Forum despre Wipro Technologies

Sarge Joi, 3 Aprilie 2014
Am fost sunat pentru interviu pe postul de Frontline Engineer pe engleza la doar cateva ore de la depunerea cv-ului, am dat testele de engleza si cel tehnic, ambele in scris, la sediu, a urmat apoi o mica discutie informativa cu hr-ul, apoi am mai avut doua interviuri telefonice, o conversatie in engleza si un interviu tehnic. Testele sunt destul de usoare, nu am facut CCNA si nu sunt foarte avansat dpdv tehnic si totusi nu mi-au pus mari probleme (porturi pe protocoale de mail si http/https, ce face un DNS, un active directory, protocoale de mail etc.).
Pareri pana acum:
1. Sediul nu m-a impresionat, dar oamenii pareau destul de relaxati, medie de varsta destul de tanara.
2. Persoanele cu care am interactionat au fost placute si prietenoase, nu am avut parte de intrebari capcana la interviu, doar cele clasice legate de ce am facut pe unde am lucrat si de ce am plecat.
3. Mi s-a prezentat detaliat proiectul cu toate partile pozitive si negative. Nu ma incanta faptul ca la birou nu voi putea sa vin cu telefonul mobil si orice forma de dispozitiv de stocare, de asemenea va aparea si o clauza "de un an", adica deoarece trainingul o sa fie scump si de durata, daca plec din proprie initiativa mai devreme de un an exista posibilitatea sa platesc acest training. Clauza nu se aplica la concediere sau daca nu se trece de testul final, pe durata trainingului esti platit.
4. Sediul este usor accesibil, foarte aproape de statia de metrou Grozavesti.

In functie de rezultatele interviului cu managerul departamental si oferta finala voi vedea ce voi face, punand in balanta si trainingul care se pare ca permite obtinerea unei certificari Microsoft si imi va permite sa fac si altceva decat am lucrat pana acum.

Acum sa trecem la ce ma intereseaza cam cel mai mult: BANII. Din cate am vazut intr-o postare anterioara, salariul pt Frontline Engineer este de 2000-2500 RON. Mai poate confirma cineva care a fost la un interviu recent?
Ceva sfaturi referitoare la cum sa negociez daca mi se ofera mai putin?
Multumesc tuturor, foarte bune informatiile de pana acum!
Revin cu noutati pe parcurs, sub acelasi pseudonim.
Motzata Vineri, 4 Aprilie 2014

Am aplicat la Wipro pt postul de Account Payable pe limba Engleza. Am trecut de testele de engleza si abilitati analitice, de interviul telefonic in limba engleza, de interviul cu managerul si urmeaza sa sustin un test de contabilitate. Ca si pareri despre cei de la Wipro:
1. Oameni placuti, de la fetele de la HR cu care m-am auzit la telefon pana la managerul de la interviul face 2 face.
2. Sediu ok, situat central.
3. Mi s-a prezentat proiectul pentru care va trebui sa lucrez. si mi s-a raspuns la intrebarile pe care le-am adresat.

Acum va rog pe voi sa ma ajutati cu urmatoarele informatii daca sunteti in cunostinta de cauza:
1. Ce presupune testul de contabilitate ce urmeaza sa il sustin?
2. Care este salarul pentru postul de Account Payable?
3. La fel ca si Sarge...ceva sfaturi pentru negociere?

Multumesc frumos!:)
Eny Duminica, 6 Aprilie 2014
Motzata

1. Testul de contabilitate cuprinde 15 intrebari cu variante de raspuns (A,B,C sau D) in care sunt prezentate cateva idei principale din domeniul de contabilitate si AP. Eu am dat testul acum mult timp si nu imi mai amintesc exact, dar te asigur ca daca ai mai lucrat in domeniu sau ai cunostinte de acest fel cu siguranta ca il vei trece.
2. Salariile (fata de alte companii) sunt chiar mari, avand in vedere ca rar se intampla sa fie sub 2000 LEI.
3. Persoanele responsabile de oferta salariala vor incerca sa faca tot posibilul astfel incat sa ajunga la suma dorita de tine. Problema este ca, pentru fiecare proiect, pozitie, si limba straina in parte exista un anumit buget pe care este foarte greu sa il depaseasca. Sfatul meu este sa astepti pana vezi ceea ce iti pot oferi iar daca vei cere mai mult decat are posibilitatea compania, sa te gandesti bine daca vrei sa refuzi sau nu.
Un om Luni, 7 Aprilie 2014
Salut tuturor.
@sarge. Ti-au spus ceva de programul de lucru? O sa am si eu un interviu la ei tot pe functia pe care te-au chemat si pe tine si vroiam sa stiu la ce sa ma astept. Presupun ca despre latura financiara nu s-a discutat inca.. Or sa iti faofere ei un training la Microsoft, cu clauza in contract ca daca pleci, platesti cursul?
Astept un raspuns si multumesc anticipat.
Motzata Luni, 7 Aprilie 2014
@Eny
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sa fie intr-un ceas bun atunci :) Revin cu detalii despre test si ce a urmat.
Sarge Luni, 7 Aprilie 2014
@Un Om: Din cate am inteles, orarul o sa fie normal, adica ture de la 9-10-11 dimineata pana la 18-19-20. Legat de training, sincer sa fiu nu am inteles foarte bine daca o sa fie la Microsoft sau cu cineva de la ei, dar clauza mi-a fost expusa clar. Oricum, atunci cand este vorba de o demisie impusa de angajator sau o concediere, cum se intampla in alte parti, clauzele de genul asta nu se mai iau in seama, cred ca se aplica doar daca gasesti o oferta mai buna in alta parte si pleci din proprie initiativa. Despre bani nu stiu nimic sigur inca, dar in momentul in care le-am spus o suma putin sub 2000 la inceput, pentru lucru in conditii normale si fara conditii stresante (la primul telefon am fost intrebat cam de la ce suma as pleca) au zis ca este ok, deci cel mai posibil vor oferi ceva mai mult.
Domnisoara de la HR imi inspira incredere, sper sa am o surpriza placuta, mai ales in conditiile in care sunt deja la nivel de vechime senior pe tot ce inseamna suport tehnic.

Mult succes in continuare tuturor si sa ne intalnim in rolul de colegi cat de curand!

Promit sa va tin la curent!
Alexor Marti, 8 Aprilie 2014
Referitor la Sarge am fost la un inteviu asemanator. ,maine am si eu discutia finala. E obligatorie regula cu telenul acasa? N-am mai auzit asta pana acum. Ca si salariu in jur de 2500 plus bonuri ar fi in regula la programul de munca. Nu prea sunt de acord cu acea clauza... Alte sfaturi?
Sarge Marti, 8 Aprilie 2014
Da, se pare ca este obligatoriu. Se lasa tot ce inseamna dispozitiv de stocare si comunicare intr-un locker personal. Posibil daca esti chemat pentru un post legat de alt client/proiect, sa nu se aplice regula si la tine. Programul este ok, sincer ma asteptam la ture de AMER care pe termen lung te dau rau de tot peste cap, dar nu este cazul.
Inca un lucru, nu sunt sigur ca proiectul este pentru Microsoft, cred ca am inteles eu gresit.
unul Miercuri, 9 Aprilie 2014
Avand in vedere ca exista o perioada de proba standard, care teoretic este pentru ca tu sa vezi daca iti place job-ul si ei sa vada daca faci fata, sunt curios cat de legala e clauza aia cu training-ul. Adica eu fac training-ul si decid ca nu e pentru mine job-ul asta. Trebuie sa stau oricum un an pentru ca am acceptat contractual asta? Cum pot sa imi dau seama inainte de a semna, avand in vedere ca toate detaliile proiectelor sunt confidentiale si ti se spun dupa ce semnezi? As fi foarte suspicios daca cineva mi-ar baga pe gat o clauza de un an inainte sa stiu mai multe detalii despre ce voi face.
altul Miercuri, 9 Aprilie 2014
@ unul: nu cred ca s-a inteles foarte bine. In momentul in care esti angajat pe aceasta pozitie de Frontline Engineer, vei intra intr-un program de training care este unul foarte scump si complex (pe care compania il plateste). Aceasta clauza de 1 an nu inseamna ca nu ai cum sa pleci mai devreme de 1 an, ci ca daca te hotarasti sa faci acest lucru vei plati trainingul. Mie mi se pare normal sa se intample asa, pentru ca tu teoretic ai beneficiat de cateva saptamani sanatoase de formare, s-a investit in tine si ai primit si o diploma pe care o poti folosi in alta parte.. iar daca tu decizi sa pleci mai devreme de 12 luni atunci iti asumi acest lucru.
altul Miercuri, 9 Aprilie 2014
Alexor - nu iti lasi telefonul acasa. Treaba sta in felul urmator: daca vii cu orice dispozitiv de stocare(ipad, mp3, aparat foto, video, telefon mobil etc) le vei depozita intr-un locker personal pt care vei primi cheie. Le poti accesa ORICAND vrei..cand iesi in pauza, cand te duci la masa... dar nu ai voie sa le ai la tine cand intrii in biroul pt acest poriect (cum se zice.. "pe floor")
Sarge Miercuri, 9 Aprilie 2014
@Unul: Actul aditional se semneaza dupa ce se termina trainingul, am inteles ca pe langa invatat efectiv vom sta si langa oamenii care fac treaba asta deja, asa vedem si daca este sau nu jobul de noi. Da, si pe mine m-a speriat la inceput clauza respectiva, in trecut am refuzat joburi banoase din cauza unor conditii asemanatoare, dar acolo odata ce incepeai trainingul semnai si actul, ceea ce era foarte aiurea.
Secretul in astfel de situatii este sa nu semnezi niciodata contractul pe loc, sa il iei acasa si sa il citesti de 10 ori, eventual daca ai si pe cineva din domeniul juridic pe aproape este si mai bine.

@Altul: Deoarece am impresia ca tu esti deja la Wipro, daca poti da si orice alte detalii cred ca toata lumea de aici iti va fi recunoscatoare. Eventual daca ne poti spune ceva despre mediul de lucru, manageri, beneficii si grila salariala, cu atat mai bine.
Informatiile pe care le-ai dat pana acum sunt foarte bune si de mare ajutor, multumesc mult!

Pana acum cei de la Wipro m-au impresionat pozitiv prin transparenta de care au dat dovada, sper ca si in continuare lucrurile sa decurga cat se poate de bine si astept sa vad cum vor decurge si restul de interviuri.
Razvan Miercuri, 9 Aprilie 2014
Este cineva care a fost recent la interviul cu proba scrisa engleza/tehnic? As dori sa stiu in cat timp ati fost sunati pentru proba orala. Eu am fost ieri la interviu si ar fi trebuit sa fiu sunat astazi, insa pana acum nimic. Fata de la HR mi-a spus ca vor sa faca procesul de recrutare cat mai rapid si pana la sfarsitul saptamanii sa primesc un raspuns, iar acum incep sa am dubii cu partea de testare tehnica, nu am un background tocmai stralucit in IT si sunt sigur ca am dat niste dume mai mari decat mine, dar na, speranta moare ultima :P
Sarge Miercuri, 9 Aprilie 2014
@Razvan: Te vor suna, raspunsul vine cam in 1-2 zile si te va suna cineva de la ei pentru o discutie scurta in engleza, apoi in alte 1-2 zile va urma un interviu tehnic prin telefon. Daca citesti putin inainte pe un site de profil sau chiar pe Wikipedia chestiile pe care nu le stii prea bine, te va ajuta foarte mult. Nici eu nu eram prea sigur de ce am facut la testul tehnic scris, mi se amestecasera toate definitiile si numerele de porturi prin cap la momentul respectiv :)
Sarge Miercuri, 9 Aprilie 2014
Din cate vad se angajeaza destul de serios pe postul de Frontline Engineer! A primit cineva o oferta pana acum? Daca da, puteti sa spuneti cam ce suma si daca ati putut negocia? Eu inca mai astept oferta, sunt pe ultima suta de metrii cum s-ar spune :)
FIlip Miercuri, 9 Aprilie 2014

buna tuturor. eu am fost saptamana aceasta la teste si mi s-a parut interesanta oportunitatea oferita.
Recruterul care m-a si sunat a fost super profi dupa parerea mea, mi-a explicat foarte clar mie si cei care mai dadeau testarea ce trebuie sa facem si apoi a si revenit astazi cu un raspuns pentru testele date. Imi place de ei, par oameni seriosi si transparenti...

Ea Miercuri, 9 Aprilie 2014
Eu lucrez la Wipro si sunt foarte multumita. Este adevarat ca depinde foarte mult si de proiect. Cat despre Microsoft este un pic haos, este mult de lucru, oameni putini dar salariul este okay..in jur de 26 net plus bonuri (depinde si pe ce limba vei lucra). Ca si locatie vom sta pana in vara la sediul de la Petrache Poenaru urmand a ne muta la Aurel Vlaicu chiar langa metrou vizavi de Mallul Promenada. Banutii se iau odata pe luna( in data de 8), lumea e okay acum depinde de fiecare ce isi doreste si cum reuseste sa se adapteze. Va doresc multa multa bafta!
Sarge Joi, 10 Aprilie 2014
@Ea: Multumim mult pentru informatii!
Oferta finala se face prin interviu face to face sau prin mail? Se poate negocia daca mi se ofera mai putin de 25 net?
Ea Joi, 10 Aprilie 2014
Da se poate negocia. Oferta initiala este pe mail dar negocierea o vei face telefonic sau face to face..Depinde foarte mult ce buget are proiectul dar si de experienta ta si de atuurile tale. Poti presa un pic prin faptul ca de ex pt proiectul Microsoft chiar e nevoie de personal.
blabla Joi, 10 Aprilie 2014
Sarge.. Nu uita ca pentru lb. Engleza salariul incepe de la 2000 Ron. 25 de mil sunt alta limbi straine mai grele