Forum despre Webhelp Romania

Mari Miercuri, 17 Septembrie 2014

Punctul pozitiv e ca salariile se dau la timp, fara prea mari intarzieri sau rare oricum... pe franceza avem salarii bune, pe alte limbi am auzit si eu ca sunt mai mici, de fapt anul asta ne-au marit salariul cu 2000 de lei doar noua care lucram pe franceza! E relativ ok!

@Mari Miercuri, 17 Septembrie 2014
Un supervizor castiga 2500 atat. La fiecare assesment center se stie cine promoveaza. Iti dau un ex: pe proiectul la care lucram au fost 3 persoane care candidasera pentru functia de sup, si a luat assesmentul o fata ''veche'' din firma, de doar 7 luni, in conditiile in care ceilalti 2 erau de ani buni aici...!
elena Joi, 18 Septembrie 2014
Buna! As dori sa aplic si eu la un job de digital writter with english si as dori sa stiu care e programul de munca si cum e salariul. Multumesc!
Eu Vineri, 19 Septembrie 2014
Buna tuturor! Da salariile sunt relativ mici insa sunt tot timpul platite la timp si in mod corect! Asta e un punct bun! Din pacate da cu partea de provare stau cam rau pentru ca intr-adevar sunt facute pe alte criterii si unii dintre cei care ajung sus mai au tupeul sa mai si povesteasca. Un alt aspect negativ e acela ca nu se respecta legea, adica iti pun sase zile de munca, fara doua zile libere consecutive, la modul ca luni vii la munca, poti avea liber marti, miercuri iar vii la munca si iti mai dau liber duminica.... legea prevede doua zile consecutive...
Maria Joi, 25 Septembrie 2014
Am fost recent la un interviu la aceasta firma pentru digital writer pe germana si portugheza...am zis macar una din doua, au ales ei sa ma bage pe germana. Am ajuns la sediu si am fost poftita intr-o sala unde cativa oameni deja dadeau testul si pusa direct pe scaun sa incep. Mi s-a spus ca va tine aproximativ 2 ore dar in momentul in care fata de acolo mi-a dat testul de 5 pagini mi-a spus o ora jumate. Sincer as fi vrut ca inainte sa imi pierd timpul acolo cineva sa discute cu mine sa vedem ambele parti daca este macar cazul sa dau testul ,insa nu mi s-a adresat niciun cuvant..am fost carne de tun. Bun...incep testul cu prima pagina in care erau numai verbe iar eu trebuia sa le aleg pe cele corecte. A doua pagina avea o scrisoare incompleta iar unde lipseau cuvinte erau cifre..sincer nu am inteles acel exercitiu asa ca am completat scrisoarea cum mi s-a parut mie ca ar trebui. La a treia pagina surpriza...trebuia sa scriu pe calculator CU TASTATURA FRANCEZA ! Cei pe germana stiu ca avem nevoie de total alte semne iar stersul literelor gresite ca nu le gasesti pe tastatura mi-a luat destul de mult timp . Apoi am mai avut de corectat un text si de compus o oferta turistica. Din punctul meu de vedere testul a fost greu cu cuvinte destul de complexe si uneori fraze care mi-au imposibil sa le traduc din romana asa ca le-am adaptat cum am stiut mai bine. Cerinta exercitiilor ori era vaga ori lipsea. Din punctul meu de vedere oricine este fluent intr-o limba daca face specializare pe un domeniu va invata si termenii specifici...eu nu am lucrat in turism pe germana deci stiam cuvintele uzuale folosite zi cu zi. De salariu ,conditii sau beneficii nu am auzit nimic. Nu am auzit nimic de la ei deocamdata dar nu cred ca imi mai doresc.
daniel Vineri, 26 Septembrie 2014
eu am aplicat pentru postul de digital english writer , am fost poftit sa dau un examen ce , cumulat a cuprins cam 4 ore , din engleza mai aveam un pic si vorbeam franceza , ca m-au dus in platoul de franceza. Mediul de lucru mie unul mia placut si chiar il recomand , se muncea dar era si o atmosfera placuta. Se discuta , radea , muncea , se consilia , era o tipa mereu intreba " sunt probleme " cu netul , pc-urile etc. Revenind la test , engleza tehnica ce la o prima vedere parea destul de usor. Am zis , gata , unde semnez contractul de angajare :)). Dar nu a fost sa fie. Pe parcurs , cuvintele din texte erau mult prea tehnice , din aria tabletelor , gps-urilor etc. Traducere din en - rom si invers. Problema este ca ei doresc sa traduci exact cuvantul de acolo si nu sa il interpretezi. Eu unul stiu ca am facut din , 7 subpuncte , cat avea examenul , 3 cel putin perfect si poate la tradus si corectari de text mici greseli si totusi mi-au dat ... 64% procentaj :|. Apeland la amici am aflat ca trebuia minim 85% ca sa ma sune. E cam ... nasol. Intradevar mi-ar fi placut ca cineva sa fi vorbit cu mine in ideea sa vada ce stiu , exprimare si mod de gandire , nu stiu , cum am facut la alte interviuri dar m-au pus intr-o banca si cam asta a fost. Au venit sa vada daca traiesc peste 4 ore , daca nu a fost mai mult. In rest ce sa zic, va urez noroc la toti si pentru studenti / tineri e jobul perfect. Va asigur.
Melania Marti, 30 Septembrie 2014
Am fost si eu la interviu.Adica la testul de franceza. M-au invitat intr-o sala de la parter si am inceput sa dau testul, mi s-a explicat ce trebuie si am terminat in mai putin de doua ore. La inceput am avut senzatia ca va fi usor, dar a fost cam provocator. sper ca m-am descurcat. iubita fratelui meu lucreaza aici din facultate si eu sunt anul 2 acum si vreau si eu. salariul e mai mult decat ok din ce am inteles si m-ar ajuta mult. eu sunt la buget, stau in camin si banii astia vreau sa-i am pentru mine.

am inteles ca e ca peste tot. adica cine munceste nu are de ce sa-si faca probleme. ea nu prea se simpatizeaza tare cu sefa ei, nu cred ca am auzit sa vorbeasca despre ea, dar a primit prime de multe ori. am emotii pentru ca nu am fost la multe interviuri. aici mi se pare promitator. eu am dat doar testul si astept raspunsul. inca nu am vorbit cu ei direct. dar tot de la prietena fratelui meu stiu ca nu e chiar asa cum se tot scrie pe aici.

acum sper sa fie ok si pentru mine. eu am un nivel destul de bun de limba, imi place sa muncesc, programul e flexibil iar salariul pentru noii angajati am inteles ca e cam 2000 de lei. eu va tin pumnii tuturor! pupici
pentru Melania Marti, 30 Septembrie 2014
Eu am dat testele despre care tu zici pe calculator si cand le-am terminat mi s-a dat si raspunsul si nota eu am luat 15,2/20 si prietena mea 16/20. Asadar, daca luai nota de trecere te treceau la interviu in care iti spuneau la ce proiect te baga. Eu cu nota mea, am fost acceptata la un proiect de publicitate, pe scris cu salariu de 1500 de lei fix, duupa testul pe calculator si dupa ce am aflat nota am ramas la interviu dupa ce am fost de acord cu salariul etc. am mai dat un test pentru proiectul respectiv si anume un test scris in care trebuia sa fac niste traduceri ale unor anunturi publicitare dar si din niste cuvinte sa formez eu anunturi publicitare, urmand ca ei sa trimita acel test scris mai departe sa vada daca ma pot alege sa lucrez la proiect. in cateva zile m-au sunat sa imi spuna ca feedback-ul e pozitiv si ca sunt acceptata la ei dar am refuzat.Pe scris e salariul cel mai mic.
Prietena mea, cu nota ei, 16 e nota minima pe care poti lua pentru a te pune pe un proiect de voce unde salariile sunt maxime de 2200 de lei dar si stresul e mai mare. La primul test pe calculator toti cei care erau cu mine in sala au mers mai departe la interviu cu Hr-ul, asadar, trage si tu concluziile tale. de ce nu te-au bagat mai departe la interviu? pentru ca ei sunt in permanenta in cautare de oameni....
anda Miercuri, 1 Octombrie 2014
buna ziua.as dori sa stiu de la voi,in ce consta mai exact jobul de digital writer pe engleza. sunt articole de facut pe diverse teme sau cam ce?si cam cat e salariul la un part time?mersi
dana Miercuri, 1 Octombrie 2014
Buna. Stie cineva ceva de un proiect de la ei Buyin? (Nu stiu exact cum se scrie, deci de asta intreb) :D Am fost azi la interviu si mi l-a mentionat doamna de acolo, dar nu sunt foarte sigura ca am inteles bine
@Dana Joi, 2 Octombrie 2014
proiectul e Bouygues, e o companie de telefonie internet si cablu. initial si pe o prietena de a mea au chemat-o sa lucreze pe Bouygues dar au mutat-o pe SFR. din cate am inteles sunt deranjamente adica suna clientul ca nu-i merge netul nu-i merge telefonul fix si tu treb sa il ajuti
@Anda daca e pe write de obicei salariul la norma intreaga nu depaseste 1500 de lei iar la part time pe patru ore e 800 de lei, e destul de bine, la un call center pe romana la part time primesti 400 de lei.
anda Joi, 2 Octombrie 2014
multumesc de raspuns.e bun!dar in galati sunt aceleasi salarii ca la buc?eu sunt din gl
jswa Vineri, 3 Octombrie 2014
anda,

La Galati, salariul este de 950 lei net pe digital writer....
zozo Sambata, 4 Octombrie 2014

Pe spaniola, italiana, portugheza, engleza salariile sunt micute de vreo 1500 si se cere nivel nativ! Daca stiti limba franceza sunt mai ok, insa la fel trebuie sa stiti nivel nativ C2, nu mediu. Salariile se dau la timp si sunt intregi, nu se fac erori, insa repet sunt micute si nu prea exista sanse de promovare.

ex-angajata Sambata, 4 Octombrie 2014
sunt total de acord cu ce a zis zozo, salariile sunt foarte mici pe spaniola-italiana, undeva pe la 1400-1500 de lei. pe franceza sunt ok (cei care lucreaza pe voce), cei care lucreaza pe chat/mail/curier castiga vreo 1550 maxim + bonuri. E ok pentru o vreme (eu am stat aprox 4 ani si asta doar pentru ca programul imi permitea sa ma duc si la facultate)...dar lucrurile negative sunt multe si se vad ,cei care lucreaza demult cunosc.... Sunt chiar revoltatoare cazurile cand agenti de 6-7 luni promoveaza ca supervizori si agenti care lucreaza 2-3-4 ani iau negativ pe motive ''nu esti destul de pregatit(a)'', ''ai prea multe contacte cu agentii'', ''esti prea obiectiv'' etc etc. Depasesti pauza cu 1 minut-avertisment, intarzii 1 minut-avertisment (da 1 minut, nu mai mult-odata cand a intarizat o colega, o astepta deja cu avertismentul). Se tipa si se vorbeste ca la usa cortului, si e o rautate mare intre colegi. Plus ca se poate sa te trezesti intr-o zi cu o foaie prin care iti dai demisia ''de comun acord'', cand nu mai au nevoie de tine, am vazut-o personal acum cateva zile..
Sm Sambata, 11 Octombrie 2014
Buna ziua, sunt curioasa cam cat timp dureaza dupa ce dai toate testele pana te contacteaza pentru a-ti da raspunsul final?!
R Duminica, 12 Octombrie 2014
stie cineva daca prima de angajare in valoare de 2000 lei, valabila pentru luna octombrie, se aplica si pentru cei care au mai lucrat in trecut la Webhelp? Va multumesc.
micutza Duminica, 12 Octombrie 2014

@R- se dau doar celor care nu au mai fost angajati niciodata aici
@SM- cateva zile, maxim 1 saptamana

Sm Duminica, 12 Octombrie 2014
Multumesc... Deci daca dureaza mai mult e posibil sa nu te mai contacteze... Nici macar sa iti zica ca nu?!
micutza Luni, 13 Octombrie 2014
@sm- sau poate te cheama sa mai dai testul inca odata