Forum despre Webhelp Romania

Fahrenheit Duminica, 28 Decembrie 2014
eu am dat interviul pe 16 decembrie, peste cateva zile am avut interviu si telefonic pentru testarea cunostintelor de limba straina si pe care l-am trecut foarte bine. Pentru ca nu am fost sunata pana acum sa imi dea un raspuns, as fi vrut sa stiu daca ma pot astepta la asta intre sarbatori ? Stie cineva daca au activitate intre craciun si anul nou in zilele lucratoare ? Ma streseaza foarte tare problema deoarece mai am o oportunitate in asteptare de la un alt potential angajator unde am primit feedback pozitiv insa am cerut un mic ragaz (conditiile de acolo fiind o idee sub cele de la webhelp). Acum nu stiu cum sa procedz ca dintre doua scaune sa nu ma asez finalmente pe jos. Ce parere au ceilalti colegi, daca nu sunt sunata luni 29 dec. si eventual marti 30 dec. inseamna ca nu au inca un raspus, sau ca pur si simplu nu are cine sa mi-l ofere in acest interval? Va multumesc mult de tot !
interviu WebHelp feedback Luni, 29 Decembrie 2014

Buna dragilor ! As vrea sa stiu daca la WH se lucreaza intre sarbatorile de craciun si anul nou adica pe 29-30 decembrie. Eu am sustinut un interviu cu cei de la HR pe 16 decembie, apoi mi-au spus ca daca voi fi selectata ma vor suna de firma partenera pentru evaluarea cunostintelor de limba straina, am trecut si acest test cu punctaj maxim, totusi nu am fost inca contacatata pentru a mi se comunica rezultatul final. Intre timp eu am mai primit o oferta de angajare de la o alta companie unde asteapta raspunsul meu daca sunt decisa sa incep munca din ianuarie. Sincera sa fiu eu as prefera sa fiu acceptata la WH deoarece cealalta firma are sediul prin Pipera, iar asta ma dezavantajeaza foarte mult. Intrebarea mea este daca este posibil sa primesc un raspuns acum dupa sarbatori (adica are cine sa mi-l transmita in aceasta perioada) sau abia dupa anul nou ma pot astepta ( in varianta in care nu se lucreaza pe 29-30). Mi-e teama ca in final sa nu raman pe dinafara si dintr-o parte si din cealalta. Ma poate clarifica cineva? Va multumesc mult, sarbatori fericite !

Cory_Vasilescu Miercuri, 7 Ianuarie 2015

Si eu am avut interviu recent pe lb. Italiana, adevarul este ca m-a luat asa prin surprindere ca nici n-am avut timp sa aflu ceva de firma asta. Abia acum am descoperit forumul asta si am gasit si un articol destul de amplu zic eu aici:

Poate cei cu state mai vechi sa ne zica ceva ?

Eu Joi, 8 Ianuarie 2015
Pe italiana salariul de pornire e undeva la 1500-1600 de lei. Poate in vreo 5 ani sa ajungi undeva la 2000. Poti cere 4000 sa vezi daca te mai suna apoi. Spor!
Cory_Vasilescu Joi, 8 Ianuarie 2015

@Eu

Nu am cerut 4000 ci jumate din valoarea asta deci probabil ca nu am sanse. Nici nu pot sa accept 1500, la firma unde lucrez primesc (primeam pana la sf. anului trecut 2800) din pacate acesta isi retrage branch-ul din Ro. Multa bafta si tie

ralusim Luni, 12 Ianuarie 2015
Buna seara! Imi poate da cineva un exemplu concret legat de testul la italiana? Maine la ora 12:00 sunt programata si nu stiu cu ce ma confrunt....HELP....cineva??? :)
CristinaaQ Luni, 16 Februarie 2015
Buna ziua !

Am aplicat pt un post de Client Advisor cu Limba Portugheza. Am cateva intrebari :
1) De la cat se porneste salariul NET pe lb portugheza ?
2) La stabilirea intrevederii cu recruitera, am intrebat de teste si mi-a spus ca voi da decat un singur test scris, grila. Este adevarat ?
3) Cum as putea ajunge de la Eroilor la sediul Webhelp ? si cum arata cladirea, dupa ce o recunosc ? are vreo pancarta mare deasupra cladirii pe care scrie mare si frumos WEBHELP sa vada tot poporul sau ojbacaim ca fraierii dupa cladire ?

Multumesc frumos !
Miircea Vineri, 13 Martie 2015
Am fost la ei si am dat o proba, am facut destul de bine, obtinand vreo 16 puncte din 20. A urmat un interviu cu o tipa de la HR, care mi-a spus ca imi ofera un salariu de 22 milioane, pe un proiect in franceza. A ri urmat si un trenning de 3 saptamani. A existat insa o chestie care m-a speriat si nu mi-a placut: mi-a spus ca in contract va fi o clauza de fidelitate, cum ca daca plec inainte de 4 luni, trebuie sa platesc o despagubire de - tineti-va bine - 84 de milioane !!! 8400 lei noi. Care ar scadea proportional. Dar e aberant asa ceva, cum sa platesc ceea ce nu am primit. Adica cele 3 saptamani de trenning valoreaza 84 de milioane ? Eu nu mergeam cu gandul sa plec, dar nici asa, sa ma tina legat cu lantul, si in plus, sa imi leg singur lantul semnand o astfel de clauza. prin urmare, am zis pas. Atentie mare ce semnati !
eduardp1984 Marti, 21 Aprilie 2015
Eu sunt angajat de cateva luni. Pana acum am fost la alta companie, dar s-a retras de la noi. Salariul putin mai mic decat acolo, dar aici recunosc ca sunt si prime, bonusuri. Adica depasesc cu destul de mult fata de ce e pe hartie. CV-ul l-a trimis o colega de grupa. Ea a luat prima pentru ca m-a adus. Si eu am adus doi colegi si am luat o prima frumusica pentru fiecare.

La ultimul comentariu scria ceva de clauze. Sunt clauze cam generale si le gasesti peste tot. Eu zic ca se justifica. La inceput faci training, apoi ai cursuri gratuite, sesiuni de coaching-uri. Cred ca se protejeaza si ei . nici mie nu mi-ar conveni sa vina unul, sa faca cursurile si apoi sa plece. nu? Fratele meu e trainer si chiar se plateste mult pe cursurile astea.
acum fiecare face cum il taie capul. Mie imi convine. Salariu bun, am facut si cursuri de franceza , sediu central.
Teo Joi, 21 Mai 2015
Stie cineva ceva de sucursala din Galati? E un job de Client adviser pe franceza si as vrea sa stiu ce ar trebui sa faci, ce salarii si bonusuri sunt, cum se lucreaza cu sefii si ce program este. Ma poate ajuta cineva cu informatii de acest gen?
MirelaM Luni, 8 Iunie 2015
Buna! Dupa cateva luni petrecute acolo, doresc sa ma stabilesc in Franta si as vrea sa lucrez pe cont propriu. Am auzit de un posibilitatea dezvoltarii unui antreprenoriat cu investitii minime si astfel sa pot lucra ca un fel de freelancer. A incercat cineva o astfel de idee? Ma puteti indruma in acest sens? Va multumesc. Mirela
Marii Vineri, 19 Iunie 2015
Buna! Imi puteti spune ce nivel de limba germana se cere pentru postul Digital Writer?
Multumesc frumos!
Antonia2015 Vineri, 7 August 2015
Buna ziua, imi doresc si eu sa lucrez in cadrul acestei fime.As avea cateva intrebari:

-testul este si scris si oral(trebuie sa vb in franceza cu un manager?)
-pe partea de franceza se vorbeste la telefon non stop? ai un nr de apeluri setat pe zi la care trebui sa raspunzi?
-conteaza daca nu ai experienta deloc in call center?
--salariul se poate negocia de la inceput?
-se pot da zile libere (chiar si neplatite) oricand ai nevoie?
Va multumesc
carlos Luni, 10 August 2015
Salut!
Imi spuneti, va rog, care este salariul unui consilier digital pe limba franceza/lb. engleza si daca trebuie sa aiba cunostinte avansate de IT? Multumesc!
Cosmin87 Luni, 17 August 2015
Buna Antonia, testul se da pe calculator, iar daca il treci vb cu cineva de la resurse umane in limba franceza cateva minute.Da, se vb la tel non stop,poti lua intre 60-80 apeluri pe zi,depinde de durata lor. Nu se cere experienta, trainingul dureaza 2-3 sapt, in functie de proiect si se plateste.In schimb, semnezi o clauza de 110 mil pt o perioada de 5 luni... Salariul pe apeluri este de 2200 lei , plus asigurarea transportului.Se lucreaza 2 sambete pe luna. Se dau zile libere,dar apoi trebuie sa le recuperezi, adica sa lucrezi cate 10 ore pe zi.
simona10 Vineri, 21 August 2015
Buna, stie careva cam care sunt salariile pe germana full si part time? Mersi
Antonia2015 Marti, 25 August 2015
Imi multumesc frumos Cosmin87
Florian75 Miercuri, 26 August 2015

Buna! Va recomand cu caldura sa evitati proiectele de voce pe franceza. Numarul de apeluri poate ajunge la 80+, ceea ce de multe ori nu este suficient. Pe langa apeluri esti obligat sa faci si Back Office, ceea ce presupune in marea majoritate a cazurilor efectuarea apelurilor. Cerintele gestionarilor de activitate sunt in marea majoritate a timpului mai mult decat ciudate, procedurile se schimba de la o saptamana la alta, agentii nu sunt anuntati, dar sunt penalizati apoi daca gresesc.
Exista training pe limba franceza, dar persoana respectiva freaca duda in loc sa faca traininguri. Formarea e frectie la picior de lemn, si nu veti retine nimic.
Dar nu va ingrijorati! Exista cate un amarat de supervizor la support plateau dupa care e constant cate un card de agenti.

"Pilotajul" activitatilor se face prin urlete, ca la meci. Primele se dau, mai mult sau mai putin, dupa ochi frumosi.
Nu poate fi vorba de echipe sau de un colectiv unit.
Atentie mare la pontaj, s-ar putea sa va treziti ca trebuia sa veniti la serviciu si habar nu aveati, pentru ca este modificat dupa cum le tuna. Sau s-ar putea sa va treziti ca sunteti de vreo 6 ore la serviciu si ca nu apareti in planning, desi in ziua precedenta apareati.
Daca vreti sa va laudati ca lucrati intr-un mediu corporate, sau daca doriti o cariera intr-o multinationala  WH ar trebui sa fie ultima optiune pe lista.
Daca aveti nevoie de bani si vorbiti franceza, go for it!

AdrianIs Sambata, 10 Octombrie 2015
Oameni buni am si eu o cunostinta care se tot lauda ca e super bine aici. Este pe proiect in limba franceza si lucreaza de 3-4 ani la WEBHELP. Imi spune ca salariul net il are 3500 net si pe langa face suplimentare si mai face lejer 1000 ron. Ba chiar a avut perioade cand facea multe suplimentare si ajungea si la 7000 de ron. Mi se par sume fabuloase pe langa ce am citit aici. Este posibil asa ceva?!
Ioana_C Duminica, 11 Octombrie 2015
@AdrianIs: La webhelp pe limba franceza au proiecte cu Canada care sunt extrem de dificile si de urate. In primul rand sunt pe tura de noapte si in al doilea rand in Canada esti obligat prin lege sa explici clientului de un milion de ori daca e nevoie fiecare aspect, bucatica, butonas si luminita - parte componenta a produsului sau serviciului achizitionat. Ceea ce descrii tu este mai mult ca sigur un proiect pe telecomunicatii pe Canada cu ture de noate, de unde ar putea rezulta un salariu bunicel deoarece turele de noapte se platesc mult mai bine, fiind proiect pe Canada cu diferenta de fus orar, sunt obligati/fortati sa plateasca turele de noapte ca nu da bine in acte altfel si nici la pontaj. Suma este intr-adevar destul de mare, nu cred ca ajunge acolo nici in cele mai frumoase vise cu toate turele de noapte. Acum intrebarea mea este: cunostinta ta este pila cuiva acolo? ca daca este, atunci da, cu siguranta ajunge aici.
Sau poate e un excelent vorbitor de limba franceza si un si mai bun negociator :).
Oricum salariile in WB nu sunt nici pe departe asa de mari...iar atmosfera....profesionalismul....corectitudinea....mai putin.