Forum despre Wallet Hub

ioanam Miercuri, 30 Aprilie 2014
Hello,

As dori sa cunosc mai multe detalii despre mediul de lucru la WalletHub.com, interviu de angajare etc. de la cei care au avut contact cu firma.

Ms :)
cddc Luni, 1 Septembrie 2014
Ioanam, mi-au dat mail in vederea unui test. Tu te-ai angajat la ei? Imi poti spune cum este mediul de lucru? Multumesc
sebi Sambata, 20 Septembrie 2014
@ cddc: Ai mai primit vreun raspuns dupa rezolvarea testelor? Stii cumva care este etapa urmatoare in procesul de selectie?
Testu Sambata, 20 Septembrie 2014
Ce teste v-a dat?
SEP Marti, 9 Decembrie 2014
Salut, s-a angajat cineva la ei? Am primit si eu mail cu instructiunile testului. O sa il fac saptamana aceasta si va spun cum a fost. Numai bine!
CRS Sambata, 10 Octombrie 2015
Salut,

Nu spune nimeni nimic despre teste. S-a angajat cineva la ei pana la urma? Am primit si eu invitatia de a da testele. Am sa le solicit pe mail saptamana viitoare. Dar pana atunci m-ar ajuta experienta celor ce au trecut deja prin asta. Multumesc
CristinaBratu Luni, 12 Octombrie 2015
Buna, eu doar ce am facut testele. Astept raspuns :)
jules Miercuri, 14 Octombrie 2015
CristinaBratu, ai primit vreun raspuns? Cum au fost testele? Pentru ce post ai aplicat? Multumesc si succes :)
floo89 Marti, 10 Noiembrie 2015
Am dat si eu acele teste online pentru o pozitie de business analyst. Totul a durat 4 ore si timpul a fost intradevar challenging. Sunt interesat in ce constau etapele viitoare si cate sunt la numar.
inimini Joi, 19 Noiembrie 2015
Si eu am primit testele pe mail, pentru o pozitie de research analist, le-am completat in cele 4 ore, pe care chiar le-am folosit la maxim, le-am trimis si a doua zi am primit raspuns ca din pacate nu ma pot angaja pe baza rezultatelor. Trebuie sa recunosc ca sincer sunt surpinsa, pentru ca unu nu consider ca le-am gresit atat de mult si doi chiar nu erau chestii la care sa trebuiasca neaparat sa gresesti ci doar chestii de time consuming.
Primul test DA test care se presupune ca iti testeaza abilitatea de concentrare la detalii dar nu trebuie sa ai neaparat multa "financial experience" consta din 5 intrebari ca de ex:
#3 a)
Go to capitalone.com.
List the interest rates for their money market accounts.
Note: Please also provide the link where you found the information.
sau
#1 a)
Go to 1stbankyuma.com. List what products they offer to consumers. (Example: checking accounts)
deci practic iei la puricat site-uri, extragi info si le prezini ca raspuns concis si cu link-urile unde ai gasit.
Al doilea test era de corectat niste recenzii scrise de unii dintre "clienti" pe forumuri, iti testa gramatica si ortografia in engleza.
Al treilea test era un excel, cu 7 sheet, te trecea prin o gramada de chestii, iti testa practic cam toate cunostintele de excel, rezolvand unele task-uri.
Mie mi se pare ciudat faptul ca vad ca ei tot dau de un an teste (vad ca primul coment cu referire clara la teste este din sept 2014) si totusi reactualizeaza mereu anuntul si am senzatia ca practic dau niste task-uri pe care le au de facut sub forma de test ca si interviu de angajare, dupa care raspund ca nu ai indeplinit criteriul.
Poate ma insel.
A mai avut cineva interactiuni sau experienta diferita?
floo89 Vineri, 4 Decembrie 2015
Buna Inimi,

Legat de ceea ce ai postat aici, am dat si eu exact aceleasi teste dar nici pana in momentul de fata nu am primit un raspuns final. De fiecare data mi s-a raspuns ca se tot proceseaza teste venite si de la alti candidati si o sa ma anunte la "timpul potrivit" pentru rezultate. Pot sa zic ca au trecut aproape 5 saptamani de cand am dat aceste teste si dupa cel de-al treilea reminder nu am mai primit nici o farama de reply. Consider ca este o lipsa absoluta de respect pentru timpul/efortul pe care il investesti in realizarea acestor teste. Cel putin, consider ca esti lucky ca macar ai primit un raspuns final spre deosebire de altii care si in acest moment nu stiu cat de bine sau rau s-au descurcat. In orice caz dupa aceasta experienta NU recomand aceasta companie cunoscutilor.
inimini Sambata, 5 Decembrie 2015
Buna Flo89,
Eu am mai dat un mail catre ei, in care am solicitat un raspuns de ce anume nu m-am calificat, unde am gresit avand in vedere ca nu prea aveai unde gresi, initial nu am primit nimic, am dat din nou un fw cu "i'm ready for the test" in titlul mailului si aceleasi intrebari la care nu primeam raspuns iar la asta am primit un raspuns la ora 6- (orele alea de spun ca sa trimiti mail ca sa primesti teste, deci dupa cum se vede citesc numai la ora aia si numai mailuri cu "ready for the test", in care mi s-a spus ca eu am avut ajutor....deoarece aveam raspunsurile prea bune. :|
Fara nici un fel de gluma....
Asadar....serios, nu o recomand nimanui, nu va pierdeti timpul aiurea rezolvand task-uri pe degeaba pentru ei, va pierdeti 4 ore chiar dificile degeaba.
Poate mai sunt si altii cu alte experiente....nici eu clar NU O RECOMAND nimanui.
floo89 Duminica, 6 Decembrie 2015
Cat de tare sa primesti un raspuns in care sa iti spuna ca "ai avut ajutor si ca raspunsurile erau prea bune". Nu are absolut nici o logica mailul trimis de ei deoarece din moment ce iti dau teste de 4 ore esti liber/a sa accesezi orice sursa de informare cu scopul de a rezolva task-uri care nu iti sunt 100% clare. Eu sincer nici nu prea am avut timp sa accesez aceste surse deoarece timpul overall de 4 ore nu a fost suficient pentru mine sa rezolv 100% testele. Stiu ca am primit testele in jurul orei 13 si la ora 17 le-am trimis rezolvate in limita cunostiintelor. Mi s-a mai trimis un mail pe la 18:30 in care mi se acorda o sansa se a rezolva si task-urile care nu erau complete, iar dupa vreo 1h si 30 de min am trimis totul completed si eram multumit de faptul ca am putut realiza bine tot ce mi s-a cerut. Din pacate totul a fost in zadar pentru ca raspunsurile primite au fost cv in genu "No, not yet. Things have been extremely busy in our team lately, but I can assure you that we are doing our best to send you a feedback"...and that's it. Am facut si research online si sincer nu am descoperit mare lucru despre ei in ceea ce priveste partea de Romania. Tind sa cred ca e posibil sa fie un exercitiu (folosindu-se de diverse denumiri - in cazul acesta WalletHub) pentru ca diversi candidati (cazul nostru) sa faca task-uri gratuite pentru o alta firma. E o opinie personala, dar plauzibila in contextul de fata.
Maru Marti, 29 Decembrie 2015
In data de 25 nov 2015 am dat testele si nu am primit inca un raspuns final...mi s-a cerut un CV actualizat si mi s-a dat a doua sansa sa refac ce am gresit...de atunci nu am primit niciun feedback. Mi se pare o companie neserioasa, neprofesionista! Nu o recomand!
HopeAndSmile Miercuri, 18 Mai 2016
Eu tare ma gandesc ca in cele 4 ore asa zisii candidati, sunt pusi sa rezolve task-uri reale. Si foarte frumos, oamenii saracii muncesc gratis. Presupun acest fapt deoarece, am auzit de la un prieten ca anumite firme chiar au obiceiuri de acest gen.
Elena1989 Joi, 4 August 2016
Dupa ce am aplicat pe site-ul de recrutare , am fost contactata pe email pentru completarea celor 3 teste .
La interval de 3 zile am fost contactata pe email pentru a ajusta anumite raspunsuri din acele teste.
Ieri am primit raspunsul de la ei ca am trecut de prima etapa de recrutare , urmand un interviu telefonic . In urma interviului telefonic in engleza mi-a fost mentionat ca CV-ul meu va fi redirectionat mai departe pentru urmatorul interviu , cu un manager.

Mentionez ca pozitia pentru care am aplicat este : Data Entry Operator.

Revin cu detalii daca voi mai fi contactata.
endru Joi, 11 August 2016
Exista doua teste initiale pe care daca le treci, vei fi contactat in vederea stabilirii celorlalte interviuri. Al doilea interviu este un interviu de limba engleza, al treilea interviu este un alt test, efectiv un eseu pentru care ai la dispozitie 3 zile sa il faci. Al patrulea interviu este o discutie telefonica tot in engleza, la al cincilea interviu ti se cere sa inveti pe de rost cele doua site-uri ale lor, ti se da cam o saptamana - doua la dispozitie pentru a te pregati. Este interviul pe care il ai in final cu managerul. La acest interviu esti ascultat ca la scoala sa vada daca ai invatat bine tot ce scrie pe site. In cazul in care nu esti bine pregatit, domnul Manager din SUA ridica vocea la tine, probabil e o forma de intimidare a adversarului, si, daca ai noroc iti mai da o sansa care consta intr-un alt eseu, urmat de un alt interviu. Cam asa se desfasoara lucrurile. Totul dureaza cam doua luni. In final, salarul e dezamagitor. Eu mi-am pierdut timpul cu ei, si in final am refuzat oferta. Va sfatuiesc sa nu va complicati cu ei ca sunt neseriosi.
Bubu2 Marti, 27 Septembrie 2016
@endru: ce inseamna "salar dezamagitor?" Si pentru ce post? Daca poti sa dai detalii.
busuioc Vineri, 6 Ianuarie 2017
Elena1989, ai mai fost contactata in legatura cu postul de Data Entry Operator ? Eu am aplicat la ei, mi-ai trimis acum email, dar acum fiind vineri, 6 ianuarie 2017, voi amana pentru marti probabil.

In rest ce se mai aude de ei ? Din ce citesc, aceasta companie nu este serioasa, se foloseste de noi pentru a rezolva anumite sarcini, iar spre final nu primesti niciun raspus pozitiv.

Tind sa cred ca userul HopeAndSmile are dreptate. Se folosesc de noi cu pretextul unei posibile angajari.

Astept alte informatii. Va multumesc.
busuioc Sambata, 7 Ianuarie 2017
Revin.

Cautand adresa afisata pe site-ul ejobs (Drumul LUNCA CETATII 475 , BUCUREŞTI mai exact) pe google maps, ma directioneaza catre o alta firma Cardinal SRL. Din poze, par a fi foste hale industriale. Mai mult, la descrierea jobului imi apare si o alta firma pe langa WalletHub, mai exact Rapid Trans S.A.

Tare ma tem ca este o teapa cu aceasta firma..