Forum despre Vodafone Romania

cb Duminica, 14 Decembrie 2014
1500 sal net reprezentant vanzari. Atat era si acum doi ani, atat e si in prezent. Plus bonuri masa
Plus bonusuri mai mari ca sal, daca sti sa vinzi si daca iti dai interesul. Echipa depinde de magazin. Totul difera de la magazin la magazin.
Mirela Luni, 15 Decembrie 2014
Buna.
Are cineva detalii despre programul Discover din Vodafone? Salariu, iunterviu, conditii de munca?
Multumesc!
AslPls Marti, 6 Ianuarie 2015
Salutari! In speranta ca pot raspunde catorva intrebari de pe aici, imi spun si eu povestea :) Sunt agajata de ~ 2 luni la Vodafone Shared Services in Avrig, pt. account-ul de limba germana. Am fost contactata initial de cei de la Manpower, care mi-au trimis pe e-mail o testare de limba. A fost foarte simplu, primul punct a constat intr-un test grila, iar pentru punctul al doilea am avut de scris o scrisoare de intentie pentru Vodafone, in limba germana. A urmat a doua zi un interviu telefonic, tot pentru testarea nivelului de cunoastere al limbii. La telefon am fost intrebata lucruri basic; cum ma numesc, cati ani am, daca si ce studiez, unde mi-am petrecut ultima vacanta, hobby-uri si cam atat. In a treia zi am fost chemata la interviu la sediul lor din Avrig. Am sustinut interviul cu 2 reprezentati ai lor pentru Germania. Destul de emotionata fiind, nu pot spune ca mi-as acorda un calificativ maxim, insa au fost foarte intelegatori si prietenosi. Mi-au prezentat 2 texte, pe care le-am citit, iar apoi mi-au pus intrebari din ele. Imediat ce am terminat interviul mi s-a prezentat oferta lor de catre tipa de la HR. Totul a decurs foarte rapid, a patra zi am fost chemata pentru examenul medical, tot la sediul lor (cateva intrebari de bifat pe un formular si masurarea tensiunii de catre o d-na asistent). Am avut 3 saptamani perioada de training. Despre salarii, pot spune ca din cate stiu eu, variaza de la 2000-2500lei net (desigur, pentru oamenii cu experienta in domeniu si este cu siguranta mai mult, mie si altor colegi ne-au oferit cu 300-400lei in plus fata de ceea ce am cerut) + 150lei bonuri de masa sau card de combustibil, sau 90lei bonuri si 60lei pensie privata. Primesti gratuit din partea lor un voucher de 100Euro (acesta va ramane la tine si dupa ce iti inchei contractul cu ei, in plus, beneficiezi de reduceri considerabile la telefoane si tablete) pentru achizitionarea unui telefon dintr-un Vodafone shop + abonament platit de ei (pe acesta il reziliaza odata cu incheierea contractului tau cu ei; iti poti porta numarul de prepay sau abonamentul din alta retea pe acesta). Ca mediu de lucru, pot spune ca este foarte ok, am cunoscut aici oameni de toate felurile, exceptii sunt peste tot insa nu ar fi corect sa generalizez. Sunt si cateva downsides, dar nimic pentru care sa te hazardezi. Printre singurele lucruri care ma deranjeaza se numara programele invechite (au interfata asemanatoare cu Win98) in care trebuie sa lucram, cei ce muncesc acolo stiu la ce ma refer. In rest, nu ma pot pronunta in momentul de fata daca este sau nu un job de viitor, cel putin, poate nu pe proiectul pe care am picat noi, insa nu este in nici un caz o slujba si un mediu de lucru in care sa dai cu piciorul. Cladirea este moderna, curata, calculatoarele sunt performante, exista locuri special amenajate pentru fumat, cantina la parter, accesul in incaperi se face pe baza de badge, deci este cat de cat safe. Am inteles ca in februarie se vor deschide noi proiecte pentru limba germana si limba engleza, dar mai mult de atat nu cunosc. Sper ca am fost de ajutor si ca v-am lamurit cat de cat. Succes la interviuri!
simona Joi, 8 Ianuarie 2015
stie cineva cam cat e salariu pe back office cu germana?
AslPls Joi, 8 Ianuarie 2015
2000-2500, depinde de experienta, studii, nivelul de limba
erica Vineri, 9 Ianuarie 2015
despre salariile team leaderilor stie cineva ceva?
madalins Luni, 12 Ianuarie 2015
Salut.

Stie cineva detalii legate de posturile de Oracle DBA? Salariu, conditii de lucru etc.
Multumesc anticipat.
SimonaPopescu Joi, 29 Ianuarie 2015
Buna!

Stie cineva care sunt salariile pe data mining? Ce atmosfera e in departamentul respectiv (colegi/sefi)?

Mersi
acp Vineri, 6 Februarie 2015
Eu am fost acceptata la shared service center, mai exact partea de technologies pe help desk. salariul est f ok, oamenii au fost super ok la recrutare, hr zic. pentru entry level, eu vin de pe financiar deci IT e cam nou pt mine, salariul este f bun.
recomand fara probleme sa aplicati si sa incercati, mai au de angajat >1000 oameni. am sa mai revin cu detalii in cateva luni dupa ce lucrez si dupa ce am sa stiu mai multe. incep in martie abia.
but0n Joi, 12 Februarie 2015
Tot pe Germana am fost si eu astazi. Am purtat via video conference o discutie cu un reprezentant din Germania in limba Germana. Apoi mi s-a oferit un text spre a fi citit si ulterior explicat ceea ce am inteles eu din el. Apoi cateva despre job si urmeaza saptamana viitoare raspunsul celor de la HR. Locul arata bine, prezinta un design interesant. Sper sa fie nevoie de cat mai multi oameni pe limba germana :) Bafta tuturor!
Maya Marti, 24 Februarie 2015
Saptamana trecuta am fost si eu la interviu la Vodafone Shared Services pentru limba germana.
A fost fain la interviu, am vorbit in germana cu un tip de acolo si o tipa din Germania prin video conferinta.
Interviul nu a durat mult apoi am stat de vorba cu hr-ul despre job, salariu, beneficii etc.
Adica m-au acceptat pe loc! Am fost surpinsa  M-am bucurat. Mi s-a parut super ok totul, cum e amenajat, oamenii erau relaxati.
Si oferta e foarte ok, plus multe beneficii, reduceri. Cea mai tare chestier mi s-a parut faptul ca daca recomanzi pe cineva si se angajeaza iei un bonus frumos.
Daca va intereseaza eu am aplicat direct la ei pe site https://vodafone.taleo.net/careersection/2ro/jobdetail.ftl?job=avr000056&lang=ro .
De luni incep.
CelNou Luni, 30 Martie 2015
Salut,
Cred ca vorbesc in numele multora cand ii rog pe cei care posteaza aici pareri sa incerce sa fie cat mai...precisi in informatie. Imi e clar ca suntem cu totii subiectivi, insa, afirmatii de genul "salariu ok" nu ma lamuresc. Pentru mine, salariu "ok" poate fi 2000 lei si pentru altcineva poate fi 4500 lei. Totodata, "multe beneficii si reduceri"...hai sa le spunem: ai pret preferential la abonament fitness la sala "x", iti deconteaza sau nu transport, iti da bonuri de masa/carburant/etc, iti poti lua telefon sau abonament sau ambele cu dsc... Bonus pentru persoana angajata(daca a fost recomandata de tine) dau majoritatea multinationalelor. Din aceasta cauza, din cate aud de la multi, au inceput sa nu mai fie considerate prioritare recomandarile(costa mai mult :P).
Eu, spre exemplu, am aplicat pe un post de "Indirect Sales Rep..", daca imi amintesc bine, B2B sale. Imi poate oferi cineva informatii despre acest job sau domeniu de activitate?
Multumesc!
Alicia Marti, 12 Mai 2015
ce salarii au cei care lucreaza in magazinele Vodafone (cei care vand telefoane, abonamente, accesorii...) brut si net, la ora actuala (luna Mai 2015)? se mai acorda bonusuri/comisioane din vanzari?
care este targetul lunar?
angajarile se fac pe merit sau prin PCR (pile, cunostinte, relatii)?
cum sunt managerii si colegii?
ce fel de intrebari se pun la interviu?
angajatii au vreun beneficiu? adica, poti cumpara un telefon la pret redus?
EugenM Miercuri, 20 Mai 2015
Salut ,

Care este salariul unui agent vanzari prepay vodafone in bucuresti ? ma intereseaza salariul de baza in speta si daca exista comision - la cat ajunge in medie .
Multumesc.
WLADIMIR Vineri, 29 Mai 2015
SALUT.Imi poate spune cineva in ce consta interviu pentru postul de consultant vanzari vodafone?multumesc
cpk Luni, 21 Septembrie 2015
Salut. Solicit o informatie urgent. Cu ce banca lucreaza Vodafone pentru plata salariilor? Este impusa regula de a avea cont deschis la o anumita banca? Multumesc.
cpk Marti, 20 Octombrie 2015
Nu este nimeni care poate confirma cu ce banca lucreaza Vodafone? Este impusa regula de a avea cont deschis la o anumita banca? Multumesc.
sp33dyt Joi, 22 Octombrie 2015
La insistentele unui prieten am sa va spun si eu ce am patit cu Vodafone ("sa stie si altii la ce se pot astepta" cum spunea prietenul meu D.B.
Am fost sunat acum vreo 3 saptamani de catre o persoana de la HR care ma anunta ca vor sa infiinteze o echipa noua in Iasi iar CV-ul meu ar corespunde pentru pozitia de TL al acestei echipe. Am confirmat ca sunt interesat si dupa 2 saptamani primesc un alt telefon din partea aceleiasi persoane pentru a stabili o intalnire. Am stabilit sa ne intalnim la ora 11.00 (ziua nu are importanta).
Ajuns la fara 10, reusesc sa intru in birouri (o incapere ce parea in curs de renovare, probabil o locatie recent preluata de Vodafone) unde mi se spune sa astept ca am ajuns mai devreme(persoana care mi-a deschis usa a intrebat si mi-a transmis informatia). Persoana care mi-a deschis usa a ramas langa mine si am avut parte de o conversatie deci timpul a trecut repede. S-a facut 11.20 si domnul cu care discutasem este chemat intr-o sala de sedinte deci raman singur. Atunci realizez ca au trecut 30 de minute de cand asteptam si nimeni nu a venit sa ma anunte personal ca se mai intarzie.
Am mai asteptat pana la si 30 (30 de minute peste ora intalnirii si 40 de minute de cand eram acolo), dupa care am raspuns fetei de la HR explicand ca nu pot astepta mai mult.
Concluzia: timp pierdut. Alina Nica nu a avut nici macar bunul simt sa se prezinta si sa-mi spuna ca intarzie sau sa reprogrameze intalnirea. Desi au trecut cateva zile, inca nu am primit nici un raspuns la mailul trimis cand am plecat.

Sper ca nu asta inseamna Vodafone si ca ALINA NICA este o exceptie in departamentul HR. Imi place sa cred ca totusi am fost doar ghinionist si am dat peste "[...] de la HR"

Daca este un reprezentat Vodafone pe aici, o persoana de la HR, as vrea sa confirmati ca ceea ce am patit eu nu este un standard de recrutare la Vodafone. Am fosti colegi care lucreaza pentru Vodafone si aveam alta impresie.
Dariana Vineri, 23 Octombrie 2015
Buna,am fost si eu la interviu, nu pentru TL, ci pentru advisor, si nu am intampinat ceea ce spui tu, probabil a fost o situatie necontrolata.
castellana Vineri, 23 Octombrie 2015
@ cpk

eu voi incepe de saptamana viitoare la ei si mi s-a cerut IBAN-ul contului in lei, pentru a-mi putea fi varsat salariul, deci nu ti se impune s deschizi cont nou le vreo banca, e suficient sa ai unul , indiferent care ar fi banca respectiva...