Forum despre Wind River Systems Romania SRL

joseph Luni, 26 August 2013

PRO: Este o firma ok cu salarii bune pentru galati. Proiectele sunt interesante. In mare parte oameniii sunt ok. Teambuilding-uri. HR-ul e ok, Iar cel mai misto sunt frigiderele cu sucuri si bunatati.
CONTRA: Prea mult nepotism. Alt defect este ca in prima faza te angajeaza ca PFA ceea ce e de-a dreptul ridicol. Angajarea se face dupa mult mult timp(depinde mai mult de noroc, dect de competenta), PFA-ul este platit in dolari, ANGAJATUL in euro. ANGAJATUL are al 13 lea salariu si multe alte facilitati. PFA-ul are doar salariul si un loc de munca.

Ii dau 8/10.

vio Sambata, 12 Aprilie 2014
M-ar interesa si pe mine sa stiu cam care sunt salariile pt un senior. Si cam dupa cat timp in medie treci de pe PFA pe angajare...
icatallin Luni, 1 Mai 2017
Hai sa va zic parerea mea despre WR dupa aproximativ 4 ani de lucrat la ei:

Parti rele:
- nepotismul domina. multe persoane sunt angajate ca si perechi (sot-sotie, nas-fin, prieteni)
- nu se foloseste termenul de PILARELATIE ci se foloseste RECOMANDARE. am vazut cum un candidat bun a fost respins si angajat cineva mult mai slab pregatit pentru ca a fost recomandat din interior
- promovarile se fac doar in functie de cat de cool si popular esti. nu se tine cont de cat de bine esti pregatit sau de cat de mult iti dai silinta
- 25% persoane foarte bine pregatite 75% persoane care freaca menta pe facebook si youtube
- persoanele recomandate de cineva din interior sunt favorizate fata de cei care s-au angajat pe bune
- sefii sunt de multe ori depasiti de situatii si nu sunt reusesc sa coordoneze oamenii cum trebuie. se ajunge ca 7 persoane sa stea degeaba in timp ce 3 persoane au un volum prea mare de lucru
- cand un lucru merge prost se prefera sa se arate cu degetul in loc sa se lucreze pt rezolvarea lui
- noi veniti sunt angajati ca si PFA. trecerea de la PFA la contract de munca e determinata de cat de cool esti si cat de multe persoane cunosti in firma

Parti bune:
- salarii bune. in unele cazuri mai bune decat in Bucuresti
- petreceri, team buildinguri, zile libere, salarii la timp, hrul super ok
- proiecte misto

Concluzie: