Forum despre Webhelp Romania

AdrianIs Duminica, 11 Octombrie 2015
Ioana_C: Cunostinta aceasta a mea nu lucreaza in ture de noapte sau daca lucreaza se intampla rar si nu este pila cuiva acolo. S-a angajat singura, dand interviu la WB. Acum nu stiu, cat de bine stie limba franceza si ce putere de negociere are, poate asta e cheia. M-am mirat si eu auzand aceste lucruri, pentru ca e greu sa ai astfel de salariu, atat timp cat nu ai o pozitie de conducere.
Antonia2015 Duminica, 18 Octombrie 2015
Buna seara dragii mei ,
sunt interesata sa lucrez in aceasta companie dar observ ca nivelul meu de franceza este slabut si nu stiu sigur daca ma voi descurca.Vroiam sa va intreb daca stii pe limba engleza cam ce salarii sunt si daca voi avea numai ture de noapte(dorind sa aleg engleza si nu franceza)Multumesc frumos!
Cosmin87 Sambata, 24 Octombrie 2015
De ce credeti ca ofera fiecaruia 1500 ron daca aducem pe cineva n firma?Dar nu precizeaza de la inceput ca persoana pe care o aduci trebuie sa stea minim 5 luni ca tu sa ti iei banii. Pentru ca nu sta nimeni, cel putin daca ai cat de cat putina mandrie si stima fata de tine insati, nu stai sa tipe cineva la tine non stop " appel en attente" desi tu iei apel dupa apel. Se striga pe numele de familie, nici macar pe prenume, pe un ton superior, bineinteles.Nebunie totala, stres cat cuprinde , iar primele le vad doar cei mai vechi, pe ochi frumosi bineinteles. Persoane care nu stiu nici macar sa faca diferenta intre masculin si feminin si fac greseli gramaticale de nedescris Si, desi se fac ascultari pe calitate tot isi iau primele.Aveti mare grija ce semnati, nimeni n ar trebui sa accepte sa semneze clauza aceea de o suta si ceva de mil, pe o perioada de 5 luni. O sa numarati zilele pana plecati de acolo, va asigur.Am spus si o sa spun tuturor, sa se fereasca de webhelp!!
Intrebare Vineri, 5 Februarie 2016
Stiti cumva daca ti se ofera un feedback indiferent daca esti acceptat sau nu la final?Multumesc
Stevie Miercuri, 24 Februarie 2016
A sustinut cineva interviu pentru DW pe spaniola? Cum sunt testele? tip grila, free writing?
gabitza887 Duminica, 6 Martie 2016
Draga Cosmina, ti-as sugera sa nu iti mai exprimi frustrarile pe site-uri de genul unde lumea e interesata de pareri OBIECTIVE nu SUBIECTIVE.
Ba precizeaza de la inceput ca persoana pe care o recomanzi trebuie sa stea in firma. De ce crezi ca nu iei toata prima de parrainage de la inceput ? FYI, cam asa se procedeaza la toate companiile. O simpla intrebare adresata supervisorului rezolva aceasta mare enigma a ta.
Mediul de lucru si atmosfera depind foarte mult de proiectul pe care nimeresti. Eu sunt acum pe al doilea proiect si nu a tipat nimeni niciodata la mine. Nu as permite asta!
Legat de prime, daca iti faci treaba, nu se pune problema sa nu iei. Eu am luat prima din a doua luna si nici pe ochi frumosi, nici pe vechime ci pe rezultatele obtinute.
Avantaje : sediu central, program de lucru flexibil (daca ti-e rau pleci acasa si recuperezi alta data, daca ai facultate te duci la facultate si te poti intoarce in aceeasi zi sau recuperezi alta data), abonament transport gratuit, prima de Craciun, prime lunare in functie de performanta, posibilitati de promovare relativ ok, mici atentii( valentine's day, Craciun,Paste etc.).
Dezavantaje ; tragi putin sa iei prima dar oricum nu iti spune nimeni nimic daca nu obtii rezultatele dorite, slaba comunicare agent-supervisor-sef proiect, schimbari multe de care afli in ultimul moment, mai ales pe partea de proceduri, nu se tin cursuri interne, nu investesc in angajat. Nu fac mai nimic sa tina angajatul atunci cand vrea sa demisioneze (pe principiul are balta peste), mutari de pe un proiect pe altul destul de frecvente.
Plus d'info : procesul de recrutare este relativ usor, un test in franceza, 2-3 cuvinte schimbate cu HR-ul. Daca nu va suna, sunati voi pentru feed-back. Apelurile (front-office) se platesc cu aprox 700 lei mai mult decat chat, mail (back-office).
E adevarat, nu toata lumea stie franceza cum ar trebui. Sfatul meu e sa incercati, nu muriti 4-5 luni cat sa scapati de clauza(in cazul in care nu va place). A propos, treaba cu clauza e aplicata de cam toate companiile. E absurd dar asta e.
Maria88 Miercuri, 20 Aprilie 2016

Buna ziua,

Ca fosta angajata Webhelp, am decis sa scriu aici din doua motive:
- pentru a face un sumar foarte scurt pentru cei care cauta un job entry level in call center: Webhelp – not even once
- pentru fetele care au ramas si care isi vocifereaza degeaba frustrarile pe forumul intern (se fura mancarea din frigider, de exemplu)

Am lucrat in 2 proiecte pe franceza, in Ploiesti si Bucuresti, in total aproape 3 ani .
Am citit postarile anterioare si va pot confirma ca viata la Webhelp este “ca pe plantatie”. Comentezi ? Ai SI

Pe rand:
- clauza de fidelitate, cum ca daca plec inainte de 4 luni, trebuie sa platesc o despagubire de - tineti-va bine - 84 de milioane !!! 8400 lei – ADEVARAT ! este o tactica de intimidare, nu stiu daca este legal asa ceva, am avut colege care au plecat inainte de termen si nu au patit nimic.
- esti zob si noi te invetam franceza: ADEVARAT – este singurul lucru pozitiv pe care il poti afirma despre WH: te invata franceza, daca nu stii
- sunt si prime, bonusuri – FALS – ele exista in teorie insa le ia cine trebuie (vai, sefa, ce bine iti sta cu camasa aia :X :X). Esti ca magarul cu morcovul. Primele sunt pentru calitatea apelurilor, iar apelurile care iti sunt evaluate sunt “bine alese”, lucru dealtfel confirmat de catre un fost sup chiar aici, pe forum.
- procedurile se schimba de la o saptamana la alta – ADEVARAT. Nu numai ca se schimba de la o saptamana la alta, ele nu prea exista, dai cu "chercher". Si daca exista, nu sunt actualizate. Si daca nu ti s-a zis la brief si nici nu exista pe nicaieri, nu e vina lor, tu trebuia sa stii deci mars la munca, ai SI.
- "Pilotajul" activitatilor se face prin urlete, ca la meci. Primele se dau, mai mult sau mai putin, dupa ochi frumosi. – ADEVARAT, am explicat mai sus
- Nu poate fi vorba de echipe sau de un colectiv unit. – ADEVARAT. Sunt 2 tabere: de o parte “les pupincuristes” si de cealalta cei care se urasc pentru ca nu au alternativa si au nevoie de bani
- Atentie mare la pontaj, s-ar putea sa va treziti ca trebuia sa veniti la serviciu si habar nu aveati, pentru ca este modificat dupa cum le tuna. Sau s-ar putea sa va treziti ca sunteti de vreo 6 ore la serviciu si ca nu apareti in planning, desi in ziua precedenta apareati ADEVARAT. Daca esti bolnav, trebuie sa recuperezi. Asa e la WH. Sunt foarte multe situatii cu pontajul unde tu iesi lipsa. Confirm, sunati la ITM daca vi se intampla
- Daca vreti sa va laudati ca lucrati intr-un mediu corporate, sau daca doriti o cariera intr-o multinationala WH ar trebui sa fie ultima optiune pe lista. FALS. WH nu ar trebui sa fie pe nici o lista
- Daca aveti nevoie de bani si vorbiti franceza, go for it! ADEVARAT – pentru ca este scris de catre un sup WH, inca activ. Vezi tu dupa aia :)
- Management care cateodata lasa de dorit – FALS. Cum vine asta, cateodata ? Promovarile se fac pe un singur criteriu, desi exista “Assessment Center” (am ras). Adica, participi la o mega-super-giga testare prin care trec obligatoriu toti supii si pozitia o ia (exact, ati ghicit) aia care nu a dat testele dar iese mai des “la tigara” cu sefa. Oricum, printre calitatile de ‘sup’ trebuie sa ai, musai, abilitatea de a raspunde sefei de project cu “am inteles; ai dreptate; vai, cata dreptate ai; ce sa mai – sefu e sef; ce ne faceam fara tine; bravo, sefa, asa da; cine n-are un sef ca tine, sa-si cumpere; + sa termini mereu cu "hahahaha", ca ie in spirit de gluma, nu ie pe bune”, sa stii sa tipi la oameni, sa mai faci niste dezacorduri (neaparat in gura mare) si, cel mai important, sa nu ai opinii proprii si idei originale.

- Ce nu s-a spus: daca vrei sa pleci (si pleci), ti se vor pune bete in roate la maxim, alergi pe la Bucuresti dupa hartii, te ameninta HRul la plecare sa nu scrii aici (sic!) si asta pentru ca…Webhelp

Concluzie:
WH nu este un loc unde sa te simti apreciat

Sfat, daca totusi decideti sa va angajati: cand nu sunteti siguri daca ceea ce vi se intampla este ok, sunati la ITM sau faceti o plangere online, dureaza 2 minute.

ios80 Luni, 5 Decembrie 2016
Salut,

Poate sa-mi spuna si mie cineva ce presupune functia de Head Manager si cam care e salariul pentru aceasta functie in Iasi. Alte informatii utile despre companie si sistemul de recrutare ar fi deasemeni folositoare. Va multumesc.