Forum despre Vodafone Romania

Cristi Vineri, 22 Noiembrie 2013

Salut,

Dupa 8 ani de companie pot spune ca lucrurile sunt gri,exista si parti bune si parti rele.
Parti rele: de regula se pleaca de jos, call center, dealer unde salariile nu sunt deloc stralucite si conditiile de stres sunt de multe ori exagerate,dar piata fortei de munca din romania(din pacate) ofera suficienta forta de munca incat sa se gaseasca destui pretendenti, si nu vorbesc de Vodafone doar, ci de multinationale in general. Daca treci cu brio de primele 6-12 luni si ai ambitia sa-ti depasesti frustrarile(justificate) si sa scoti ce e mai bun din tine lucrurile se pot schimba in bine:
Parti bune: apar odata cu vechimea si seriozitatea ta, in momentul in care te specializezi sau avansezi devi o piesa importanta in bunul mers al lucrurilor in companie si atunci apar si beneficiile(atat de natura financiara cat si de natura sociala), stresul se pastreaza dar il simti cu totul altfel.

Am plecat din companie multumit( binenteles ca la mai bine, ca se poate), cu un bagaj important de cunostinte si cu un CV care m-a ajutat foarte mult, asta nu inseamna ca am uitat de orele suplimenatare, duminicile lucrate, sarbatori ratate si noptile nedormite.

Concluzie: e destul de greu la inceput si de multe ori frustrant, tine doar de voi sa scoateti ceva bun din asta sau daca e prea mult sa cautati altceva.
Sper sa va ajuce cu ceva acest post, raspund daca pot la intrebari.

Nickname Marti, 26 Noiembrie 2013
Am fost chemat la interviu pentru relatii cu clientii la *222 (Militari). Se ofera tichete de masa la VDF pe aceasta pozitie? Care sunt partile pozitive la acest job? Avand experienta in cadrul altei companii de telefonie, stiu care ar fi nemultumirile.
The ONE Vineri, 6 Decembrie 2013

Salutare, am fost acum ceva timp la interviu : tine 2 ore, primul test e unul de gramatica, ti se da niste cuvinte ( fi - fii , ia si i-a etc) cu care trebuie sa faci propozitii simple, la al doilea test te pune sa tragi un biletel si in functie de ce iti cade trebuie sa convingi un investitor sa bage banii in ce afacere scrie pe bilet, al treilea test consta in a vinde un produs care il ai la tine (telefon, ochelari, ceas etc) iar ultimul test consta intr-o intalnire cu team-leader-ul. Nu te angajezi propriu zis la Vodafone, ci la Manpower. Salariu e de 740 in training, la care se da test eliminatoriu in timpul perioadei, apoi urca (zic ei) la 980+comision prima luna iar de la a treia la 1080 + comision. Insa au zis clar ca daca nu vinzi si nu atingi targhet-ul te da afara. Bafta tuturor !!!

Lavinia Luni, 16 Decembrie 2013
Hello! si eu am fost sunata azi de cei de la vodafone pe pozitia call center *222 sa vin la un interviu de grup.As vrea sa stiu cum o sa se desfasoare interviul ? Ms mult o zi buna
nou Miercuri, 18 Decembrie 2013
Hello,

Stiti ceva de programul DISCOVER ? Cum li s-a parut celor care au participat anii trecuti , daca sunt pe aici oameni care au participat la programul asta, ce salariu ofere in perioada aceea de 2 ani , atmosfera , cum este activitatea (standardizata sau te antreneaza si ajuta sa te dezvolti ) ?

Multumesc :)
marius098 Vineri, 20 Decembrie 2013
Salut ! am fost si eu la interviul de grup, a fost o testare ok, apoi intalnirea cu team liderul si semnarea contractului.Pe tot parcursul trainingului a fost totul bine desi testarea se face saptamanal si in functie de asta ramaneti sau nu.Testele sunt greute dar daca te duce capul si esti atent le treci.Am ajuns la testul final care este unul greu fata de cele saptamanale,si proba practica cu clientul unde se ia decizia daca ramai sau nu.Trebuie sa stii sa vorbesti si sa interactionezi cu clientul atfel esti pa.Este un job greut pentru ca sunt enorm de multe aplicatii pe care trebuie sa le inveti si pasii care trebuiesc urmati cu strictete.Salariul e bun avand in vedere ca este un post in lb romana ajungi undeva la 1500 - 1600 daca iti faci treaba asa cum trebuie.
@marius098 Sambata, 21 Decembrie 2013
pt ce post ai aplicat?
X-zibit Miercuri, 25 Decembrie 2013

@marius098

CIne te-a mintit ca o sa iei 1500-1600? Nu o sa vezi in veci banii aia daca esti din alt oras decat Bucuresti si din cate stiu nici acolo nu primesti atat.
Daca este un job bun si bine platit de ce angajeaza permanent? S-a intrebat cineva chestia asta?
Decizia ca ca o sa ramai la ei o vor lua dupa 3 luni de munca unde te vor plati undeva la 800-900 RON.
Tu poti sa refuzi alt job mai bun si sa ajungi la ei dupa care te trezesti dat afara dupa 3 luni fara motiv, cunosc persoane care au patit lucrul asta.
Daca aveti studii superioare terminate nu va angajati pentru astfel de sume la joburi de astea care isi vor arata impactul asupra sanatatii voastre mentale peste cativa ani.
Altii se duc la servici si dorm pentru banii astia sau se uita la televizor.
Tu dupa 16 ani de facultate sau chiar 18 daca ai si master te duci pe un astfel de post sa vorbesti toata ziua cu toti care suna acolo si fac scandal?

Y-zibit Miercuri, 25 Decembrie 2013
@X-zibiti sunt de acord cu ce zici tu , nimeni nu neaga aceste aspecte , dar trebuie sa iei in considerare si faptul ca marea majoritatea a persoanelor din call center sunt persoane slab pregatite , postul in sine nu presupune o pregatire temeinica .
angel Duminica, 29 Decembrie 2013
Care este salariul pentru Senior Financial Analyst Planning and Reporting si Senior Accountant 1, Statutory Reporting in Vodafone?
marius098 Vineri, 3 Ianuarie 2014
Sal! Eu lucrez de 4 luni si in prima luna dupa aceea pregatire intr-adevar in luna aia am luat 900 dd lei, dar apoi am crescut din prima luna de munca nu training la 1370 urmand 1480.nu sunt multi bani pentru cata munca ests
angel Marti, 7 Ianuarie 2014
Stie cineva despre Senior Financial Analyst Planning and Reporting si Senior Accountant 1, Statutory Reporting in Vodafone?Sau aici toata lumea stie numai despre posturile de la relatii cu publicul?Astept
mn Luni, 20 Ianuarie 2014
baieti, aveti idee care e salariul pe suport tehnic in bucuresti prin manpower? se trece dupa o anumita perioada direct pe contract vodafone?
Alex Joi, 23 Ianuarie 2014

Salut,

Tocmai am plecat din compania Vodafone dupa ce am lucrat un an pe postul de Sales Representative intr-o reprezentanta(undeva la si mai bine :D ). Am citit tot ce s-a scris mai sus si adevarul se afla doar la fostii angajati care si-au exprimat pararea.

Eu am avut interviul cu o tipa de la Manpower si am dat 3 teste, unul de limba romana compus din mai multe parti, altul in engleza (traducere text) si ultimul pe calculator in Excell (tabele+formule). Daca treci de partea asta, ajungi la interviul cu managerul direct. Eu am primit ~1000 ron in prima luna (3 saptamani le petreci la training) dupa care se adauga si bonusul din comisioane cand vei ajunge in magazin. Primesti comision la aproape orice vinzi din magazin, dar se pune accent doar pe abonamentele noi facute pe voce si date.

Se castiga foarte diferit in functie de zona in care te afli. Ca idee in provincie se castiga 1100net + bonuri sau combustibil de 150 dupa 3 luni + intre 2000-4000 ron net din comisioanele facute din activarile noi. Apar tot felul de incentiv-uri de la luna la luna la diferite produse care iti pot aduce alt comision suplimentar.

Din persoanele care le-am cunoscut in Vodafone pot spune ca marea majoritate a oamenilor din magazine sunt foarte ok si incearca sa te ajute cu orice fel de problema ai legata de aplicatii/proceduri. Oamenii de la suport intern si extern sunt la fel.

Ai oportunitati de dezvoltare a carierei ba prin programele interne ba prin aplicarea la alte posturi postate pe intranet. Poti avansa foarte repede daca muncesti foarte mult, ai initiativa si esti dedicat customer care-ului.

Singurul lucru negativ care m-a afectat a fost presiunea constanta si accentuata ca sa iti atingi target-ul lunar, cu toate ca il atingi.

Pentru mine a fost o experienta placuta si m-a ajutat mult ca sa imi dezvolt abilitatile de sales si customer care. Faptul ca in CV-ul meu am avut scris Vodafone si prin realizarile mele am putut sa intru la compania la care am vrut dintotdeauna sa lucrez :)

Ah, sa nu uit de Call Center. Am vizitat 2 dintre ele doar in trecere si din ce am vazut mi s-a parut foarte ok ca atmosfera si colegialitate. Intradevar ca nu toti sunt foarte sociabili sau foarte profesionisti dar marea majoritate sunt. Se munceste intens dar aproape niciodata nu vei sta peste program daca nu vrei. Conteaza mai mult sa fi eficient si productiv in timpul programului decat sa stai aiurea peste program.

vlad Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Care sunt salariile in departamentul noc vodafone? Pentru postul de front office? Am fost chemat saptamana viitoare la un interviu la brainspotting...
Raluca Vineri, 31 Ianuarie 2014
Buna, am vazut ca a mai intrebat cineva si nu i s-a raspuns. Ce stiti despre programul Discover Vodafone?
angel Miercuri, 5 Februarie 2014
STIE CINEVA CAT CASTIGA Senior Financial Analyst Planning and Reporting si Senior Accountant 1, Statutory Reporting in Vodafone?
eu Joi, 27 Februarie 2014
cand va aud cu fraze: "salariul ok" sau "salariul cam mic"....spuneti fratilor cat luati in mana cu tot cu bonusuri, faceti o medie si ziceti o suma...ca multe joburi sunt pe salariul minim dar mai sunt si bonuri de masa, comisioane...de ce ziceti ca lucrati pe 7 mil cand in mana luati poate 12-14?!?!?
Ionut1989 Vineri, 28 Februarie 2014
Buna. Stie cineva mai multe detalii despre testele care se dau in cazul recrutarii direct la sediul Vodafone (tehnic, engleza..etc). Ma intereseaza spre ex, ptr postul de Product Manager, Mobile Data. Multumesc anticipat.
datu Luni, 3 Martie 2014
Si eu sunt interesat, ca one, despre programul DISCOVER. Deasemenea, ce se stie despre departamentul IT ? Multumesc.