Forum despre Webhelp Romania

cris Marti, 17 Iunie 2014
Stie cineva cumva cand vor mai fi proiecte pe back office?
Angelinne Vineri, 20 Iunie 2014
Buna, am si eu o intrebare pentru cei care s-au angajat recent in cadrul firmei (recent insemnand cu cateva luni in urma): la angajare vi s-a cerut cazier judiciar ?

Apreciez orice raspuns,
Multumesc
fosta@just funny Marti, 1 Iulie 2014

Just funny tu esti funny prin ceea ce postezi. Iti explic eu cum stau lucrurile :

1. Legat de furatul mancarii - lumea fura mancarea pentru ca este este needucata. E suficient sa arunci un ochi prin firma sa vezi ce fete dubioase au unii / unele, trist dar adevarat, putini sunt oamenii de doamne-ajuta in firma,

2. Legat de SALARII si PRIME: - salariile sa zicem ca sunt acceptabile pentru proiectele apel , pe cele de scris sunt foarte mici si unele chiar au un volum mare de munca. Primele se iau pe ochi frumosi in cea mai mare parte din cazuri, daca nu, se taxeaza si cea mai mica greseala.... nu i-ai zis clientului nu stiu ce , a plecat nedumerit si alte love stories.
3. Legat de FLUXUL DE PERSONAL - lumea vine si pleaca, ce sa faca aici sa isi scoata sufletul pentru stresul si balamucul care e ( pe anumite proiecte ma refer) ??
4. Legat de BARFA - asta e pretutindeni in firma, se barfesc de la supervizori intre ei, agenti , si chiar si mai sus.
5. Legat de promovare - cand e un assesment center, deja se stie cine promoveaza, e de fatada. De altfel, eu am auzit cand cineva spunea ca si-a amenintat seful de proiect ca daca nu-l promoveaza isi da demisia.
6. Libertatea de a putea alege - asa e fiecare isi alege, de aia si multi aleg sa plece.

je Joi, 3 Iulie 2014
Am fost sunata pentru un post la Webhelp pe proiectul Bouygues, ce puteti sa-mi spuneti despre acest proiect ? E ok ? cum este managementul ?
angajat Sambata, 5 Iulie 2014
Nu s-a cerut cazier la angajare
Cata Sambata, 5 Iulie 2014
Daca nu ne convine,putem pleca dupa cateva luni?
asdfg Luni, 7 Iulie 2014

Desigur! Ei oricum nu mai fac contracte pe perioada nedeterminata. Fac pe 3 luni.

ghjk Miercuri, 9 Iulie 2014
@asdfg, tin sa te contrazic, eu tocmai am semnat contractul si e pe o perioada nedeterminata :)
asdfg Joi, 10 Iulie 2014
@ghjk Nu te cred. Contractele semnate in ultima vreme la angajare NU sunt pe perioada nedeterminata. ;)
Mika Luni, 14 Iulie 2014
Buna! Am fost invitata la interviu pentru un post in limba italiana. Stiti cum se plateste pe italiana (scris)? Iar concediul ti-l poti lua si vara sau numai cand vor ei? Rautatile si barfele le-as putea suporta, dar vreau sa mi se asigure un salariu cat de cat acceptabil si concediu in perioadele in care poti merge la mare. Eu lucrez ca si traducator colaborator si nu as vrea sa risc sa pierd jobul degeaba (desi castig putin). Daca sunteti draguti sa-mi raspundeti...
gerrard87 Sambata, 19 Iulie 2014
Pentru cei interesati de partea IT....Am fost azi la interviu pentru postul de help-desk, la noul sediu din Ploiesti.Interviul constra intr-un text grila in limba engleza care-ti verifica niste cunostinte de baza ce tin de IT si retelistica.sunt 21 de intrebari...ultima, cea de-a 22-a e o intrebare la care tre sa raspunzi in 10-15 randuri despre cum ai proceda in cazul in care ai intampina o problema legata de IT si retelistica. Apoi, urmeaza un interviu cu un reprezentant IT de la ei...la mine a durat cam 10-15 minute de discutii...in mare, cerandu-mi detalii despre jobul anterior si cam atat...Mi-au spus ca ma vor suna in minim o saptamana, daca voi fi ales sau nu pentru acest job. Avand in vedere ca sunt doar 2 posturi disponibile si foarte multi candidati nu stiu ce sanse am, ideea e ca mi-au lasat o impresie buna la prima vedere...Am fost ingrozit de ceea ce se scrie pe aici si ma gandeam sa nu ma mai duc la interviu...dar am zis ca nu am nimic de pierdut si chiar n-am avut :)) bafta!
Anca Sambata, 26 Iulie 2014
Dar pentru pozitia de consultant telefonc in Ploiesti a aplicat cineva? am inteles ca e un test de limba franceza si apoi interviul. Gerrard87, ti-au zis ce salariu ar fi?
Lol Sambata, 2 August 2014

Pe italiana salariul e 1400.

Ally Joi, 14 August 2014
Buna! ma poate ajuta si pe mine cineva...din cei care lucreaza sau au lucrat la web help cu cateva informatii despre test? in ce consta si pe trebuie sa pun mai mult accent?
Kassandra Sambata, 16 August 2014
present,passe compose,si conditionel,concordance,commercial francais,test audio...
Ca sa stii Marti, 19 August 2014
Kassandra, draga mea, se scrie conditionnel (iar inainte de SI nu se pune virgula, asta asa ca fapt divers).....

Pentru Ally : trebuie sa pui accent pe cunostintele de limba franceza (daca exista). Testul e contratimp. Nu ai terminat partea respectiva din test in timpul alocat, treci automat la urmatoarea parte. Daca raspunzi corect, ai punctaj. Daca nu raspunzi deloc, nu ai punctaj. Daca raspunzi gresit, ti se taie din puncte. ;)
ma bag si eu in seama Miercuri, 20 August 2014
Cred ca se referea la "si conditionnel". Adevarat, a mancat un "n", dar si tu ai gresit :)
Alex Joi, 21 August 2014
Salariile pe limba franceza sunt foarte ok insa pe alte limbi straine (portugheza, italiana, spaniola) este cu mult mai mic decat in alte firme asemanatoare. Un alt punct negativ e lipsa oportunitatii de a promova, pe franceza se mai fac assessment-uri insa promovarile sunt pe alte criterii, nu tine nimeni cont ca ai rezultate bune etc, daca esti prieten cu cine trebuie ajungi sus. Stiu asta de la altii care nu se rusineaza sa povesteasca ce si cum au ajuns pe pozitii mai bune. De asemenea sunt foarte stricti, nu ai voie sa depasesti pauza nici macar cu 30 de secunde ca deja ai avertisment in scris (nu exagerez), la fel daca ajungi la munca cu un minut de intarziere (aici sunt mai indulgenti).
Xandu Sambata, 23 August 2014
Stiti ceva despre departamentul IT din WebHelp?
Cum este perceput din afara lui sau din interior?
Ex: oameni, program de lucru, flexibilitate etc.
madone Duminica, 24 August 2014
Pentru postul Digital writer with Frech, imi puteti spune care este salariul? Multumesc!