Forum despre Webhelp Romania

Cristiana Marti, 8 Octombrie 2013
Buna tuturor,

Cine ma poate ajuta cu cateva informatii exacte in ceea ce priveste un post de Customer Care cu Franceza pe Turism pentru care se solicita minim 5 ani de experienta in turism si limba franceza?!

Ma intereseaza daca pentru aceasta pozitie vorbim despre aceleasi salarii mizerabile ca si in discutiile de mai sus tinand cont de faptul ca se solicita experienta relevanta?

Despre ce proiect de turism este vorba (hoteluri, vacante, bilete de avion)

In momentul de fata eu am un salariu de 3500 RON + beneficii, exista posibilitatea sa obtin mai mult de la WH?

Multumesc,

C
@Cristiana Miercuri, 9 Octombrie 2013
Da, maxim 1500 RON+bonuri de masa, iar prima ba o iei ba nu o iei. Deci nu rata job de 3500 RON, acolo nici un sef de proiect nu ia 3500 de RON.
Nicoleta Miercuri, 9 Octombrie 2013
Buna. M ar interesa un job la wh. Unde pot trimite cv? Si cateva sfaturi obiective, va rog...
Curiozitate Vineri, 11 Octombrie 2013
Mi-a spus cineva ca la WebHelp s-a angajat o persoana pentru limba poloneza cu peste 3000RON este adevarat?
Multumesc.
Parerea mea Sambata, 12 Octombrie 2013

La Webhelp iti face placere sa lucrezi doar daca esti responsabil si iti iei in serios faptul ca nu mai esti la scoala. Eu personal am incercat tot timpul sa ma detasez de micile rautati pe care le auzeam sau sa ignor persoanele care nu imi plac...la orice alta firma sunt convinsa ca as intalni asa ceva. Asa ca mi-am facut treaba cat am putut de bine, am luat bonus mai mic sau mai mare in functie de cate greseli am facut in luna anterioara...asta e, mi-am asumat faptul ca nu am fost intotdeauna atenta.
Totusi, nu am patit niciodata sa nu imi iau salariul, bonurile la timp sau sa fiu certata aiurea.
Ca bila alba, Webhelp nu a taiat sistemul de bonus cum au facut alte firme cand a venit criza.

In call center activitatea este in general stresanta, dar asta se intampla in toate call center-urile.
Pentru cei care vor sa lucreze aici, eu zic ca e un job ok unde poti capata experienta. Ramane sa filtrati voi informatia pe care o gasiti aici.

lolo Marti, 15 Octombrie 2013
hey, am interviu maine la web help franceza.mi s a spus ca voi da un test pe calculator de 2 ore in lb franceza (parte gramaticala). Aveti idee daca este grila? si ce salarii au in momentul de fata?multumesc :)
Ishtar Marti, 15 Octombrie 2013

Salutare,

ce stiti despre pozitia de Digital Writer with French postata pe ejobs ? cu ce fel de oameni ai e a face acolo? cum sunt colegii? sefele? intreb asta pentru ca nu doar salariul conteaza la locul de munca, aoclo petrecem cea mai mare parte a timpului nostru, trebuie sa te simti bine si motivat, sa nu te duci cu scarba la servici.
mentionez ca eu caut ceva de durata, nu un job temporar, eventual sa pot dezvolta o cariera acolo.

Ana Miercuri, 16 Octombrie 2013
Parerea unui angajat

Lucrez de aproape 2 ani la webhelp, pe acelasi proiect. Nu pot spune ca este firma ideala, dar ca job in timpul studiilor sau chiar si dupa, este perfecta.
Programul este flexibil, se pot face schimburi de tura, se poate lucra si in weekend sau chiar si noaptea ( platit corespunzator, bineinteles).

Atmosfera este ok, supervizorii unii sunt persoane agreabile, altii nu.

In general se munceste destul de mult, dar asta nu inseamna ca nu poti sa faci pauza 5 minute sa te relaxezi.

Daca ai si calitate si productivitate in aceeasi luna, se dau prime.

Salariul nu este mare, dar este mai mare decat la alte firme ( vb din proprie experienta).

Din pctul meu de vedere, punctele negative ar fi faptul ca se lucreaza si in weekend ( macar un weeknd treb sa lucrezi, cel putin pe proiectul meu) si ca uneori iti baga atributii fara sa te anunte.

Eu zic ca merita incercat, macar cateva luni.
Mirinda Miercuri, 16 Octombrie 2013
Pozitia de Customer Service Relationship Manager este preluare de apeluri pe banda rulanta? In ce consta jobul concret?
Periklis Marti, 22 Octombrie 2013

Am aplicat acum ceva timp la aceasta companie pentru o pozitie pe limba greaca.
Culmea, azi m-au contactat si a ramas sa ne vedem maine la un interviu si am zis si eu sa stau sa citesc ce se spune despre aceasta companie ca sa stiu daca are sau nu rost sa ma duc.
O sa vedem cum e.

J.J. Miercuri, 23 Octombrie 2013
Mai faceti un update la salarii, vad ca s-au scos multe posturi pe franceza.
Un Assistant for Sales Departament cat ia de ex.?
5:AM Joi, 24 Octombrie 2013
Se fac traininguri pt imbunatatirea nivelului de limba straina?
ich Joi, 24 Octombrie 2013
se fac training-uri strict pe proiectul pe care vei lucra. Absolut nimic pentru dezvoltare personala in vreun sens.
ionica Vineri, 25 Octombrie 2013

Compania creste, asta inseamna ca cei 1000 si cati or fi sunt aici stau pentru ca ceva ceva le place. Orice grupa de 12 oameni noi insemana o promovare cel putin. Daca sunteti capabili, bagati-va! Credeti voi ca aia de la varf ajung sa filtreze asa de mult cand nevoile sunt asa de mari? Nu ati vazut ca trag de noi sa postulam chiar daca suntem noi, de cateva luni in companie, doar pt ca avem un nivel fff bun de franceza si cu ceva vointa ?

beneficii Vineri, 25 Octombrie 2013

HR-ul spune ca daca recomandam un prieten si ei il angajeaza, primim bani.
A recomandat cineva pana acum si a primit banii astia?

Ana Vineri, 25 Octombrie 2013
Da, chiar se primesc banii daca persoana recomandata e angajata si ramane 3 luni in firma.

Mai adaug ca salariile sunt ok in comparatie cu alte firme, posturi similare si ca depinde f mult de proiect daca se lucreaza linistit, sau ca pe plantatie.
Maria Sambata, 26 Octombrie 2013
cat de negociabila e oferta de salariu la angajare? conform politicii firmei, toate pozitiile deschise sunt entrylevel; dar daca vii cu experienta, care e avantajul?
florina Sambata, 26 Octombrie 2013
Salariile au inceput sa fie negociabile in sensul ca daca ai un nivel foarte bun de limba si un pic de experienta in alta parte iti propun o alta oferta, alta decat cea de entry level, din grila. Au inteles in sfarsit ca pentru a atrage trebuie sa plateasca experienta. Bine, au si un 5% in plus la sal de baza daca ai min 3 ani de exp pe cartea de munca in alta parte, pe orice post ... daca ai mai mult, alta poveste.

Primele se iau, dar nu chiar din prima luna, doar daca esti pe un proiect cu training scurt.
Recomandarea mea e sa alegeti telecom ( nu e tehnic deloc) caci se mai dau si alte prime, destul de des. In plus, sunt multe ocazii de promovare pe alte posturi. Daca esti smart te vei remarca.
rodica Sambata, 26 Octombrie 2013
Da, s-a si marit prima pt recomandari. E de 1100 ron net pentru fiecare pers recomandata.
me Duminica, 27 Octombrie 2013
mai multe info despre proiectul pe greaca?