Forum despre Wipro Technologies

Nou angajat Luni, 6 Mai 2013
sayNOtoWipro ziceai ceva de contract pe perioada determinata..eu am semnat de la inceput pe nedeterminata...
gab Luni, 13 Mai 2013
3000 de lei e bine fata de 21 cat iau acu la Genpact munca e multa sau bine raman aici?
Eu Marti, 16 Iulie 2013

Am fost si eu la interviu acum o luna, am dat 2 teste impreuna cu o tipa bunicica... Eu am terminat Poli, ea nu parea mai mult de ASE. Faza tare e urmatoarea... cand a venit testul tehnic, eu nici nu apucasem sa ma uit bine pe intrebari ca tipa deja incercuise tot, se facea ca mai sterge ceva. Bineinteles ca, desi HR-ul promisese initial ca ne suna no matter what, n-am mai auzit de la ei nici pana azi.

snoop Joi, 22 August 2013
stie cneva cam ce salarii sunt pt accounts payable/engleza? mersi
Irinel Sambata, 24 August 2013

Nu e usor pe proiectul meu, dar ma mandresc cu oamenii mei. Au plecat de la skill-uri tehnice medii si acum sunt ingineri, administratori de sisteme, in mai putin de 1 an, concureaza cu alti administratori de sisteme care lucreaza de 10 ani ! De cand lucrez, nu am vazut un job din care sa poti invata mai multe pe partea tehnica. Stress e oriunde, presiune e, ca in orice firma, dar daca iei job-ul asta doar ca pe un job la care vii si pleci, e pacat. Cei pe care ii am in echipa au viziune si isi stiu valoarea dupa un an, in tara sau in afara.

Exchange Engineer Duminica, 8 Septembrie 2013
Ma voi referi doar la proiectul CTS Exchange de pe Bucuresti.
Am fost surprinsa sa gasesc aici foarte multe postari pline de frustrare, cel mai probabil ale unor fosti colegi, asadar chiar simt nevoia sa iau atitudine.
Proiectul nu este nici pentru putori, nici pentru oameni cu IQ redus. Ca sa vezi avantajele si sa profiti la maxim de ele iti trebuie dedicare si inteligenta. Cand m-am angajat, acum un an am trecut testul doar avand intrebarile de la cineva care trecuse prin el. Tehnic eram praf, nici macar nu ma interesase vreodata IT-ul. Am primit un salariu frumos si m-am straduit si sa invat cat mai multe, si sa imi merit salariul mentionat. Dupa doua luni in productie eram deja in primii 5 din ehipa.
Intr-un an cu multa munca, cu mult stress, am rezolvat sute de cazuri am escalat doar 4 si sunt cu siguranta foarte buna pe Exchange, in momentul in care ma voi hotari sa plec voi trece usor de un interviu in domaniu si salariul va fi pe masura.
"Indienii" mentionati sunt oameni foarte inteligenti, experimentati, dedicati, are isi fac treaba lor si mai muncesc suplimentar sa mentina si proiectul romanilor la suprafata si sa il traga inainte.
Cei care au plecat, cu exceptia a 5% care erau oameni foarte buni si au plecat pentru salarii mult mai mari in urma pregatirii pe care Wipro le-a oferit-o, erau putori care nu isi faceau treaba si erau dusi in spate de colegii muncitori, asa ca nu ii regreta nimeni, inutil sa dea cu noroi aiurea in firma care le-a oferit o oportunitate excelenta de care nu au fost in stare sa profite.
Mediul de lucru, cu exceptia workloadului care nu depinde de Wipro, este foarte ok, managementul este deschis la discutii, eu una nu am fost refuzata niciodata in nicio propunere rezonabila si bine argumentata, sunt apreciati high performerii, si nu se da apa la moara putorilor.
In concluzie, celor care sunt interesati de Wipro, daca esti inteligent si dedicat profita de o oportunitate extraordinara de a obtine pregatire intr-un domeniu foarte cautat si bine platit, daca nu, nu te obosi, o sa fie neplacut si pentru tine si pentru noi, restul.
job la Wipro? Miercuri, 11 Septembrie 2013
Am fost contactat de firma de recrutare Lugera & Makler, pt postul de Account Recievable Dutch la Wipro (nici macar nu am aplicat).Stie cineva ce presupune acest job? Cam pe unde s-ar incadra salariile in departamentul asta? Sau daca contractele sunt pe determinata sau nedeterminata?
Injiner Vineri, 27 Septembrie 2013

@Exchange Engineer

Cu toate ca tu esti mandru/a de jobul tau, tu uiti faptul ca trainingurile au fost facute superficial si in acelas timp tu esti platit cu un salariu mai mult decat rusions pentru ceea ce faci. Cand m-am angjat la firma asta mi s-a spus ca voi lucra numai cu profesionisti in domeniu sau administratori pe tehnologia respectiva, nu a fost asa mai toti oamenii cu care am intrat in contact erau pe langa si de multe ori nici nu stiau sa explice care e problema, trebuia sa stau in jur de 1 ora sa inteleg ce nu merge.

Si sa nu uitam ca Wipro au pretentia sa lucrezi la nivelul angajatilor MS pe bani mai putini, pregatire mai proasta si fara acces la programele specializate care le folosesc cei din firma mama pentru diganosticarea/testarea componentelor din software-ul de server.

Unde mai pui faptul ca in momentul in care ai intrat la Wipro ti-ai inchis toate portile spre Microsoft romania pentru ca acum au un acord ce impiedica angajarea fostilor sau curentilor ingineri din Wipro.

Sa nu mai vorbim ca Microsoft se duce intr-o directie ce promoveaza exclusiv online-u/cloud asa ca toate joburile de servere "on premise" o sa dispara in viitor.

@job la Wipro?

Depinde de proiect, daca te duci pe proiectul microosft salariile pronecsc pe la 2000 RON si urca bazate doar pe bonusuri de limba, ia vorbind din perspectiva proiectului MS este contract pe perioada nedeterminata cu 3 luni de proba.

baubau Joi, 3 Octombrie 2013

va salut, o sa am si eu un interviu la ei pe exchange, am experienta destul de multa in domeniu, am un job acum insa vreau ceva mai multi bani, am citit cu atentie absoluti toate postarle din 2011 pana acum si va pot spune urmatoarele, nu exista companie care sa faca traininguri din care sa iesi expert decat daca dureaza 6 luni, si daca sunt pentru o singura aplicatie ultra specifica si adaptata exact pe acea companie. legaturi si cupluri sunt peste tot si mancatorie la fel, bateti campii unii din voi cand aruncati gunoi pe companii, toate sunt o apa si un pamant, cea mai nasoala experienta pentru mine a fost CGS unde am refuzat sa lucrez pentru ca mi-au parut cei mai nepregatiti. peste tot se lucreaza overtime daca vrei si peste tot este platit, in cazul in care ai pozitie de management nu este platit pentru ca deja ai un salariu maricel. peste tot se poate face performanta, daca esti bun si o demonstrezi sigur in timp vei ajunge unde vei dori. nu toata lumea poate face cariera in prima companie unde ajunge, multi o freaca, dar sunt si multi oameni pregatiti si foarte profi . din pacate in domeniul asta ( customer service ) lumea crede ca toti sunt tratati prost, ei bine eu nu am fost tratat niciodata prost pentru ca nu am permis nimanui sa o faca, sunt si am fost un bun profesionist si asta sa vazut . in consecinta daca vreti munca si bani well MUNCITI e foarte simplu, daca vreti sa o frecati si sa luati salariu se poate si asta insa pe termen scurt. programul de lucru e unul normal pentru oameni si nu include night shifts ( care dupa capul meu sunt joburi pt paznici ) . va salut

loverboy -PoliTM Miercuri, 4 Decembrie 2013
Salut, am aplicat pe e-jobs la ei si urmeaza sa am interviu la filiala din Timisoara pt postul de IT Executive
- are cineva idee ce fel de teste se dau ? teoretic sau practic ? daca se poate cu cateva exemple... a mai trecut cineva prin el sau a mai aplicat cineva pt postul asta ?
- un nivel salarial ?
Orice informatii legate de ceea ce am scris sunt binevenite.
Lavinia Vineri, 31 Ianuarie 2014
Stiti cumva daca se mai fac angajari pe suedeza?Nu am gasit niciun anunt cu privire la asta. Cam care ar fi salariile pentru un vorbitor de suedeza si franceza, nivel avansat?
me Joi, 13 Februarie 2014
Sincer eu cu mana pe inima va spun ca Wipro este cea mai buna companie la care am lucrat momentan ...si am lucrat la destul de multe(companii mari)!!! Oamenii sunt extraordinari si chiar te ajuta, ce-i drept nu este asa pe toate proiectele, dar pt cei care stiu S****** este si va fi cel mai tare proiect!!!! Sefii extraordinari, sincer daca nu se termina proiectul acum tot acolo eram! ma duceam de placere la munca si aveam si viata personala si sociala (spuneti-mi mie cati puteti spune asta)!!! Aveam libertate de miscare si banii erau super buni!

Pentru oricine vrea sau mai bine zis are ocazia sa lucreze acolo profitati chiar sunt un wiproit fidel cum zicea cineva sau din pacate am fost!!!!
you Vineri, 14 Februarie 2014
@ me , proiectul Samsung , adica , ce te retine sa spui ?
Daus Marti, 18 Februarie 2014
Hello,
Cam cat este salariul pt Frontline Engineer?
anonim Vineri, 21 Februarie 2014
@Daus: 2000-2500 RON
Daus Luni, 24 Februarie 2014
@anonim: Multumesc!
Sic Marti, 18 Martie 2014
Am fost si eu sunata de ei pentru un post de procurament pentru o limba mai rara sa zicem asa...acum astept sa ma sune de la centrul de limbi straine pentru test, la telefon am intrebat despre ce salar este vorba ca eu incep sa negociez de la 2500 net in sus si au zis ca e ok, acum nu stiu exact volumul de munca, ce atributii si responsabilitati.
As vrea sa stiu niste pareri de la cei ce lucreaza sau au lucrat acolo in special departamentul de procurament, cam ce salarii sunt, pot sa ajung la un 3000 3500 net? Din comentariile de mai sus am inteles ca nu sunt seriosi, dar ce firma serioasa exista acum in Romania? Am lucrat la multe multinationale, cam peste tot ii mult de munca, stai peste program, marire de salariu nu vezi si trebuie sa negociezi la sange din prima, colegii te...care si cum :)
Multumesc.
cristina Duminica, 30 Martie 2014

Am citit toate comentariile de pana acum. O sa va povestesc experienta mea personala, una foarte frumoasa de altfel. Din toate companiile la care am fost pana acum, Wipro este cea mai serioasa si cu respect fata de oameni. Am aplicat la o pozitie acum 2 luni, am fost sunata la maxim 3 ore de cand am dat "Aplica la job" iar persoanele de la recrutare au fost profesioniate. Ce am areciat cel mai mult a fost ca am PRIMIT FEEDBACK IMEDIAT! Stiti cate companii isi bat joc de angajati si nu ii suna nici dupa 2 luni de la interviu? Ei bine, cu ei nu e asa. Am fost sunata Luni, marti am dat testele scrise,miercuri mi s-au comunicat rezultatele iar vineri am avut deja interviul final. O prietena de a mea a trecut prin aceleasi etape insa nu a trecut de teste pt ca a avut rezultate slabe si stiti ce s-a intanplat? Au sunat-o sa ii spuna rezultatele cu sinceritate si nu au lasat-o sa astepte ca altii cateva saptamani ca sa afle ca nu a fost acceptata. Asta este dovada de respect si profesionalism!

cristina Duminica, 30 Martie 2014

Imi vine sa rad cu lacrimi cand va aud cu" sunt paraivi..nu dau acelaai salariu la toti". Baaaaai, voi nu stiti cum functioneaza sistemul de Payroll la marile companii? Poate v-ati obisnuit cu salatiile de chelner/casier sau mai stiu eu ce..care sunt toate fixe, dar aici nu e asa. Salariil se calculeaza in functie de: experienta profesionala, studii in domeniu etc. E logic ca doua persoane nu au cum sa aiba salariu identic!

Dixy Miercuri, 2 Aprilie 2014
Buna tuturor!

Eu tocmai m-am intors de la un test la Wipro si sunt incantat de modul in care am fost primit. De la receptie m-a preluat o domnisoara (daca imi aduc bine aminte o chema Ana-Maria) care mi-a dat cele doua teste si apoi a stat putin de vorba cu mine si mi-a explicat tot ceea ce aveam nevoie sa stiu despre companie si despre pozitia de Frontline Engineer. Astazi am primit deja rezultatele si impresia generala pe care mi-a lasat-o compania este una foarte buna. Pana acum, tot ce am vazut este profesionalism, seriozitate si promptitudine. Va tin la curent cu ceea ce urmeaza in continuare.