Forum despre Wipro Technologies

Sarge Joi, 10 Aprilie 2014
@Blabla, cam ai dreptate, iar postul este oarecum de entry level.
Entry Vineri, 11 Aprilie 2014
Salutare, astazi am fost la discutia cu liderul de echipa si cu persoana de la HR, foarte ok si relaxat, m-au intrebat despre locurile anterioare unde am muncit, despre eventualele situatii conflictuale in care m-am aflat (daca au existat), despre facultate, de ce am ales specializarea, etc.
Subscriu la ce s-a spus mai sus, proiectul este pentru Microsoft 360, din cate am inteles vor exista 6 saptamani de training, dupa care va urma un test, iar daca acest test va fi picat, vor urma alte 2 saptamani de re-training.
Abia dupa cele 6 saptamani se semneaza clauza accea de un an..In decursul colaborarii cu ei se vor primi multiple certificate Microsoft, ceea ce pe mine personal ma incanta foarte tare.

Urmeaza ca saptamana viitoare sa primesc oferta..
Eu ma astept la ceva peste 23 net+ bonuri.

Pentru orice alta intrebare, ne gasim aici! Salutare
Razvan Vineri, 11 Aprilie 2014
@Entry La cate zile dupa interviul tehnic telefonic ai fost sunat pt a-ti comunica rezultatul?
Entry Vineri, 11 Aprilie 2014
@Razvan, la aproximativ 2-3 zile. Daca ai zis ceva cat de cat ok, nu au de ce sa nu te sune :)
RDK Sambata, 12 Aprilie 2014
@Entry
Pt post de engineer ?
Razvan Sambata, 12 Aprilie 2014
@Entry&Sarge Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, ati fost de real ajutor. Va doresc multa bafta si sper sa realizatii tot ce va propuneti !
Entry Sambata, 12 Aprilie 2014
Da, pentru postul de inginer tehnic
Sarge Sambata, 12 Aprilie 2014
Careva dintre voi este pe OSS? Dati de veste cand primiti ofertele :)
Entry Sambata, 12 Aprilie 2014
Sarge, cred ca noi doi am fost la accelasi interviu..esti tipul cu parul putin mai lung, care a lucrat la Dell sau ma insel?
Sarge Sambata, 12 Aprilie 2014
Nope, sorry, nu eram eu :)
Entry Luni, 14 Aprilie 2014
Hei, daca primiti ofertele postati aici :D.
Sarge Luni, 14 Aprilie 2014
23 + bonuri si restul de beneficii la mine... din pacate nu am putut negocia, dar este ok, zic eu.
Pe acolo zice ceva si de un bonus de Craciun, stie cineva daca se si primeste asa ceva?
Entry Luni, 14 Aprilie 2014
Restul de beneficii constand in ce anume? Tu cat ai trecut in application form-ul ala de pe net?

Mersi
Entry Luni, 14 Aprilie 2014
Cum ai primit oferta, pe mail sau la telefon? Dupa verificarea referintelor ai primit in acceazi zi oferta?>

Si ultima intrebare, nu s-a putut negocia absolut deloc?
onyx Luni, 14 Aprilie 2014
Cam care este salariul pentru un post de Account Payable with english pe Tm, stie careva de pe aici? Si daca se mai poate negocia fata de ce ofera ei? Multumesc.
Motzata Marti, 15 Aprilie 2014
Buna! Revin cu informatii despre postul de Account Payable with English. Am sustinut si testul de contabilitate pe care se pare ca l-am trecut. A fost destul de greu, si anume 10 intrebari cu variante de raspuns (in limba engleza) si 10 probleme cu inregistrari contabile. Urmeaza sa verifice referintele. Stie cineva care este pasul urmator? Cand voi primi oferta...si la fel ca onyx...cam care este salarul pe Account payable? Vad pe net postat un salar de 1600 de lei din Bucuresti, aceeasi pozitie....Zi frumoasa tuturor!
onyx Marti, 15 Aprilie 2014
Motzata, sa revii pls cu info despre oferta. Cam pe unde esti tu ma situez si eu :D Ms si succes!
O persoana Marti, 15 Aprilie 2014
Buna!
Saptamana trecuta am trecut prin toate etapele de angajare pt Frontline Engineer engleza
1) Test grila engleza + tehnic. Engleza nu e tocmai usor, adica trebui sa stii niste chestii de finete ca sa raspunzi la unele intrebari; la final tre sa scrii un mail adresat unui client nemultumit. Pe tehnic multe intrebari pe microsoft exchange, mx record, a record, standarde de mail (pop3,imap,smtp,porturi,etc) si retelistica in general. Trebui sa iei 10/20 la tehnic ca sa treci, la engleza nu stiu exact cat dar ambele sunt eliminatorii.
2) In aceeasi zi am fost informat ca am trecut si ca o voi fi testat telefonic pe parte tehnica.
Ziua urmatoare am primit telefonul. Intrebarile cam aceleasi ca in test, vor sa vada daca ti-ai dat seama ce ai gresit. La final iti pun si niste situatii ipotetice de suport tehnic gen nu merge netul ce pasi faci,etc.
3) La cateva ore dupa telefon am fost anuntat ca am trecut si ca ma invita la interviu. Peste inca o zi am fost interviu. Chestii standard gen care e punctul tau forte?, unde te vezi peste 5 ani?, ca parerea ai despre untimul loc de munca?, etc. Pe mine m-au intervievat o tipa de la HR si seful de echipa de la IT. Am avut si un scenariu in care a trebuit sa conving un client sa faca pasii pe care ii spun eu la telefon.
4) In aceeasi seara mi-au cerut o referinta de la ultimul loc de munca si peste cateva ore mi-au trimis oferta de angajare: 2000 lei.

All in all in 3 zile am fost gata. Bafta tuturor si multumesc celor care au postat informatii pana acum, au fost de ajutor.
Sarge Marti, 15 Aprilie 2014
@O persoana: Foarte frumos sintetizat! Asa a decurs si la mine, doar ca a durat putin mai mult.
Si tie ti-a venit oferta pe mail si nu ai putut sa o negociezi? Ai acceptat-o? Daca da, ne vedem pe 28, colegu'!
unul Joi, 17 Aprilie 2014
@altul si Sarge Intrebarea mea este ce rost are din punct de vedere logic sa te puna sa semnezi clauza aia de un an DUPA ce ai facut trainingul? Pentru ca daca nu imi place si decid sa plec tot s-au irosit multe saptamani de training complex si costisitor :) Apropo dupa training inseamna inainte de grand rehearsal sau dupa?