Forum despre Vitacom Electronics

Slatina Luni, 23 Iunie 2014
Eu am lucrat la Vitacom in perioada 10.2010-03.2011.In tot acest timp am fost agent de vanzari pe judetele Olt si Teleorman.Nici nu stiu cu ce sa incep...sunt atat de multe...Ca masina de lucru am avut un Matiz...carburant pe card Petrom cu limita de 180 lei maxim 200 de lei pe saptamana in functie de vanzarea pe care ai facut-o cu o saptamana in urma.Din acesti bani imi faceam un plin si jumatate si trebuia sa merg in 2 judete sa fac vanzare.
-banii erau putini,minimul pe economie plus bonuri de masa si bineinteles ca la orice job in vanzari bonusuri la targeti indepliniti care nu se indeplineau niciodata din mai multe motive.
Nu stiu care era programul lor de aprovizionare al depozitului(probabil cand le soseau containerele cu chinezarii in port),dar marfa nu era niciodata suficienta pentru toti agentii din tara.Aveai marfa de vandut cel mult o zi dupa ce isi aprovizionau depozitul.In fine...lucrurile sunt mai multe pot da detalii suplimentare cui doreste.Eu am parasit compania dandu-mi demisia fortat in martie 2011 impreuna cu toti colegii care activau pe zona Oltenia pe motivul ca nu sunt sau mai bine zis n-am fost niste agenti buni,deoarece in luna februarie(fiind si luna mai scurta) si de iarna nu am facut suficienta vanzare(a mea a fost de 1500 de euro).Si ne-au obligat sa ne semnam demisiile.
AdrianPP Joi, 24 Septembrie 2015
Salut,
Eu am avut o experienta mai lunga cu ei.. de vreo 3 ani. Eu am avut un judet de acoperit, si, la fel ca si antevorbitorul, ecu un matiz. Fara AC. Vara e o adevarata aventura, nu poti merge la client in pantaloni scurti (evident), deci daca temperatura trecea de 30 de grade ajungeai la client ud leoarca. Target-urile erau puse astfel incat sa nu le poti realiza, si daca din pura intamplare iti realizai targetul intr-o luna, aveau grija ca luna viitoare sa nu-l mai poti face. Cu marfa era vesnic problema, 3 sezoane la rand am avut vara radiatoare si iarna ventilatoare pe stoc. Invers nu s-a-ntamplat niciodata. Cu benzina la fel, in functie de vanzarile din saptamana anterioara (procentual din target) aveam si procent din cota de benzina. Deci daca aveam nenorocul sa am o saptamana proasta, era ca un joc de domino. Nu mai aveam bani sa merg saptamana urmatoare sa vand si sa incasez, deci evident nici saptamana urmatoare nu aveam cota de benzina. Vitacom e unic importator la un brand de baterii, dar in ultimii 2 ani nu mai aveau (chiar si dupa cereri insistente) standuri de baterii sau materiale publicitare. Sincer nu recomand decat in cazul in care chiar nu aveti experienta in vanzari si doriti sa incepeti de undeva.