Forum despre Webhelp Romania

Rebecca Luni, 10 Decembrie 2012
Nu stiu ce sa-ti spun de contract, in general fetele de la HR, sunt dragute, isi fac bine treaba si nu umbla cu lucruri ascunse, dar daca ai nelamuriri iti sugerez sa intrebi orice, e mai bine pentru tine. Vreau sa mai spun sa ai grija pentru ca, pe langa ce s-a mai spus pe acest site, se fura mancarea din frigider, este a nu stiu a cata oara cand mi se intampla. Sper ca, pina la urma, persoanele abilitate sa ia masurile care se impun in privinta hotilor, pentru ca mie nu imi convine sa hranesc din banii mei si ai parintilor (ma mai trimit cu pachet de acasa) toti nemancatii din firma.
Pa!
Flavia Marti, 18 Decembrie 2012
"Persoanele abilitate sa ia masurile care se impun in privinta hotilor" adica mai precis?!!!
Traienel Luni, 7 Ianuarie 2013
Referitor la problema cu furatul mancarii din frigider, vreau sa spun ca ar trebui intradevar sa se managerieze aceasta situatie. Totodata ar trebui sa fim apreciati si respectati mai mult ( atat uman cat si financiar). Daca au ceva inteligenta, si sa-si justifice posturile, aceasta problema , ca si altele , se pot rezolva foarte usor. Nu dau idei ca sa nu le inspir mai ales ca, in mod normal, ar trebui sa fie cele mai smart din firma. Astept cu interes ca mancarea noastra sa fie in siguranta.
mda Marti, 8 Ianuarie 2013
Un numar de telefon de la aceast firma se poate?
e Marti, 8 Ianuarie 2013
Webhelp Romania

65, rue Sfintii Voievozi ”“ 010965 Bucarest
T : +40 (0)21 307 59 57, int 134
M : +40 (0)7 52 10 33 17

F : +40 (0)21 307 59 57
www.webhelp.fr
Marie Marti, 8 Ianuarie 2013
Ma suprinde raspunsul legat de furtul mancarii din frigider. Fac parte din echipa, dar inca nu am fost victima acestui gen de "problema". Ce sa astepti din partea managerilor? Ca doar ai nostrii colegi ne fura mancarea din frigidere. Au spus sa reclamam punctual cand se intampla. A reclamat cineva? Din cate am inteles, NU! De ce? Daca vrem camere video la sala de mese au spus ca astepta un semn din partea noastra, daca chiar vrem. De noi depinde!!! Deci?
LOL Duminica, 13 Ianuarie 2013
Deci chiar m-am prapadit de ras citind unele comentarii! Nu-mi vine sa cred ca cineva e atat de frustrat incat sa se planga pe un forum ca i s-a furat mancarea!!! OMG....da-ti demisia frate decat sa mori de foame la Wh =)) Dar nu te astepta sa nu fii furat/a oriunde ca doar traim in Romania, o tara de hoti si de fomisti. De ce e vinovata conducerea wh ca au angajat un/o nemancat/a care prefera sa fure mancarea ca sa faca economie? Mie una nu mi s-a furat nimic, ce e drept nu imi aduc tocanita de acasa s-o tin zile intregi in frigider, ci imi comand si cobor la masa cand ajunge mancarea.
Si ca sa trecem la lucruri mai serioase, wh nu e chiar cel mai groaznic loc in care ai putea sa lucrezi. Si nu fac parte din conducere. Salariile sunt mai mult decat ok in wh tinand cont de situatia economica din tara noastra si daca va considerati mult prea desptepti/e pentru a lucra in wh pe un salariu care nu va multumeste, nu va tine nimeni cu forta in wh, stiti unde gasiti foile cu demisii :)) va ofer eu un pix daca salariul din wh nu va permite sa va cumparati unul. Daca sunteti atat de pretiosi si inteligenti ar trebui ca firme de prestigiu ca Google, IBM, Oracle, P&G, etc etc sa va primeasca cu bratele deschise si sa va ingroape in bani.
E usor sa denigrezi sub protectia anonimatului, dar demonstrati ca nu aveti pic de demnitate.

Ca sa stie toata lumea, salariul din WH e un salariu mediu care nu iti permite vacante in Bahamas, dar iti permite sa supravietuiesti, mediul de lucru e ok ca si in alte firme, cu exceptia frustratilor si barfitorilor de mai sus care polueaza mediul, dar pe ei ii gasim pretutindeni :-) iar munca este relativ usoara, nu se sta niciun minut peste program, iar daca stai acel minut este platit dublu. Este ok pentru un job temporar, mai ales daca nu ai experienta.
un Luni, 14 Ianuarie 2013
Imi poate spune cineva ceva despre proiectul buick? cati sunt in echipa deja pentru ca am inteles ca pe SFR nu se mai angajeaza dar pe acest buick da. orele lucrate in weekend se platesc dublu sau la fel ca cele din timpul saptamanii? cum se fac turele si cum sunt sefii?
eliza Miercuri, 16 Ianuarie 2013
Buna
Am fost la un interviu la webhelp,am fost acceptata dar inca nu sunt sigura daca sa ma angajez sau nu acolo.Am auzit ca e un mediu de lucru stresant .Ce ma sfatuiti sa fac?
rrrrrrrr Sambata, 26 Ianuarie 2013

ce naiba e cu webHELLpul ala ca pe mine aia de la recrutare ii tot aplic cv si pauza, nu vrea sa ma mai sune deloc, am pus si colegi sa intrebe, dar degeaba.....doar pentru ca am dat odata inapoi si nu inteleg unde caci ei au nevoie de oameni, eu vreau sa lucrez ??? de ce?? pentru ce ???

johnny Duminica, 3 Februarie 2013
Cam care ar fi programul de lucru? e obligatoriu lucrul in ture? exista si proiecte doar pentru tura de zi? ce stiti despre postul de suport tehnic?
mda Luni, 11 Februarie 2013
Interviu dureaza circa 2 ore,gramatica, intelegere scrisa si audio. Daca te accepta, faci training circa 2 saptamani. la sfarsitul zilei dai un quiz (sau a 2 zi) cu ceea ce ai invatat. La sfarsitul training-ului quiz-urile trebuie sa aiba un total de 75%. La sfarsitul trening-ului se da un test final la care trebuie sa iei 85%, dar se tine cont si de testele anterioare.
Iti promit o prima care este greu de atins (aproape imposibil) in primele luni. Stres maxim inca din perioada de instruire, chiar daca este platita. In rest sunt de acord cu tot ce s-a scris pana acum.
mda Luni, 11 Februarie 2013
Programul de lucru inclusiv in weekend cel putin odata pe luna, sanse f. mari sa lucrezi in toate zilele de sarbatori ( paste, craciun,revelion). Pauzele se calc.la min. daca intarzii ai avertisment, daca intarzii mai mult de 15 min. acumulate, iti scad la salariu si lista poate continua.
Munca multa bani putini. 1400 ron si bonuri de masa.
Anonymous Marti, 12 Februarie 2013

Asa cum imi spune si nickname-ul prefer sa nu imi dau numele. Recunosc ca sunt angajat, dar la Galati. Pe proiectul meu nu zbiara si nu sta nimeni cu bunghiul pe tine daca gresesti. Daca depasesti pauza nu iti da nimeni avertisment, ba chiar modifica unu din supervizori daca depasesti sa nu ti se scada din salariu. Intr-adevar ca am auzit unele vorbe de la prieteni care ar fi lucrat inaintea mea si mi-a spus ca persoana care se ocupa inainte de controalele de calitate de la Bucuresti, le aranja astfel incat sa nu iti iasa, dar cu noua fata nu am avut astfel de probleme.
Orele suplimentare chiar sunt platite dublu, numai ca nu sunt asa dese; daca avem vreo problema ni se permite sa ne invoim si sa recuperam cand avem timp. V-am spus, pana acuma nu am avut astfel de probleme la Galati. Mai am cunostinte si pe alte proiecte si toti sunt de aceeasi parere.

@Johnny: Programul de lucru normal e 8 cu 16 si 16 cu 24 (SFR), dar sunt si proiecte de la 11 la 19 de exemplu (VPG) sau, 7 cu 15 si 15 cu 23. Depinde de cum aplici, part-time sau full-time si de ce iti scrie in contract.

@ rrrrrr: incearca sa aplici si de pe eJobs sau daca mai cunosti pe cineva acolo, incearca sa iti depui CV-ul prin ei poate o sa fii contactat asa

@ pentru cei care intreaba de test: testul e in franceza ca doar pentru postul asta aplicati: e o parte audio in care trebuie sa ascultati niste dialoguri si sa selectati pe acolo (10 minute de fiecare), mai e o parte de gramatica in care tre sa pui verbele la timpurile potrivite (20 de minute parca de fiecare) si un text despre in care trebuie sa selectezi raspunsurile pe baza lui (30 minute) astea toate pe calculator si mai e o parte de compunere scris pe foaie = toate acestea in 2h. Punctajul de trecere trebuie sa fie minim 12/20 (conform sistemului francez de notare, adica 6 din 10). Daca treceti acest test veti fi contactati de cineva de la HR si veti sustine o mica conversatie cu persoana respectiva in franceza si daca il treceti si pe acesta veti sustine la o data ulterioara la sediu un mic interviu cu persoana de la recrutare sau director in romana.

TCM Luni, 4 Martie 2013
Pe engleza nu se fac angajari?
Eu si eul liric Marti, 5 Martie 2013
Buna ziua ! Stie cineva daca perioada de training se plateste ? Si oare de ce inainte de a face training-ul respectiv trebuie sa semnezi inainte contractul (care e pe perioada nedeterminata)? In legatura cu salariile...pe partea de lb.romana vanzari are cineva idee cum sunt ? Se zice ca dupa terminarea training-ului se da un test la care trebuie sa promovezi cu 85% ! A mai dat cineva testul respectiv ? Cum e ? Astept raspunsuri de la cei care lucreaza , au lucrat s-au cei care sunt in perioada de training ! :D AAA si se sta deobicei peste program ?
Simoo Joi, 7 Martie 2013
Pentru toi cei cu probleme, frustrari si proiecte serioase de viitor in posturi ce nu tin de "sclavie" si unde evident nimeni nu iti fura mancarea, ba mai mult te sufla si-n "popou" daca ti-e frig, va doresc succes...
Iar daca inca mai aveti contract cu WH, donez coli de hartie pe care scrie mare "Demisia".
Ne-am invatat prost!
Fie sa comentam, dar sa nu incercam sa schimbam nimic, fie sa lancezim intr-o situatie care nu este benefica pentru nici una din partile implicate.
Poate va retinem si nu va recunoastem la adevarata valoare. Sunteti toti niste vedete, la voi pe scara blocului...
Nu-ti place...pleaca!
Iti place sau cel putin iti convine, shut the fuck up si pune osul la treaba.
Nu ma plateste nimeni la WH, da lucrez acolo, daca stau si o frec la rece.
Si au pretentii! De ce nu ar avea? Orice alta firma are rigori, ale noastre sunt mai mari pentru ca putem, pentru ca doar asa poti spera sa cresti...impunand mai mult, mai bine si mai repede.
Si nu e de mirare ca printre angajati sunt si persoane foarte calificate, cu bun simt si maturitate in gandire. Si se promoveaza pe drept, sa ma rog, asa a fost pe vremea mea. Am dat teste, s-au uitat la rezultatele din ultimele 6 luni si m-au analizat si d.p.d.v al personalitatii...nu au fost criterii de neatins...insa nu vor fi cerinte pe care sa le indeplineasca intreg personalul...nici nu ar fi corect...trebuie sa renuntam la ideea ca putem coexsita intr-o tara doar de sefi.
Si colectivul..."nu stiu altii cum sunt"...dar la noi pe platou chiar e bine (desigur mereu e loc de mai bine...dar e un proces continuu de adaptare).
Clar se mai tipa, dar e absurd sa crezi ca doar supervizorii tipa...nici agentii nu se lasa mai prejos, iar uneori multimea de oameni pe care o ai in subordine este greu de stapanit. E simplu sa intelegi doar daca faci un exercitiu de imaginatie...cum ar fi sa traga 50 de oameni de tine deodata, toti cu doleante diferite care trebuiesc rezolvate imediat si esti bun ca supervizor cat spui "DA". La primul "NU", indiferent de cate ori ai aprobat dorintele inainte esti facut "albie de porci" si tratat cu dosul...
Vorbim si despre cat de "naspa" sunt managerii, in general, sunt asa pentru ca au o armata de oameni in grija si sunt responsabili pentru fiecare dintre voi...cu bune dar in special cu rele...si ar fi cazul sa mergeti sa intrebati supervizorul vostru de cate ori a sarit in apararea fara ca voi sa fi cerut sau macar sa fi stiut de acel lucru. Nu e nimeni pus intr-un post de management daca nu are anumite calitati...si daca dintr-o eroare ajunge acolo...nu rezista mult si renunta singur...si sunt sigura ca fiecare dintre noi stie cel putin un caz de genul asta...
E un job solicitant psihic si iti ofera fire de par alb in cap mai ceva decat o vopsea....insa nu e pentru toti. Cei ce nu reusesc sa se adapteze aici sunt convinsa ca reusesc in fizica nucleara si e ok...nu putem face toti aceiasi chestie.
E usor sa stai pe site si sa scrii, imi dovedesc asta singura...insa ar fi usor si la munca daca doar ne-am stradui sa intelegem ca nu exista doamna educatoare si ca nu mai avem 4 ani.
Grow up, get a life and if that is to hard do us a favor...keep your mouth closed and walk away.
Succes...
laura Marti, 19 Martie 2013
Cum este proiectul SFR mobile ; m-au chemat la interviu pentru el !!! Este chiar asa de greu cum zic unii ?
Leito Marti, 19 Martie 2013
Buna seara ! Cat este salariul la aceasta firma pentru consilier vanzari in LB. ROMANA. Am interviu luni si as vrea sa stiu pentru full time. Multumesc