reglementarile nu sunt si nici nu vor fi in vigoare incat nu este de competenta lor sa impuna acesta reguli, ci de competenta federala si executiva. Daca nu ma crezi de pe siteul DOL SUA (stii engleza citeste si nu induce oamenii in eroare) sursa este: http://www.dol.gov/whd/immigration/h2b.htm

si spune asa:

On April 26, 2012, the Temporary Non-agricultural Employment of H-2B Aliens in the United States, Final Rule, 77 FR 10038, Feb. 21, 2012 was preliminarily enjoined by the U.S. District Court for Northern District of Florida, Pensacola Division in Bayou Lawn & Landscape Services, et al. v. Hilda L. Solis, et al., 12-cv-00183-RV-CJK, and was never implemented. Therefore, for the present time employers should file their H-2B labor certification applications under the Labor Certification Process and Enforcement for Temporary Employment in Occupations Other Than Agriculture or Registered Nursing in the United States (H-2B Workers), and Other Technical Changes, 73 FR 78020, Dec. 19, 2008. However, please be aware that this preliminary injunction necessarily calls into doubt the underlying authority of the Department of Labor to fulfill its responsibilities under the Immigration and Nationality Act and Department of Homeland Security regulations to issue the labor certifications that are a necessary pre dicate for the admission of H-2B workers.

The Department has published a Federal Register Notice providing further guidance on the injunction.

De asemenea:

The U.S. Department of Labor”™s (DOL) Employment and Training Administration, in concurrence with the Wage and Hour Division, published a final rule (PDF) to modernize procedures for issuing H-2B labor certifications, including procedures the Department will institute pursuant to an agreement with the Department of Homeland Security delegating H-2B enforcement to DOL. The final rule is effective on January 18, 2009.

In ultima modificare din 2009 a reglementarilor nu spune nimic despre platirea cheltuielilor de viza sau transport din contra.

Asa ca Diri, inainte de a da sfaturi sau a spune altcuiva sa se documenteza fi sigur ca tu ai facut acest lucru si esti documentat.

Ultimul punct de vedere.

Nimeni nu obliga pe nimeni, cheltuielile ies undeva pe la $2000 de dolari si asa au fost decand acest program a inceput, cu reguli noi sau fara reguli noi. Programul este gratuit si asta e tot ce conteaza pana la urma, biletul se plateste dupa ce ai luat viza in cazul in care nu , nu platesti altceva decat taxa la consulat si drumul de bucuresti. Nu vad cum ar putea sa se faca mai corect de atat.

Daca mai sunt alte intrebari am sa incerc sa raspund din experienta mea.
cosmin Luni, 18 Martie 2013
cam in ce fel e treaba la ambasada??pt cine a mai fost daca poate sa ne ofere niste detalii.multumesc