Forum despre Webhelp Romania

Andrada Onosie Joi, 8 Decembrie 2011

buna. stiti ceva despre pozitia de "Conseiller Clients avec français"? stiti exact despre ce e este vorba si ma intereseaza daca contactul cu clientii francezi se face prin telefon sau mail sau si si? multumesc !!!

daris Luni, 27 Februarie 2012
buna noaptea :))) stiti cumva ce salarii sunt la webhelp level entry pe franceza? :) stiu si am auzit si eu ca nu ar fi un mediu 100% placut de munca dar din cate am inteles depinde de "norocul" pe care il ai cu seful si proiectul pe care esti. totusi, ce salarii? :)
Teo Vineri, 20 Aprilie 2012
buna ziua, cum e mediul de lucru la Webhelp totusi. as dori pareri de la cei care au lucrat. multumesc
Ana Marti, 15 Mai 2012

Eu am lucrat la Webhelp Bucuresti un an. Desi la inceput toata lumea te tine in puf si esti ametit de toata imaginea profesionala a firmei.

Postul pe Franceza variaza in functie de proiect: mail, telefon, si/sau chat.
Salariu entry level la experienta 0 depinde de proiectul pe care esti, salarile variind de nivelul de franceza care il ai. Nivelul de nativ, franceza perfecta e de 1700r.
Suna bine nu? Desi salariu e bun, bonuri de masa plus prima lunara in functie de performante, ambiata de lucru se strica dupa primele luni. Oameni sunt foarte placuti la prima vedere dar de fapt sunt ingrozitor de rautaciosi si barfitori si credeti-ma pe cuvant, e foarte greu, aproape imposibil sa nu reactionati la fel sau sa va macine in interior.

Posibilitatile de a avansa sunt multe. Din trei in trei luni se tine Assesment Center, examen de recrutare a supervizorilor din cadrul agentilor. Pentru a putea participa trebuie sa ai minim sase luni vechime in firma.
Partea proasta e ca nu au tot timpul nevoie de atitia cati candideaza, drept pentru care poti trece examenul dar sa ramai pe postul tau inca cateva luni pentru ca nu au unde sa te plasesze.

Si cei care trec si devin supervizori, intr-un timp record vor devenii inganfati si distanti. Toti o sa va dea impresia ca ei sunt acolo sa va ajute si sa fie prietenii vostri, dar nu e deloc asa! De exeplu, cat eram supervizor, aveam un agent in echipa care luna de luna lua 100% din prima. Mi s-a cerut sa ii evaluez numai performantele proaste, pentru ca i-a prea multa prima! Si asta in conditile in care evaluarile trebuiesc alese aleatoriu de un anumit algoritm.

Si cel mai important lucru despre Webhelp, daca va propun ceva, sa cereti la momentul ala informatia in scris!

magda Joi, 28 Iunie 2012
stie cineva cum decurce interviul pt franceza la webhelp? multumesc.
diana Vineri, 27 Iulie 2012
stiti cumva daca testul in franceza este scris sau auditiv???
Alyss Joi, 30 August 2012

Buna tuturor!
Lucrez in aceasta firma de peste un an si intr-adevar, atmosfera nu este cea mai buna, DAR nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu neindreptatita, am beneficiat de prima de performanta in fiecare luna... daca iti faci treaba si esti bun nu ai cum sa nu atingi prima care este aproape 25% din salariu, in functie de proiect. Salariul de entry level este in jur de 1400 lei si bonuri de masa si apoi se mareste dupa 6, 15, respectiv 24 de luni. Da recunosc ca mediul de lucru este fff stresant, dar salariile sunt ok pentru situatia economica actuala a Romaniei.
Interviul este si scris si oral si sunt si niste conversatii in franceza pe care le asculti cu intrebari din ele, atentie la testul acesta timpul este limitat, deci este bine ca inainte sa cititi intrebarile si apoi sa porniti inregistrarea. Bafta!

Antonia Duminica, 9 Septembrie 2012
Pentru ca stiu cat de important este sa avem niste repere in privinta salariului atunci cand aplicam la o companie, vreau sa confirm ce sa scris Alyss.
Desi n-am ales sa lucrez la aceasta firma, am apreciat ca procesul de recrutare s-a desfasurat normal, fara ocolisuri si interviuri repetate.HR-ul alege CV-ul tau, te contacteaza si te cheama la sediu; acolo dai test si daca il iei, urmeaza o discutie detaliata despre tine ,despre ei, apoi iti comunica oferta lor, care nu poate fi negociata.In aproximativ 5 zile te suna sa-ti comunice raspunsul , negativ sau pozitiv.
Rebeca Joi, 13 Septembrie 2012
Nu vreau sa vorbesc despre procesul de recrutare, dar nu este asa cum a spus Antonia.
Din pacate, desi ar trebui sa fie o firma care sa mearga bine si sa dea salarii bune si prime asa cum promit la angajare, nu se intampla asa.
Salariile se dau la timp, dar la prime iti scad punctajul pe motive banale si nerelevante pentru productivitate ca sa nu-ti dea banii promisi.

Eu personal, dupa experienta traita acolo, nu o recomand pentru angajare.
E mult mai bine, atat ca atmosfera de lucru cat si ca salarii, la firmele concurente.
La revedere.
Cris. Luni, 1 Octombrie 2012
As dori sa imi depun si eu CV-ul la Webhelp, insa am o nelamurire. Stiu ca trebuie sa dau un test pe care daca il trec ma vor chema la interviu. Dar, interviul se sustine in limba franceza? Ma descurc la citit, tradus, partea de gramatica, dar nu stau deloc bine la vorbit. Mi-e teama sa nu fiu pusa intr-o situatie jenanta, sa nu stiu ce sa raspund, mai ales ca sunt si emotiva.
Ana Marti, 2 Octombrie 2012
Am inteles ca se da un test de limba straina si dureaza 2 ore. In ce consta acest test?
cristina Marti, 2 Octombrie 2012
Si eu sunt interesata. Sunt programata pe luni pentru acest test, pot impartasi impresii atunci. Pana atunci, e cineva care stie?
Ana-Maria Marti, 2 Octombrie 2012
Eu am lucrat aproape 3 ani la Webhelp Galati si , imi pare rau de ce s-a scris mai inainte, dar am amintiri foarte placute de acolo. Colegii sunt " de gasca", te simti in largul tau, chiar e un spirit de echipa in care , DACA vrei sa muncesti, sa faci treaba buna pentru prioect si nu pentru a fi ridicat in slavi, este chiar super. Cine zice ca nu ii convine, la nivelul de salarii de astazi si la locurile de munca tot mai dezagreabile ca si conditii, sunt niste capriciosi, si viseaza direct la posturi de sefi. NU e corect. Trebuie sa ai atitudine matura, nu sa ceri marea cu sarea, fara sa da mai nimic. Tinerii isi pierd usor rabdarea muncind aici pentru ca viseaza la tari exotice si la salarii castigate usor. Wake up!
tania Miercuri, 14 Noiembrie 2012
unde pot sa depun cv pentru webhelp GALATI? multumesc!! email taniuta_2005@yahoo.com
Carla Miercuri, 21 Noiembrie 2012

Pe scurt, sunt si bune si rele, depinde cu ce experienta vii, ca sa poti sa compari.

Georgiana Joi, 22 Noiembrie 2012
Am fost si eu la interviu ieri la ei, pe franceza, si printre altele am inteles ca platesc spor pentru vechimea in munca. Stie cineva daca e adevarat? N-am mai auzit asta la companii private. Oricum eu as primi 5%....
Gratiela Joi, 22 Noiembrie 2012
Da, se plateste conform contractului colectiv dar trebuie sa justifici perioada cu copie dupa cartea de munca sau adeverinte de la celelalte joburi. Nu te cred pe cuvant. :(
Catalina Joi, 22 Noiembrie 2012
@Gratiela : e normal sa-ti ceara o dovada a vechimii, cine te mai crede pe cuvant in zilele noastre? Am fost si eu la ei la interviu de curand pentru un post pe franceza si e o veste buna faptul ca aud ca se tin de cuvant. De-aia vreau sa si plec de unde lucrez acum, una au promis la inceput si alta au oferit in realitate...
gina Luni, 26 Noiembrie 2012

hello,

Eu lucrez inca aici, dar jur ca daca lucrurile ar sta mai bine pe piata de munca din Romania m-as cara imediat. Ma consider un om destul de obiectiv si chiar nu cer perfectiunea de la un loc de munca. Sunt de acord cu toate lucrurile urate pe care le-au zis cei mai de sus. Lucrurile bune sunt ca dau un salariu destul de ok pt tinerii din Romania, il dau la timp, programul este destul de flexibil, asta te ajuta daca mergi la facultate. In general sunt destul de intelegatori daca ai probleme, iar sefii nu sunt toti aiurea, depinde de proiect. Negocierile cu francezii sunt aproape nule cand vine vorba de conditiile de munca. Inteleg ca trebuie sa le facem cat mai mult pe plac, ca sa investeasca la noi, dar eu ma simt de multe ori ca o sclava, facand o munca in van, care nu ma ajuta deloc pentru viitor. Daca vreti sa veniti sa munciti aici, pregatiti-va pentru stres (nu la fel de mult ca in alte firme de call center, dar suficient cat sa nu va placa). Eu va sfatuiesc sa priviti jobul asta ca pe unul de tranzitie, in cazul in care aveti neaparat nevoie de un job, de niste bani luna de luna. Eu stau exclusiv pentru bani. Mentionez ca mai depinde si de proiect. Intr-adevar, oamenii sunt in general cam ingusti la minte, mai ales daca sunteti mai deschisi la creier, dar in mare parte poate sa fie ok daca intrati pe un proiect gen Louvre Hotel sau VPG. Probabil mai sunt si altele, dar nu m-am interesat. Si inca ceva, e adevarat ca la inceput fac o impresie foarte buna, dar intentiile lor bune nu au substanta, pentru ca, desi sustin ca tin cont de opiniile angajatilor, o fac in foarte mica masura.
In concluzie, nu veniti cu asteptari prea mari. Succes!

cristina Luni, 10 Decembrie 2012
salut.
eu am trecut prin interviu si deja sunt la stadiu de semnat contractul. m-ar interesa daca imi poate spune cineva cam ce clauze sunt mentionate in contract, pentru ca nu as vrea sa semnez ceva si apoi sa mi se zica altceva.