Forum despre Vision Recruitment Management

ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 17 Septembrie 2014

Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Vision Recruitment Management, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Vision Recruitment Management.

Marilena Vineri, 3 Octombrie 2014
Vision Recruitment este agentia care recruteaza pentru companiile King Crown Online Services, Horizon IT si Media Geckos. Uitati-va va rog la paginile acelor firme ca sa vedeti despre ce e vorba.
Vision Recruitment Vineri, 10 Octombrie 2014
Noi suntem o agentie de recrutare ce detine un portofoliu extins de clienti. Cei mentionati de dvs. sunt doar unii dintre ei.
Dark Duminica, 18 Ianuarie 2015
Am fost si eu la un interviu la aceasta firma de recrutare. A fost OK discutia in comparatie cu alte interviuri pe care le-am sustinut in trecut si in care HR-ul sau patronul, in functie de caz, a considerat ca trebuie sa aiba o atitudine de superioritate. Problema este alta, insa: la final, am considerat ca este dreptul meu sa stiu pentru ce firma am sustinut interviul, daca nu mi s-a spus initial. Ei bine, raspunsul a fost scurt si la obiect: vei afla numele firmei doar daca vei fi aleasa pentru al doilea interviu, care va fi sustinut cu managerul companiei in cauza. Din alte surse am inteles ca daca Vision Recruitment ar dezvalui identitatea firmei in cadrul interviului sustinut la sediul lor, atunci este posibil ca oricare dintre candidati sa poate trimita CV si la firma respectiva, ceea ce inseamna ca aceasta companie de recrutare nu si-ar mai primi comisionul. Totusi, cum sa ai incredere ca nu te duci sa sustii un interviu cu managerul unui videochat? Sau cu cel al unui site care se ocupa de pariuri online, poker si alte metode de a spala banii? Nu conteaza ce scria in anunt, asa sunt si anunturi pentru diverse firme obscure care cauta sa angajeze "secretare", insa exista detalii care te fac sa intelegi substratul, daca esti atent la ele.
767_767 Marti, 17 Februarie 2015
Adresa lor este: Str. Constantin Aricescu, nr. 18, etaj 5, Bucuresti. Participand la un interviu, pot spune ca se comporta cu candidatul destul de bine. Par a fi profesionisti si prompti (esti luat pentru interviu, la ora la care a fost stabilit). Cel putin astfel s-au comportat cu mine. Dar, cum ei sunt doar o firma de recrutare, vreau sa ofer informatii legate de o pozitie vacanta, oferita de unul dintre clientii lor (fiindca nu mi s-a spus cine este aceasta firma, ci doar ca activeaza in zona Eroilor, langa gura de metrou). Pozitia este "Security Officer". Legat de partea financiara, se ofera doar contract PFA (persoana fizica autorizata). Pentru cei ce nu stiu, avand un astfel de contract, esti obligat sa-ti platesti singur taxele si impozitele pe salariul/profitul efectuat. Nu mi s-au oferit detalii legate de salariu (clasic, esti intrebat doar cat doresti). Restul sunt detalii.
VisionRecruitment Joi, 26 Februarie 2015
Stimate/a 767_767 - in primul rand dorim sa iti multumim pentru increderea acordata prin participarea in cadrul unuia dintre procesele noastre de recrutare si iti multumim pentru aprecieri. In al doilea rand am dori sa lamurim ceea ce pare a fi o neintelegere: clientul la care faci referire intr-adevar ofera ca forma de colaborare PFA-ul, DAR acesta se ocupa de tot ce presupune - inclusiv plata taxelor si a impozitelor aferente. Multumim.
Maria1 Miercuri, 27 Mai 2015
Buna tuturor !
Mi-am facut cont pe acest site, tocmai pentru a impartasi experienta neplacuta pe care am avut-o in urma unui interviu cu "partenerul" celor de la Vision Recruitment. Fetele de la Vision Recruitment au fost dragute, si destul de profi... dar problema a aparut atunci cand am intrebat cine este angajatorul. Confidentialitate mare ! Intr-un comment de mai sus, Dark ridica niste semne de intrebare, bine puse, si chiar a intutit care e problema.
Eu am fost contactata de cei de la Vision Recruitment pentru o pozitie de Financial Analyst.
1. Primul interviu, a fost ok: a fost un test excel si o discutie; mi se spune ca partenerul lor vrea doar colaborare pe baza de pfa, ceea ce nu ar fi fost o problema. Numele firmei ramane confidential si sunt programata la un interviu cu ei.
2. Ma prezint la sediul indicat...numele firmei ramane necunoscut in continuare. Am o discutie cu un tip de acolo (ce parea foarte ok) in legatura cu postul (care coincidea cu descrierea de pe best jobs). Totul e bine, ..eu urmand sa revin la o a treia intalnire pentru a discuta partea administrativa legata de infiintarea pfa.
3. Peste cateva zile, la acelasi sediu, ma intalnesc cu o alta persoana (Luiza) ce incepe sa imi povesteasca cum decurge treaba: ei se ocupa de infiintarea pfa, contabilitate, chirie, etc..
Problema nr1.:Cere specimen de semnatura, teoretic pentru a putea infiinta pfa-ul in numele meu...lucrul dubios numarul unu.
Problema 2: imi cere sa ma programez la un TEST CU POLIGRAFUL !!?!! ..in cazul in care nu iti vine in minte ce e ala, aminteste-ti de aparatul ala la care sunt conectati infractorii in timp ce sunt interogati, iar pulsul lor indica faptul daca mint sau nu. Evident ca i-am spus ca mi se pare o masura abuziva, si nu este corect fata de angajat...fiindca eu nu am posibilitatea sa interoghez un manager sa vad daca tot ce mi s-a spus e adevarat sau nu.
Problema nr 3: draftul de contract. Fata este foarte draguta, raspunde intrebarilor mele si imi ofera un draft de contract. Avand in vedere ca avea cateva pagini, nu am avut cand sa il citesc pe loc si sa mai pun si intrebari, asa ca l-am luat acasa ( va rog, aveti grija si cititi tot...rand cu rand ! )
Ia uite ce surprize am gasit:
- clientul meu era o firma de Insulele Seychelles (paradis fiscal, situat in Africa) reprezentat de un anume domn, Enrique... Nu era trecut CUI sau J, iar dl. nu era identificat prin CNP, data nasterii, serie carte identitate/pasaport, cetatenie, etc. Pur si simplu, eu trebuia sa completez toate datele mele (mai lipsea numarul de la pantof si o mostra de sange), dar eu nici macar nu aveam cum sa verific daca exista potentialul meu client.

-Procedura de semnare a contractului era urmatoarea: eu trebuia sa semnez contractul, sa il dau tipei cu care m-am intalnit (care nu era reprezentant al firmei), urmand ca ea sa il trimita la departamentul legal si urmand ca eu sa il primesc semnat dupa cateva saptamani. Am insistat sa merg eu la firma, si sa il semnez acolo...dar evident ca Dl. reprezentant era plecat des din tara, si nu putea fi prezent in momentul semnarii contractului. De asemena, conform Ministerului de Finanate, firma nu are niciun sediu in Romania. Am cerut o dovada care sa imi demonstreze ca firma sau reprezentatul EXISTA...dar nu am primit.
- din contract lipsesc obligatiile firmei beneficiare. Evident ca eu aveam acolo o lista de obligatii (mai ales gen "altele") dar ei nimic.
- contractul nu face referire la : cele 20 de zile libere discutate in interviu, modalitatea de plata a serviciilor (de unde vin banii?), penalitati pentru intarziere la plata facturilor
In urma acestor intrebari indiscrete, firma de HR mi-a comunicat ca vor continua cu un alt canditat...si nici nu am primit un raspuns.
Nu contest faptul ca ar fi putut fi o colaborare ok...dar avand in vedere ca nimeni nu mi-a dovedit ca firma si reprezentatul ei exista + ca nu au fost dispusi sa negocieze contractul din care lipseau niste elemente elementare => ca ceva dubios rau se petrece acolo.
Poate ca cineva poate accepta situatia de mai sus, doar pentru bani...e alegerea fiecaruia...dar eu nu pot sa nu ma gandesc la ce s-ar putea intampla daca o firma din Seychelles ar avea acces la toate datele mele personale (mai ales copie dupa buletin + SPECIMEN DE SEMNATURA)?
LaviniAn Miercuri, 10 Iunie 2015
Eu am colaborat cu cei de la Vision acum un an si jumatate. Vreau sa imi dau si eu cu parerea fata de ce s-a spus pe aici.
Am stat ceva timp pe afara pe perioada facultatii si pot sa va spun sincer ca un test cu poligraful nu e nici pe departe ceva neobisnuit. E la fel de normal ca un test de personalitate "sa vedem daca te potrivesti cu restul echipei” si are acelasi scop. Doar ca in momentul in care un angajator te ia in echipa cu dorinta de a te “forma” o sa vrea sa stie in ce isi investeste banii. Mi s-a parut normal. E business model-ul cu care au venit aici, daca nu esti ok cu asta poti sa mergi la alta firma. Si eu am trecut prin asta inainte de angajare – am intrebat in gluma la interviu daca cer asta si pentru pozitii de vanzatori sau call center – Am inteles ca este o metoda folosita doar pentru pozitiile pentru care clientul cere un criteriu in plus, cand sunt multi candidate disponibili sau cand e vorba de pozitii middle-top management. Adevarul e ca cel putin la mine in firma salariile sunt simtitor peste media pietei – deci isi permit sa isi aleaga oamenii cei mai ok pe toate planurile.
Legat de contract. Nu stiu pentru ce firme recruteaza – ii urmaresc pe facebook si par sa aiba destul de multi clienti. Stiu ca informatiile nu se dau de la primele interviuri – din nou si asta am vazut foarte des afara. Din punctul meu de vedere mi-a convenit – nu o sa semnez fara sa stiu despre ce e vorba dar nici nu vreau sa stau intr-un interviu de 2h sa aud povesti nemuritoare pentru o pozitie la care nu-mi convine salariul sau pentru care se cer ture de noapte si eu tin la somnul meu de frumusete :)
Interviul a decurs super ok, mi s-a raspuns la toate intrebarile. La fel si la interviul final cu clientul. Sincer nu m-a interest cine e managerul general al firmei si nici sa semneze cu mine de fata… am lucrat si la HP in trecut si nici acolo nu a venit comitetul de conducere cu mine in birou sa semneze. Am avut sufficient timp sa il cunosc dupa :)
La ultimul interviu am primit toate informatiile necesare, am semnat si asta a fost tot. S-au ocupat 100% de tot ce inseamna PFA – creare, taxe, impozite, declaratii. Salariul negociat e cel luat in mana, declarat si tot ce vreti. Am cerut inclusiv documente pentru un imprumut de casa si nu am avut nicio problema sa il obtin.
Inca lucrez la firma la care m-an angajat prin ei – am fost avansata de 2 ori intre timp si nu am de gand sa plec prea curand.
Acum presupun ca depinde de persoana, dar am vrut sa imi spun punctul de vedere pentru ca e amuzant – stiu oameni care pleaca in Anglia/Spania etc pe un contract ciudat primit pe mail si se trezesc acolo cu conditiile de rigoare – dar pentru ca e “afara” avem incredere. Daca vine cineva la noi cu un model de afara, doar pentru ca e in Romania e CLAR ceva in neregula acolo.
Presupun ca daca nu vrei un loc de munca o sa se gaseasca intotdeauna motive sa nu il accepti. Daca vrei… eu una recomand Vision, am avut o experienta super ok cu ei si i-am zis deja fetei de atunci (cred ca o chema Ioana) mai in gluma mai in serios ca daca nu imi place unde m-au trimis acum le trimit tot lor CVul pentru alti clienti.
3xp3rtuL Miercuri, 24 Iunie 2015
Am fost azi la un interviu pentru Security Data Analyst (primul interviu). Se comporta exact asa cum ar trebui sa se comporte cu un potential viitor angajat. Mi-au raspuns la toate intrebarile pe care le-am pus, au dat cat se poate de multe detalii, etc.
Clientul lor (al carui nume nu poate fi dezvaluit in prima faza) lucreaza doar cu PFA. Mi s-a spus ca ei vor face toate demersurile pentru viitorul angajat pentru ca acesta sa fie in regula cu toate actele.
Din ce am citit aici, nu am auzit de test cu poligraful... Si chiar daca ar fi, nu am vreo retinere. Fetele au facut o treaba foarte buna, se vede ca sunt profesioniste. Interviul a decurs normal, si m-a facut sa cred ca este o discutie mai mult amicala (in tot acest timp, printre zambete si detalii, fiecare din ele au notat chestii).

Concluzie: Trimiteti CV, nu aveti nimic de pierdut. Daca sunteti buni, CV-ul va merge mai departe catre clientul final, si acolo se va lua decizia finala. ;)
Spor!