Forum despre Webhelp Romania

miha Miercuri, 7 Mai 2014
cum sunt testele pentru limba franceza? ma intereseaza in principal partea conversationala.ce intrebari sunt, cu cine sunt sustinute, etc
ema Miercuri, 7 Mai 2014
Puteti sa-mi spuneti ce salarii se dau pt franceza backoffice pt 4,6 si 8ore/zi? De asemenea, in ce consta interviul telefonic? Multumesc.
deese79 Joi, 8 Mai 2014
Poate cineva dintre cei care lucrati inca acolo sa-mi spuna daca exista momentan proiecte pe partea de backoffice? Am trecut testul de franceza si au zis ca momentan nu au proiecte, dar ca vor pastra CV-ul pt un viitor interviu, atunci cand vor aparea proiecte. Ce credeti? Multumesc frumos.
miha Joi, 8 Mai 2014
@deese79
poti impartasi cu noi cateva informatii legate de test?
deese79 Marti, 13 Mai 2014
Da. Este o auditie pornind de la care trebuie sa raspunzi la niste intrebari cu variante de raspuns (neaparat cititi bine intrebarile inainte ca sa va fie mai usor), apoi probleme de gramatica, de asemenea cu variante de raspuns si cateva exercitii unde trebuie sa completezi spatii punctate. Nu este foarte greu, eu am luat testul, dar acum astept sa apara un proiect pe ceea ce caut eu.
Mult spor!
emi Joi, 15 Mai 2014

Buna, stie cineva cum e proiectul VPG, e greu asa cum am auzit? Dar de seful de proiect ce stitice ok? E de treaba? Multumesc

alina Joi, 15 Mai 2014
Mda.. Deci sa va zic eu cum sta treaba la ei. Nu stiu pe alte proiecte, insa pe cel pe care am lucrat eu, stiu ca era un iad!!
In primul rand, supervizorii se barfesc intre ei, si se lingusesc cat pot de mult, dupa care se uita urat unul la altul. Daca ai noroc si, ca mine, in prima ta zi de munca o prinzi pe vrajitoarea vrajitoarelor, s-ar putea sa iti iei prima notificare inca de pe acum. Sunt si supervizori buni, dar numai vreo 3-4, restul parand buni, dar demonstrandu-ti exact contrariul!
In al doilea rand, colegii... off.. Sunt extrem de multi pe proiectul asta, si asta e un lucru bun. Unii sunt de treaba, altii nu, dar asa e peste tot. Singura problema e ca nivelul minim de limba straina pe catre trebuie sa il ai este unul destul de slab. Din cauza asta, te confrunti cu o gramada de colegi care nu stiu nici macar sa redacteze un text corect catre client, sau nu inteleg cererea clientului pentru ca nu stiu sa traduca. Nu m-ar fi deranjat in mod express asta daca nu observam cum unii, care nu cunosc franceza aproape deloc, ajung sa aiba evaluari lunare de 100%. Atunci am inceput sa imi pun un semn de intrebare.
Cu programul e ok, adica e extrem de flexibil. Daca nu poti veni astazi, nu e nicio problema, recuperezi altadata. Toata treaba e sa recuperezi. Aa, si sa incerci sa te feresti de supervizoarea care toata ziua nu face nimic, sta pe scaun si se uita in scarba la toata lumea, te face sa pari prost cand ii ceri parerea intr-un caz si te ameninta ca nu poti lipsi nicicand pentru ca risti sa fii dat afara. Nu patesti nimic, dar e un stres in plus daca o mai auzi si pe ea cum miorlaie pe acolo.
Alte chestii, ce-as mai putea sa spun... Primavara si vara e destul de dificil pentru cei ce nu suporta caldura excesiva. Totusi, vorbim de o sala plina de calculatoare si cu extraordinar de multi oameni pe acolo. Asta e destul de neplacut.
Cu banii sunt seriosi, cat lucrezi atat primesti.
Orarul mai reprezinta o problema, intrucat in prima zi de training ti se promite ca se va tine cont pe cat se poate de deziderata pe care o faci tu, dar, de fapt, nu tine nimeni cont de parerea ta.
Pati Joi, 15 Mai 2014

Ca sa va impartasesc putin din experienta mea: mediul de lucru este acceptabil, media de varsta este 20 de ani, majoritatea fiind studenti. Nu este un job de viitor dar merge pe periada facultatii. Colegii in cea mai mare parte sunt ok. Supervizorii sunt majoritatea ok, dar bineinteles ca exista si exceptii. Chiar daca nu or sa iti raspunda mereu cu zambetul pe buze, o sa ai totusi parte de suport din partea lor.  Planningul nu se respecta prea mult dar se pot face schimburi. Se lucreaza de Paste, Craciun, Revelion...dar orele sunt platite dublu. Sunt foarte corecti din acet punct de vedere. Nu te obliga nimeni sa stai peste program, alt lucru de apreciat. Posibilitati de avansare? Pas proposé :) salariile sunt bunicele in comparatie cu alte joburi. Pe back-office 1500, bonuri si prima iar pe apel 2200, bonuri si prima. Pe platou sunt foarte multi oameni, e greu sa iti gasesti un calculator liber si nu e tocmai placut sa stai dupa colegul care a mancat ciocolata si a imprastiat-o pe tastatura...Deci sunt plusuri si minusuri ca peste tot. Eu zic ca nu strica sa incercati.

abc Sambata, 17 Mai 2014
Pentru cei care lucreaza aici: ce presupune PARTNER RELATIONSHIP MANAGER WITH FRENCH si ce salarii se primesc?
Si care e diferenta dintre PREMIUM RELATIONSHIP CONSULTANT WITH FRENCH si Client relations consultant with French? Salarii?
Multumesc
RDK Miercuri, 21 Mai 2014
Este adevarat ca pentru proiectele pe UK (lb. engleza) salariul sare de 2200?
M.A.L Luni, 26 Mai 2014
Depinde de client. Dar nu cred ca sare de 2200. Eu sunt pe franceza pe unul din proiectele cele mai bine platite de aici si netul, fara bonuri nu sare de 2200
abc Marti, 27 Mai 2014
@ M.A.L. te referi la proiecte pe voce? sau chat/mail?
Iona Luni, 2 Iunie 2014
Buna...stie cineva in ce consta testul de limba franceza?
K. Marti, 3 Iunie 2014
Testul de franceza se sustine pe calculator, este de tip grila si are mai multe parti: o inregistrare de cateva minute pe care trebuie sa o asculti si apoi sa raspunzi la intrebarile legate de ce ai auzit si inteles. Apoi sunt intrebari de gramatica (timpuri verbale, prepozitii, concordanta etc.) care sunt fie grila fie cu spatii libere ce trebuie completate. Ultima parte consta in a citit un text si a raspunde la intrebarile legate de continutul lui.
Mony Miercuri, 4 Iunie 2014
Stie cineva ceva despre persoana recent promovata in locul drei directoare de la Gl? Eu nu am mai vazut-o pana acum! Nu s-a dat concurs, nu s-a anuntat oportunitatea de a promova. Mi se pare putin ciudat.
crina Miercuri, 4 Iunie 2014
imi spune cineva cu ce se ocupa aceasta firma ? am vazut ca angajeaza si la Ploiesti. ce e mai exact si unde au sediul in Ploiesti ?
ana Joi, 12 Iunie 2014
Astazi am avut interviul cu managerul de proiect, testele le am dat de mult timp , sunt ca si angajata sau pot sa ma astept la orice?
@ana Vineri, 13 Iunie 2014
Pentru ce pozitie ai fost la interviu?
Just funny Vineri, 13 Iunie 2014

Buna tuturor,

Sunt si eu un simplu angajat Webhelp si intamplator am dat peste acest forum. Ce pot sa spun...m-am amuzat foarte teribil citind atatea pareri PRO si CONTRA. Lucrez de ceva vreme in cadrul companiei si cunosc destule/am vazut destule. Avand in vedere acestea, zic sa ma exprim si eu.
1. Legat de FURATUL MANCARII - dragi viitori angajati, este adevarat ca se intampla acest lucru odios si lipsit de orice bun simt(nu va imaginati ca se intampla zilnic), DAR lipsa de educatie, prostia, viciile astea autiste si sociopate NU sunt implementate de care Webhelp. Acei mici hoti (viitori talhari) vin deja invatati cu obieciurile proaste (de orice fel). Nu este vina angajatorului ca ia acordat sansa de integrare/aderare si apartenenta la o viata sociala, la un job REMUNERAT (pt ca nimeni nu munceste pe gratis), la posibilitati de promovare si la dezvoltare.
2. Legat de SALARII si PRIME: Majoritatea sunt constienti de ceea ce scriu si aici ma refer la asumarea propriei sinceritati. Cei care va plangeti de salarii mici: Cam ce pregatiri aveti voi asa ca sa obtineti salarii de 3000 - 5000 de lei sau mai mult?Va spun eu si stiti deja - NICIUNA. Daca ati fi atat de pregatiti precum spuneti, ati merge la orice alta multinationala de pe MAPAMOND si acolo ati obtine salariile dorite (asta pentru ca sunteti performanti si bine pregatiti). Se pare insa ca nu se intampla asta...ma intreb de ce????!!! Stiti si voi raspunsul. Un alt aspect legat de severitate/asuprire/etc sau cum le mai numiti voi - Tu, in locul angajatorului, cam cum ai vrea sa mearga treaba in firma ta? Sa se invarta roata sau toata lumea sa stea pe FB, sa se joace si sa munceasca cand isi aduce aminte? Va raspund tot eu (le raspund celor nesinceri cu ei) - ai vrea sa mearga treaba mai mult ca sigur.
3. Legat de FLUXUL DE PERSONAL - tunr-overul companiei, pour info, este foarte mic. Si da, este normal sa existe pentru ca, nu toata lumea poate face fata stresului/presiunilor si responsabilitatii de care trebuie sa dea dovada. Webhelpul nu tine angajatii cu forta si nu a facut-o niciodata. Dar nah....pentru unii, se pare ca geana stramosilor romani (cea de lene si puturosenie) este foarte accentuata si prefera sa dea vina pe stapan.
4. Legat de BARFA - Hai sa luam un exemplu: Daca la scoala in clasele I-IV existau bisericute si barfe (la 25 de elevi) - Chiar credeti ca ar fi altfel la peste 1300 de angajati? Va spun tot eu - NU (mai ales ca majoritatea angajatilor sunt de partea sexului frumos ;)).
5. Legat de PROMO VARE - Ati auzit vreodata de vreo institutie/firma/etc in care egalitatea sanselor sa fie de 100%??? Nu va mintiti singuri pentru ca, nu exista. De ce ar fi aici altfel. Se intampla sa existe si favorisme/nepotisme, dar cu siguranta persoana care beneficiaza de acesta sustinere trebuie totusi sa aiba si ceva de demonstrat in fata oamenilor. Ca daca doar arata bine, imparte pachetelul cu ceillati si ofera zambete, nu va fi sustinuta. you got the point
6. Libertatea de a putea alege angajatorul si nu el pe tine: Da, chiar exista lucrul asta. Puteti intra frumos pe Lista Firme si or sa va fie listate in jur de cateva zeci de mii. Pasul urmator - daca nu va place la Webhelp - alegeti una din cele cateva zeci de mii de firme si plecati.
7. SFAT - din propria experienta. Daca intr-adevar sunteti persoane serioase care vor sa realizeze ceva, mergeti frumusel la fata locului si vedeti cu ochii vostri ce se intampla. Problema este ca toate comentariile voastre rautacioase si cu iz de frustrare, influenteaza negativ potentialii angajati Webhelp si ii descurajeaza pe cei care vad aceasta firma ca pe o rampa de lansare in viitorea lor cariera, din care au ce invata.

Din pacate, foarte multi dintre romani semana fix cu hienele care sunt la conducerea bietei noastre tari. Si nu ii condamn pe toti pentru ca altii vad modele in ei, altii sunt influentabili, etc. Problema este cu cei care stiu ce nu e bine dar tot o fac. Intr-adevar, exista si la Webhelp multe nemultumiri din partea tuturor, dar asa cum am mai spus-o - fiecare este stapan pe viata lui si este capabil sa-si ia propriile decizii.

Feedback - Webhelpul are si parti bune si rele, dar facand o medie acestora ii dau un 8+. Daca stii care este scopul tau din momentul angajarii (aici ma refer la dezvoltare, acumulare de cunostinte), atunci fa-o responsabil. Cei care stiti ca vreti sa va angajati doar pentru ca nu vreti sa parasiti bucurestiul, va bat parintii la cap, va e rusine ca nu aveti de munca desi aveti bani/etc - NU va mai angajati la Webhelp. Mergeti frumos la niste cursuri de bune maniere si integrare in societate, dupa care veniti si va primi cu bratele deschise.

As mai avea multe de spus, dar nu mai am timp.
PS: daca aveti nevoie de alte informatii, va raspund cat se poate de obiectiv.

Mult succes tuturor!

adevarul Duminica, 15 Iunie 2014
Unii vor acuza, altii vor apara, iata si parerea mea:
Webhelp este un concept de admirat, dar aproape imposibil de aplicat, asta din cauza angajatilor de rand, cum ii numiti voi "CC" si a unor persoane numite sefi de proiect care nu isi au locul acolo:
Mancarea se fura de cei care mai sunt si prinsi si concediati din acest motiv: karma
Sa iti recuperezi orele e super ok cand nu poti ajunge, la fel si concedii, atunci cand sefa ta de proiect nu sta la tigari cu controlorul de calitate (cu care se tot afiseza in cluburi, ca Malibu-pt cunoscatori, nu cred ca relatiile de genul sunt interzise, deci sa nu se mai ascunda), deci cand e timp pt muritori;
Cand ceri ajutorul, esti ajutat, cand iti e lumea mai draga ca te-ai obisnuit intr-un colectiv, esti mutualizat, cica, e alt proiect si o iei de la capat
Intotdeauna am primit banii la timp si prima cand am fost excelent
Ma mai gandesc si revin si cu alte detalii